Orienteering Australia

Official results for Newcastle OY #1 - Seaham

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle OY #1 - Seaham
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 10 April 2016

Hard Long

4 930 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex MasseyNCN50:5110:18
2Robert VincentNC.N57:17+6:2611:37
3Stephen CraigNC.N57:33+6:4211:40
4Joshua BlatchfordNC.N1:01:15+10:2412:25
5Scott SimsonNC.N1:04:27+13:3613:04
6Alistair GeorgeBF.N1:04:49+13:5813:08
7Justin StaffordNC.N1:07:05+16:1413:36
8Andrew MorrisNC.N1:08:46+17:5513:56
9Bjorn MellaNC.N1:09:43+18:5214:08
10Nicola BlatchfordNC.N1:10:30+19:3914:18
11Geoff TodkillNC.N1:10:32+19:4114:18
12Jenny EnderbyNC.N1:12:23+21:3214:40
13Shane TrotterNC.N1:12:43+21:5214:44
14Simon GeorgeWR.N1:13:12+22:2114:50
15Andrew HaighNC.N1:13:59+23:0815:00
16Kim Van NettenNCN1:28:13+37:2217:53
17Nicole HaighNCN1:34:40+43:4919:12
18Jim LeeNC.N1:40:33+49:4220:23
Malcolm RobertsNC.Nmispunched
Steven RobertsNC.Nmispunched

Hard Medium

3 910 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew PowerNC.N1:03:0816:08
2Glenn BurgessNC.N1:04:44+1:3616:33
3Karen BlatchfordNC.N1:08:01+4:5317:23
4Justin BoydNC.N1:15:53+12:4519:24
5Tim TewNC.N1:17:33+14:2519:50
6Carolyn MatthewsNC.N1:19:37+16:2920:21
7Rudi LandsiedelNC.N1:19:48+16:4020:24
8Geoff PeelNC.N1:24:45+21:3721:40
9Margaret PeelNC.N1:27:02+23:5422:15
10Andrew GilbertNC.N1:29:13+26:0522:49
11Andrew KillenNC.N1:30:34+27:2623:09
12David MessengerNC.N1:36:57+33:4924:47
13Gayle QuantockNC.N1:38:09+35:0125:06
14Thomas WhiteheadNC.N1:42:31+39:2326:13
15Matt BrownNCN1:46:33+43:2527:15
16Peter NewtonNC.N1:50:57+47:4928:22
17Amylee RobertsonNC.N1:53:38+50:3029:03
18Neil CurryerNC.N2:07:17+1:04:0932:33
19Ruth GilbettNC.N2:07:34+1:04:2632:37
20Carolyn RigbyNC.N2:12:20+1:09:1233:50
21Lynda HewsonNC.N2:19:26+1:16:1835:39
Luke RobertsonNC.Nmispunched
Bert Van NettenNCNmispunched
Martina CraigNCNmispunched

Hard Short

2 920 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC.N39:2613:30
2Callum RobertsNC.N48:37+9:1116:38
3Georgina MackenCC.N49:20+9:5416:53
4Arthur KingslandNC.N56:24+16:5819:18
5Samantha HoweNC.N57:38+18:1219:44
6Peter OrrNC.N1:01:30+22:0421:03
7Claire BurgessNC.N1:06:09+26:4322:39
8Lisa LampeUR.N1:10:48+31:2224:14
9Ian JessupGO.N1:15:18+35:5225:47
10Maria OrrNC.N1:17:28+38:0226:31
11Bob GilbertNC.N1:18:34+39:0826:54
12Joy GuyNC.N1:22:22+42:5628:12
13Carolyn ChalmersNC.N1:23:44+44:1828:40
14Keith RobertsonNC.N1:30:10+50:4430:52
15Viola OConnorNC.N1:33:02+53:3631:51
16Peter BerkholzNC.N1:33:41+54:1532:05
17Andrea HackneyNC.N1:36:36+57:1033:04 Download route in GPX format
18Catherine JonesNC.N1:39:39+1:00:1334:07
19Sharon BurgessNC.N1:49:28+1:10:0237:29
20Jenny MardonNCN1:54:59+1:15:3339:22
21Ingrid OblasserNC.N2:04:31+1:25:0542:38
22Paul KillenNC.N2:05:47+1:26:2143:04
23Chris Helen WelbourneNC.N2:08:49+1:29:2344:06
Tim HackneyNC.Nmispunched
Kate MorrisNC.Nmispunched
Angus RobertsNC.Nmispunched
Lyn RaywardNC.Nmispunched

Moderate Long

2 530 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn DowneyNCN57:2322:40
2Susan KitchenerNC.N59:51+2:2823:39
3Michael LloydUR.N1:02:22+4:5924:39
4Anita BickleNCN1:02:40+5:1724:46
5Neale Jones Murray JonesNCN1:05:13+7:5025:46
6Scott TaylorNCN1:07:42+10:1926:45
7Jeff ApitzNC.N1:13:19+15:5628:58
8Bridget WhiteheadNC.N1:18:35+21:1231:03
9Pam MontomeryNC.N1:19:13+21:5031:18
10Nicholas Newton Kathryn NewtonNCN1:23:33+26:1033:01
11Inge Zoe LisNCN1:29:45+32:2235:28
12William ThompsonNCN1:33:23+36:0036:54
13Robert MontgomeryNC.N1:42:59+45:3640:42

Moderate Short

2 040 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oscar MellaNC.N30:4215:02
2Jen FaganNCN35:45+5:0317:31
3Mikaela EnderbyNC.N56:21+25:3927:37
4Linda VincentNCN1:11:00+40:1834:48
5Clare JessupGO.N1:14:30+43:4836:31
Russell RigbyNC.Nmispunched

Easy

1 970 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC.N32:4516:37
2Phil RobeyNCN34:47+2:0217:39
3Melita RowlandNC.N40:06+7:2120:21
4Alec PowerNC.N42:08+9:2321:23
5James NewtonNCN54:05+21:2027:27
6Sam Mella Leigh TaylorNCN57:28+24:4329:10
7Scarlet NewtonNC.N1:00:32+27:4730:43
8Joe NewtonNCN1:02:30+29:4531:43
Archer Greg NewtonNCNmispunched
Cassandra Thompson and kidsNCNmispunched

Very Easy

1 770 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fiona Tomas SantoneNC.N29:3116:40
2Nicolo SantoneNC.N30:02+0:3116:58
3Aria FrihagenNC.N34:48+5:1719:39
4Dominic Stuart Myvamwy TurnerNCN35:22+5:5119:58
5Tommy MellaNC.N38:53+9:2221:58
6Francis KimeNCN38:57+9:2622:00
Kai FrihagenNC.Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.