Orienteering Australia

Official results for NSW State League #11 - Mittagong

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: NSW State League #11 - Mittagong
Organiser: Southern Highlands Orienteers
Date: Saturday 10 September 2016

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Kirrilee RussellEOD Hard 2 (3)1:18:5116:25

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Sam HillEOD Hard 2 (3)mispunched

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2T Pieglowski C SteinfeldEOD Moderate (3)1:00:49+3:2018:25

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Georgia JimenezEOD Moderate (3)1:59:22+1:01:5336:10

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Don & Carole RankinEOD Easy (1)1:15:1532:43

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Jeff LulandEOD Hard 3b (5)1:44:56+34:2928:21

AO A

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ian ProsserM55A (9)1:09:01+2:5014:22
2John ScownM60A (5)56:38+2:2115:18
3Ann ScownW60A (4)1:32:22+31:0324:57
4Hamish ProsserM20A (6)1:04:44+10:5313:29

BF N

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jamie MarshM12A (4)20:579:06
1Aoife RotheryW10A (3)14:498:42
1Nea ShinglerW12A (1)32:4114:12
1Alastair GeorgeM16A (4)36:519:57
1Nicola NyghW45AS (6)1:02:5120:57
1Paula ShinglerW50A (5)48:4013:09
2Tracy MarshW40A (2)54:07+0:0114:37
2Ewan ShinglerM14A (3)44:32+16:3313:29
2Simon GeorgeM50A (8)1:05:39+2:1713:40
3Joanna ParrW50A (5)59:05+10:2515:58
3Mark ShinglerM50A (8)1:05:56+2:3413:44
4Cath ChalmersW21A (7)1:12:32+12:3615:06
5Michael RoylanceM60A (5)1:45:40+51:2328:33
Graeme McLeodM50A (8)did not start
Eoin RotheryM60A (5)did not start
Mark FreemanM50A (8)did not start
Alton FreemanM/W10N (2)did not start

BN N

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Marina IskhakovaW21A (7)59:5612:29
1Steve FlickM65A (7)1:01:1116:32
1Melvyn CoxM60A (5)54:1714:40
1Terry BluettM70A (9)55:0314:52
1Clyde McGheeEOD Moderate (3)57:2917:25
2Michael HalmyM55AS (3)1:05:03+8:2721:41
2Darren SlatteryM35A (4)1:50:25+2:0719:22
2Ariadna IskhakovaM/W10N (2)26:04+4:0415:20
3Gordon WilsonM65A (7)1:03:33+2:2217:10
3Alitia DougallW21A (7)1:11:02+11:0614:47
9Bob MorganM55A (9)2:26:25+1:20:1430:30
Bruce DawkinsM75A (3)did not finish
Cheryl BluettW55AS (4)did not finish
Graham GalbraithM75A (3)did not start
David McGheeEOD Hard 2 (3)did not start

BS A

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1David PolandM55A (9)1:06:1113:47
2Noah PolandM16A (4)45:50+8:5912:23
2Caitlin YoungW16A (3)1:22:21+13:4222:15
3Tristan MillerM21A (8)1:01:02+13:1610:42
3Peter MillerM35A (4)2:08:05+19:4722:28
3Alan SargentEOD Hard 3b (5)1:41:41+31:1427:28
4Patrick MillerM21A (8)1:01:57+14:1110:52
4Toni BrownW50A (5)1:01:24+12:4416:35
6David JenkinsM55A (9)1:21:43+15:3217:01
7Ken YoungM50A (8)1:22:33+19:1117:11
Toby LangM14A (3)did not start
Coral DowW65A (3)did not start

CC N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hilary WoodW60A (4)1:01:1916:34
2Robyn PallasW60A (4)1:10:48+9:2919:08
3Colin PriceM60A (5)1:07:54+13:3718:21

GO N

35 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Michael HanrattyM Open B (2)1:16:5723:19
1Aidan DawsonM20A (6)53:5111:13
1Wendy McConaghyW Open B (1)1:13:0722:09
1Melissa AnnettsW20A (2)59:3516:06
1Barbara HillW45A (6)55:1814:56
1Nicola McConaghyM/W10N (2)22:0012:56
2Toby WilsonM20A (6)58:20+4:2912:09
2Tim McConaghyM12A (4)22:10+1:139:38
2Jim MerchantM70A (9)57:06+2:0315:25
2Carol JacobsonW65A (3)1:05:53+2:0421:57
2Peter AnnettsM45A (6)1:01:30+3:3912:48
3Tom KennedyM16A (4)58:36+21:4515:50
3Ellis LeungM45AS (4)1:06:43+13:5622:14
3Joanna HillW16A (3)1:50:36+41:5729:53
3Barbara JunghansW65A (3)1:44:54+41:0534:58
4Ross BarrM70A (9)1:05:47+10:4417:46
4Johnny PetersenM60A (5)1:19:04+24:4721:22
4Ross MorrisonM45A (6)1:13:58+16:0715:24
5Barbara DawsonW45AS (6)1:36:42+33:5132:14
5Nikolett HalmaiW21A (7)1:36:25+36:2920:05
5Tania KennedyW45A (6)1:21:11+25:5321:56
5Airdrie LongW50A (5)1:16:55+28:1520:47
6Hugh GingellM20A (6)1:26:07+32:1617:56
6Peter McConaghyM45A (6)1:24:55+27:0417:41
6Tony HillM50A (8)1:14:46+11:2415:34
6Ron JunghansM70A (9)1:16:52+21:4920:46
7Istvan KerteszM21A (8)1:23:12+35:2614:35
8Jamie KennedyM50A (8)1:35:36+32:1419:55
9Ken JacobsonM70A (9)1:31:43+36:4024:47
Andra LeungW14A (3)mispunched
Ben McConaghyM10A (1)mispunched
Angus LeungM16A (4)mispunched
Dan RedfernEOD Hard 2 (3)mispunched
Ross DukerM65A (7)did not finish
Dean GingellM55A (9)did not finish

GS N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Anna FitzgeraldW40A (2)54:0614:37
8Chris FitzgeraldM21A (8)1:29:49+42:0315:45

IK N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Salme FullerEOD Hard 3b (5)1:10:2719:02
2Julie MannW55AS (4)1:20:01+13:0126:40
4Peter ShepherdM65A (7)1:03:52+2:4117:15

NC N

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Caroline JenkinsW35AS (2)1:24:4628:15
1Claire BurgessW16A (3)1:08:3918:33
1Alvin CraigM14A (3)27:598:28
1Shane JenkinsM35AS (2)1:15:3320:25
1Carolyn ChalmersW70A (1)1:21:2427:08
2Jim LeeM65A (7)1:01:14+0:0316:32
2Maria OrrW45AS (6)1:06:58+4:0722:19
3Rebecca CraigW10A (3)18:04+3:1510:37
4Peter OrrM45AS (4)1:12:30+19:4324:10
4Sharon BurgessW45AS (6)1:13:01+10:1024:20
4Geoff TodkillM55A (9)1:16:51+10:4016:00
4Andrew PowerM50A (8)1:11:25+8:0314:52
4Margaret PeelW45A (6)1:17:11+21:5320:51
5Glenn BurgessM50A (8)1:14:18+10:5615:28
6Robert LewinM65A (7)1:39:14+38:0326:49
7Geoff PeelM55A (9)1:28:38+22:2718:27
8John LinichM55A (9)1:47:19+41:0822:21Download route in GPX format
Alec PowerM12A (4)mispunched
Stephen CraigM35A (4)mispunched
Martina CraigW45A (6)mispunched
Peter NewtonM55AS (3)did not finish
Robert BennettM21A (8)did not start

Peninsula and Plains

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ed Cory-WrightM20A (6)1:05:50+11:5913:42

PO A

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Tara MelhuishW21A (7)1:07:10+7:1413:59
2Shannan ForrestW35AS (2)1:46:25+21:3935:28
2Ana HercegW50A (5)55:16+6:3614:56
2Ann IngwersenEOD Hard 3b (5)1:26:37+16:1023:24
3Rohan HyslopM45A (6)1:09:40+11:4914:30
5Stephen MelhuishM21A (8)1:06:16+18:3011:37
5Nick MelhuishM55A (9)1:21:15+15:0416:55
5Nathan GuinnessM45A (6)1:20:36+22:4516:47
Aidan GuinnessM12A (4)mispunched
Teagan GuinnessW14A (3)mispunched
Frank IngwersenEOD Hard 3b (5)mispunched
Anna HyslopW40A (2)did not start

RR A

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1David ShepherdM21A (8)47:468:22
2Tomas KrajcaM21A (8)55:50+8:049:47
2Tate NeedhamM40A (2)1:04:59+1:1913:32
3Zac NeedhamM20A (6)1:00:43+6:5212:38
3Robert MouattM75A (3)1:36:06+31:0732:02
4Judy AllisonW60A (4)1:34:16+32:5725:28
5Hugh MooreM65A (7)1:21:56+20:4522:08
6Jenna LinehanW21A (7)1:48:35+48:3922:37
7Eric WainwrightM70A (9)1:18:43+23:4021:16
Jo AllisonW21A (7)mispunched
Robert AllisonM65A (7)did not finish

SH N

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ruth SheddenW35A (1)1:44:2928:14
1Val HodsdonW65A (3)1:03:4921:16
1Angus SheddenM40A (2)1:03:4013:15
1Peter MeyerM75A (3)1:04:5921:39
1Sandra StewartW55AS (4)1:07:0022:20
2Brian CarterM35AS (2)1:34:34+19:0125:33
2John HodsdonM75A (3)1:17:37+12:3825:52
3John Le CarpentierM70A (9)59:10+4:0715:59
Nat CarrollM10A (1)did not start

UR N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Maureen OgilvieW80A (1)2:42:4354:14
1Sophie JonesW14A (3)1:03:2919:14
1Ian McKenzieM35A (4)1:48:1819:00
1Jim MackayM55AS (3)56:3618:52
1Ian JonesM50A (8)1:03:2213:12
1Shane DoyleM45A (6)57:5112:03
2Maggie MackayW10A (3)16:03+1:149:26
2Linda SestaW45A (6)57:57+2:3915:39
3Finn MackayM14A (3)55:45+27:4616:53
3Margaret JonesW45A (6)1:09:06+13:4818:40
3Ron PallasM55AS (3)1:12:17+15:4124:05
5Dick OgilvieM70A (9)1:15:18+20:1520:21
8Dave LottyM70A (9)1:22:59+27:5622:25
Gayle ShepherdW45AS (6)mispunched
Serena DoyleW14A (3)did not start
Georgia JonesW20A (2)did not start

WH N

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Barry HanlonM80A (1)1:37:3032:30
2Robert BradleyM45AS (4)55:21+2:3418:27
2Andrew Vesey-WellsM Open B (2)1:29:02+12:0526:58
3Maureen FitzpatrickW55AS (4)1:25:18+18:1828:26
4Janet MorrisW55AS (4)1:43:52+36:5234:37
6James McQuillanM21A (8)1:19:05+31:1913:52
7Ian MillerM65A (7)1:47:28+46:1729:02
Stephen HollowayM60A (5)did not finish
Ted MulherinM75A (3)did not start
Stephen DunlopM60A (5)did not start

WP N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Dale WallaceM45AS (4)52:4717:35
2Samantha WallaceW20A (2)1:37:16+37:4126:17
3Sally DevenishW45AS (6)1:07:23+4:3222:27

WR N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Debbie DaveyW55A (1)1:12:4619:40
3Alex DaveyM55A (9)1:10:36+4:2514:42

Please report errors in the result list to the organiser.