Official results for NSW State League #12 - Belanglo SF

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW State League #12 - Belanglo SF
Organiser: Illawarra Kareelah Orienteers
Date: Sunday 11 September 2016

M/W10N

1 900 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Alton Freeman Big Foot Orienteers 12:37 6:38

W10A

1 900 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Aoife Rothery Big Foot Orienteers 17:00 8:56
2 Rebecca Craig Newcastle Orienteering Club 17:34 +0:34 9:14
3 Maggie Mackay Uringa Orienteers 18:44 +1:44 9:51

W12A

2 550 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Nea Shingler Big Foot Orienteers 16:16 6:22

W14A

3 970 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Teagan Guinness Parawanga Orienteers ACT 53:26 13:27
2 Sophie Jones Uringa Orienteers 55:27 +2:01 13:58
3 Ellen Currie Garingal Orienteers 56:54 +3:28 14:19
4 Andra Leung Garingal Orienteers 1:14:51 +21:25 18:51
Serena Doyle Uringa Orienteers did not start

W16A

4 770 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Caitlin Young Bushflyers ACT 1:03:53 13:23
2 Claire Burgess Newcastle Orienteering Club 1:25:21 +21:28 17:53
Joanna Hill Garingal Orienteers did not start

W20A

6 670 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Georgia Jones Uringa Orienteers 1:55:02 17:14
2 Melissa Annetts Garingal Orienteers 2:15:29 +20:27 20:18

W21A

7 910 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jo Allison Red Roos ACT 1:24:12 10:38
2 Tara Melhuish Parawanga Orienteers ACT 1:36:01 +11:49 12:08
3 Marina Iskhakova Bennelong Northside Orienteers 1:39:22 +15:10 12:33
4 Cath Chalmers Big Foot Orienteers 1:50:45 +26:33 14:00
5 Clare Williams Newcastle Orienteering Club 2:07:41 +43:29 16:08
6 Nikolett Halmai Garingal Orienteers 2:19:06 +54:54 17:35
7 Alitia Dougall Bennelong Northside Orienteers 2:19:18 +55:06 17:36

W21AS

4 770 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kirrilee Russell - - 1:31:21 19:09
2 Samantha Wallace Western Plains Orienteers 2:06:51 +35:30 26:35
Jenna Linehan Red Roos ACT did not finish

W35A

6 670 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Ruth Shedden Southern Highlands Occasional mispunched

W35AS

3 810 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Caroline Jenkins Newcastle Orienteering Club 1:20:15 21:03
2 Shannan Forrest Parawanga Orienteers ACT 1:33:45 +13:30 24:36

W40A

6 670 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Anna Fitzgerald Goldseekers Orienteers 1:28:03 13:12
Anna Hyslop Parawanga Orienteers ACT did not start

W45A

6 670 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Martina Craig Newcastle Orienteering Club 1:36:57 14:32
2 Barbara Hill Garingal Orienteers 1:44:58 +8:01 15:44
3 Margaret Peel Newcastle Orienteering Club 2:23:12 +46:15 21:28
Margaret Jones Uringa Orienteers did not start

W45AS

3 810 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sharon Burgess Newcastle Orienteering Club 1:00:36 15:54
2 Sally Devenish Western Plains Orienteers 1:01:35 +0:59 16:09
3 Tania Kennedy Garingal Orienteers 1:02:41 +2:05 16:27
4 Gayle Shepherd Uringa Orienteers 1:07:30 +6:54 17:42
5 Nicola Nygh Big Foot Orienteers 1:20:33 +19:57 21:08

W50A

5 980 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Joanna Parr Big Foot Orienteers 1:29:54 15:02
2 Toni Brown Bushflyers ACT 1:38:03 +8:09 16:23
3 Ana Herceg Parawanga Orienteers ACT 1:38:12 +8:18 16:25
4 Airdrie Long Garingal Orienteers 2:06:04 +36:10 21:04
Paula Shingler Big Foot Orienteers mispunched
Sue Garr Parawanga Orienteers ACT did not start

W55A

4 770 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Debbie Davey Wagga and Riverina Occasional 1:11:01 14:53
2 Liz Abbott Parawanga Orienteers ACT 1:18:13 +7:12 16:23

W55AS

3 810 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sandra Stewart Southern Highlands Occasional 1:12:18 18:58
2 Maureen Fitzpatrick Western and Hills Orienteers 1:35:02 +22:44 24:56
3 Julie Mann Illawarra Kareelah Orienteers 1:40:52 +28:34 26:28
4 Janet Morris Western and Hills Orienteers 1:50:07 +37:49 28:54
5 Cheryl Bluett Bennelong Northside Orienteers 2:22:25 +1:10:07 37:22

W60A

4 770 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Hilary Wood Central Coast Orienteers 1:09:25 14:33
2 Robyn Pallas Central Coast Orienteers 1:26:57 +17:32 18:13
Ann Scown Abominable O-Men ACT mispunched

W65A

3 810 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Carol Jacobson Garingal Orienteers 1:07:30 17:42
2 Judy Allison Red Roos ACT 1:10:35 +3:05 18:31
3 Kerryne Jones Red Roos ACT 1:13:34 +6:04 19:18
4 Val Hodsdon Southern Highlands Occasional 1:19:38 +12:08 20:54
5 Barbara Junghans Garingal Orienteers 1:45:30 +38:00 27:41
6 Coral Dow Bushflyers ACT 2:17:23 +1:09:53 36:03

W70A

3 810 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers ACT 1:13:43 19:20
2 Carolyn Chalmers Newcastle Orienteering Club 1:22:20 +8:37 21:36

W80A

3 810 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Maureen Ogilvie Uringa Orienteers 2:11:36 34:32

M10A

1 900 m, 0 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Nat Carroll Southern Highlands Occasional did not start

M12A

2 550 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Aidan Guinness Parawanga Orienteers ACT 19:10 7:30
2 Alec Power Newcastle Orienteering Club 29:37 +10:27 11:36

M14A

3 970 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Alvin Craig Newcastle Orienteering Club 32:53 8:16
2 Finn Mackay Uringa Orienteers 36:17 +3:24 9:08
3 Ewan Shingler Big Foot Orienteers 36:55 +4:02 9:17
4 Brendan Wilson Bushflyers ACT 40:33 +7:40 10:12
Joseph Wilson Bushflyers ACT mispunched

M16A

5 980 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Alastair George Big Foot Orienteers 58:57 9:51
2 Duncan Currie Garingal Orienteers 1:12:32 +13:35 12:07
3 Noah Poland Bushflyers ACT 1:17:23 +18:26 12:56
4 Hugo McCahon-Boersma Garingal Orienteers 1:35:18 +36:21 15:56
5 Tom Kennedy Garingal Orienteers 1:57:27 +58:30 19:38
6 Angus Leung Garingal Orienteers 1:59:54 +1:00:57 20:03

M20A

9 590 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ed Cory-Wright Peninsula and Plains 1:31:41 9:33
2 Toby Wilson Garingal Orienteers 1:43:17 +11:36 10:46
3 Zac Needham Red Roos ACT 2:13:53 +42:12 13:57
Hamish Prosser Abominable O-Men ACT did not start

M21A

12 040 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 David Shepherd Red Roos ACT 1:31:13 7:34
2 Tomas Krajca Red Roos ACT 1:40:19 +9:06 8:19
3 Andrew Barnett Bushflyers ACT 1:43:50 +12:37 8:37
4 Robert Bennett Newcastle Orienteering Club 1:52:37 +21:24 9:21
5 Andrew Hill Western and Hills Orienteers 1:58:55 +27:42 9:52
6 Alex Massey Newcastle Orienteering Club 2:03:20 +32:07 10:14
7 Stephen Melhuish Parawanga Orienteers ACT 2:21:42 +50:29 11:46
8 James McQuillan Western and Hills Orienteers 2:46:54 +1:15:41 13:51
9 Istvan Kertesz Garingal Orienteers 3:05:47 +1:34:34 15:25
Eric Morris Bennelong Northside Orienteers did not start

M21AS

6 670 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Simon Louis Illawarra Kareelah Orienteers 1:24:54 12:43
2 Alex Kennedy Garingal Orienteers 1:55:25 +30:31 17:18
Callum Davis Big Foot Orienteers did not finish
Darren Harrow Illawarra Kareelah Orienteers did not finish

M35A

9 590 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Stephen Craig Newcastle Orienteering Club 1:22:54 8:38
2 Darren Slattery Bennelong Northside Orienteers 2:32:38 +1:09:44 15:54
Jock Davis Big Foot Orienteers did not finish

M35AS

5 980 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Shane Jenkins Newcastle Orienteering Club 2:13:22 22:18
Brian Carter Southern Highlands Occasional mispunched

M40A

9 590 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Angus Shedden Southern Highlands Occasional 2:00:46 12:35
2 Tate Needham Red Roos ACT 2:01:59 +1:13 12:43
3 Miles Ellis Big Foot Orienteers 2:16:39 +15:53 14:14
4 Ian McKenzie Uringa Orienteers 2:37:28 +36:42 16:25

M45A

7 910 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tristan Miller Bushflyers ACT 1:23:31 10:33
2 Nathan Guinness Parawanga Orienteers ACT 1:37:23 +13:52 12:18
3 John Havranek Garingal Orienteers 1:47:55 +24:24 13:38
4 Shane Doyle Uringa Orienteers 1:50:03 +26:32 13:54
5 Ross Morrison Garingal Orienteers 1:53:24 +29:53 14:20
6 Rohan Hyslop Parawanga Orienteers ACT 1:58:24 +34:53 14:58
7 Peter McConaghy Garingal Orienteers 2:22:11 +58:40 17:58
Peter Annetts Garingal Orienteers mispunched
Greg Wilson Bushflyers ACT did not finish

M45AS

4 770 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sam Hill - - 1:14:24 15:35
2 Robert Bradley Western and Hills Orienteers 1:18:29 +4:05 16:27
3 Dale Wallace Western Plains Orienteers 1:22:22 +7:58 17:16
4 Ellis Leung Garingal Orienteers 1:30:18 +15:54 18:55
5 Stephan Wagner Southern Highlands Occasional 1:37:20 +22:56 20:24
Chris Fitzgerald Goldseekers Orienteers mispunched

M50A

6 670 m, 10 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andy Simpson Big Foot Orienteers 1:10:19 10:32
2 Ian Jones Uringa Orienteers 1:27:40 +17:21 13:08
3 Mark Freeman Big Foot Orienteers 1:28:09 +17:50 13:12
4 Andrew Power Newcastle Orienteering Club 1:36:24 +26:05 14:27
5 Simon George Big Foot Orienteers 1:37:38 +27:19 14:38
6 Mark Shingler Big Foot Orienteers 1:41:43 +31:24 15:14
7 Ken Young Bushflyers ACT 1:48:07 +37:48 16:12
8 Glenn Burgess Newcastle Orienteering Club 1:49:52 +39:33 16:28
9 Jamie Kennedy Garingal Orienteers 2:05:33 +55:14 18:49
10 Tony Hill Garingal Orienteers 2:07:33 +57:14 19:07
Graeme McLeod Big Foot Orienteers did not start

M55AS

3 810 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michael Halmy Bennelong Northside Orienteers 52:08 13:40
2 Jim Mackay Uringa Orienteers 55:30 +3:22 14:34
3 Garry Stewart Southern Highlands Occasional 55:59 +3:51 14:41
4 Ron Pallas Uringa Orienteers 59:17 +7:09 15:33
5 Robert Spry Southern Highlands Occasional 1:05:36 +13:28 17:13
6 Alan Sargeant Bushflyers ACT 1:21:59 +29:51 21:31
Peter Newton Newcastle Orienteering Club did not start

M55A

5 980 m, 11 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 David Poland Bushflyers ACT 1:13:15 12:14
2 Dan Redfern Garingal Orienteers 1:15:31 +2:16 12:37
3 Ross Stewart Bushflyers ACT 1:21:11 +7:56 13:34
4 Nick Melhuish Parawanga Orienteers ACT 1:25:52 +12:37 14:21
5 Alex Davey Wagga and Riverina Occasional 1:29:03 +15:48 14:53
6 Geoff Todkill Newcastle Orienteering Club 1:32:19 +19:04 15:26
7 Geoff Peel Newcastle Orienteering Club 1:42:04 +28:49 17:04
8 Tony Garr Parawanga Orienteers ACT 1:48:14 +34:59 18:05
9 John Linich Newcastle Orienteering Club 1:58:36 +45:21 19:49 Download route in GPX format
10 Peter Thomason Bennelong Northside Orienteers 2:30:32 +1:17:17 25:10
11 Bob Morgan Bennelong Northside Orienteers 2:39:11 +1:25:56 26:37
Ian Prosser Abominable O-Men ACT did not start
Eoin Rothery Big Foot Orienteers did not start

M60A

5 980 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Melvyn Cox Bennelong Northside Orienteers 1:28:30 14:47
2 Colin Price Central Coast Orienteers 1:32:34 +4:04 15:28
3 John Scown Abominable O-Men ACT 1:34:16 +5:46 15:45
4 Rodney Parkin Bennelong Northside Orienteers 1:38:31 +10:01 16:28
5 Johnny Petersen Garingal Orienteers 2:24:58 +56:28 24:14
6 Michael Roylance Big Foot Orienteers 3:37:39 +2:09:09 36:23
Bruce Bowen Parawanga Orienteers ACT did not finish

M65A

5 980 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Steve Flick Bennelong Northside Orienteers 1:28:53 14:51
2 Peter Shepherd Illawarra Kareelah Orienteers 1:33:06 +4:13 15:34
3 Gordon Wilson Bennelong Northside Orienteers 1:34:18 +5:25 15:46
4 Hugh Moore Red Roos ACT 1:43:16 +14:23 17:16
5 Bill Jones Red Roos ACT 1:46:39 +17:46 17:50
6 Jim Lee Newcastle Orienteering Club 1:50:48 +21:55 18:31
7 Robert Lewin Newcastle Orienteering Club 2:06:22 +37:29 21:07
8 Ross Duker Garingal Orienteers 3:39:40 +2:10:47 36:44
Robert Allison Red Roos ACT did not finish
Ian Miller Western and Hills Orienteers did not start

M70A

4 770 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Terry Bluett Bennelong Northside Orienteers 1:05:53 13:48
2 John Le Carpentier Southern Highlands Occasional 1:07:47 +1:54 14:12
3 Jim Merchant Garingal Orienteers 1:09:43 +3:50 14:36
4 Ross Barr Garingal Orienteers 1:16:08 +10:15 15:57
5 Ron Junghans Garingal Orienteers 1:18:51 +12:58 16:31
6 Ken Jacobson Garingal Orienteers 1:24:13 +18:20 17:39
7 Dave Lotty Uringa Orienteers 1:41:50 +35:57 21:20
Frank Ingwersen Parawanga Orienteers ACT mispunched
Dick Ogilvie Uringa Orienteers did not finish
Eric Wainwright Red Roos ACT did not start

M75A

3 810 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 John Hodsdon Southern Highlands Occasional 1:12:02 18:54
2 Ted Mulherin Western and Hills Orienteers 1:13:42 +1:40 19:20
3 Robert Mouatt Red Roos ACT 1:18:31 +6:29 20:36
4 Peter Meyer Southern Highlands Occasional 1:22:46 +10:44 21:43
Bruce Dawkins Bennelong Northside Orienteers did not start
Graham Galbraith Bennelong Northside Orienteers did not start

M80A

3 810 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Barry Hanlon Western and Hills Orienteers 1:28:53 23:19

MopenB

3 970 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Colin Currie Garingal Orienteers 41:13 10:22
Michael Hanratty Garingal Orienteers did not start

WopenB

3 970 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Zee Tweed - - 1:58:43 29:54
2 Georgia Jimenez - - 2:30:23 +31:40 37:52
3 Nicola Tan Jia En - - 2:35:00 +36:17 39:02

Open Very Easy

1 900 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rory Shedden Southern Highlands Occasional 24:38 12:57
2 Ariadna Iskhakova Bennelong Northside Orienteers 36:26 +11:48 19:10

MjuniorB

3 970 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Terence Chiang Garingal Orienteers 47:18 11:54

Please report errors in the result list to the organiser.