Orienteering Australia

Official results for NSW MTBO State Championships - Middle

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW MTBO State Championships - Middle
Organisers: Big Foot Orienteers / Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 15 May 2016

W16A

4 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rhiannon PrenticeNC.N1:08:1913:56

W21A

6 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBK.V1:01:338:55
2Lucy MackieBF.N1:03:33+2:009:12
3Marina IskhakovaBN.N1:05:47+4:149:32
4Cath ChalmersBF.N1:20:15+18:4211:37
5Carolyn HauptGO.N1:37:30+35:5714:07

W40A

5 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn MatthewsNC.N50:008:46
2Nicole HaighNC.N55:24+5:249:43

W50A

5 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amanda MackieBF.N1:21:0314:13
Julie SunleyAO.Amispunched

W60A

4 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann ScownAO.A1:18:0215:55

M21A

7 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ricky ThackrayBO.W52:546:46
2Steven TodkillNC.N53:58+1:046:55
3Fergus MackieBF.N54:49+1:557:01
4David SimpfendorferACT1:01:43+8:497:54
5Fedor IskhakovBN.N1:05:45+12:518:25

M40A

7 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael Ridley-SmithGO.N1:17:169:54
2Tim GilesBF.N1:36:44+19:2812:24
3John BrayanGO.N1:37:01+19:4512:26
4Ori GudesBO.W1:59:19+42:0315:17
Ed SteenbergenCH.Vdid not start

M50A

6 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malcolm RobertsNC.N59:538:40
2Andrew PowerNC.N1:00:35+0:428:46
3Andrew HaighNC.N1:03:24+3:319:11
4Robert VincentNC.N1:07:06+7:139:43
5Paul DarvodelskyAlice Springs1:08:04+8:119:51
6Andy HallidayNSW1:17:28+17:3511:13
7Geoff TodkillNC.N1:24:10+24:1712:11
8Sean SunleyAO.A1:38:54+39:0114:20
Michael HalmyBN.Ndid not finish

M60A

5 700 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert PrenticeNC.N48:308:30
2Peter CusworthBK.V48:44+0:148:32
3Eoin RotheryBF.N51:40+3:109:03
4Paul HaynesNC.N53:47+5:179:26
5James LithgowGO.N57:02+8:3210:00
6Leigh PrivettAW.V1:01:56+13:2610:51
7Greg BaconNC.N1:06:58+18:2811:44
8Rodney ParkinBN.N1:11:49+23:1912:35
9Jim AndersonKangaroo valley1:21:34+33:0414:18
10John ScownAO.A1:27:48+39:1815:24
11Graeme OddyNC.N1:48:20+59:5019:00

M70A

4 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim HackneyNC.N1:07:3413:47
2Graham FowlerNC.N1:15:16+7:4215:21

Recreational 1

4 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rudi LandsiedelNC.N1:01:4912:36
2Kylie SmithNC.N1:10:48+8:5914:26
3Peter NewtonNC.N1:52:42+50:5322:59

Please report errors in the result list to the organiser.