Orienteering Australia

Official results for Wildfire Sports Ultra Long (NOL) and SA Long Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Wildfire Sports Ultra Long (NOL) and SA Long Championships
Organiser: Onkaparinga Hills Orienteering Club
Date: Sunday 24 April 2016

M21E

28 090 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leon KeelyBG V2:31:565:24
2Simon UppillOH S2:43:26+11:305:49
3Brodie NankervisEV T2:50:19+18:236:03
4Bruce ArthurMF V3:00:21+28:256:25
5Kerrin RattrayOH S3:12:08+40:126:50
6Ricky ThackrayBO W3:18:34+46:387:04
7Ben GoonanBG V3:23:49+51:537:15
8James SheldonUG Q3:23:51+51:557:15
9Eric MorrisBN N3:44:20+1:12:247:59
10John NieuwenhovenTT S4:14:56+1:43:009:04
11Simon WindsorBO W4:36:12+2:04:169:49
Simon RouseDR Vmispunched
Wayne EliotWO Wdid not finish
Jim RussellBG Vdid not finish
Blair TrewinYV Vdid not finish

W21E

18 260 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Belinda LawfordACT A2:01:526:40
2Natasha KeyMF V2:04:06+2:146:47
3Vanessa RoundTT S2:12:14+10:227:14
4Anna SheldonUG Q2:12:31+10:397:15
5Rachel EffeneyUG Q2:16:13+14:217:27
6Aislinn PrendergastEU V2:21:18+19:267:44
7Michele DawsonGO N2:27:27+25:358:04
8Nicola BlatchfordNC N2:32:32+30:408:21
9Bridget AndersonOH S2:36:19+34:278:33
10Nicola MarshallAL T3:39:30+1:37:3812:01
11Natasha SpargBO W4:23:31+2:21:3914:25
Olivia SprodTT Smispunched

M20E

20 150 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matt DoyleCH V1:46:175:16
2Henry McNultyLO W1:51:31+5:145:32
3Toby WilsonGO N2:02:28+16:116:04
4Simeon BurrillBB Q2:03:12+16:556:06
5Shamus MorrisonWN Z2:05:57+19:406:15
6Jarrah DayAL T2:07:41+21:246:20
7Stephen MelhuishPO A2:20:20+34:036:57
8Will KennedyWA S2:20:51+34:346:59
9Sebastian OHalloranAL T2:22:46+36:297:05
10Angus HainesOH S2:30:47+44:307:28
11Cameron DuncanKO W2:41:08+54:517:59
12Aidan DawsonGO N2:45:34+59:178:13
13Ciaran LanePO A2:47:48+1:01:318:19
14Oliver Martin.2:55:38+1:09:218:42
15Oliver MillBS A2:56:34+1:10:178:45
16Luke WestAL T3:05:47+1:19:309:13
17Nicholas CongediOH S4:36:17+2:50:0013:42
Aston KeyMF Vmispunched
Ashley NankervisEV Tdid not finish

W20E

12 420 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lanita SteerDR V1:22:176:37
2Tara MelhuishPO A1:26:12+3:556:56
3Winnie OakhillUG Q1:28:23+6:067:06
4Zoe DowlingWR T1:34:02+11:457:34
5Jo Anna MaynardBO W1:45:19+23:028:28
6Anna DowlingWR T1:45:36+23:198:30
7Asha SteerDR V1:51:13+28:568:57
8Ella JohnsonEV T2:01:51+39:349:48

W10A

2 060 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emily MarschallTT S20:5510:09
2Lucinda FogartyOH S25:21+4:2612:18
3Kiana SankauskasOH S32:47+11:5215:54
4Annabel LloydTT S1:44:31+1:23:3650:44
Milla KeyMF Vdid not start
Milla KeyMF Vdid not start
Milla KeyMF Vdid not start
Milla KeyMF Vdid not start
Milla KeyMF Vdid not start

W12A

2 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ana PenckYA S17:467:24
2Eliza GrivellTT S19:50+2:048:15
3Jessica JarvisWA S1:15:16+57:3031:21
Jemima LloydTT Smispunched

W14A

3 590 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lina HeuerWA S1:03:0017:32

W16A

4 370 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna GeorgeTT S41:099:24
2Emily SorensenTT S44:35+3:2610:12
3Sarah LimTJ S1:21:06+39:5718:33
4Abigail GeorgeTT S1:27:59+46:5020:08

W21AS

5 060 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Moira KufferAO A53:1210:30
2Shannon NicolsonYA S59:52+6:4011:49
3Fern HillyardWA S1:14:04+20:5214:38

WOB

3 590 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandra McKeanOH S48:4013:33

W35A

7 110 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny BourneEU V53:547:34
2Anna FitzgeraldGS N1:04:33+10:399:04
3Zara SodenOH S2:18:43+1:24:4919:30
4Kate MarschallTT S2:31:18+1:37:2421:16
5Janet DavillSA S2:49:06+1:55:1223:47

W45A

5 980 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockWR T51:298:36
2Karen BlatchfordNC N56:28+4:599:26
3Janine SteerDR V1:10:15+18:4611:44
4Erica DimentTT S1:43:51+52:2217:21
5Airdrie LongGO N2:18:25+1:26:5623:08
6Susan GeorgeTT S2:50:40+1:59:1128:32
Sandra AfnanYA Sdid not start

W45AS

4 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola NyghBF N1:03:5915:36
2Barbara DawsonGO N1:36:28+32:2923:31

W45B

3 590 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carol SuchOH S3:00:4550:20
Sue BamentOH Sdid not finish

W55A

5 060 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Margi FreemantleYV V1:00:3311:57
2Meredith RaschWA S1:08:24+7:5113:31
3Julia PrudhoeCC N1:11:44+11:1114:10
4Liz BourneBB Q1:13:04+12:3114:26
5Josie BolandPP Z1:13:32+12:5914:31
6Jo WilsonSD Z1:23:09+22:3616:25
Debbie ByersBF Nmispunched

W55+AS

4 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna Tavner-CornerTF Q1:06:5216:18
2Janet HillyardTJ S1:25:21+18:2920:49
3Paula AshforthWA S1:31:04+24:1222:12
4Judy PrendergastEU V1:38:59+32:0724:08
5Ruth NicolsonYA S1:42:46+35:5425:03
6Fiorella PahorTT S2:23:05+1:16:1334:53
Zita SankauskasOH Sdid not start

W65A

4 370 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alison RadfordBG V1:01:2014:02
2Janet TarrYV V1:03:28+2:0814:31
3Marian ArthurTT S1:10:48+9:2816:12
4Pamela KingDR V1:16:25+15:0517:29
5Dianne SearleBG V1:18:26+17:0617:56
Heather BiceEU Vmispunched
Coral DowBS Adid not finish

W85A

3 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sue HealyNE Vdid not finish

M10A

2 060 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben MarschallTT S19:049:15
2Marcus CazzolatoTJ S21:40+2:3610:31
Euan BestEV Tdid not start

M14A

4 890 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mason ArthurMF V43:248:52
2Max GrivellTT S44:21+0:579:04
3Toby CazzolatoTJ S53:37+10:1310:57
4Jack MarschallTT S54:00+10:3611:02
5Remi AfnanYA S56:27+13:0311:32
6Ethan PenckYA S1:31:18+47:5418:40
Finn FogartyOH Sdid not finish
Jensen KeyMF Vdid not start

M16A

7 110 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dante AfnanYA S1:07:379:30

M20A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum DavisBF N2:33:50

M21AS

5 980 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew SlatteryTT S43:087:12
2Tyson HillyardWA S50:10+7:028:23
3Nadia Velaitis.57:13+14:059:34
4Kelly Bertei.1:04:56+21:4810:51
5Jason NicolsonYA S1:18:49+35:4113:10
6Chris FitzgeraldGS N1:19:48+36:4013:20
7Daniel Del DotBS A1:20:52+37:4413:31
8Alan KufferAO A1:22:16+39:0813:45
9Ian GrivellTT S1:29:46+46:3815:00

MOB

4 890 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James LloydTT S1:05:2213:22

M35A

12 730 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoff LawfordEU V1:30:217:05
2Dion KeechMF V1:32:36+2:157:16
3Andrew KennedyWA S2:01:23+31:029:32
4Rhys FogartyOH S2:59:55+1:29:3414:07
5Phil DavillCR S3:17:48+1:47:2715:32
Simon BurdenOH Sdid not finish

M45A

9 160 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruhi AfnanYA S1:06:327:15
2Steve CooperSA S1:11:50+5:187:50
3Michael BurtRR A1:37:24+30:5210:37
4Nigel Dobson-KeeffeYA S1:57:09+50:3712:47
5Mark OvertonWA S2:00:49+54:1713:11
Martin KozmaBK Vdid not start
Martin SteerDR Vdid not start

M45AS

4 370 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben CazzolatoTJ S41:369:31

M55A

7 110 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warren KeyMF V42:135:56
2Ted van GeldermalsenYV V52:38+10:257:24
3Warwick DavisTK V56:58+14:458:00
4Rod GrayEU V57:18+15:058:03
5Graeme DawsonGO N1:02:18+20:058:45
6Phil HazellTT S1:05:40+23:279:14
7Roch PrendergastEU V1:06:57+24:449:24
8Tim AshmanLI S1:08:34+26:219:38
9Andrew LumsdenBF N1:09:41+27:289:48
10Dave NicolsonYA S1:11:51+29:3810:06
11Peter EffeneyUG Q1:12:52+30:3910:14
12Paul PrudhoeCC N1:22:06+39:5311:32
13Trevor DimentTT S1:22:29+40:1611:36
14James LithgowGO N1:23:28+41:1511:44
15Ian WinnOH S1:38:15+56:0213:49
16Gerhard VelaitisYA S1:41:00+58:4714:12
17Peter AshforthWA S2:00:13+1:18:0016:54
17David GeorgeTT S2:00:13+1:18:0016:54
19Antonio Garcia CouceTT S2:01:06+1:18:5317:01
20Robin EnglishWA S2:04:19+1:22:0617:29
Greg BristowPP Zdid not start

M55+AS

4 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kevin WilliamsWH N48:1911:47
2Dirk NankervisEV T50:57+2:3812:25
3Dave LottyUR N54:05+5:4613:11
4Al SankauskasOH S1:00:04+11:4514:39
5Aylwin LimTJ S1:12:46+24:2717:44
6John SuchOH S1:14:59+26:4018:17
7Richard BiceEU V1:18:46+30:2719:12
8John PatersonSB S2:10:28+1:22:0931:49
Tony Tavner-CornerTF Qdid not finish

M65A

5 980 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex TarrYV V49:278:16
2Robert TuckerYA S57:07+7:409:33
3Tony RadfordBG V57:32+8:059:37
4Adrian UppillOH S58:50+9:239:50
5Peter DalwoodDR V1:03:08+13:4110:33
6Robert SmithTT S1:03:57+14:3010:41
7Joe SherriffSD Z1:08:30+19:0311:27
8Clive ArthurTT S1:15:13+25:4612:34
9Peter SearleBG V1:35:13+45:4615:55
10Doug McMurrayYA S1:40:37+51:1016:49
11Brian AshtonLI S2:06:42+1:17:1521:11
Gordon WilsonBN Nmispunched

M75A

4 370 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1George ReevesTT S56:2512:54
2Peter MeyerSH N58:57+2:3213:29
3Peter KreminskiWA S1:00:12+3:4713:46
4Frank TomasWA S1:01:11+4:4614:00
5Peter CuttenWA S1:09:31+13:0615:54
6Trevor SauerSO Q1:09:48+13:2315:58
7Gil HollambyTT S1:40:13+43:4822:55
Stuart LaneOH Sdid not start

EODH

4 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter YeatesDR V54:4413:20
2Alex Sutton.1:16:47+22:0318:43
3Richard Ramsay.1:43:36+48:5225:16

EODM

3 590 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jill CongediOH S1:03:0117:33
2Ilze YeatesDR V1:22:59+19:5823:06
3Helen SmithTT S1:35:03+32:0226:28
4Pat VelaitisYA S1:40:12+37:1127:54
Daniel BurdenOH Sdid not finish
Lucas BurdenOH Sdid not finish

EODE

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gtreg Hancock.57:3323:58
2Tina GrivellTT S1:15:29+17:5631:27

Please report errors in the result list to the organiser.