Orienteering Australia

Official results for NSW MTBO State Championships - Long

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW MTBO State Championships - Long
Organisers: Big Foot Orienteers / Newcastle Orienteering Club
Date: Saturday 14 May 2016

W16A

1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Rhiannon Prentice NC.N 1:26:09

W21A

5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Lucy Mackie BF.N 1:23:01
2 Carolyn Jackson BK.V 1:28:43 +5:42
3 Marina Iskhakova BN.N 1:30:11 +7:10
4 Cath Chalmers BF.N 1:45:45 +22:44
5 Carolyn Haupt GO.N 2:05:55 +42:54

W40A

2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Carolyn Matthews NC.N 1:14:25
2 Nicole Haigh NC.N 1:17:31 +3:06

W50A

3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Amanda Mackie BF.N 1:34:52
2 Julie Sunley AO.A 1:36:40 +1:48
3 Nicola Nygh BF.N 2:14:35 +39:43

W60A

1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Ann Scown AO.A 1:31:37

M21A

5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Ricky Thackray BO.W 1:12:20
2 Steven Todkill NC.N 1:20:05 +7:45
3 Fedor Iskhakov BN.N 1:27:49 +15:29
4 Andrew Brown BF.N 1:32:53 +20:33
Fergus Mackie BF.N did not finish

M40A

8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 David Simpfendorfer ACT 1:19:16
2 Hamish Mackie BF.N 1:24:08 +4:52 Download route in GPX format
3 Ed Steenbergen CH.V 1:29:04 +9:48
4 Michael Ridley-Smith GO.N 1:35:51 +16:35
5 Nick Wilkinson BF.N 1:39:48 +20:32
6 John Brayan GO.N 1:54:42 +35:26
Tim Giles BF.N mispunched
Alex Duknerley - - did not finish

M50A

11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Malcolm Roberts NC.N 1:23:28
2 Andrew Power NC.N 1:25:37 +2:09
3 Andrew Haigh NC.N 1:27:24 +3:56
4 Paul Darvodelsky Alice Springs 1:27:54 +4:26
5 Jock Davis BF.N 1:30:06 +6:38
6 Andy Simpson BF.N 1:30:53 +7:25
7 Robert Vincent NC.N 1:31:38 +8:10
8 Geoff Todkill NC.N 1:44:21 +20:53
9 Andy Halliday NSW 1:52:27 +28:59
10 Michael Halmy BN.N 2:04:28 +41:00
11 Sean Sunley AO.A 2:19:48 +56:20

M60A

8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Peter Cusworth BK.V 1:07:52
2 Eoin Rothery BF.N 1:12:35 +4:43
3 Robert Prentice NC.N 1:15:16 +7:24
4 Paul Haynes NC.N 1:19:45 +11:53
5 James Lithgow GO.N 1:23:06 +15:14
6 Leigh Privett AW.V 1:23:16 +15:24
7 John Scown AO.A 1:24:21 +16:29
8 Graeme Oddy NC.N 2:42:38 +1:34:46

M70A

1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Graham Fowler NC.N 1:28:35

Recreational 1

3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Rudi Landsiedel NC.N 1:06:05
2 Kylie Smith NC.N 1:19:36 +13:31
3 Peter Newton NC.N 2:26:08 +1:20:03

Please report errors in the result list to the organiser.