Orienteering Australia

Official results for 2017 Australian 3 Days, connorton

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

Classes: Show all | M20E | W20E | M21E | W21E | M/W10N | M10A | W10A | M12A | W12A | M14A | W14A | M16A | W16A | M20A | W20A | M21A | W21A | M21AS | W21AS | M35A | W35A | M35AS | W35AS | M40A | W40A | M45A | W45A | M45AS | W45AS | M50A | W50A | M55A | W55A | M55AS | W55AS | M60A | W60A | M65A | W65A | M65AS | W65AS | M70A | W70A | M75A | W75A | M80A | W80A | M85A | W85A | M90A | W90A | M Junior B | W Junior B | M Open B | W Open B | M/WOpen E | M/WOpen VE | EODHL | EODM | EODE | EODVE | EODHS

ACT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Josie SlagmolenM/W Open Easy (9)27:5313:01
2Tom WalterMen 40A (18)51:55+0:409:25
2Linda GregoryWomen Open B (26)36:38+4:4714:05
2Ellen JohnsonWomen 14A (29)24:56+1:479:35
9Tenzing JohnsonMen 16A (40)1:02:04+24:1114:32
10Andrew JohnsonMen 45A (35)1:11:33+29:0515:01
16Andrew Cumming ThomMen 60A (58)58:19+17:5514:28
Graham TurnerMen 50A (59)mispunched
Bram SlagmolenMen Open B (15)did not finish

AO A

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ian ProsserMen 55A (64)38:098:56
1Moira KufferWomen 21A (4)54:3212:46
2Edith GrayWomen 45AS (37)1:00:34+4:5218:31
3Conor BendleMen Open B (15)40:13+11:3013:13
4Ingrid Shelton AgarWomen 12A (13)36:33+19:0817:04
4Mary McDonaldWomen 60A (48)51:01+8:2315:24
6Ann ScownWomen 60A (48)58:27+15:4917:39
7Janelle StevensonEOD M (25)53:28+19:2520:33
8Alan KufferMen 35A (23)1:35:34+48:5916:05
8Grant McDonaldMen 60A (58)48:25+8:0112:00
10Patrick Shelton AgarMen 14A (33)1:00:07+39:5919:46
11John Shelton AgarMen 50A (59)57:34+19:5212:26
13John ScownMen 60A (58)54:23+13:5913:29

BS A

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Andrew HobsonMen 45AS (24)42:1011:56
1Jane BarnettWomen 55AS (14)38:0715:29
1Justine HobsonWomen 14A (29)23:098:54
1David StocksMen 14A (33)20:086:37
1Jenny HawkinsWomen 70A (35)32:1513:06
1Jo HobsonWomen 45AS (37)55:4217:02
1Paul de JonghMen 21A (24)47:128:18
2Alison InglisWomen 50A (22)45:12+2:0211:12
2Eino MeuronenMen 80A (9)54:41+0:1922:13
2Ella CuthbertWomen 16A (38)32:22+0:079:10
2Anita ScherrerWomen 45A (28)46:17+0:0310:50
3Matthew StocksMen 45A (35)51:33+9:0510:49
3Valerie BarkerWomen 65A (39)51:58+8:5215:53
3Caitlin YoungWomen 16A (38)32:42+0:279:15
4Natalie MillerWomen 14A (29)28:18+5:0910:53
4Bruce BarnettMen 50A (59)46:26+8:4410:01
5Tom de JonghMen 55AS (30)1:02:24+15:1218:51
6Ari PiiroinenMen 50A (59)48:55+11:1310:33
6Ben HobsonMen 16A (40)53:59+16:0612:38
6Daniel Del DotMen 21A (24)1:26:26+39:1415:13
6David PolandMen 45A (35)59:19+16:5112:27
6Toni BrownWomen 55A (37)47:28+10:4813:26
8Lachlan YoungMen 14A (33)37:30+17:2212:20
8Kelly YoungWomen 45A (28)1:27:46+41:3220:33
10Dennis TrewinMen 70A (62)55:55+13:1616:53
11Peter MillerMen 45A (35)1:13:50+31:2215:30
17Ken YoungMen 55A (64)1:45:28+1:07:1924:41

CC A

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Matthew CraneMen 21 Elite (71)38:355:43
1Tara MelhuishWomen 20 Elite (30)38:078:13
1Jo AllisonWomen 21 Elite (47)41:437:20
3Belinda LawfordWomen 21 Elite (47)45:26+3:437:59
3Tristan MillerMen 20 Elite (46)43:53+5:197:23
4Shannon JonesWomen 21 Elite (47)46:00+4:178:05
4Andrew BarnettMen 21 Elite (71)42:46+4:116:20
5Noah PolandMen 20 Elite (46)45:30+6:567:39
5Tomas KrajcaMen 21 Elite (71)45:09+6:346:41
6David ShepherdMen 21 Elite (71)45:34+6:596:45
7Rob WalterMen 21 Elite (71)45:54+7:196:48
8Patrick MillerMen 20 Elite (46)51:11+12:378:37
9Miho YamazakiWomen 20 Elite (30)1:09:32+31:2515:01
10Oliver MillMen 20 Elite (46)56:49+18:159:33
10Marina IskhakovaWomen 21 Elite (47)1:01:34+19:5110:50
10Martin DentMen 21 Elite (71)47:09+8:346:59Download route in GPX format
12Grant BluettMen 21 Elite (71)47:23+8:487:01
14Mark GlanvilleMen 20 Elite (46)1:00:58+22:2410:15
15Jesse PiiroinenMen 20 Elite (46)1:15:20+36:4612:40
Mark GregsonMen 21 Elite (71)did not start

PO A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ann IngwersenWomen 75A (17)45:5418:39
1Bill MonaghanMen 65AS (3)21:0815:05
1Zoe MelhuishWomen 16A (38)32:159:08
1Ana HercegWomen 55A (37)36:4010:23
2Andy HoggMen 35A (23)47:14+0:397:57
2Luca HoggWomen 10A (13)17:53+1:019:52
2Makhaya HoggMen 12A (15)18:00+1:298:24
3Mykal MarshamEOD H Long (27)36:57+4:3510:28
3Natalie SmithWomen 40A (15)1:02:44+24:1013:32
3Darryl ErbacherMen 75A (36)51:36+12:0615:46
5Ella HoggWomen 10A (13)27:45+10:5315:19
5Sue GarrWomen 50A (22)1:15:51+32:4118:49
5Nick MelhuishMen 55A (64)49:42+11:3311:38
5Monika BinderWomen 55A (37)43:36+6:5612:21
7David HoggMen 70A (62)52:43+10:0415:55
8Rohan HyslopMen 45A (35)1:06:38+24:1013:59
9Pat MiethkeWomen 65A (39)1:11:24+28:1821:50
10Frank IngwersenMen 75A (36)1:33:16+53:4628:31
10Elizabeth DunbarWomen 55A (37)58:18+21:3816:30
11Barbara MartinWomen 65A (39)1:28:44+45:3827:08
12Tony GarrMen 60A (58)54:19+13:5513:28
15Martin EtheringtonMen 55A (64)1:21:00+42:5118:58
16Jon GlanvilleMen 55A (64)1:34:55+56:4622:13
19John HardingMen 60A (58)1:16:33+36:0918:59
21Ian ElzMen 60A (58)1:56:20+1:15:5628:52
Katy HoggM/W10N (47)completed

RR A

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Elye DentMen 10A (9)15:338:35
1Rebecca MintyWomen 35A (29)40:388:46
1Allison JonesWomen 40A (15)38:348:19
1Michael BurtMen 55AS (30)47:1214:15
1Emily WalterWomen 45A (28)46:1410:49
2Liz AbbottWomen 55A (37)37:49+1:0910:42
3Susan BriggsEOD M (25)43:49+9:4616:51
4Eric WainwrightMen 70A (62)49:00+6:2114:48
5Fedor IskhakovMen 35A (23)1:04:26+17:5110:50
6Kathie DentWomen 35A (29)1:06:22+25:4414:20
7Kerryne JonesWomen 65A (39)1:04:45+21:3919:48
7Hugh MooreMen 65A (74)39:54+7:4811:18
9Samuel WilsonMen 35A (23)1:40:32+53:5716:55
11Robert MouattMen 75A (36)1:35:08+55:3829:05
13Bruce BowenMen 65A (74)47:18+15:1213:23
15Keith FifieldMen 65A (74)48:13+16:0713:39
17Bill JonesMen 65A (74)49:06+17:0013:54
Connor DentM/W10N (47)completed
Hayden DentM/W10N (47)completed
Ariadna IskhakovaM/W10N (47)completed
Mira WalterM/W10N (47)completed

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Hermann WehnerMen 90A (4)55:00+4:0739:17

Please report errors in the result list to the organiser.