Orienteering Australia

Official results for SNAP Sprint Series Event 2 - Flinders University

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: SNAP Sprint Series Event 2 - Flinders University
Organiser: Orienteering SA
Date: Friday 12 February 2016

Casual Registrations

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jarrod HarknessGroup Long (4)35:4412:45
2Morris AllenM Vet Short (5)19:12+3:3610:40
4Josie SmernikW Jun Long (5)42:30+14:2815:10
5Kara SmernikW Vet Long (5)1:03:29+28:1122:40
5Ron SmernikM Vet Long (16)36:39+8:3413:05
7Keren FaulknerGroup Short (13)did not finish
7Max FaulknerGroup Short (13)did not finish

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Troy MerchantM Open Long (6)24:328:45

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Jason ShaoM Open Long (6)39:09+14:3713:58

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Piers ChapmanM Vet Long (16)41:19+13:1414:45

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Lina HeuerW Jun Long (5)47:19+19:1716:53

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matt Scott-TomsGroup Long (4)35:4412:45

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Dylan HowarthGroup Long (4)53:07+17:2318:58

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jed ObstGroup Long (4)53:07+17:2318:58

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Cassie Group Long (4)did not finish

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Wayne Group Long (4)did not finish

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3William Group Long (4)did not finish

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Jodie Group Long (4)did not finish

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maddie SmithGroup Short (13)25:3414:12

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ryan HemingwayGroup Short (13)25:3414:12

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andrew SmithGroup Short (13)33:26+7:5218:34

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Piper SmithGroup Short (13)33:26+7:5218:34

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Diana MasseyGroup Short (13)33:26+7:5218:34

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Adam INGALLGroup Short (13)43:56+18:2224:24

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Myah INGALLGroup Short (13)43:56+18:2224:24

Onkaparinga Hills Orienteering Club

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Robin UPPILLW Vet Long (5)35:1812:36
1Angus HainesM Jun Long (4)22:548:10
2Finn FOGARTYM Jun Short (4)19:09+2:4010:38
3Lachlan McCarthyM Open Long (6)29:48+5:1610:38
3Adrian UPPILLM Vet Long (16)32:07+4:0211:28
4Nicholas CONGEDIM Open Long (6)29:50+5:1810:39
4Daniel BurdenM Jun Short (4)47:16+30:4726:15
5Simon BurdenM Open Long (6)36:10+11:3812:55
5Carol SuchW Vet Short (5)51:37+27:1228:40
5David TilbrookM Vet Short (5)25:14+9:3814:01
6Lucinda FogartyGroup Short (13)52:43+27:0929:17
6Sandra McKeanGroup Short (13)52:43+27:0929:17
12Frank BurdenM Vet Long (16)50:28+22:2318:01
2Evelyn ColwellW Open Long (1)did not finish
7Rhys FOGARTYM Open Long (6)did not finish

Tintookies Orienteers

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kate MARSCHALLW Open Short (2)21:1611:48
2Jane FullerW Vet Long (5)41:07+5:4914:41
2Joanna GEORGEW Jun Long (5)28:57+0:5510:20
2Jack MARSCHALLM Jun Long (4)35:40+12:4612:44
3Erica DIMENTW Vet Long (5)47:11+11:5316:51
3Abigail GEORGEW Jun Long (5)37:00+8:5813:12
3Max GrivellM Jun Long (4)38:46+15:5213:50
3Marian ARTHURW Vet Short (5)33:56+9:3118:51
3Clive ARTHURM Vet Short (5)21:27+5:5111:55
3Eliza GrivellGroup Short (13)34:48+9:1419:20
3Ian GrivellGroup Short (13)34:48+9:1419:20
4Allison WhittakerW Vet Long (5)54:01+18:4319:17
5Ben MarschallGroup Short (13)49:20+23:4627:24
5Emily MarschallGroup Short (13)49:20+23:4627:24
7David GeorgeM Vet Long (16)38:08+10:0313:37
8Trevor DIMENTM Vet Long (16)38:15+10:1013:39
9Antonio GARCIA COUCEM Vet Long (16)39:31+11:2614:06
14George ReevesM Vet Long (16)53:02+24:5718:56
3Sally YOUNGW Open Long (1)did not finish
18Robert SmithM Vet Long (16)did not finish

Tjuringa Orienteers

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Meredith NORMANW Jun Long (5)28:0210:00
1Ben CAZZOLATOM Vet Short (5)15:368:40
1Toby CAZZOLATOM Jun Short (4)16:299:09
2Erica NORMANW Jun Short (2)32:34+2:1418:05
4Janet HillyardW Vet Short (5)50:33+26:0828:05
4Lewis CarterM Vet Short (5)21:47+6:1112:06
16Desmond NORMANM Vet Long (16)1:03:13+35:0822:34

Wallaringa Orienteers

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Andrew WATERMANM Open Short (1)34:4719:19
2Andrew MogridgeM Open Long (6)29:07+4:3510:23
2Olivera WATERMANW Open Short (2)50:17+29:0127:56
4Greg ROWBERRYM Vet Long (16)35:24+7:1912:38
11Robin EnglishM Vet Long (16)45:46+17:4116:20
13Peter KreminskiM Vet Long (16)51:50+23:4518:30
15Peter CuttenM Vet Long (16)55:26+27:2119:47
6Robyn CuttenW Vet Short (5)did not finish
17Frank TOMASM Vet Long (16)did not finish

Yalanga Orienteers

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Alyce HeapW Open Long (1)36:4713:08
1Ruhi AFNANM Vet Long (16)28:0510:01
1Sandra AFNANW Vet Short (5)24:2513:33
1Hana MelzerW Jun Short (2)30:2016:51
2Steve COOPERM Vet Long (16)29:54+1:4910:40
2Patricia MelzerW Vet Short (5)32:12+7:4717:53
3Remi AFNANM Jun Short (4)22:42+6:1312:36
4Ethan PenckM Jun Long (4)44:09+21:1515:46
6Robert TuckerM Vet Long (16)37:34+9:2913:25

Please report errors in the result list to the organiser.