Official results for 2017 Australian 3 Days, connorton

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

Men 20 Elite

5 940 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyVN V38:346:29
2Angus HainesSW S40:35+2:016:49
3Tristan MillerCC A43:53+5:197:23
4Alastair GeorgeST N44:52+6:187:33
5Noah PolandCC A45:30+6:567:39
6Duncan CurrieST N45:40+7:067:41
7Dante AfnanSW S48:36+10:028:10
8Patrick MillerCC A51:11+12:378:37
9Glenn JamesVN V52:47+14:138:53
10Oliver MillCC A56:49+18:159:33
11Nicholas CongediSW S57:12+18:389:37
12Thomas GordonST N58:19+19:459:49
13Benoit PecoudST N58:49+20:159:54
14Mark GlanvilleCC A1:00:58+22:2410:15
15Jesse PiiroinenCC A1:15:20+36:4612:40
16Michael ClaydenST N1:16:17+37:4312:50

Women 20 Elite

4 630 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara MelhuishCC A38:078:13
2Asha SteerVN V41:56+3:499:03
3Georgia JonesST N42:51+4:449:15
4Caroline PigerreQC Q44:08+6:019:31
5Rebecca GeorgeST N50:51+12:4410:58
6Ella JohnsonTF T59:07+21:0012:46
7Meredith NormanSW S1:06:31+28:2414:21
8Melissa AnnettsST N1:07:58+29:5114:40
9Miho YamazakiCC A1:09:32+31:2515:01
10Sarah LimSW S1:27:23+49:1618:52

Men 21 Elite

6 740 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CraneCC A38:355:43
2Simon UppillSW S39:04+0:295:47
3Brodie NankervisTF T39:14+0:395:49
4Andrew BarnettCC A42:46+4:116:20
5Tomas KrajcaCC A45:09+6:346:41
6David ShepherdCC A45:34+6:596:45
7Rob WalterCC A45:54+7:196:48
8Kurt NeumannQC Q46:09+7:346:50
9Ben GoonanVN V46:34+7:596:54
10Martin DentCC A47:09+8:346:59 Download route in GPX format
11Bruce ArthurVN V47:15+8:407:00
12Grant BluettCC A47:23+8:487:01
13David LingforsUppsala49:15+10:407:18
14Robert BennettST N50:12+11:377:26
15Richard GoonanVN V51:28+12:537:38
16Eric MorrisST N52:06+13:317:43
17Itay ManorST N53:20+14:457:54
18Mikkel Kaae-NielsenVN V53:26+14:517:55
19Peter HobbsVN V53:27+14:527:55
20Jim RussellVN V54:36+16:018:06
21David BrownridgeVN V55:18+16:438:12
22Andrew MorrisST N57:30+18:558:31
23Simon RouseVN V57:34+18:598:32
24Christopher NauntonVN V57:42+19:078:33
25Blair TrewinVN V1:01:15+22:409:05
26Lachlan HowardQC Q1:03:04+24:299:21
Jonathan SutcliffeBK Vmispunched
Mark GregsonCC Adid not start

Women 21 Elite

5 680 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo AllisonCC A41:437:20
2Bridget AndersonSW S43:58+2:157:44
3Belinda LawfordCC A45:26+3:437:59
4Shannon JonesCC A46:00+4:178:05
5Laurina NeumannVN V50:36+8:538:54
6Anna SheldonQC Q50:58+9:158:58
7Anna FitzgeraldST N56:40+14:579:58
8Nicola BlatchfordST N59:01+17:1810:23
9Clare BrownridgeVN V59:35+17:5210:29
10Marina IskhakovaCC A1:01:34+19:5110:50
11Lucy McGarvaST N1:05:13+23:3011:28
12Thorlene EgertonVN V1:05:37+23:5411:33
13Jenny CasanovaSW S1:06:06+24:2311:38
14Lisa GrantST N1:14:35+32:5213:07
15Sally-Anne HendersonST N1:17:10+35:2713:35
16Jayne SalesVN V1:34:39+52:5616:39

M/W10N

1 810 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Cliff BarrettMF Vcompleted
Eleanor BarrettMF Vcompleted
Meredith BarrettMF Vcompleted
Connor DentRR Acompleted
Hayden DentRR Acompleted
Alton FreemanBF Ncompleted
Katy HoggPO Acompleted
Ariadna IskhakovaRR Acompleted
Angelina KozmaBK Vcompleted
Neo KozmaBK Vcompleted
Kari MarshBF Ncompleted
Jonathan NolanUR Ncompleted
Euan SheddenSH Ncompleted
Rory SheddenSH Ncompleted
Eleanor ThompsonNC Ncompleted
Harriet ThompsonNC Ncompleted
Mira WalterRR Acompleted

Men 10A

1 810 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A15:338:35
2Alex WoolfordBB N17:08+1:359:27
3Ashley WhiteYV V21:48+6:1512:02

Women 10A

1 810 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lyra SimpsonBF16:529:19
2Luca HoggPO A17:53+1:019:52
3Aoife RotheryBF N21:22+4:3011:48
4Maggie MackayUR N25:24+8:3214:01
5Ella HoggPO A27:45+10:5315:19

Men 12A

2 140 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB N16:317:43
2Makhaya HoggPO A18:00+1:298:24
3Jamie MarshBF N19:13+2:428:58
4Oliver McFarlaneBF N25:44+9:1312:01
5Tommy MellaNC N28:30+11:5913:19

Women 12A

2 140 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N17:258:08
2Rebecca CraigNC N19:30+2:059:06
3Claire AdamsBK V33:21+15:5615:35
4Ingrid Shelton AgarAO A36:33+19:0817:04
Milla KeyMF Vdid not start

Men 14A

3 040 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David StocksBS A20:086:37
2Torren ArthurMF V22:04+1:567:15
3Sam WoolfordBB N23:36+3:287:45
4Toby CazzolatoTJ S24:02+3:547:54
5Oskar MellaNC N26:04+5:568:34
6Cameron McDougallWR N30:01+9:539:52
7Remi AfnanYA S33:18+13:1010:57
8Lachlan YoungBS A37:30+17:2212:20
9Oliver FreemanBF N38:20+18:1212:36
10Patrick Shelton AgarAO A1:00:07+39:5919:46
11Callum WhiteYV V1:02:28+42:2020:32
12James LoveDR V1:04:03+43:5521:04

Women 14A

2 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justine HobsonBS A23:098:54
2Ellen JohnsonACT24:56+1:479:35
3Serryn EenjesBG V26:41+3:3210:15
4Natalie MillerBS A28:18+5:0910:53
5Mikayla EnderbyNC N30:10+7:0111:36
6Tiia MarshBF N43:54+20:4516:53
7Luca BogdanovitsDR V1:17:19+54:1029:44
Nea ShinglerBF Nmispunched
Andra LeungGO Nmispunched
Sophie TavernaCH Vmispunched

Men 16A

4 270 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jensen KeyMF V37:538:52
2Alvin CraigNC N38:41+0:489:03
3Brody McCarthyYV V39:49+1:569:19
4Mason ArthurMF V44:52+6:5910:30
5Archie NeylonBG V50:50+12:5711:54
6Ben HobsonBS A53:59+16:0612:38
7William DaveyMF V54:57+17:0412:52
8Ewan ShinglerBF N56:32+18:3913:14
9Tenzing JohnsonACT1:02:04+24:1114:32
10Angus LeungGO N1:03:02+25:0914:45
11Oscar WoolfordBB N1:05:10+27:1715:15
12Lachlan BillettWR N1:13:06+35:1317:07
13Tom KennedyGO N1:30:47+52:5421:15
Finn MackayUR Ndid not finish

Women 16A

3 530 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishPO A32:159:08
2Ella CuthbertBS A32:22+0:079:10
3Caitlin YoungBS A32:42+0:279:15
4Emily SorensenTT S35:21+3:0610:00
5Ellen CurrieGO N36:54+4:3910:27
6Sophie JonesUR N37:42+5:2710:40
7Claire BurgessNC N41:07+8:5211:38
8Tshinta HopperBN N41:22+9:0711:43
9Caitlyn SteerBG V45:42+13:2712:56
10Sarah DaviesDR V46:19+14:0413:07
11Karina CherryBG V52:24+20:0914:50
12Joanna HillGO N59:32+27:1716:51
Joannah McDougallWR Nmispunched
Serena DoyleUR Ndid not start

Women 20A

3 530 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maree DoyleUR N47:2813:26
2Clare JessupGO N1:26:44+39:1624:34

Men 21A

5 680 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul de JonghBS A47:128:18
2Charles KeirGS N49:16+2:048:40
3Conan PrendergastEU V53:44+6:329:27
4Eshel LipmanWolli creek58:05+10:5310:13
5Ruairidh MacDonaldBF N1:17:04+29:5213:34
6Daniel Del DotBS A1:26:26+39:1415:13
7Robert HerkesGO N1:38:20+51:0817:18
8Tim WardropYV V1:40:35+53:2317:42

Women 21A

4 270 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Moira KufferAO A54:3212:46
2Alex SinickasNorwood1:21:17+26:4519:02

Men 21AS

4 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew KennedyWA S59:4712:54
2Darren SlatteryBN N1:00:30+0:4313:04
3Dan MartinCC N1:49:09+49:2223:34
Andrew MasonWangarattadid not start
Ryan DaviesDR Vdid not start

Women 21AS

4 030 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate AlboroughNC N59:4714:50
2Alice MartinCC N1:01:05+1:1815:09
3Julie Goodinglake albert1:25:17+25:3021:09

Men 35A

5 940 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jock DavisBF N46:357:50
2Andy HoggPO A47:14+0:397:57
3Geoff LawfordEU V49:00+2:258:14
4Simon LouisIK N58:28+11:539:50
5Fedor IskhakovRR A1:04:26+17:5110:50
6Michael SinickasIvanhoe East1:06:52+20:1711:15
7Jose ZapataCC N1:21:52+35:1713:46
8Alan KufferAO A1:35:34+48:5916:05
9Samuel WilsonRR A1:40:32+53:5716:55
Stephen CraigNC Ndid not start

Women 35A

4 630 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca MintyRR A40:388:46
2Alitia DougallBN N51:55+11:1711:12
3Phoebe DentCC N55:01+14:2311:52
4Samantha HoweNC N56:44+16:0612:15
5Brook MartinGO N59:37+18:5912:52
6Kathie DentRR A1:06:22+25:4414:20
7Belinda KinneallyWH N1:14:41+34:0316:07
8Danielle KoprivaUR N1:16:14+35:3616:27
9Lisa CaulfieldWellington1:23:28+42:5018:01
10Melissa GangemiYV V1:31:42+51:0419:48

Men 35AS

4 270 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark BrindleyGO N1:08:2616:01
2Shane JenkinsNC N1:21:40+13:1419:07
3Kelly BarrettNE V1:53:55+45:2926:40 Download route in GPX format

Men 40A

5 510 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angus SheddenSH N51:159:18
2Tom WalterACT51:55+0:409:25
3Douglas JaySH N1:04:19+13:0411:40
4Glen WhiteYV V1:11:07+19:5212:54
5Damien EnderbyNC N1:19:03+27:4814:20
6Dan SmithWH N1:36:49+45:3417:34

Women 40A

4 630 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Allison JonesRR A38:348:19
2Tracy MarshBF N43:55+5:219:29
3Natalie SmithPO A1:02:44+24:1013:32
4Ruth SheddenSH N1:10:38+32:0415:15
5Saacha DonaldsonBF N1:15:45+37:1116:21
Jenny BourneEU Vdid not start

Men 45A

4 760 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Scott SimsonNC N42:288:55
2Paul MarshBF N45:54+3:269:38
3Matthew StocksBS A51:33+9:0510:49
4Gregory DominishGO N56:28+14:0011:51
5Ant NolanUR N57:20+14:5212:02
6David PolandBS A59:19+16:5112:27
7Ross MorrisonGO N59:56+17:2812:35
8Rohan HyslopPO A1:06:38+24:1013:59
9Wayne PepperBN N1:09:00+26:3214:29
10Andrew JohnsonACT1:11:33+29:0515:01
11Peter MillerBS A1:13:50+31:2215:30
12Colin DominishBN N1:28:29+46:0118:35

Women 45A

4 270 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emily WalterRR A46:1410:49
2Anita ScherrerBS A46:17+0:0310:50
3Jennifer EnderbyNC N47:12+0:5811:03
4Cath ChalmersBF N47:24+1:1011:06
5Martina CraigNC N51:15+5:0112:00
6Margaret PeelNC N1:07:50+21:3615:53
7Margaret JonesUR N1:20:15+34:0118:47
8Kelly YoungBS A1:27:46+41:3220:33
9Helen OCallaghanBB N1:37:53+51:3922:55

Men 45AS

3 530 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HobsonBS A42:1011:56
2Iain CrossettWR N43:22+1:1212:17
3Stephan WagnerSH N47:24+5:1413:25
4Andras BogdanovitsDR V48:59+6:4913:52
5Ian JessupGO N50:14+8:0414:13
6Robert BradleyWH N50:31+8:2114:18
7Shane DoyleUR N53:58+11:4815:17
8Sean SunleyTK V1:09:31+27:2119:41
Darren EenjesBG Vmispunched

Women 45AS

3 270 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo HobsonBS A55:4217:02
2Edith GrayAO A1:00:34+4:5218:31
3Salme FullerIK N1:01:11+5:2918:42
4Maria OrrNC N1:02:24+6:4219:04
5Sally DevenishWP N1:04:06+8:2419:36
6Julie SunleyTK V1:05:37+9:5520:03
7Vanessa FreemanBF N1:09:00+13:1821:06
8Diana CharltonNC N1:10:11+14:2921:27
9Sandra AfnanYA S1:30:15+34:3327:35
10Nicola NyghBF N1:30:44+35:0227:44
11Elaine MurdochGO N1:42:44+47:0231:25
Nicole DavisLO Wmispunched
Sharon BurgessNC Ndid not finish

Men 50A

4 630 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBB N37:428:08
2Andy SimpsonBF N38:53+1:118:23
3Ian JonesUR N40:50+3:088:49
4Bruce BarnettBS A46:26+8:4410:01
5Mark FreemanBF N47:02+9:2010:09
6Ari PiiroinenBS A48:55+11:1310:33
7Tony HillGO N48:58+11:1610:34
8Peter AnnettsGO N52:47+15:0511:24
9David GreenIK N55:50+18:0812:03
10Don CherryBG V56:28+18:4612:11
11John Shelton AgarAO A57:34+19:5212:26
12Peter CharltonNC N1:00:00+22:1812:57
13Ruhi AfnanYA S1:02:39+24:5713:31
14Jamie KennedyGO N1:07:25+29:4314:33
15Sven JohnsonEV T1:12:50+35:0815:43
16Andrew Mac DonaldBF N1:21:56+44:1417:41
17Ellis LeungGO N1:23:02+45:2017:56
18Andrew WisniewskiBF N1:24:46+47:0418:18
John CarberryNE Vmispunched
Graham TurnerACTmispunched

Women 50A

4 030 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda SestaUR N43:1010:42
2Alison InglisBS A45:12+2:0211:12
3Tania KennedyGO N1:05:34+22:2416:16
4Janine SteerDR V1:14:31+31:2118:29
5Sue GarrPO A1:15:51+32:4118:49
6Sharon LambertBN N1:35:45+52:3523:45
7Jane McKennaUR N1:42:45+59:3525:29
Paula ShinglerBF Ndid not start
Karen BlatchfordNC Ndid not start

Men 55A

4 270 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian ProsserAO A38:098:56
2Warren KeyMF V38:21+0:128:58
3Greg BarbourBF N40:57+2:489:35
4Robert VincentNC N41:44+3:359:46
5Nick MelhuishPO A49:42+11:3311:38
6Mark ShinglerBF N51:25+13:1612:02
7Glenn BurgessNC N52:00+13:5112:10
8Graeme DawsonGO N53:39+15:3012:33
9Ian DaviesDR V57:20+19:1113:25
10Cliff HowardEN Q57:39+19:3013:30
11Cormac McCarthyYV V58:44+20:3513:45
12Trevor DimentTT S59:59+21:5014:02
13Malcolm RobertsNC N1:07:20+29:1115:46
14Geoff PeelNC N1:13:56+35:4717:18
15Martin EtheringtonPO A1:21:00+42:5118:58
16Jon GlanvillePO A1:34:55+56:4622:13
17Ken YoungBS A1:45:28+1:07:1924:41
18Peter HopperBN N1:46:36+1:08:2724:57
19Jim MackayUR N1:53:11+1:15:0226:30
20Bob MorganBN N2:02:47+1:24:3828:45
21Colin CurrieGO N2:05:09+1:27:0029:18
Martin KozmaBK Vmispunched Download route in GPX format
Bjorn MellaNC Ndid not finish
Simon GeorgeBF Ndid not start

Women 55A

3 530 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ana HercegPO A36:4010:23
2Liz AbbottRR A37:49+1:0910:42
3Gayle QuantockNC N38:16+1:3610:50
4Carolyn MatthewsNC N38:34+1:5410:55
5Monika BinderPO A43:36+6:5612:21
6Toni BrownBS A47:28+10:4813:26
7Joanna ParrBF N49:22+12:4213:59
8Juliana de NooyUG Q51:49+15:0914:40
9Airdrie LongGO N53:35+16:5515:10
10Elizabeth DunbarPO A58:18+21:3816:30
11Lisa LampeUR N1:22:16+45:3623:18
12Jocelyn WattsYV V1:54:43+1:18:0332:29
Prue DobbinBK Vmispunched

Men 55AS

3 310 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael BurtRR A47:1214:15
2Dale WallaceWP N51:39+4:2715:36
3Garry StewartSH N56:51+9:3917:10
4Michael HalmyBN N58:08+10:5617:33
5Tom de JonghBS A1:02:24+15:1218:51
6John RussellSH N1:05:13+18:0119:42
7Colin PriceCC N1:07:15+20:0320:19
8Bill VandendoolBK V1:08:07+20:5520:34
9Peter OrrNC N1:08:35+21:2320:43
10Aylwin LimTJ S1:13:09+25:5722:05
Geoff AdamsBK Vmispunched

Women 55AS

2 460 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBS A38:0715:29
2Sandra StewartSH N42:15+4:0817:10
3Gayle ShepherdUR N47:57+9:5019:29
4Maureen FitzpatrickWH N56:42+18:3523:02
5Julie MannIK N1:00:00+21:5324:23

Men 60A

4 030 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYV V40:2410:01
2Melvyn CoxBN N43:48+3:2410:52
3Geoff TodkillNC N46:56+6:3211:38
4Eoin RotheryBF N47:02+6:3811:40
5Warwick DavisTK V48:08+7:4411:56
6Murray HainesSO Q48:16+7:5211:58
7Rod GrayEU V48:24+8:0012:00
8Grant McDonaldAO A48:25+8:0112:00
9Nicholas WilmottUR N49:26+9:0212:15
10Mark WilmottIK N49:55+9:3112:23
11Ian DempseyNC N52:21+11:5712:59
12Tony GarrPO A54:19+13:5513:28
13John ScownAO A54:23+13:5913:29
14Roch PrendergastEU V55:53+15:2913:52
15Geoff HudsonNE V56:32+16:0814:01
16Andrew Cumming ThomACT58:19+17:5514:28
17Andrew LumsdenBF N59:44+19:2014:49
18Rudi LandsiedelNC N1:05:05+24:4116:08
19John HardingPO A1:16:33+36:0918:59
20Johnny PetersenGO N1:34:02+53:3823:20
21Ian ElzPO A1:56:20+1:15:5628:52
Dan BaschieraTE Sdid not finish
James LithgowGO Ndid not start

Women 60A

3 310 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary WoodCC N42:3812:52
2Carolyn JacksonBK V42:42+0:0412:54
3Robin UppillOH S47:20+4:4214:18
4Mary McDonaldAO A51:01+8:2315:24
5Robyn PallasCC N52:03+9:2515:43
6Ann ScownAO A58:27+15:4917:39
7Margaret WilmottUR N59:41+17:0318:01
8Anne WilsonBB Q1:01:40+19:0218:37
9Margi FreemantleYV V1:03:22+20:4419:08
10Vicki WilmottIK N1:06:25+23:4720:03
11Debbie ByersBF N1:13:17+30:3922:08
12Johanna Tavner-CornerTF Q1:17:23+34:4523:22
13Anne GarveyTK V1:21:22+38:4424:34
14Sue FroudeIK N1:25:55+43:1725:57
15Judy PrendergastEU V1:28:14+45:3626:39
16Anne SandersonTaranaki1:30:51+48:1327:26
17Annie WhybourneTE S1:31:00+48:2227:29
18Kerry BaconNC N1:34:01+51:2328:24

Men 65A

3 530 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert RapkinsEN Q32:069:05
2Paul HoopmannTJ S32:22+0:169:10
3Gordon WilsonBN N34:05+1:599:39
4Adrian UppillOH S36:00+3:5410:11
5Nick CollinsTaranaki36:25+4:1910:18
6Tony RadfordBG V37:40+5:3410:40
7Hugh MooreRR A39:54+7:4811:18
8Paul ElamTK V40:16+8:1011:24
9Chris WilmottIK N40:33+8:2711:29
10Richard MatthewsLO W42:33+10:2712:03
11Tim DentYV V43:27+11:2112:18
12Peter ShepherdIK N46:36+14:3013:12
13Bruce BowenRR A47:18+15:1213:23
14Bob HawkinsNT N47:36+15:3013:29
15Keith FifieldRR A48:13+16:0713:39
16Jim LeeNC N49:03+16:5713:53
17Bill JonesRR A49:06+17:0013:54
18Rob SimmonsAW V57:34+25:2816:18
19Keith JayIK N58:13+26:0716:29
20Warwick SelbyGO N58:23+26:1716:32
21Greg BaconNC N1:00:21+28:1517:05
22Robert SprySH N1:00:47+28:4117:13
23Barry WheelerTT S1:04:00+31:5418:07
24Vincent SinickasYV V1:12:06+40:0020:25
25Doug WilsonBB Q1:18:20+46:1422:11
Murray HannaBK Vdid not start
Ian RathboneWR Tdid not start

Women 65A

3 270 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWH N43:0613:10
2Alison RadfordBG V43:46+0:4013:23
3Valerie BarkerBS A51:58+8:5215:53
4Christine SinickasYV V52:26+9:2016:02
5Carol BrownlieWO W58:23+15:1717:51
6Val HodsdonSH N1:02:11+19:0519:00
7Kerryne JonesRR A1:04:45+21:3919:48
8Sheila CollsYV V1:04:46+21:4019:48
9Pat MiethkePO A1:11:24+28:1821:50
10Carol JacobsonGO N1:14:42+31:3622:50
11Barbara MartinPO A1:28:44+45:3827:08
12Rhonda BowlingEN Q1:30:17+47:1127:36
13Barbara JunghansGO N1:36:09+53:0329:24
Lynda RapkinsEN Qmispunched

Men 65AS

1 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bill MonaghanPO A21:0815:05

Women 65AS

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cheryl BluettBN N41:2229:32
2Schon HudsonNE V58:16+16:5441:37

Men 70A

3 310 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN N42:3912:53
2Leigh PrivettAW V42:41+0:0212:53
3Ross BarrGO N43:58+1:1913:16
4Eric WainwrightRR A49:00+6:2114:48
5Ron JunghansGO N49:22+6:4314:54
6Dick OgilvieUR N50:05+7:2615:07
7David HoggPO A52:43+10:0415:55
8Rod DominishEN Q52:51+10:1215:58
9Jim MerchantGO N54:13+11:3416:22
10Dennis TrewinBS A55:55+13:1616:53
11Kevin WilliamsWH N1:00:30+17:5118:16
12John MeekingYV V1:04:42+22:0319:32
13Christopher SpriggsUG Q1:09:21+26:4220:57
14Ken JacobsonGO N1:12:51+30:1222:00
15Kevin CurbyIK N1:15:09+32:3022:42
16Peter YeatesDR V1:24:08+41:2925:25
17Ross KellyAL T1:27:55+45:1626:33
18Dave LottyUR N1:34:05+51:2628:25
19David GoddardYV V1:35:33+52:5428:52
20Tony Tavner-CornerTF Q1:42:51+1:00:1231:04
21Barry PearceWH N2:17:03+1:34:2441:24
Terry BluettBN Nmispunched
Robert SmithTT Sdid not start
Ken BrownlieWO Wdid not start

Women 70A

2 460 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsBS A32:1513:06
2Jean BaldwinGS N37:35+5:2015:16
3Ruth GoddardYV V37:53+5:3815:23
4Robin SpriggsUG Q41:17+9:0216:46
5Jitka KoprivaUR N45:40+13:2518:33
6Libby MeekingYV V48:22+16:0719:39
7Kathy LileyYV V53:14+20:5921:38
8Margaret DuguidIK N58:15+26:0023:40
9Judi HerkesBK V1:01:48+29:3325:07
10Mary Jane MahonyUR N1:02:36+30:2125:26
11Pauline MooreWR N1:11:01+38:4628:52
12Toni FrankBO W1:18:06+45:5131:44

Men 75A

3 270 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYV V39:3012:04
2John Le CarpentierSH N49:59+10:2915:17
3Darryl ErbacherPO A51:36+12:0615:46
4Peter KreminskiWA S59:33+20:0318:12
5John HodsdonSH N1:00:52+21:2218:36
6Basil BaldwinGS N1:08:07+28:3720:49
7Peter MeyerSH N1:08:39+29:0920:59
8Trevor SauerSO Q1:20:19+40:4924:33
9James BowlingEN Q1:21:55+42:2525:03
10Frank IngwersenPO A1:33:16+53:4628:31
11Robert MouattRR A1:35:08+55:3829:05
Frank TomasWA Smispunched
Graham GalbraithBN Ndid not start

Women 75A

2 460 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A45:5418:39
2Janet TarrYV V54:14+8:2022:02
3Christa SchaferGO N1:02:49+16:5525:32
4Helen AlexanderBK V1:03:13+17:1925:41
5Janet MorrisWH N1:14:13+28:1930:10
6Sue ThomsonGO N1:48:30+1:02:3644:06

Men 80A

2 460 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brian ClelandUR N54:2222:06
2Eino MeuronenBS A54:41+0:1922:13
3John LyonTT S57:17+2:5523:17
Barry HanlonWH Ndid not start

Women 80A

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N44:3131:47
2Dorothy AdrianNE V49:05+4:3435:03

Men 85A

1 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme CadmanYV V51:5537:05

Women 85A

1 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sue HealyNE Vdid not finish

Men 90A

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neil SchaferGO N50:5336:20
2Hermann WehnerWE A55:00+4:0739:17

Women Junior B

2 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arika BogdanovitsDR V1:24:0632:20

Men Open B

3 040 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark JillardKaleen 28:439:26
2William ThompsonNC N29:34+0:519:43
3Conor BendleAO A40:13+11:3013:13
4Merv BendleDR V40:45+12:0213:24
5Ian DiasPatterson Lakes1:00:12+31:2919:48
Bram SlagmolenACTdid not finish
Michael LloydUR Ndid not start

Women Open B

2 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cassandra ThompsonNC N31:5112:15
2Linda GregoryACT36:38+4:4714:05
3Heather ODonnellYV V38:47+6:5614:55
4Leone CarberryNE V45:49+13:5817:37
5Chris BendleDR V47:36+15:4518:18
6Jane BolandUR N51:11+19:2019:41
7Kathleen BarrettMF V54:27+22:3620:56
8Melanie ChristieUR N56:12+24:2121:36
9Wendy TavernaCH V57:15+25:2422:01
10Dayle GreenIK N1:04:37+32:4624:51

M/W Open Easy

2 140 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Josie SlagmolenACT27:5313:01
2William NolanUR N47:13+19:2022:03
3Justine BrindleyGO N1:02:47+34:5429:20

M/W Open Very Easy

1 810 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hannah AdamsBK V32:4418:05

EOD H Long

3 530 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hugo McCahon-BoersmaGO32:229:10
2Eric BakerNT N34:34+2:129:47
3Mykal MarshamPO A36:57+4:3510:28
4Neil BarrBG V37:05+4:4310:30
5Stephen GoggsRR41:01+8:3911:37
6Kendall OConnorNC47:06+14:4413:20
7Jane SayeAO1:21:26+49:0423:04

EOD M

2 600 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jack JanetzkiWR N34:0313:05
2Ryan CatesYV V34:45+0:4213:21
3Susan BriggsRR A43:49+9:4616:51
4Charlie CheesleyWR N46:55+12:5218:02
5Shani RajasekeraWR N47:19+13:1618:11
6Tadeusz DavenportWR N49:31+15:2819:02
7Janelle StevensonAO A53:28+19:2520:33
8JANETTE WilmottUR N1:27:21+53:1833:35

EOD E

2 140 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emma CatesYV V24:5111:36
2Vicky LuWR N31:40+6:4914:47
Callum GardnerWR Nmispunched

EOD VE

1 810 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom JanetzkiWR N19:0310:31
2Clementine NeylonWR N26:51+7:4814:50
3Ryder SeamanWR37:22+18:1920:38
4Harry JanetzkiWR N40:50+21:4722:33
Robert McDougallWR Ndid not start

EOD H Short

2 460 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg CatesYV V35:1714:20
2Barbara HillGO N35:46+0:2914:32
3Erica DimentTT S37:00+1:4315:02
4Mace NeveRR39:11+3:5415:55
5Kathryn TarnYV V39:34+4:1716:05
6Bill Vera Krautz McCluskeyAW V50:05+14:4820:21
7Barbara DawsonGO N56:47+21:3023:04
8Wayne LoveDR V1:04:10+28:5326:05

Please report errors in the result list to the organiser.