Official results for Foot O - Spice Brook

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Foot O - Spice Brook
Organisers: LOST / Orienteering Association of WA
Date: Sunday 15 May 2016

H1

9 900 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Cameron Duncan Kulgun 225 Orienteers 1:16:05 7:41
2 Sten Claessens Kulgun 225 Orienteers 1:21:04 +4:59 8:11 Download route in GPX format
3 Simon Windsor Bibbulmun Orienteers 1:23:17 +7:12 8:24
4 Graham Braid Kulgun 225 Orienteers 1:28:21 +12:16 8:55
5 Andrew Martin Perth 1:39:23 +23:18 10:02
6 Ian Finnie Wullundigong Orienteers of the 2:06:25 +50:20 12:46
Oliver Martin Perth did not finish
Adam Nolan Wullundigong Orienteers of the did not finish
Phil Dufty Bibbulmun Orienteers did not finish

H2

7 300 m, 10 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ivan Komyshan Wullundigong Orienteers of the 1:02:37 8:34 Download route in GPX format
2 Harry Nicholson Nottinghamshire 1:03:39 +1:02 8:43
3 David McCauley Wullundigong Orienteers of the 1:13:39 +11:02 10:05
4 Tom Brownlie Wullundigong Orienteers of the 1:16:49 +14:12 10:31
5 Rob West Bibbulmun Orienteers 1:30:52 +28:15 12:26
6 Edward Plummer LOST 1:36:45 +34:08 13:15 Download route in GPX format
7 Dave Currell Bibbulmun Orienteers 1:47:54 +45:17 14:46
8 John Cummins Bibbulmun Orienteers 1:52:27 +49:50 15:24
9 Ron Marcus Wullundigong Orienteers of the 2:06:58 +1:04:21 17:23
10 Robert Graieg LOST 2:20:50 +1:18:13 19:17

H3

5 500 m, 20 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ceri Pass Kulgun 225 Orienteers 56:12 10:13
2 Ian Fletcher LOST 56:35 +0:23 10:17
3 Jo Anna Maynard Bibbulmun Orienteers 1:01:27 +5:15 11:10
4 Adrian Day Duncraig 1:01:39 +5:27 11:12
5 Tony Simpkins LOST 1:04:36 +8:24 11:44
6 Edward Finnie Wullundigong Orienteers of the 1:10:28 +14:16 12:48
7 Robert Boekelaar Scarborough 1:14:37 +18:25 13:34
8 Mike Howe LOST 1:19:59 +23:47 14:32
9 Digby Mercer Wullundigong Orienteers of the 1:22:17 +26:05 14:57
10 Peter Komyshan Wullundigong Orienteers of the 1:25:01 +28:49 15:27
11 Lois West Bibbulmun Orienteers 1:32:42 +36:30 16:51
12 Mike Sibbald Bibbulmun Orienteers 1:33:09 +36:57 16:56
13 Colin Hunter - - 1:41:07 +44:55 18:23
14 Laura Adair - - 3:04:04 +2:07:52 33:28
Heike Behrbohm Kulgun 225 Orienteers mispunched
Penny Dufty Bibbulmun Orienteers mispunched
Kellie Martin Perth did not finish
Tyler Eves Bibbulmun Orienteers did not finish
Toivo Pedaste LOST did not finish
Rob Beattie Bibbulmun Orienteers did not finish

H4

3 600 m, 26 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michaela Maynard Bibbulmun Orienteers 33:22 9:16
2 Daniel Eves Bibbulmun Orienteers 40:00 +6:38 11:06
3 Janet Fletcher LOST 46:45 +13:23 12:59
4 Lily McFarlane Bibbulmun Orienteers 47:35 +14:13 13:13
5 Jan Candy Kulgun 225 Orienteers 47:44 +14:22 13:15
6 Craig Dermer south perth 47:45 +14:23 13:15
7 Rosemary Kullmann LOST 55:21 +21:59 15:22
8 David Pass Kulgun 225 Orienteers 55:27 +22:05 15:24
9 Vicki Redden south perth 57:36 +24:14 16:00
10 Jennifer Binns LOST 58:06 +24:44 16:08
11 Jacqueline.Georg McManus Kulgun 225 Orienteers 1:04:19 +30:57 17:51
12 Nick Flux Carine 1:05:21 +31:59 18:09
13 Toni Frank Bibbulmun Orienteers 1:08:08 +34:46 18:55
14 Jane Punyanitya LOST 1:09:52 +36:30 19:24
15 Coreen Maynard Bibbulmun Orienteers 1:12:37 +39:15 20:10
16 Nicole Sibbald Bibbulmun Orienteers 1:12:56 +39:34 20:15
17 Wendy Hobley LOST 1:21:02 +47:40 22:30
18 Moreen Cox LOST 1:22:26 +49:04 22:53
19 Gary Ettridge - - 1:26:15 +52:53 23:57
20 Lyn Mercer Trigg 1:28:49 +55:27 24:40
21 Jenny Komyshan Wullundigong Orienteers of the 1:33:05 +59:43 25:51
22 Melinda Richards Wullundigong Orienteers of the 1:37:06 +1:03:44 26:58
23 Hubert Day LOST 1:47:11 +1:13:49 29:46
Andrew Brooker - - mispunched
Jan Pass Leeming mispunched
Michelle Martin Perth did not finish

M

3 700 m, 16 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Riley Martin - - 37:28 10:07
2 Daniel Meeks - - 38:15 +0:47 10:20
3 Noelle Chitty North Perth 46:32 +9:04 12:34
4 Tia Chitty - - 47:41 +10:13 12:53
5 Shaun Richards Wullundigong Orienteers of the 48:42 +11:14 13:09
6 Lara Dale LOST 52:47 +15:19 14:15
7 Sharon McFarlane Bibbulmun Orienteers 56:56 +19:28 15:23
8 Riley McFarlane Bibbulmun Orienteers 1:01:24 +23:56 16:35
9 Patrick Dufty Bibbulmun Orienteers 1:03:04 +25:36 17:02 Download route in GPX format
10 Sarah Richards Wullundigong Orienteers of the 1:04:47 +27:19 17:30
11 Gary Aitken LOST 1:05:17 +27:49 17:38
12 Evan Pretl - - 1:27:34 +50:06 23:40
13 Liz Addison - - 1:34:53 +57:25 25:38
14 Philomena Humphries LOST 1:40:46 +1:03:18 27:14
15 Pat Doran-Wu - - 2:10:23 +1:32:55 35:14
Mason Eves Bibbulmun Orienteers mispunched

E

2 400 m, 13 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Connor Martin - - 21:21 8:53
2 Joel Brooker - - 30:00 +8:39 12:30
3 James Dunne Bibbulmun Orienteers 31:45 +10:24 13:13
4 Russell Dufty Bibbulmun Orienteers 40:31 +19:10 16:52 Download route in GPX format
5 Allan Chitty - - 44:34 +23:13 18:34
6 Bob Waddell - - 57:13 +35:52 23:50
7 Linda Cumberbirch - - 1:16:30 +55:09 31:52
8 Wendy Shanno - - 1:27:05 +1:05:44 36:17
Sasha Eves Bibbulmun Orienteers mispunched
Holly Dunne Bibbulmun Orienteers mispunched
Peter Chong Wullundigong Orienteers of the mispunched
Andrew Taman - - mispunched
Alan Cox LOST did not finish

VE

2 100 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lachlan Braid Kulgun 225 Orienteers 24:33 11:41
2 Kate Braid Kulgun 225 Orienteers 24:58 +0:25 11:53
3 Rohan Braid Kulgun 225 Orienteers 32:43 +8:10 15:34
4 Jennifer Dunne - - 39:14 +14:41 18:40
5 Matthew Dunne - - 39:17 +14:44 18:42
6 Kayla Evans Bibbulmun Orienteers 42:44 +18:11 20:20
7 Vicky Brownlie Wullundigong Orienteers of the 59:44 +35:11 28:26
8 Peter Gillon LOST 1:12:38 +48:05 34:35
9 Nerrida Ellett - - 10:45:42 +10:21:09 5:07:28

Please report errors in the result list to the organiser.