Official results for MetrO League Final - Galston

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MetrO League Final - Galston
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Sunday 4 September 2016

Div 1

22 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Toby Wilson Garingal Orienteers 32:38
2 Jock Davis Big Foot Orienteers 34:52 +2:14
3 Andrew Hill Western and Hills Orienteers 35:03 +2:25
4 Peter Annetts Garingal Orienteers 37:15 +4:37
5 Andrew Brown Big Foot Orienteers 38:12 +5:34
6 Aidan Dawson Garingal Orienteers 38:35 +5:57
7 James McQuillan Western and Hills Orienteers 39:01 +6:23
8 Andy Simpson Big Foot Orienteers 39:03 +6:25
9 Alastair George Big Foot Orienteers 41:45 +9:07
10 Benoit Pecoud Uringa Orienteers 42:15 +9:37
11 Ian Jones Uringa Orienteers 43:15 +10:37
12 Istvan Kertesz Garingal Orienteers 43:27 +10:49
13 Lee Coady Western and Hills Orienteers 44:52 +12:14
14 Ross Morrison Garingal Orienteers 47:30 +14:52
15 Bart Vonhoff Big Foot Orienteers 48:16 +15:38
16 Nick Wilkinson Big Foot Orienteers 55:05 +22:27
17 Georgia Jones Uringa Orienteers 56:17 +23:39
18 Ian McKenzie Uringa Orienteers 56:32 +23:54
19 Matt Hackett Western and Hills Orienteers 56:50 +24:12
20 Dan Smith Western and Hills Orienteers 57:25 +24:47
21 Nicki Adams none 1:38:49 +1:06:11
Tom Davies none mispunched

Div 2

32 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Duncan Currie Garingal Orienteers 34:46
2 Michael Ridley-Smith Garingal Orienteers 35:56 +1:10
3 Simon Louis Illawarra Kareelah Orienteers 36:49 +2:03
4 Mark Shingler Big Foot Orienteers 37:31 +2:45
5 Darren Slattery Bennelong Northside Orienteers 40:54 +6:08
6 Ewan Shingler Big Foot Orienteers 40:56 +6:10
7 Douglas Jay Southern Highlands Occasional Orienteers 41:46 +7:00
8 Gordan Wilson Bennelong Northside Orienteers 43:01 +8:15
9 Miles Ellis Big Foot Orienteers 43:02 +8:16
10 Dean Williamson Southern Highlands Occasional Orienteers 43:22 +8:36
11 Melvyn Cox Bennelong Northside Orienteers 43:26 +8:40
12 Tom Kennedy Garingal Orienteers 44:21 +9:35
13 Jamie Kennedy Garingal Orienteers 45:12 +10:26
14 Paula Shingler Big Foot Orienteers 45:51 +11:05
15 Alexander Karavaev Illawarra Kareelah Orienteers 46:40 +11:54
16 Joanna Parr Big Foot Orienteers 46:43 +11:57
17 James Lithgow Garingal Orienteers 48:45 +13:59
18 Benny Holmgren Western and Hills Orienteers 51:39 +16:53
19 Joshua Braidwood Western and Hills Orienteers 51:46 +17:00
20 Graeme Hill Western and Hills Orienteers 52:08 +17:22
21 Callum Davis Big Foot Orienteers 52:29 +17:43
22 Nikolett Halmai Garingal Orienteers 53:03 +18:17
23 Belinda Kinneally Western and Hills Orienteers 53:22 +18:36
24 Stefan Kuehn Garingal Orienteers 53:46 +19:00
25 Hamish Mackie Big Foot Orienteers 53:53 +19:07 Download route in GPX format
26 Robert Herkes Garingal Orienteers 54:00 +19:14
27 Vivien de Remy de Courcelles Garingal Orienteers 56:00 +21:14
28 Carolyn Haupt Garingal Orienteers 56:26 +21:40
29 Kirrilee Russell none 58:42 +23:56
30 Colin Currie Garingal Orienteers 1:06:05 +31:19
31 Tim Perry Western and Hills Orienteers 1:13:06 +38:20
32 Barry Hanlon Western and Hills Orienteers 1:25:39 +50:53

Div 3

24 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Ross Barker Illawarra Kareelah Orienteers 40:02
2 Alitia Dougall Bennelong Northside Orienteers 43:18 +3:16
3 Finn Mackay Uringa Orienteers 44:20 +4:18
4 Melissa Annetts Garingal Orienteers 46:57 +6:55
5 David McGhee Bennelong Northside Orienteers 47:43 +7:41
6 Peter Hopper Bennelong Northside Orienteers 47:49 +7:47
7 Rod Eckels Garingal Orienteers 47:59 +7:57
8 Peter Shepherd Illawarra Kareelah Orienteers 48:03 +8:01
9 Jim Mackay Uringa Orienteers 48:19 +8:17
10 Colin Price Central Coast Orienteers 49:03 +9:01
11 Stephan Wagner Southern Highlands Occasional Orienteers 51:02 +11:00
12 Nicole Sellin Garingal Orienteers 51:58 +11:56
13 Natalya Filippova Illawarra Kareelah Orienteers 53:51 +13:49
14 Sophie Jones Uringa Orienteers 54:20 +14:18
15 Margaret Jones Uringa Orienteers 54:44 +14:42
16 Martin Cousins Garingal Orienteers 56:39 +16:37
17 Emmanuelle Convert Garingal Orienteers 59:44 +19:42
18 Mark Brindley Garingal Orienteers 59:50 +19:48
19 Chris Cunningham Bennelong Northside Orienteers 1:01:26 +21:24
20 Brian Carter Southern Highlands Occasional Orienteers 1:02:18 +22:16
21 Ken Jacobson Garingal Orienteers 1:06:12 +26:10
22 Colin Burnett Garingal Orienteers 1:11:48 +31:46
Ron Junghans Garingal Orienteers mispunched
Jay Seeho Western and Hills Orienteers mispunched

Div 4

36 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Peter Thomason Bennelong Northside Orienteers 43:42
2 Salme Fuller Illawarra Kareelah Orienteers 45:29 +1:47
3 Marie Ringer Western and Hills Orienteers 45:34 +1:52
4 Dmitry Stukov Western and Hills Orienteers 46:11 +2:29
5 Garry Stewart Southern Highlands Occasional Orienteers 46:33 +2:51
6 Ian Jessup Garingal Orienteers 46:57 +3:15
7 Samuel Tsang Central Coast Orienteers 47:35 +3:53
8 Terry Bluett Bennelong Northside Orienteers 48:44 +5:02
9 Terence Chiang Garingal Orienteers 49:38 +5:56
10 Jeff Luland none 49:48 +6:06
11 Airdrie Long Garingal Orienteers 50:08 +6:26
12 Brett Sewell Bennelong Northside Orienteers 50:10 +6:28
13 Sharon Lambert Bennelong Northside Orienteers 50:51 +7:09
14 Anette Larsson Western and Hills Orienteers 50:58 +7:16
15 Jonathan Koruga Garingal Orienteers 52:16 +8:34
16 Robyn Pallas Central Coast Orienteers 52:52 +9:10
17 Ron Pallas Uringa Orienteers 53:03 +9:21
18 Ian Miller Western and Hills Orienteers 54:15 +10:33
19 Steve Dunlop Western and Hills Orienteers 54:34 +10:52
20 Dave Lotty Uringa Orienteers 55:03 +11:21
21 Johnny Petersen Garingal Orienteers 55:07 +11:25
22 Tania Kennedy Garingal Orienteers 55:27 +11:45
23 Michael Roylance Big Foot Orienteers 57:21 +13:39
24 Peter Erlandsen Garingal Orienteers 57:28 +13:46
25 James Stuart Illawarra Kareelah Orienteers 1:00:53 +17:11
26 Nicola Nygh Big Foot Orienteers 1:04:34 +20:52
27 Margaret Wilmott Uringa Orienteers 1:06:37 +22:55
28 Sandra Stewart Southern Highlands Occasional Orienteers 1:08:19 +24:37
29 Justin Brown Garingal Orienteers 1:11:57 +28:15
30 Keith Goode Big Foot Orienteers 1:35:28 +51:46
31 Ben & Glen Davis none 1:37:45 +54:03
Carolyn Davies Garingal Orienteers mispunched
Angus Leung Garingal Orienteers mispunched
Amanda Mackie Big Foot Orienteers mispunched
Fergus Mackie Big Foot Orienteers mispunched
Robert Spry Southern Highlands Occasional Orienteers mispunched

Div 5

28 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Clyde McGhee Big Foot Orienteers 35:59
2 Riley Grainger Garingal Orienteers 37:33 +1:34
3 Simon Nash Bennelong Northside Orienteers 39:34 +3:35
4 Jan Seeho Western and Hills Orienteers 44:21 +8:22
5 Karen Langan Western and Hills Orienteers 44:50 +8:51
6 Kevin Curby Illawarra Kareelah Orienteers 45:24 +9:25
7 Margaret Duguid Illawarra Kareelah Orienteers 46:02 +10:03
8 Ellis Leung Garingal Orienteers 47:17 +11:18
9 Nerise McQuillan Western and Hills Orienteers 55:45 +19:46
10 Barbara Dawson Garingal Orienteers 58:58 +22:59
11 Peter Meyer Southern Highlands Occasional Orienteers 59:38 +23:39
12 Dennis Sparling Garingal Orienteers 1:00:28 +24:29
13 Lloyd Gledhill Garingal Orienteers 1:01:09 +25:10
14 YC Lee Garingal Orienteers 1:02:08 +26:09
15 Janet Morris Western and Hills Orienteers 1:03:23 +27:24
16 Maria Stankova Western and Hills Orienteers 1:03:28 +27:29
17 Louise Barbour Big Foot Orienteers 1:03:36 +27:37
18 Julia Barbour Big Foot Orienteers 1:03:42 +27:43
19 Lyn Malmgron Southern Highlands Occasional Orienteers 1:06:58 +30:59
20 Alison Wilkinson Big Foot Orienteers 1:13:07 +37:08
21 Lee Lowe Garingal Orienteers 1:17:37 +41:38
22 Cheryl Bluett Bennelong Northside Orienteers 1:20:55 +44:56
23 Christa Schafer Garingal Orienteers 1:21:50 +45:51
24 Sue Thomson Garingal Orienteers 1:27:01 +51:02
25 Ross Duker Garingal Orienteers 1:34:46 +58:47
Tshinta Hopper Bennelong Northside Orienteers mispunched
Andra Leung Garingal Orienteers mispunched
Neil Schafer Garingal Orienteers mispunched

Easy

3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 James Wells Garingal Orienteers 40:45
2 Robert Herkes and Vicky Lu Garingal Orienteers 46:41 +5:56
3 Jacinta Braidwood Western and Hills Orienteers 52:07 +11:22

Very Easy

7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff R
1 Lachlan Coady Western and Hills Orienteers 30:35
2 Livinia Jay Southern Highlands Occasional Orienteers 31:56 +1:21
3 Justine de Remy de Courcelles Garingal Orienteers 46:59 +16:24
4 Lachlan Grainer Garingal Orienteers 58:09 +27:34
5 Mia Sheater none 1:00:20 +29:45
6 Max Sheater none 1:00:44 +30:09
Dan George and Hami Western and Hills Orienteers did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.