Official results for Foot O - Jumbuck Hill

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Foot O - Jumbuck Hill
Organisers: Orienteering Association of WA / Wullundigong Orienteers of the West
Date: Sunday 3 July 2016

H1

8 800 m, 8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Paul Dowling Bibbulmun Orienteers 1:34:36 10:44
2 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers 1:39:24 +4:48 11:17
3 Ivan Komyshan Wullundigong Orienteers of the 1:43:21 +8:45 11:44 Download route in GPX format
4 Sam Taylor kensington 1:54:15 +19:39 12:58
5 Andrew Martin Perth 2:01:16 +26:40 13:46
6 Ian Finnie Wullundigong Orienteers of the 2:01:30 +26:54 13:48
Andre Morkel LOST mispunched
Cameron Duncan Kulgun 225 Orienteers did not finish

H2

6 600 m, 12 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sten Claessens Kulgun 225 Orienteers 1:12:40 11:00 Download route in GPX format
2 Vanessa Smith Kulgun 225 Orienteers 1:25:04 +12:24 12:53
3 Phil Taylor LOST 1:32:08 +19:28 13:57
4 Ceri Pass Kulgun 225 Orienteers 1:36:31 +23:51 14:37
5 Peter Komyshan Wullundigong Orienteers of the 1:36:56 +24:16 14:41
6 Michael Dufty Bibbulmun Orienteers 1:38:53 +26:13 14:58 Download route in GPX format
7 John Cummins Bibbulmun Orienteers 1:53:37 +40:57 17:12
8 Edward Plummer LOST 1:55:10 +42:30 17:26 Download route in GPX format
9 Colin Hunter Craigie 2:11:25 +58:45 19:54
10 Ron Marcus Wullundigong Orienteers of the 2:16:33 +1:03:53 20:41
Simon Thomas Caulfield East mispunched
Nick Lethridge Wullundigong Orienteers of the did not finish

H3

4 900 m, 20 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Craig Dufty Bibbulmun Orienteers 35:37 7:16
2 Jo Anna Maynard Bibbulmun Orienteers 48:51 +13:14 9:58
3 Rachel West Bibbulmun Orienteers 53:15 +17:38 10:52
4 Tony Simpkins LOST 1:02:25 +26:48 12:44
5 Edward Finnie Wullundigong Orienteers of the 1:08:01 +32:24 13:52
6 Ian Fletcher LOST 1:08:06 +32:29 13:53
7 Rob Beattie Bibbulmun Orienteers 1:16:41 +41:04 15:38 Download route in GPX format
8 Robert Graieg LOST 1:18:55 +43:18 16:06
9 Mark Newhouse LOST 1:25:57 +50:20 17:32
10 Phil Dufty Bibbulmun Orienteers 1:26:15 +50:38 17:36
11 Tyler Eves Bibbulmun Orienteers 1:45:21 +1:09:44 21:30
12 Daniel Eves Bibbulmun Orienteers 1:50:40 +1:15:03 22:35
13 Jack Dowling Bibbulmun Orienteers 1:59:32 +1:23:55 24:23
14 John Major Kulgun 225 Orienteers 2:19:35 +1:43:58 28:29
Nancy Caceres South-West Orienteering Trekke did not finish
Oliver Martin Perth did not finish
Jennifer Major Kulgun 225 Orienteers did not finish
Harry Nicholson Nottinghamshire did not finish
Ken Dalton perth did not finish
Adam Nolan Wullundigong Orienteers of the did not finish

H4

3 600 m, 16 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Noel Schoknecht LOST 40:04 11:07
2 Ken Brownlie Wullundigong Orienteers of the 1:10:49 +30:45 19:40 Download route in GPX format
3 Debra Lethbridge Wullundigong Orienteers of the 1:19:11 +39:07 21:59
4 Jane Punyanitya LOST 1:25:56 +45:52 23:52
5 Coreen Maynard Bibbulmun Orienteers 1:28:21 +48:17 24:32
6 Jennifer Binns LOST 1:29:42 +49:38 24:55
7 Rosalie McCauley Bibbulmun Orienteers 1:33:30 +53:26 25:58
8 Jacqueline.Georg McManus Kulgun 225 Orienteers 1:37:08 +57:04 26:58
9 Rosemary Kullmann LOST 1:38:57 +58:53 27:29
10 Peter Gillon LOST 1:39:47 +59:43 27:43
11 Heike Behrbohm Kulgun 225 Orienteers 1:40:13 +1:00:09 27:50
12 Nick Flux Carine 1:48:05 +1:08:01 30:01
Nicolette Finnie Wullundigong Orienteers of the did not finish
Bo Davie - - did not finish
Andrea Eves Bibbulmun Orienteers did not finish
Jenny Komyshan Wullundigong Orienteers of the did not finish

M

3 600 m, 11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Riley Martin South-West Orienteering Trekke 50:24 14:00
2 Nick Rive North Perth 55:54 +5:30 15:31
3 Tia Chitty - - 1:01:05 +10:41 16:58
4 Daniel Meeks Wullundigong Orienteers of the 1:01:30 +11:06 17:05
5 Holly Dunne - - 1:08:47 +18:23 19:06
6 Liam Phillips +1 South-West Orienteering Trekke 1:10:30 +20:06 19:35
7 Gary Aitken LOST 1:34:23 +43:59 26:13
8 Sarah Richards Wullundigong Orienteers of the 1:35:22 +44:58 26:29
9 Skye McMullen Lower Chittering 1:43:15 +52:51 28:40
Eleanor Finnie Wullundigong Orienteers of the did not finish
Riley McFarlane Bibbulmun Orienteers did not finish

E

2 200 m, 23 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Liam Dufty Bibbulmun Orienteers 28:36 12:59
2 Tahlia Daniele - - 44:01 +15:25 20:00
3 Sienna Vakulcyzk - - 44:06 +15:30 20:02
4 Sam Watson-Russel +1 - - 50:00 +21:24 22:43
5 Stephanie Brooks - - 50:08 +21:32 22:47
6 Kate Braid Kulgun 225 Orienteers 51:38 +23:02 23:28
7 Noelle Chitty - - 51:56 +23:20 23:36
8 Kate Rintoul - - 54:01 +25:25 24:33
9 Isobel Finnie Wullundigong Orienteers of the 57:24 +28:48 26:05
10 Bianca Webster West Leederville 57:29 +28:53 26:07
11 Andrew Lovegrove +4 - - 59:03 +30:27 26:50
12 Tileah Jeisman - - 1:02:52 +34:16 28:34
13 Monique Jeisman - - 1:03:24 +34:48 28:49
14 Jane Hardy Wullundigong Orienteers of the 1:07:58 +39:22 30:53
15 Sasha Eves Bibbulmun Orienteers 1:08:57 +40:21 31:20
16 Linda Cumberbirch +1 - - 1:10:47 +42:11 32:10
17 Zoe Rintoul +1 - - 1:16:10 +47:34 34:37
18 Sven Laiving - - 1:33:03 +1:04:27 42:17
19 Keith Angus - - 1:34:05 +1:05:29 42:45
20 Bobby Waddell +2 - - 1:34:23 +1:05:47 42:54
21 James McCoy+6 - - 1:39:43 +1:11:07 45:19
22 Gina Wade Brigadoon WA 1:42:29 +1:13:53 46:34
Peter Chong - - mispunched

VE

1 900 m, 14 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lachlan Braid Kulgun 225 Orienteers 22:40 11:55
2 Rohan Braid Kulgun 225 Orienteers 29:02 +6:22 15:16
3 Samuel Waddell +1 - - 30:43 +8:03 16:10
4 Kayla Evans Bibbulmun Orienteers 30:53 +8:13 16:15 Download route in GPX format
5 Olivia Vranjes +1 - - 31:07 +8:27 16:22
6 Jessica Brooks - - 32:18 +9:38 17:00
7 Ruben Claessens - - 34:14 +11:34 18:01
8 Kayla Vranjes - - 34:46 +12:06 18:17
9 Bruce Reynolds - - 36:52 +14:12 19:24
10 Donna Candy +3 - - 44:46 +22:06 23:33
11 Giana Kerr - - 53:13 +30:33 28:00
12 Chrystel Daniele - - 53:58 +31:18 28:24
13 Geoff Reid +7 - - 58:12 +35:32 30:37
14 Charlotte McConnel - - 3:28:49 +3:06:09 1:49:54

M/H4

3 000 m, 16 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Graham Braid Kulgun 225 Orienteers 29:04 9:41
2 Rob West Bibbulmun Orienteers 49:19 +20:15 16:26
3 Mike Howe LOST 49:41 +20:37 16:33
4 Shaun Richards Wullundigong Orienteers of the 56:52 +27:48 18:57
5 Michaela Maynard Bibbulmun Orienteers 57:27 +28:23 19:09
6 Mason Eves Bibbulmun Orienteers 58:54 +29:50 19:38
7 Penny Dufty Bibbulmun Orienteers 1:03:32 +34:28 21:10
8 Bryan Hardy Wullundigong Orienteers of the 1:19:20 +50:16 26:26
9 Sharon McFarlane Bibbulmun Orienteers 1:45:45 +1:16:41 35:15
10 Liz Addison - - 2:10:34 +1:41:30 43:31
11 Melinda Richards Wullundigong Orienteers of the 2:15:16 +1:46:12 45:05
Patrick Dufty Bibbulmun Orienteers mispunched
William Barrett South-West Orienteering Trekke mispunched
Lily McFarlane Bibbulmun Orienteers mispunched
Ian Clayton - - mispunched
Alison Martin South-West Orienteering Trekke did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.