Orienteering Australia

Official results for 2017 Australian 3 Days, connorton

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

ACT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Josie SlagmolenM/W Open Easy (9)27:5313:01
2Tom WalterMen 40A (18)51:55+0:409:25
2Linda GregoryWomen Open B (26)36:38+4:4714:05
2Ellen JohnsonWomen 14A (29)24:56+1:479:35
9Tenzing JohnsonMen 16A (40)1:02:04+24:1114:32
10Andrew JohnsonMen 45A (35)1:11:33+29:0515:01
16Andrew Cumming ThomMen 60A (58)58:19+17:5514:28
Graham TurnerMen 50A (59)mispunched
Bram SlagmolenMen Open B (15)did not finish

AL T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Ross KellyMen 70A (62)1:27:55+45:1626:33

AO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Jane SayeEOD H Long (27)1:21:26+49:0423:04

AO A

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ian ProsserMen 55A (64)38:098:56
1Moira KufferWomen 21A (4)54:3212:46
2Edith GrayWomen 45AS (37)1:00:34+4:5218:31
3Conor BendleMen Open B (15)40:13+11:3013:13
4Ingrid Shelton AgarWomen 12A (13)36:33+19:0817:04
4Mary McDonaldWomen 60A (48)51:01+8:2315:24
6Ann ScownWomen 60A (48)58:27+15:4917:39
7Janelle StevensonEOD M (25)53:28+19:2520:33
8Alan KufferMen 35A (23)1:35:34+48:5916:05
8Grant McDonaldMen 60A (58)48:25+8:0112:00
10Patrick Shelton AgarMen 14A (33)1:00:07+39:5919:46
11John Shelton AgarMen 50A (59)57:34+19:5212:26
13John ScownMen 60A (58)54:23+13:5913:29

AW V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Leigh PrivettMen 70A (62)42:41+0:0212:53
6Bill Vera Krautz McCluskeyEOD H Short (21)50:05+14:4820:21
18Rob SimmonsMen 65A (74)57:34+25:2816:18

BB N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jamie WoolfordMen 12A (15)16:317:43
1Tony WoolfordMen 50A (59)37:428:08
2Alex WoolfordMen 10A (9)17:08+1:359:27
3Sam WoolfordMen 14A (33)23:36+3:287:45
9Helen OCallaghanWomen 45A (28)1:37:53+51:3922:55
11Oscar WoolfordMen 16A (40)1:05:10+27:1715:15

BB Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Anne WilsonWomen 60A (48)1:01:40+19:0218:37
25Doug WilsonMen 65A (74)1:18:20+46:1422:11

BF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Lyra SimpsonWomen 10A (13)16:529:19

BF N

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jock DavisMen 35A (23)46:357:50
2Paul MarshMen 45A (35)45:54+3:269:38
2Tracy MarshWomen 40A (15)43:55+5:219:29
2Andy SimpsonMen 50A (59)38:53+1:118:23
3Aoife RotheryWomen 10A (13)21:22+4:3011:48
3Jamie MarshMen 12A (15)19:13+2:428:58
3Greg BarbourMen 55A (64)40:57+2:489:35
4Oliver McFarlaneMen 12A (15)25:44+9:1312:01
4Eoin RotheryMen 60A (58)47:02+6:3811:40
4Cath ChalmersWomen 45A (28)47:24+1:1011:06
5Saacha DonaldsonWomen 40A (15)1:15:45+37:1116:21
5Mark FreemanMen 50A (59)47:02+9:2010:09
5Ruairidh MacDonaldMen 21A (24)1:17:04+29:5213:34
6Mark ShinglerMen 55A (64)51:25+13:1612:02
6Tiia MarshWomen 14A (29)43:54+20:4516:53
7Vanessa FreemanWomen 45AS (37)1:09:00+13:1821:06
7Joanna ParrWomen 55A (37)49:22+12:4213:59
8Ewan ShinglerMen 16A (40)56:32+18:3913:14
9Oliver FreemanMen 14A (33)38:20+18:1212:36
10Nicola NyghWomen 45AS (37)1:30:44+35:0227:44
11Debbie ByersWomen 60A (48)1:13:17+30:3922:08
16Andrew Mac DonaldMen 50A (59)1:21:56+44:1417:41
17Andrew LumsdenMen 60A (58)59:44+19:2014:49
18Andrew WisniewskiMen 50A (59)1:24:46+47:0418:18
Alton FreemanM/W10N (47)completed
Kari MarshM/W10N (47)completed
Nea ShinglerWomen 14A (29)mispunched
Paula ShinglerWomen 50A (22)did not start
Simon GeorgeMen 55A (64)did not start

BG V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Alison RadfordWomen 65A (39)43:46+0:4013:23
3Serryn EenjesWomen 14A (29)26:41+3:3210:15
4Neil BarrEOD H Long (27)37:05+4:4310:30
5Archie NeylonMen 16A (40)50:50+12:5711:54
6Tony RadfordMen 65A (74)37:40+5:3410:40
9Caitlyn SteerWomen 16A (38)45:42+13:2712:56
10Don CherryMen 50A (59)56:28+18:4612:11
11Karina CherryWomen 16A (38)52:24+20:0914:50
Darren EenjesMen 45AS (24)mispunched

BK V

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hannah AdamsM/W Open Very Easy (4)32:4418:05
2Carolyn JacksonWomen 60A (48)42:42+0:0412:54
3Claire AdamsWomen 12A (13)33:21+15:5615:35
4Helen AlexanderWomen 75A (17)1:03:13+17:1925:41
8Bill VandendoolMen 55AS (30)1:08:07+20:5520:34
9Judi HerkesWomen 70A (35)1:01:48+29:3325:07
Angelina KozmaM/W10N (47)completed
Neo KozmaM/W10N (47)completed
Martin KozmaMen 55A (64)mispunchedDownload route in GPX format
Geoff AdamsMen 55AS (30)mispunched
Jonathan SutcliffeMen 21 Elite (71)mispunched
Prue DobbinWomen 55A (37)mispunched
Murray HannaMen 65A (74)did not start

BN N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Steve FlickMen 70A (62)42:3912:53
1Cheryl BluettWomen 65AS (5)41:2229:32
2Alitia DougallWomen 35A (29)51:55+11:1711:12
2Melvyn CoxMen 60A (58)43:48+3:2410:52
2Darren SlatteryMen 21AS (11)1:00:30+0:4313:04
3Gordon WilsonMen 65A (74)34:05+1:599:39
4Michael HalmyMen 55AS (30)58:08+10:5617:33
6Sharon LambertWomen 50A (22)1:35:45+52:3523:45
8Tshinta HopperWomen 16A (38)41:22+9:0711:43
9Wayne PepperMen 45A (35)1:09:00+26:3214:29
12Colin DominishMen 45A (35)1:28:29+46:0118:35
18Peter HopperMen 55A (64)1:46:36+1:08:2724:57
20Bob MorganMen 55A (64)2:02:47+1:24:3828:45
Terry BluettMen 70A (62)mispunched
Graham GalbraithMen 75A (36)did not start

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Toni FrankWomen 70A (35)1:18:06+45:5131:44

BS A

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Andrew HobsonMen 45AS (24)42:1011:56
1Jane BarnettWomen 55AS (14)38:0715:29
1Justine HobsonWomen 14A (29)23:098:54
1David StocksMen 14A (33)20:086:37
1Jenny HawkinsWomen 70A (35)32:1513:06
1Jo HobsonWomen 45AS (37)55:4217:02
1Paul de JonghMen 21A (24)47:128:18
2Alison InglisWomen 50A (22)45:12+2:0211:12
2Eino MeuronenMen 80A (9)54:41+0:1922:13
2Ella CuthbertWomen 16A (38)32:22+0:079:10
2Anita ScherrerWomen 45A (28)46:17+0:0310:50
3Matthew StocksMen 45A (35)51:33+9:0510:49
3Valerie BarkerWomen 65A (39)51:58+8:5215:53
3Caitlin YoungWomen 16A (38)32:42+0:279:15
4Natalie MillerWomen 14A (29)28:18+5:0910:53
4Bruce BarnettMen 50A (59)46:26+8:4410:01
5Tom de JonghMen 55AS (30)1:02:24+15:1218:51
6Ari PiiroinenMen 50A (59)48:55+11:1310:33
6Ben HobsonMen 16A (40)53:59+16:0612:38
6Daniel Del DotMen 21A (24)1:26:26+39:1415:13
6David PolandMen 45A (35)59:19+16:5112:27
6Toni BrownWomen 55A (37)47:28+10:4813:26
8Lachlan YoungMen 14A (33)37:30+17:2212:20
8Kelly YoungWomen 45A (28)1:27:46+41:3220:33
10Dennis TrewinMen 70A (62)55:55+13:1616:53
11Peter MillerMen 45A (35)1:13:50+31:2215:30
17Ken YoungMen 55A (64)1:45:28+1:07:1924:41

CC A

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Matthew CraneMen 21 Elite (71)38:355:43
1Tara MelhuishWomen 20 Elite (30)38:078:13
1Jo AllisonWomen 21 Elite (47)41:437:20
3Belinda LawfordWomen 21 Elite (47)45:26+3:437:59
3Tristan MillerMen 20 Elite (46)43:53+5:197:23
4Shannon JonesWomen 21 Elite (47)46:00+4:178:05
4Andrew BarnettMen 21 Elite (71)42:46+4:116:20
5Noah PolandMen 20 Elite (46)45:30+6:567:39
5Tomas KrajcaMen 21 Elite (71)45:09+6:346:41
6David ShepherdMen 21 Elite (71)45:34+6:596:45
7Rob WalterMen 21 Elite (71)45:54+7:196:48
8Patrick MillerMen 20 Elite (46)51:11+12:378:37
9Miho YamazakiWomen 20 Elite (30)1:09:32+31:2515:01
10Oliver MillMen 20 Elite (46)56:49+18:159:33
10Marina IskhakovaWomen 21 Elite (47)1:01:34+19:5110:50
10Martin DentMen 21 Elite (71)47:09+8:346:59Download route in GPX format
12Grant BluettMen 21 Elite (71)47:23+8:487:01
14Mark GlanvilleMen 20 Elite (46)1:00:58+22:2410:15
15Jesse PiiroinenMen 20 Elite (46)1:15:20+36:4612:40
Mark GregsonMen 21 Elite (71)did not start

CC N

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hilary WoodWomen 60A (48)42:3812:52
2Alice MartinWomen 21AS (6)1:01:05+1:1815:09
3Phoebe DentWomen 35A (29)55:01+14:2311:52
3Dan MartinMen 21AS (11)1:49:09+49:2223:34
5Robyn PallasWomen 60A (48)52:03+9:2515:43
7Jose ZapataMen 35A (23)1:21:52+35:1713:46
7Colin PriceMen 55AS (30)1:07:15+20:0320:19

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Wendy TavernaWomen Open B (26)57:15+25:2422:01
Sophie TavernaWomen 14A (29)mispunched

DR V

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Arika BogdanovitsWomen Junior B (3)1:24:0632:20
4Andras BogdanovitsMen 45AS (24)48:59+6:4913:52
4Janine SteerWomen 50A (22)1:14:31+31:2118:29
4Merv BendleMen Open B (15)40:45+12:0213:24
5Chris BendleWomen Open B (26)47:36+15:4518:18
7Luca BogdanovitsWomen 14A (29)1:17:19+54:1029:44
8Wayne LoveEOD H Short (21)1:04:10+28:5326:05
9Ian DaviesMen 55A (64)57:20+19:1113:25
10Sarah DaviesWomen 16A (38)46:19+14:0413:07
12James LoveMen 14A (33)1:04:03+43:5521:04
16Peter YeatesMen 70A (62)1:24:08+41:2925:25
Ryan DaviesMen 21AS (11)did not start

EN Q

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Robert RapkinsMen 65A (74)32:069:05
8Rod DominishMen 70A (62)52:51+10:1215:58
9James BowlingMen 75A (36)1:21:55+42:2525:03
10Cliff HowardMen 55A (64)57:39+19:3013:30
12Rhonda BowlingWomen 65A (39)1:30:17+47:1127:36
Lynda RapkinsWomen 65A (39)mispunched

EU V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Geoff LawfordMen 35A (23)49:00+2:258:14
3Conan PrendergastMen 21A (24)53:44+6:329:27
7Rod GrayMen 60A (58)48:24+8:0012:00
14Roch PrendergastMen 60A (58)55:53+15:2913:52
15Judy PrendergastWomen 60A (48)1:28:14+45:3626:39
Jenny BourneWomen 40A (15)did not start

EV T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Sven JohnsonMen 50A (59)1:12:50+35:0815:43

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hugo McCahon-BoersmaEOD H Long (27)32:229:10

GO N

35 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Neil SchaferMen 90A (4)50:5336:20
1Mark BrindleyMen 35AS (9)1:08:2616:01
2Clare JessupWomen 20A (5)1:26:44+39:1624:34
2Barbara HillEOD H Short (21)35:46+0:2914:32
3Christa SchaferWomen 75A (17)1:02:49+16:5525:32
3Tania KennedyWomen 50A (22)1:05:34+22:2416:16
3Justine BrindleyM/W Open Easy (9)1:02:47+34:5429:20
3Ross BarrMen 70A (62)43:58+1:1913:16
4Gregory DominishMen 45A (35)56:28+14:0011:51
5Ian JessupMen 45AS (24)50:14+8:0414:13
5Brook MartinWomen 35A (29)59:37+18:5912:52
5Ron JunghansMen 70A (62)49:22+6:4314:54
5Ellen CurrieWomen 16A (38)36:54+4:3910:27
6Sue ThomsonWomen 75A (17)1:48:30+1:02:3644:06
7Barbara DawsonEOD H Short (21)56:47+21:3023:04
7Ross MorrisonMen 45A (35)59:56+17:2812:35
7Tony HillMen 50A (59)48:58+11:1610:34
7Robert HerkesMen 21A (24)1:38:20+51:0817:18
8Graeme DawsonMen 55A (64)53:39+15:3012:33
8Peter AnnettsMen 50A (59)52:47+15:0511:24
9Jim MerchantMen 70A (62)54:13+11:3416:22
9Airdrie LongWomen 55A (37)53:35+16:5515:10
10Carol JacobsonWomen 65A (39)1:14:42+31:3622:50
10Angus LeungMen 16A (40)1:03:02+25:0914:45
11Elaine MurdochWomen 45AS (37)1:42:44+47:0231:25
12Joanna HillWomen 16A (38)59:32+27:1716:51
13Barbara JunghansWomen 65A (39)1:36:09+53:0329:24
13Tom KennedyMen 16A (40)1:30:47+52:5421:15
14Ken JacobsonMen 70A (62)1:12:51+30:1222:00
14Jamie KennedyMen 50A (59)1:07:25+29:4314:33
17Ellis LeungMen 50A (59)1:23:02+45:2017:56
20Warwick SelbyMen 65A (74)58:23+26:1716:32
20Johnny PetersenMen 60A (58)1:34:02+53:3823:20
21Colin CurrieMen 55A (64)2:05:09+1:27:0029:18
Andra LeungWomen 14A (29)mispunched
James LithgowMen 60A (58)did not start

GS N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Jean BaldwinWomen 70A (35)37:35+5:2015:16
2Charles KeirMen 21A (24)49:16+2:048:40
6Basil BaldwinMen 75A (36)1:08:07+28:3720:49

IK N

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Salme FullerWomen 45AS (37)1:01:11+5:2918:42
4Simon LouisMen 35A (23)58:28+11:539:50
5Julie MannWomen 55AS (14)1:00:00+21:5324:23
8Margaret DuguidWomen 70A (35)58:15+26:0023:40
9Chris WilmottMen 65A (74)40:33+8:2711:29
9David GreenMen 50A (59)55:50+18:0812:03
10Dayle GreenWomen Open B (26)1:04:37+32:4624:51
10Vicki WilmottWomen 60A (48)1:06:25+23:4720:03
10Mark WilmottMen 60A (58)49:55+9:3112:23
12Peter ShepherdMen 65A (74)46:36+14:3013:12
14Sue FroudeWomen 60A (48)1:25:55+43:1725:57
15Kevin CurbyMen 70A (62)1:15:09+32:3022:42
19Keith JayMen 65A (74)58:13+26:0716:29

Ivanhoe East

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Michael SinickasMen 35A (23)1:06:52+20:1711:15

Kaleen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Mark JillardMen Open B (15)28:439:26

lake albert

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Julie GoodingWomen 21AS (6)1:25:17+25:3021:09

LO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Richard MatthewsMen 65A (74)42:33+10:2712:03
Nicole DavisWomen 45AS (37)mispunched

MF V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jensen KeyMen 16A (40)37:538:52
2Warren KeyMen 55A (64)38:21+0:128:58
2Torren ArthurMen 14A (33)22:04+1:567:15
4Mason ArthurMen 16A (40)44:52+6:5910:30
7Kathleen BarrettWomen Open B (26)54:27+22:3620:56
7William DaveyMen 16A (40)54:57+17:0412:52
Cliff BarrettM/W10N (47)completed
Eleanor BarrettM/W10N (47)completed
Meredith BarrettM/W10N (47)completed
Milla KeyWomen 12A (13)did not start

NC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Kendall OConnorEOD H Long (27)47:06+14:4413:20

NC N

37 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Kate AlboroughWomen 21AS (6)59:4714:50
1Scott SimsonMen 45A (35)42:288:55
1Cassandra ThompsonWomen Open B (26)31:5112:15
1Erika EnderbyWomen 12A (13)17:258:08
2Rebecca CraigWomen 12A (13)19:30+2:059:06
2William ThompsonMen Open B (15)29:34+0:519:43
2Alvin CraigMen 16A (40)38:41+0:489:03
2Shane JenkinsMen 35AS (9)1:21:40+13:1419:07
3Geoff TodkillMen 60A (58)46:56+6:3211:38
3Jennifer EnderbyWomen 45A (28)47:12+0:5811:03
3Gayle QuantockWomen 55A (37)38:16+1:3610:50
4Samantha HoweWomen 35A (29)56:44+16:0612:15
4Robert VincentMen 55A (64)41:44+3:359:46
4Maria OrrWomen 45AS (37)1:02:24+6:4219:04
4Carolyn MatthewsWomen 55A (37)38:34+1:5410:55
5Damien EnderbyMen 40A (18)1:19:03+27:4814:20
5Mikayla EnderbyWomen 14A (29)30:10+7:0111:36
5Oskar MellaMen 14A (33)26:04+5:568:34
5Tommy MellaMen 12A (15)28:30+11:5913:19
5Martina CraigWomen 45A (28)51:15+5:0112:00
6Margaret PeelWomen 45A (28)1:07:50+21:3615:53
7Glenn BurgessMen 55A (64)52:00+13:5112:10
7Claire BurgessWomen 16A (38)41:07+8:5211:38
8Diana CharltonWomen 45AS (37)1:10:11+14:2921:27
9Peter OrrMen 55AS (30)1:08:35+21:2320:43
11Ian DempseyMen 60A (58)52:21+11:5712:59
12Peter CharltonMen 50A (59)1:00:00+22:1812:57
13Malcolm RobertsMen 55A (64)1:07:20+29:1115:46
14Geoff PeelMen 55A (64)1:13:56+35:4717:18
16Jim LeeMen 65A (74)49:03+16:5713:53
18Rudi LandsiedelMen 60A (58)1:05:05+24:4116:08
18Kerry BaconWomen 60A (48)1:34:01+51:2328:24
21Greg BaconMen 65A (74)1:00:21+28:1517:05
Eleanor ThompsonM/W10N (47)completed
Harriet ThompsonM/W10N (47)completed
Bjorn MellaMen 55A (64)did not finish
Sharon BurgessWomen 45AS (37)did not finish
Stephen CraigMen 35A (23)did not start
Karen BlatchfordWomen 50A (22)did not start

NE V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Dorothy AdrianWomen 80A (6)49:05+4:3435:03
2Schon HudsonWomen 65AS (5)58:16+16:5441:37
3Kelly BarrettMen 35AS (9)1:53:55+45:2926:40Download route in GPX format
4Leone CarberryWomen Open B (26)45:49+13:5817:37
15Geoff HudsonMen 60A (58)56:32+16:0814:01
John CarberryMen 50A (59)mispunched
Sue HealyWomen 85A (1)did not finish

Norwood

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Alex SinickasWomen 21A (4)1:21:17+26:4519:02

NT N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Eric BakerEOD H Long (27)34:34+2:129:47
14Bob HawkinsMen 65A (74)47:36+15:3013:29

OH S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Robin UppillWomen 60A (48)47:20+4:4214:18
4Adrian UppillMen 65A (74)36:00+3:5410:11

Patterson Lakes

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ian DiasMen Open B (15)1:00:12+31:2919:48

PO A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ann IngwersenWomen 75A (17)45:5418:39
1Bill MonaghanMen 65AS (3)21:0815:05
1Zoe MelhuishWomen 16A (38)32:159:08
1Ana HercegWomen 55A (37)36:4010:23
2Andy HoggMen 35A (23)47:14+0:397:57
2Luca HoggWomen 10A (13)17:53+1:019:52
2Makhaya HoggMen 12A (15)18:00+1:298:24
3Mykal MarshamEOD H Long (27)36:57+4:3510:28
3Natalie SmithWomen 40A (15)1:02:44+24:1013:32
3Darryl ErbacherMen 75A (36)51:36+12:0615:46
5Ella HoggWomen 10A (13)27:45+10:5315:19
5Sue GarrWomen 50A (22)1:15:51+32:4118:49
5Nick MelhuishMen 55A (64)49:42+11:3311:38
5Monika BinderWomen 55A (37)43:36+6:5612:21
7David HoggMen 70A (62)52:43+10:0415:55
8Rohan HyslopMen 45A (35)1:06:38+24:1013:59
9Pat MiethkeWomen 65A (39)1:11:24+28:1821:50
10Frank IngwersenMen 75A (36)1:33:16+53:4628:31
10Elizabeth DunbarWomen 55A (37)58:18+21:3816:30
11Barbara MartinWomen 65A (39)1:28:44+45:3827:08
12Tony GarrMen 60A (58)54:19+13:5513:28
15Martin EtheringtonMen 55A (64)1:21:00+42:5118:58
16Jon GlanvilleMen 55A (64)1:34:55+56:4622:13
19John HardingMen 60A (58)1:16:33+36:0918:59
21Ian ElzMen 60A (58)1:56:20+1:15:5628:52
Katy HoggM/W10N (47)completed

QC Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Caroline PigerreWomen 20 Elite (30)44:08+6:019:31
6Anna SheldonWomen 21 Elite (47)50:58+9:158:58
8Kurt NeumannMen 21 Elite (71)46:09+7:346:50
26Lachlan HowardMen 21 Elite (71)1:03:04+24:299:21

RR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Mace NeveEOD H Short (21)39:11+3:5415:55
5Stephen GoggsEOD H Long (27)41:01+8:3911:37

RR A

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Elye DentMen 10A (9)15:338:35
1Rebecca MintyWomen 35A (29)40:388:46
1Allison JonesWomen 40A (15)38:348:19
1Michael BurtMen 55AS (30)47:1214:15
1Emily WalterWomen 45A (28)46:1410:49
2Liz AbbottWomen 55A (37)37:49+1:0910:42
3Susan BriggsEOD M (25)43:49+9:4616:51
4Eric WainwrightMen 70A (62)49:00+6:2114:48
5Fedor IskhakovMen 35A (23)1:04:26+17:5110:50
6Kathie DentWomen 35A (29)1:06:22+25:4414:20
7Kerryne JonesWomen 65A (39)1:04:45+21:3919:48
7Hugh MooreMen 65A (74)39:54+7:4811:18
9Samuel WilsonMen 35A (23)1:40:32+53:5716:55
11Robert MouattMen 75A (36)1:35:08+55:3829:05
13Bruce BowenMen 65A (74)47:18+15:1213:23
15Keith FifieldMen 65A (74)48:13+16:0713:39
17Bill JonesMen 65A (74)49:06+17:0013:54
Connor DentM/W10N (47)completed
Hayden DentM/W10N (47)completed
Ariadna IskhakovaM/W10N (47)completed
Mira WalterM/W10N (47)completed

SH N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Angus SheddenMen 40A (18)51:159:18
2Sandra StewartWomen 55AS (14)42:15+4:0817:10
2John Le CarpentierMen 75A (36)49:59+10:2915:17
3Garry StewartMen 55AS (30)56:51+9:3917:10
3Douglas JayMen 40A (18)1:04:19+13:0411:40
3Stephan WagnerMen 45AS (24)47:24+5:1413:25
4Ruth SheddenWomen 40A (15)1:10:38+32:0415:15
5John HodsdonMen 75A (36)1:00:52+21:2218:36
6Val HodsdonWomen 65A (39)1:02:11+19:0519:00
6John RussellMen 55AS (30)1:05:13+18:0119:42
7Peter MeyerMen 75A (36)1:08:39+29:0920:59
22Robert SpryMen 65A (74)1:00:47+28:4117:13
Euan SheddenM/W10N (47)completed
Rory SheddenM/W10N (47)completed

SO Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Murray HainesMen 60A (58)48:16+7:5211:58
8Trevor SauerMen 75A (36)1:20:19+40:4924:33

ST N

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Georgia JonesWomen 20 Elite (30)42:51+4:449:15
4Alastair GeorgeMen 20 Elite (46)44:52+6:187:33
5Rebecca GeorgeWomen 20 Elite (30)50:51+12:4410:58
6Duncan CurrieMen 20 Elite (46)45:40+7:067:41
7Anna FitzgeraldWomen 21 Elite (47)56:40+14:579:58
8Melissa AnnettsWomen 20 Elite (30)1:07:58+29:5114:40
8Nicola BlatchfordWomen 21 Elite (47)59:01+17:1810:23
11Lucy McGarvaWomen 21 Elite (47)1:05:13+23:3011:28
12Thomas GordonMen 20 Elite (46)58:19+19:459:49
13Benoit PecoudMen 20 Elite (46)58:49+20:159:54
14Lisa GrantWomen 21 Elite (47)1:14:35+32:5213:07
14Robert BennettMen 21 Elite (71)50:12+11:377:26
15Sally-Anne HendersonWomen 21 Elite (47)1:17:10+35:2713:35
16Eric MorrisMen 21 Elite (71)52:06+13:317:43
16Michael ClaydenMen 20 Elite (46)1:16:17+37:4312:50
17Itay ManorMen 21 Elite (71)53:20+14:457:54
22Andrew MorrisMen 21 Elite (71)57:30+18:558:31

SW S

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Bridget AndersonWomen 21 Elite (47)43:58+2:157:44
2Angus HainesMen 20 Elite (46)40:35+2:016:49
2Simon UppillMen 21 Elite (71)39:04+0:295:47
7Dante AfnanMen 20 Elite (46)48:36+10:028:10
7Meredith NormanWomen 20 Elite (30)1:06:31+28:2414:21
10Sarah LimWomen 20 Elite (30)1:27:23+49:1618:52
11Nicholas CongediMen 20 Elite (46)57:12+18:389:37
13Jenny CasanovaWomen 21 Elite (47)1:06:06+24:2311:38

Taranaki

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Nick CollinsMen 65A (74)36:25+4:1910:18
16Anne SandersonWomen 60A (48)1:30:51+48:1327:26

TE S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Annie WhybourneWomen 60A (48)1:31:00+48:2227:29
Dan BaschieraMen 60A (58)did not finish

TF Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Johanna Tavner-CornerWomen 60A (48)1:17:23+34:4523:22
20Tony Tavner-CornerMen 70A (62)1:42:51+1:00:1231:04

TF T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Brodie NankervisMen 21 Elite (71)39:14+0:395:49
6Ella JohnsonWomen 20 Elite (30)59:07+21:0012:46

TJ S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Paul HoopmannMen 65A (74)32:22+0:169:10
4Toby CazzolatoMen 14A (33)24:02+3:547:54
10Aylwin LimMen 55AS (30)1:13:09+25:5722:05

TK V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Warwick DavisMen 60A (58)48:08+7:4411:56
6Julie SunleyWomen 45AS (37)1:05:37+9:5520:03
8Sean SunleyMen 45AS (24)1:09:31+27:2119:41
8Paul ElamMen 65A (74)40:16+8:1011:24
13Anne GarveyWomen 60A (48)1:21:22+38:4424:34

TT S

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3John LyonMen 80A (9)57:17+2:5523:17
3Erica DimentEOD H Short (21)37:00+1:4315:02
4Emily SorensenWomen 16A (38)35:21+3:0610:00
12Trevor DimentMen 55A (64)59:59+21:5014:02
23Barry WheelerMen 65A (74)1:04:00+31:5418:07
Robert SmithMen 70A (62)did not start

UG Q

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Robin SpriggsWomen 70A (35)41:17+9:0216:46
8Juliana de NooyWomen 55A (37)51:49+15:0914:40
13Christopher SpriggsMen 70A (62)1:09:21+26:4220:57

Uppsala

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13David LingforsMen 21 Elite (71)49:15+10:407:18

UR N

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Maureen OgilvieWomen 80A (6)44:3131:47
1Brian ClelandMen 80A (9)54:2222:06
1Linda SestaWomen 50A (22)43:1010:42
1Maree DoyleWomen 20A (5)47:2813:26
2William NolanM/W Open Easy (9)47:13+19:2022:03
3Gayle ShepherdWomen 55AS (14)47:57+9:5019:29
3Ian JonesMen 50A (59)40:50+3:088:49
4Maggie MackayWomen 10A (13)25:24+8:3214:01
5Ant NolanMen 45A (35)57:20+14:5212:02
5Jitka KoprivaWomen 70A (35)45:40+13:2518:33
6Jane BolandWomen Open B (26)51:11+19:2019:41
6Dick OgilvieMen 70A (62)50:05+7:2615:07
6Sophie JonesWomen 16A (38)37:42+5:2710:40
7Jane McKennaWomen 50A (22)1:42:45+59:3525:29
7Shane DoyleMen 45AS (24)53:58+11:4815:17
7Margaret WilmottWomen 60A (48)59:41+17:0318:01
7Margaret JonesWomen 45A (28)1:20:15+34:0118:47
8Danielle KoprivaWomen 35A (29)1:16:14+35:3616:27
8Melanie ChristieWomen Open B (26)56:12+24:2121:36
8JANETTE WilmottEOD M (25)1:27:21+53:1833:35
9Nicholas WilmottMen 60A (58)49:26+9:0212:15
10Mary Jane MahonyWomen 70A (35)1:02:36+30:2125:26
11Lisa LampeWomen 55A (37)1:22:16+45:3623:18
18Dave LottyMen 70A (62)1:34:05+51:2628:25
19Jim MackayMen 55A (64)1:53:11+1:15:0226:30
Jonathan NolanM/W10N (47)completed
Finn MackayMen 16A (40)did not finish
Michael LloydMen Open B (15)did not start
Serena DoyleWomen 16A (38)did not start

VN V

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Aston KeyMen 20 Elite (46)38:346:29
2Asha SteerWomen 20 Elite (30)41:56+3:499:03
5Laurina NeumannWomen 21 Elite (47)50:36+8:538:54
9Glenn JamesMen 20 Elite (46)52:47+14:138:53
9Clare BrownridgeWomen 21 Elite (47)59:35+17:5210:29
9Ben GoonanMen 21 Elite (71)46:34+7:596:54
11Bruce ArthurMen 21 Elite (71)47:15+8:407:00
12Thorlene EgertonWomen 21 Elite (47)1:05:37+23:5411:33
15Richard GoonanMen 21 Elite (71)51:28+12:537:38
16Jayne SalesWomen 21 Elite (47)1:34:39+52:5616:39
18Mikkel Kaae-NielsenMen 21 Elite (71)53:26+14:517:55
19Peter HobbsMen 21 Elite (71)53:27+14:527:55
20Jim RussellMen 21 Elite (71)54:36+16:018:06
21David BrownridgeMen 21 Elite (71)55:18+16:438:12
23Simon RouseMen 21 Elite (71)57:34+18:598:32
24Christopher NauntonMen 21 Elite (71)57:42+19:078:33
25Blair TrewinMen 21 Elite (71)1:01:15+22:409:05

WA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Andrew KennedyMen 21AS (11)59:4712:54
4Peter KreminskiMen 75A (36)59:33+20:0318:12
Frank TomasMen 75A (36)mispunched

Wangaratta

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Andrew MasonMen 21AS (11)did not start

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Hermann WehnerMen 90A (4)55:00+4:0739:17

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Lisa CaulfieldWomen 35A (29)1:23:28+42:5018:01

WH N

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Lynn DabbsWomen 65A (39)43:0613:10
4Maureen FitzpatrickWomen 55AS (14)56:42+18:3523:02
5Janet MorrisWomen 75A (17)1:14:13+28:1930:10
6Robert BradleyMen 45AS (24)50:31+8:2114:18
6Dan SmithMen 40A (18)1:36:49+45:3417:34
7Belinda KinneallyWomen 35A (29)1:14:41+34:0316:07
11Kevin WilliamsMen 70A (62)1:00:30+17:5118:16
21Barry PearceMen 70A (62)2:17:03+1:34:2441:24
Barry HanlonMen 80A (9)did not start

WO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Carol BrownlieWomen 65A (39)58:23+15:1717:51
Ken BrownlieMen 70A (62)did not start

Wolli creek

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Eshel LipmanMen 21A (24)58:05+10:5310:13

WP N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Dale WallaceMen 55AS (30)51:39+4:2715:36
5Sally DevenishWomen 45AS (37)1:04:06+8:2419:36

WR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Ryder SeamanEOD VE (11)37:22+18:1920:38

WR N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jack JanetzkiEOD M (25)34:0313:05
1Tom JanetzkiEOD VE (11)19:0310:31
2Iain CrossettMen 45AS (24)43:22+1:1212:17
2Vicky LuEOD E (15)31:40+6:4914:47
2Clementine NeylonEOD VE (11)26:51+7:4814:50
4Charlie CheesleyEOD M (25)46:55+12:5218:02
4Harry JanetzkiEOD VE (11)40:50+21:4722:33
5Shani RajasekeraEOD M (25)47:19+13:1618:11
6Cameron McDougallMen 14A (33)30:01+9:539:52
6Tadeusz DavenportEOD M (25)49:31+15:2819:02
11Pauline MooreWomen 70A (35)1:11:01+38:4628:52
12Lachlan BillettMen 16A (40)1:13:06+35:1317:07
Callum GardnerEOD E (15)mispunched
Joannah McDougallWomen 16A (38)mispunched
Robert McDougallEOD VE (11)did not start

WR T

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Ian RathboneMen 65A (74)did not start

YA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Remi AfnanMen 14A (33)33:18+13:1010:57
9Sandra AfnanWomen 45AS (37)1:30:15+34:3327:35
13Ruhi AfnanMen 50A (59)1:02:39+24:5713:31

YV V

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Graeme CadmanMen 85A (4)51:5537:05
1Emma CatesEOD E (15)24:5111:36
1Ted van GeldermalsenMen 60A (58)40:2410:01
1Alex TarrMen 75A (36)39:3012:04
1Greg CatesEOD H Short (21)35:1714:20
2Janet TarrWomen 75A (17)54:14+8:2022:02
2Ryan CatesEOD M (25)34:45+0:4213:21
3Heather ODonnellWomen Open B (26)38:47+6:5614:55
3Ashley WhiteMen 10A (9)21:48+6:1512:02
3Ruth GoddardWomen 70A (35)37:53+5:3815:23
3Brody McCarthyMen 16A (40)39:49+1:569:19
4Glen WhiteMen 40A (18)1:11:07+19:5212:54
4Christine SinickasWomen 65A (39)52:26+9:2016:02
5Kathryn TarnEOD H Short (21)39:34+4:1716:05
6Libby MeekingWomen 70A (35)48:22+16:0719:39
7Kathy LileyWomen 70A (35)53:14+20:5921:38
8Sheila CollsWomen 65A (39)1:04:46+21:4019:48
8Tim WardropMen 21A (24)1:40:35+53:2317:42
9Margi FreemantleWomen 60A (48)1:03:22+20:4419:08
10Melissa GangemiWomen 35A (29)1:31:42+51:0419:48
11Cormac McCarthyMen 55A (64)58:44+20:3513:45
11Callum WhiteMen 14A (33)1:02:28+42:2020:32
11Tim DentMen 65A (74)43:27+11:2112:18
12John MeekingMen 70A (62)1:04:42+22:0319:32
12Jocelyn WattsWomen 55A (37)1:54:43+1:18:0332:29
19David GoddardMen 70A (62)1:35:33+52:5428:52
24Vincent SinickasMen 65A (74)1:12:06+40:0020:25

Please report errors in the result list to the organiser.