Orienteering Australia

Official results for Newcastle OY #7 - Congewai

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle OY #7 - Congewai
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 7 August 2016

Hard Long

5 690 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob BennettNC.N42:507:31
2Toby WilsonGO.N46:55+4:058:14
3Jock DavisBF.N47:07+4:178:16
4Steven TodkillNC.N47:45+4:558:23
5Alistair GeorgeBF.N50:26+7:368:51
6Simon GeorgeWR.N58:16+15:2610:14
7Justin StaffordNC.N1:02:44+19:5411:01
8Paula ShinglerBF.N1:02:53+20:0311:03
9Shane TrotterNC.N1:03:50+21:0011:13
10Mark ShinglerBF.N1:04:28+21:3811:19
11Jenny EnderbyNC.N1:31:52+49:0216:08
Philp EddeyNC.Nmispunched
Katie LillymanNC.Nmispunched

Hard Medium

4 370 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn BurgessNC.N42:009:36
2Andrew PowerNC.N45:10+3:1010:20
3Ian DempseyNC.N52:57+10:5712:07
4Greg BaconNC.N56:15+14:1512:52
5Geoff PeelNC.N58:05+16:0513:17
6Steven RobertsNC.N59:22+17:2213:35
7Tim TewNC.N1:00:07+18:0713:45
8Steve FlickBN.N1:00:36+18:3613:52
9Jim LeeNC.N1:00:44+18:4413:53
10Clare WilliamsNC.N1:01:37+19:3714:05
11Greigor ScottNC.N1:03:43+21:4314:34
12Carolyn MatthewsNC.N1:07:25+25:2515:25
13Margaret PeelNC.N1:10:25+28:2516:06
14Shane JenkinsNC.N1:13:00+31:0016:42
15Toy MartinNC.N1:19:48+37:4818:15
16Phillip, Stevan RyanNC.N1:19:59+37:5918:18
17Jon SayersNC.N1:35:01+53:0121:44
18Sally-anne HendersonNC.N1:37:03+55:0322:12
19Andrew KillenNC.N1:41:30+59:3023:13
20Carolyn RigbyNC.N1:50:48+1:08:4825:21
21Johnny PetersenGO.N2:01:53+1:19:5327:53
Joanna ParrBF.Nmispunched
Kerry BennettNC.Ndid not finish

Hard Short

3 150 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Claire BurgessNC.N56:0517:48
2Elaine BennettNC.N57:27+1:2218:14
3Mikala EnderbyNC.N1:01:09+5:0419:24
4Samantha HoweNC.N1:03:06+7:0120:01
5Caroline JenkinsNC.N1:07:41+11:3621:29
6Nicola NyghBF.N1:08:33+12:2821:45
7Sharon BurgessNC.N1:14:23+18:1823:36
8Viola OConnorNC.N1:21:36+25:3125:54
9Lynda HewsonNC.N1:27:43+31:3827:50
10Ingrid OblasserNC.N1:31:16+35:1128:58
11Bob GilbertNC.N1:35:49+39:4430:25
12Tim HackneyNC.N1:42:56+46:5132:40
13Paul KillenNC.N1:48:19+52:1434:23
Andrea HackneyNC.Nmispunched
Russell RigbyNC.Nmispunched

Moderate Long

3 590 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme TaplinNC.N50:4814:09 Download route in GPX format
2Eveleigh HoldenNC.N1:14:21+23:3320:42
3Glenn DowneyNC.N1:16:52+26:0421:24
4Liam NicholsonNC.N1:24:02+33:1423:24
5Bert van NettenNC.N1:24:58+34:1023:40
6David MessengerNC.N1:41:50+51:0228:21
7Matthew KillenNC.N2:08:54+1:18:0635:54
8Heather FreemanNC.N2:28:44+1:37:5641:25

Moderate Short

1 640 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul CottaNC.N33:0020:07
2Cassandra Thompson and kidsNC.N1:16:07+43:0746:24
3William ThompsonNC.N1:16:46+43:4646:48
4Anita Bickle, Dianne WinchcombeNC.N1:17:14+44:1447:05
5Lyam, Melody HarrisNC.N1:44:30+1:11:301:03:43
6Lloyd, Dean HarrisNC.N1:44:34+1:11:341:03:45
7Laura, Riley BurrNC.N1:45:29+1:12:291:04:19
Ian GrayNC.Nmispunched
Dug FloydNC.Nmispunched
Frances WilsonNC.Nmispunched

Easy

1 450 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBF.N19:4313:35
2Paula Travis, Asher BatesNC.N22:03+2:2015:12
3Erika EnderbyNC.N22:07+2:2415:15
4Jason, Johnny MoloneyNC.N22:21+2:3815:24
5Jesse, Kalani BatesNC.N35:23+15:4024:24
6James NewtonNC.N35:43+16:0024:37
7Ulrika Sandberg, Evelina MoloneyNC.N42:13+22:3029:06

Very Easy

1 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bates FamilyNC.N18:5613:03
2MacDonald FamilyNC.N46:58+28:0232:23
3Thomson KidsNC.N47:50+28:5432:59

Please report errors in the result list to the organiser.