Orienteering Australia

Official results for SNAP Sprint Series Event 4 - Belair National Park

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: SNAP Sprint Series Event 4 - Belair National Park
Organiser: Orienteering SA
Date: Friday 26 February 2016

W Open Long

3 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alyce HEAPYalanga Orienteers33:568:42
2Shannon NICOLSONYalanga Orienteers48:27+14:3112:25
3Lauren GILLISOnkaparinga Hills Orienteering Club29:21+-4:357:31

M Open Long

3 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Troy MERCHANTNo club membership22:355:47
2Brett MERCHANTNo club membership24:58+2:236:24
3Rhys FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club26:01+3:266:40
4Simon BURDENOnkaparinga Hills Orienteering Club29:54+7:197:40
5Andrew MOGRIDGEWallaringa Orienteers29:55+7:207:40
6John SINCOVICHYalanga Orienteers34:19+11:448:47
7Jason SHAONo club membership38:58+16:239:59
8Will KENNEDYWallaringa Orienteers20:47+-1:485:19
9John NIEUWENHOVENTintookies Orienteers23:51+1:166:06

W Vet Long

3 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zara SODENOnkaparinga Hills Orienteering Club33:368:36
2Robin UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club34:08+0:328:45
3Sandra AFNANYalanga Orienteers36:14+2:389:17
4Evelyn COLWELLOnkaparinga Hills Orienteering Club36:43+3:079:24
5Jane FULLERTintookies Orienteers39:02+5:2610:00
6Allison WHITTAKERTintookies Orienteers39:56+6:2010:14
7Erica DIMENTTintookies Orienteers43:48+10:1211:13

M Vet Long

3 900 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruhi AFNANYalanga Orienteers23:326:02
2Steve COOPERYalanga Orienteers25:52+2:206:37
3Andrew KENNEDYWallaringa Orienteers26:55+3:236:54
4Adrian UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club27:05+3:336:56
5Ron SMERNIKCasual Registrations30:31+6:597:49
6Greg ROWBERRYWallaringa Orienteers32:37+9:058:21
7Desmond NORMANTjuringa Orienteers32:48+9:168:24
8Robert TUCKERYalanga Orienteers32:57+9:258:26
9Robert SMITHTintookies Orienteers33:48+10:168:40
10Piers CHAPMANNo club membership34:00+10:288:43
11Gerhard VELAITISYalanga Orienteers35:12+11:409:01
12Craig COLWELLOnkaparinga Hills Orienteering Club35:56+12:249:12
13Trevor DIMENTTintookies Orienteers36:44+13:129:25
14Antonio GARCIANo club membership37:28+13:569:36
15Frank BURDENOnkaparinga Hills Orienteering Club38:09+14:379:46
16Peter ASHFORTHNo club membership41:23+17:5110:36
17George REEVESTintookies Orienteers41:46+18:1410:42
18Robin ENGLISHWallaringa Orienteers1:06:30+42:5817:03

W Jun Long

3 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna GEORGETintookies Orienteers25:116:27
2Abigail GEORGETintookies Orienteers27:15+2:046:59
3Meredith NORMANTjuringa Orienteers27:27+2:167:02
4Josie SMERNIKCasual Registrations34:42+9:318:53
5Lina HEUERNo club membership41:45+16:3410:42

M Jun Long

3 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus HAINESOnkaparinga Hills Orienteering Club22:355:47
2Dante AFNANYalanga Orienteers23:01+0:265:54
3Max GRIVELLTintookies Orienteers28:50+6:157:23
4Ethan PENCKYalanga Orienteers30:41+8:067:52

W Open Short

2 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kate MARSCHALLTintookies Orienteers22:179:41
2Karen DOWLINGCasual Registrations24:13+1:5610:31

M Open Short

2 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan MCCARTHYOnkaparinga Hills Orienteering Club12:275:24
2Nicholas CONGEDIOnkaparinga Hills Orienteering Club12:14+-0:135:19

W Vet Short

2 300 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marian ARTHURTintookies Orienteers25:3911:09
2Ruth NICOLSONYalanga Orienteers30:05+4:2613:04
3Kara SMERNIKCasual Registrations32:45+7:0614:14
4Carol SUCHOnkaparinga Hills Orienteering Club34:06+8:2714:49
5Paula ASHFORTHNo club membership40:40+15:0117:40
6Zita SANKAUSKASOnkaparinga Hills Orienteering Club45:07+19:2819:36
7Ann NOLANTjuringa Orienteers53:31+27:5223:16
8Robyn CUTTENWallaringa Orienteers54:30+28:5123:41

M Vet Short

2 300 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben CAZZOLATOTjuringa Orienteers14:596:30
2Phil STOECKELNo club membership21:25+6:269:18
3Al SANKAUSKASOnkaparinga Hills Orienteering Club23:16+8:1710:06
4David TILBROOKOnkaparinga Hills Orienteering Club24:01+9:0210:26
5Peter KREMINSKIWallaringa Orienteers24:25+9:2610:36
6Peter CUTTENWallaringa Orienteers27:36+12:3712:00
7Clive ARTHURTintookies Orienteers29:09+14:1012:40
8Chris LOVELESSNo club membership30:49+15:5013:23
9John SUCHOnkaparinga Hills Orienteering Club34:28+19:2914:59
10Morris ALLENCasual Registrationsdid not finish

W Jun Short

2 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erica NORMANTjuringa Orienteers25:5111:14

M Jun Short

2 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby CAZZOLATOTjuringa Orienteers19:148:21
2Finn FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club21:07+1:539:10
3Remi AFNANYalanga Orienteers24:43+5:2910:44
4Daniel MORCOMTjuringa Orienteers30:12+10:5813:07

Group Long

3 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Suppressed NAMENo club membership55:5114:19

Group Short

2 300 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew SMITHNo club membership29:4812:57
2Eliza GRIVELLTintookies Orienteers31:51+2:0313:50
3Melanie FULLERTintookies Orienteers32:25+2:3714:05
4Max FAULKNERCasual Registrations33:01+3:1314:21
5Maddie SMITHNo club membership33:59+4:1114:46
6Amber MILLERNo club membership43:43+13:5519:00
7Lucas BURDENOnkaparinga Hills Orienteering Club46:35+16:4720:15
8Lucy WHITINGNo club membership57:45+27:5725:06

Please report errors in the result list to the organiser.