Orienteering Australia

Official results for State League #3: NSW Long Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: State League #3: NSW Long Distance Championships
Organiser: Big Foot Orienteers
Date: Sunday 3 April 2016

Classes: Show all | M/W10N | W10A | M10A | W12A | M12A | W14A | M14A | W16A | M16A | M Junior B | W Junior B | W20A | M20A | W21A | M21A | W21AS | M21AS | W Open B | M Open B | Open Easy | W35A | M35A | W35AS | M35AS | W40A | M40A | W45A | M45A | W45AS | M45AS | W50A | M50A | W55A | M55A | W55AS | M55AS | W60A | M60A | W65A | M65A | W70A | M70A | W75 | M75A | W80A | M80A | Open Very Easy | Try Bush Orienteering | EOD Hard | EOD Moderate | EOD Easy | EOD Very Easy

M/W10N

1 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex WoolfordBB.N10:167:20
2Alton FreemanBF.N10:37+0:217:35
3Ingrid Shelton AgarAO.A12:21+2:058:49
4Rebecca CraigNC.N13:03+2:479:19
5Kari MarshBF.N18:01+7:4512:52
6Ariadna IskhakovaBN.N34:38+24:2224:44

M10A

1 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie MarshBF.N9:136:35
2Nat CarrollSH.N9:49+0:367:00
3Ivan StukovWH.N12:14+3:018:44
4Lachlan CoadyWH.N12:41+3:289:03

W12A

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBF.N19:139:36
2Yekatrina StukovWH.N21:12+1:5910:36

M12A

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sam WoolfordBB.N12:326:16
2Patrick Shelton AgarAO.A18:02+5:309:01
3Oliver FreemanBF.N20:17+7:4510:08
4Jamie WoolfordBB.N27:24+14:5213:42

W14A

3 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe MelhuishPO.A27:598:44
2Mikaela GrayUG.Q32:15+4:1610:04
3Sophie JonesUR.N41:26+13:2712:56
4Tiia MarshBF.N2:07:00+1:39:0139:41
Ella CuthbertBS.Amispunched
Serena DoyleUR.Ndid not start

M14A

3 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ryan GrayUG.Q26:158:12
2Toby LangBS.A32:31+6:1610:09
3Clyde McGheeBN.N34:13+7:5810:41
4David StocksBS.A34:50+8:3510:53
5Oscar WoolfordBB.N37:54+11:3911:50
6Alvin CraigNC.N50:29+24:1415:46
7Cayleb FidgeBB.Q1:05:08+38:5320:21
Bryn PiiroinenBS.Adid not start
Finn MackayUR.Ndid not start

W16A

4 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Miho YamazakiWE.A54:5212:45
2Claire BurgessNC.N1:07:00+12:0815:34
3Joanna HillGO.N1:36:22+41:3022:24
Rebecca KennedyWP.Nmispunched
Zoe CuthbertBS.Amispunched

M16A

5 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Duncan CurrieGO.N45:139:02
2Noah PolandBS.A48:27+3:149:41
3Patrick MillerBS.A49:48+4:359:57
4Joshua AllenAL.T49:55+4:429:59
5Daniel GrayUG.Q51:26+6:1310:17
6Alastair GeorgeBF.N57:06+11:5311:25
7Jaiden FidgeBB.Q1:05:39+20:2613:07
8Lachlan BillettWR.N1:10:16+25:0314:03
9Ryan StocksBS.A1:23:34+38:2116:42
10Angus LeungGO.N1:29:37+44:2417:55
11Tom KennedyGO.N1:43:19+58:0620:39

M Junior B

3 200 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jakob DoyleUR.Ndid not start

W Junior B

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pia CunninghamBS.A47:0614:43
Maree DoyleUR.Ndid not start
Zara DoyleUR.Ndid not start

W20A

6 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe DowlingWR.T1:10:4911:03
2Rachel AllenAL.T1:11:34+0:4511:10
3Tara MelhuishPO.A1:12:49+2:0011:22
4Georgia JonesUR.N1:22:25+11:3612:52
5Caroline PigerreUG.Q1:24:24+13:3513:11
6Rebecca GeorgeBF.N1:33:17+22:2814:34
7Melissa AnnettsGO.N1:43:34+32:4516:10
8Ella JohnsonEV.T2:07:03+56:1419:51
Lanita SteerDR.Vmispunched
Rosie DalheimMF.Vmispunched
Asha SteerDR.Vdid not start

M20A

9 200 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick JaffeMF.V1:01:286:40
2Stephen MelhuishPO.A1:11:14+9:467:44
3Oliver MillBS.A1:15:09+13:418:10
4Sebastian OHalloranAL.T1:18:14+16:468:30
5Toby WilsonGO.N1:22:45+21:178:59
6Joseph DickinsonEV.T1:23:54+22:269:07
7Hamish ProsserAO.A1:33:05+31:3710:07
8Ciaran LanePO.A1:34:26+32:5810:15
9Luke WestAL.T1:45:23+43:5511:27
10Jake WestAL.T1:53:04+51:3612:17
11Johann BurgessAL.T2:02:55+1:01:2713:21
12Jesse PiiroinenBS.A2:09:40+1:08:1214:05
Aidan DawsonGO.Nmispunched
Zac NeedhamRR.Amispunched
Ewan BarnettBS.Adid not finish
Max DalheimMF.Vdid not finish
Ashley NankervisEV.Tdid not start
Daniel HillGO.Ndid not start
Hugh GingellGO.Ndid not start

W21A

7 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michele DawsonGO.N1:02:238:39
2Jo AllisonRR.A1:03:04+0:418:45
3Marina IskhakovaBN.N1:03:09+0:468:46
4Grace CraneAL.T1:05:13+2:509:03
5Nicola BlatchfordNC.N1:31:18+28:5512:40
6Alitia DougallBN.N1:35:45+33:2213:17
Barbora PijakovaKSmispunched
Allison JonesRR.Adid not start

M21A

12 100 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry McNultyLOST1:17:066:22
2Theo FleurentBS.A1:17:13+0:076:22
3Matthew CraneAO.A1:20:41+3:356:40
4Rob WalterRR.A1:21:50+4:446:45
5Tomas KrajcaRR.A1:23:15+6:096:52
6Eric MorrisBN.N1:27:36+10:307:14
7Matt DoyleCH.V1:29:24+12:187:23
8Robert BennettNC.N1:32:26+15:207:38
9Alex MasseyNC.N1:34:47+17:417:50
10Blair TrewinYV.V1:35:17+18:117:52
11Mark GregsonRR.A1:40:41+23:358:19
12Simon RouseDR.V1:45:07+28:018:41
13Lee CoadyWH.N2:07:04+49:5810:30
14Lachlan HowardEN.Q2:33:42+1:16:3612:42
Andrew BarnettBS.Adid not start

W21AS

4 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Moira KufferAO.A49:4011:33
2Jane McKennaUR.N1:00:20+10:4014:01
3Phoebe DentCC.N1:12:10+22:3016:46

M21AS

6 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua BlatchfordNC.N51:077:59
2Samuel WilsonRR.A2:02:53+1:11:4619:12
Jose ZapataCC.Nmispunched
Chris FitzgeraldGS.Ndid not start
Robert HerkesGO.Ndid not start

W Open B

3 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn DaviesGO.N1:02:2919:31
Connie McNameeBF.Nmispunched

M Open B

3 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel Del DotBS.A30:109:25
2Ernest WindschuttelGO.N2:27:26+1:57:1646:04

W35A

6 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martina CraigNC.N1:20:0112:30
2Ruth SheddenSH.N1:56:38+36:3718:13
Georgina MackenCC.Nmispunched

M35A

9 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNC.N1:02:536:50
2Fedor IskhakovBN.N1:40:02+37:0910:52
3Darren SlatteryBN.N1:58:56+56:0312:55
4James SouthwellBN.N2:19:00+1:16:0715:06

M35AS

5 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane JenkinsNC.N1:20:4516:09
2Alan KufferAO.A1:34:48+14:0318:57

W40A

6 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tracy MarshBF.N1:09:3910:52
2Meredith GrayUG.Q1:21:08+11:2912:40
3Anna FitzgeraldGS.N1:32:00+22:2114:22
4Anna HyslopPO.A1:38:13+28:3415:20

M40A

9 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BarbourBF.N1:16:238:18
2Tony WoolfordBB.N1:19:57+3:348:41
3Tate NeedhamRR.A1:29:59+13:369:46
4Angus SheddenSH.N1:53:17+36:5412:18
5Paul CuthbertBS.A1:54:34+38:1112:27

W45A

6 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUR.N1:33:5014:39
2Karen Wild-AllenAL.T1:38:43+4:5315:25
3Margaret JonesUR.N1:42:36+8:4616:01
4Barbara HillGO.N1:46:46+12:5616:40
5Tania KennedyGO.N1:50:34+16:4417:16
6Margaret PeelNC.N1:52:08+18:1817:31
7Helen OCallaghanBB.N2:04:52+31:0219:30
8Chris StocksBS.A2:16:59+43:0921:24

M45A

7 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter AnnettsGO.N1:06:269:13
2Paul MarshBF.N1:14:16+7:5010:18
3Matthew StocksBS.A1:19:42+13:1611:04
4Rohan HyslopPO.A1:21:32+15:0611:19
5Michael BurtRR.A1:24:21+17:5511:42
6Wayne PepperBN.N1:28:26+22:0012:16
7Ross MorrisonGO.N1:36:06+29:4013:20
8Shane TrotterNC.N1:59:21+52:5516:34
Dmitry StukovWH.Nmispunched
Brenton GrayUG.Qdid not finish
Shane DoyleUR.Ndid not start

W45AS

3 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maria OrrNC.N1:01:4118:08
2Sally DevenishWP.N1:06:09+4:2819:27
3Barbara DawsonGO.N1:16:57+15:1622:37
3Diana CharltonNC.N1:16:57+15:1622:37
5Nicola NyghBF.N1:27:56+26:1525:51
6Sharon BurgessNC.N1:36:33+34:5228:23
Vanessa FreemanBF.Ndid not finish
Gayle ShepherdUR.Ndid not start

M45AS

4 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale WallaceWP.N55:1812:51
2Stephan WagnerSH.N1:00:03+4:4513:57
3Robert BradleyWH.N1:02:49+7:3114:36
4David McGheeBN.N1:13:50+18:3217:10
Peter OrrNC.Nmispunched

W50A

5 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wendy ReadUG.Q1:00:1212:02
2Toni BrownBS.A1:01:46+1:3412:21
3Carolyn MatthewsNC.N1:02:07+1:5512:25
4Karen BlatchfordNC.N1:06:24+6:1213:16
5Joanna ParrBF.N1:08:46+8:3413:45
6Tara SutherlandBS.A1:11:35+11:2314:19
7Ana HercegPO.A1:15:12+15:0015:02
8Airdrie LongGO.N1:32:49+32:3718:33
Sue GarrPO.Amispunched
Paula ShinglerBF.Ndid not finish

M50A

6 400 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andy SimpsonBF.N58:339:08
2Simon GeorgeBF.N1:02:00+3:279:41
3Glenn BurgessNC.N1:06:58+8:2510:27
4John Shelton AgarAO.A1:09:06+10:3310:47
5Lance ReadUG.Q1:10:32+11:5911:01
6Tony HillGO.N1:14:54+16:2111:42
7Mark ShinglerBF.N1:22:35+24:0212:54
8Mark FreemanBF.N1:25:45+27:1213:23
9Ian JonesUR.N1:28:08+29:3513:46
10Peter CharltonNC.N1:35:26+36:5314:54
11David RedheadGO.N1:35:27+36:5414:54
12Ari PiiroinenBS.A1:36:44+38:1115:06
13Jamie KennedyGO.N1:45:12+46:3916:26
Ellis LeungGO.Nmispunched
Luke WilmottCC.Nmispunched

W55A

4 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottPO.A51:3111:58
2Hilary WoodCC.N53:50+2:1912:31
3Margi FreemantleYV.V1:04:51+13:2015:04
4Jane BarnettBS.A1:11:08+19:3716:32
5Jane SayeAO.A1:32:24+40:5321:29
Carol HardingBS.Amispunched

M55A

5 000 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian ProsserAO.A38:197:39
2Robert VincentNC.N44:12+5:538:50
3Jim RussellBG.V47:26+9:079:29
4Warwick DavisTK.V50:52+12:3310:10
5David PolandBS.A52:00+13:4110:24
6Michael BurtonBF.N53:54+15:3510:46
7Malcolm RobertsNC.N57:51+19:3211:34
8Phil WalkerPO.A58:00+19:4111:36
9Geoff PeelNC.N1:03:43+25:2412:44
10Geoff TodkillNC.N1:05:34+27:1513:06
11Tony GarrPO.A1:07:07+28:4813:25
12Graeme DawsonGO.N1:07:55+29:3613:35
13David JenkinsBS.A1:08:25+30:0613:41
14Cliff HowardEN.Q1:26:02+47:4317:12
15Rod EckelsGO.N1:39:06+1:00:4719:49
16Bob MorganBN.N2:15:53+1:37:3427:10
Nick MelhuishPO.Adid not finish
Jim MackayUR.Ndid not start

W55AS

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lisa LampeUR.N1:12:3321:20
2Maureen FitzpatrickWH.N1:16:26+3:5322:28
3Sandra StewartSH.N1:30:14+17:4126:32
Cheryl BluettBN.Nmispunched
Julie MannIK.Nmispunched
Jill WalkerPO.Adid not start

M55AS

3 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew Cumming ThomWE.A39:3411:38
2Garry StewartSH.N53:33+13:5915:45
3Peter NewtonNC.N54:31+14:5716:02
4Michael HalmyBN.N1:00:53+21:1917:54
5Alan SargeantBS.A1:01:49+22:1518:10
6Peter BerkholzNC.N1:03:37+24:0318:42
7Dennis SparlingGO.N1:30:32+50:5826:37
Ron PallasUR.Ndid not start
Dean GingellGO.Ndid not start

W60A

4 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lynn DabbsWH.N48:2011:14
2Carol BrownlieWO.W49:57+1:3711:36
3Sue KeyMF.V52:09+3:4912:07
4Lynda RapkinsEN.Q56:31+8:1113:08
5Anne WilsonBB.Q1:06:13+17:5315:23
6Julia PrudhoeCC.N1:07:15+18:5515:38
7Ann ScownAO.A1:10:08+21:4816:18
Christine FranklinTJ.Smispunched
Robyn PallasCC.Nmispunched
Barbara MartinPO.Adid not start

M60A

5 000 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ted van GeldermalsenYV.V44:188:51
2John ScownAO.A53:40+9:2210:44
3Eoin RotheryBF.N54:41+10:2310:56
4Don BarkerNT.N57:07+12:4911:25
5Richard RobinsonSO.Q1:00:01+15:4312:00
6Colin PriceCC.N1:00:04+15:4612:00
7Paul PrudhoeCC.N1:00:44+16:2612:08
8James LithgowGO.N1:02:20+18:0212:28
9Rodney ParkinBN.N1:04:07+19:4912:49
10Mark WilmottIK.N1:11:21+27:0314:16
11Rudi LandsiedelNC.N1:18:15+33:5715:39
12Karl SpackmanBF.N1:26:19+42:0117:15
13Robert PrenticeNC.N1:29:32+45:1417:54
14John HardingPO.A1:33:19+49:0118:39
15Alan WattsNE.V1:38:32+54:1419:42
Bruce BowenPO.Amispunched
Michael RoylanceBF.Nmispunched
Nick DentCC.Nmispunched
Johnny PetersenGO.Ndid not start

W65A

3 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judy AllisonRR.A52:3815:28
2Val HodsdonSH.N54:09+1:3115:55
3Carol JacobsonGO.N1:02:15+9:3718:18
4Kerryne JonesRR.A1:06:19+13:4119:30
5Pam PrimeTK.V1:11:34+18:5621:02
6Coral DowBS.A1:38:06+45:2828:51

M65A

5 000 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert RapkinsEN.Q59:2911:53
2Bill JonesRR.A1:00:52+1:2312:10
3Hugh MooreRR.A1:01:16+1:4712:15
4Paul HoopmannTJ.S1:01:35+2:0612:19
5Jim LeeNC.N1:03:01+3:3212:36
6Greg ChatfieldUG.Q1:03:03+3:3412:36
7Steve FlickBN.N1:03:12+3:4312:38
8Gordon WilsonBN.N1:06:04+6:3513:12
9Richard MatthewsLOST1:08:38+9:0913:43
10Robert AllisonRR.A1:08:59+9:3013:47
11Ron FrederickNE.V1:10:42+11:1314:08
12Jim ForbesGO.N1:21:52+22:2316:22
13Peter ShepherdIK.N1:25:35+26:0617:07
14Keith JayIK.N1:32:15+32:4618:27
15Ross DukerGO.N2:59:51+2:00:2235:58
Bob HawkinsNT.Nmispunched
Doug WilsonBB.Qmispunched

W70A

3 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny HawkinsNT.N44:3613:07
2Ann SuttonRR.A1:00:26+15:5017:46
3Carolyn ChalmersNC.N1:00:40+16:0417:50
4Ruth GoddardYV.V1:01:24+16:4818:03
5Janet TarrYV.V1:05:48+21:1219:21
Dianne SearleBG.Vmispunched
Ann BaylisRR.Amispunched
Bryony CoxGO.Ndid not start

M70A

4 300 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex TarrYV.V41:599:45
2Terry BluettBN.N49:29+7:3011:30
3John Le CarpentierSH.N50:44+8:4511:47
4Jim MerchantGO.N52:35+10:3612:13
5Ross BarrGO.N52:56+10:5712:18
6Tim DentYV.V53:17+11:1812:23
7Dick OgilvieUR.N54:07+12:0812:35
8Eric WainwrightRR.A55:59+14:0013:01
9Ron JunghansGO.N59:31+17:3213:50
10Kevin WilliamsWH.N1:07:23+25:2415:40
11Alan ThompsonRR.A1:13:52+31:5317:10
12Dave LottyUR.N1:15:08+33:0917:28
13Peter SearleBG.V1:16:00+34:0117:40
14Dennis TrewinBS.A1:18:07+36:0818:10
15Ken JacobsonGO.N1:24:26+42:2719:38
16John ChellewBG.V1:26:32+44:3320:07
17Hugh CameronAW.V1:31:58+49:5921:23
18Kevin CurbyIK.N1:49:30+1:07:3125:27
19David GoddardYV.V2:00:48+1:18:4928:05
Trevor SauerSO.Qmispunched
John SuominenWE.Amispunched
Ken BrownlieWO.Wdid not finish
Tim CoxGO.Ndid not start
Mike HoweLOSTdid not start
Leigh PrivettAW.Vdid not start

W75A

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara PopeUG.Q1:31:2926:54

M75A

3 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter PrimeTK.V37:0310:53
2John HodsdonSH.N49:02+11:5914:25
3John SuttonRR.A53:03+16:0015:36
4Bruce DawkinsBN.N53:16+16:1315:40
5Peter KreminskiWA.S54:11+17:0815:56
6Robert MouattRR.A1:04:27+27:2418:57
Peter MeyerSH.Nmispunched

W80A

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR.N1:40:4429:37

M80A

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clive PopeUG.Q52:4015:29
2Eino MeuronenBS.A1:22:02+29:2224:07
3Pauli PiiroinenBS.A1:25:46+33:0625:13
4Graeme CadmanYV.V2:05:03+1:12:2336:46
Kevin PaineBS.Adid not start

Open Very Easy

1 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rory SheddenSH.N15:2811:02

EOD Hard

6 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten PedersenForde1:03:399:56
2Daniel Del DotBS.A2:15:22+1:11:4321:09
Jenna LinehanRR.Amispunched
Titus MurrayBowraldid not finish

EOD Moderate

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Thomas HyslopHughesmispunched

EOD Very Easy

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aoife RotheryBF.N10:387:35
2Mira WalterRR.A16:22+5:4411:41

Please report errors in the result list to the organiser.