Official results for 2017 Australian 3 Days, burngoogee

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

Men 20 Elite

10 300 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyVN V1:13:407:09
2Tristan MillerCC A1:21:45+8:057:56
3Alastair GeorgeST N1:24:04+10:248:09
4Glenn JamesVN V1:29:25+15:458:40
5Angus HainesSW S1:29:33+15:538:41
6Nicholas CongediSW S1:31:15+17:358:51
7Noah PolandCC A1:34:12+20:329:08
8Dante AfnanSW S1:34:42+21:029:11
9Mark GlanvilleCC A1:37:14+23:349:26
10Duncan CurrieST N1:43:49+30:0910:04
11Benoit PecoudST N2:03:55+50:1512:01
12Jesse PiiroinenCC A2:19:02+1:05:2213:29
13Michael ClaydenST N2:54:53+1:41:1316:58
Patrick MillerCC Amispunched
Oliver MillCC Adid not finish
Thomas GordonST Ndid not finish

Women 20 Elite

6 260 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishCC A49:217:53
2Asha SteerVN V54:53+5:328:46
3Caroline PigerreQC Q57:07+7:469:07
4Georgia JonesST N1:02:09+12:489:55
5Melissa AnnettsST N1:06:00+16:3910:32
6Rebecca GeorgeST N1:08:06+18:4510:52
7Sarah LimSW S1:13:40+24:1911:46
8Ella JohnsonTF T1:14:09+24:4811:50
9Miho YamazakiCC A1:14:33+25:1211:54
10Meredith NormanSW S1:26:08+36:4713:45

Men 21 Elite

14 790 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillSW S1:30:366:07
2Tomas KrajcaCC A1:39:48+9:126:44
3David LingforsUppsala1:40:18+9:426:46
4Matthew CraneCC A1:40:43+10:076:48
5Brodie NankervisTF T1:41:17+10:416:50
6Rob WalterCC A1:48:27+17:517:19
7Robert BennettST N1:48:33+17:577:20
8Kurt NeumannQC Q1:53:43+23:077:41
9Mikkel Kaae-NielsenVN V2:04:16+33:408:24
10David BrownridgeVN V2:07:16+36:408:36
11Richard GoonanVN V2:11:36+41:008:53
12Martin DentCC A2:16:26+45:509:13
13Jim RussellVN V2:17:00+46:249:15
14Lachlan HowardQC Q2:30:11+59:3510:09
15Simon RouseVN V2:32:16+1:01:4010:17
16Andrew MorrisST N2:32:50+1:02:1410:20
17Jonathan SutcliffeBK V3:11:05+1:40:2912:55
Ben GoonanVN Vmispunched
Blair TrewinVN Vdid not finish
Eric MorrisST Ndid not finish
David ShepherdCC Adid not finish
Itay ManorST Ndid not finish
Grant BluettCC Adid not start
Andrew BarnettCC Adid not start
Mark GregsonCC Adid not start

Women 21 Elite

8 930 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonCC A1:12:368:07
2Belinda LawfordCC A1:14:35+1:598:21
3Bridget AndersonSW S1:14:52+2:168:23
4Laurina NeumannVN V1:18:25+5:498:46
5Marina IskhakovaCC A1:24:38+12:029:28
6Briohny SeamanST N1:27:35+14:599:48
7Clare BrownridgeVN V1:29:14+16:389:59
8Anna SheldonQC Q1:29:57+17:2110:04
9Anna FitzgeraldST N1:31:18+18:4210:13
10Thorlene EgertonVN V1:32:16+19:4010:19
11Jenny CasanovaSW S1:37:43+25:0710:56
12Lucy McGarvaST N1:39:08+26:3211:06
13Sally-Anne HendersonST N2:01:47+49:1113:38
14Jayne SalesVN V2:07:11+54:3514:14
15Lisa GrantST N3:04:22+1:51:4620:38
Nicola BlatchfordST Ndid not start

M/W10N

2 520 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Cliff BarrettMF Vcompleted
Eleanor BarrettMF Vcompleted
Meredith BarrettMF Vcompleted
Katy HoggPO Acompleted
Ariadna IskhakovaRR Acompleted
Angelina KozmaBK Vcompleted
Neo KozmaBK Vcompleted
Kari MarshBF Ncompleted
Euan SheddenSH Ncompleted
Rory SheddenSH Ncompleted
Eleanor ThompsonNC Ncompleted
Mira WalterRR Acompleted
Alton FreemanBF Nmispunched
Jonathan NolanUR Nmispunched
Connor DentRR Adid not start
Hayden DentRR Adid not start
Harriet ThompsonNC Ndid not start

Men 10A

2 520 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex WoolfordBB N31:2112:26
2Ashley WhiteYV V32:46+1:2513:00
3Elye DentRR A35:11+3:5013:57

Women 10A

2 520 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luca HoggPO A22:078:46
2Ella HoggPO A34:04+11:5713:31
3Aoife RotheryBF N37:36+15:2914:55
Maggie MackayUR Nmispunched

Men 12A

2 840 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie WoolfordBB N22:488:01
2Makhaya HoggPO A25:09+2:218:51
3Jamie MarshBF N26:55+4:079:28
4Tommy MellaNC N29:13+6:2510:17
5Oliver McFarlaneBF N30:53+8:0510:52

Women 12A

2 840 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNC N27:539:49
2Erika EnderbyNC N31:55+4:0211:14
3Claire AdamsBK V38:35+10:4213:35
4Ingrid Shelton AgarAO A42:55+15:0215:06
Milla KeyMF Vdid not start

Men 14A

4 380 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBS A37:578:39
2Sam WoolfordBB N40:17+2:209:11
3Oskar MellaNC N49:47+11:5011:21
4Toby CazzolatoTJ S58:37+20:4013:22
5Remi AfnanYA S58:40+20:4313:23
6Oliver FreemanBF N1:06:08+28:1115:05
7Cameron McDougallWR N1:08:23+30:2615:36
8Callum WhiteYV V1:24:02+46:0519:11
9James LoveDR V1:42:26+1:04:2923:23
Patrick Shelton AgarAO Amispunched
Lachlan YoungBS Adid not finish
Clyde McGheeBN Ndid not start

Women 14A

3 080 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serryn EenjesBG V31:0410:05
2Mikayla EnderbyNC N34:34+3:3011:13
3Tiia MarshBF N45:07+14:0314:38
4Natalie MillerBS A46:03+14:5914:57
5Ellen JohnsonACT49:55+18:5116:12
6Nea ShinglerBF N52:40+21:3617:05
7Andra LeungGO N54:49+23:4517:47
8Sophie TavernaCH V1:23:41+52:3727:10
9Luca BogdanovitsDR V2:14:29+1:43:2543:39
Justine HobsonBS Amispunched

Men 16A

6 050 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jensen KeyMF V51:078:26
2Alvin CraigNC N51:59+0:528:35
3Ewan ShinglerBF N53:40+2:338:52
4Brody McCarthyYV V58:04+6:579:35
5Lachlan BillettWR N59:22+8:159:48
6Mason ArthurMF V1:04:05+12:5810:35
7Tom KennedyGO N1:04:27+13:2010:39
8Tenzing JohnsonACT1:05:30+14:2310:49
9Ben HobsonBS A1:08:09+17:0211:15
10Oscar WoolfordBB N1:10:21+19:1411:37
11Archie NeylonBG V1:11:59+20:5211:53
12Angus LeungGO N1:12:18+21:1111:57
13William DaveyMF V1:20:45+29:3813:20
Finn MackayUR Ndid not finish

Women 16A

4 460 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertBS A38:228:36
2Zoe MelhuishPO A43:24+5:029:43
3Caitlin YoungBS A44:52+6:3010:03
4Sophie JonesUR N48:28+10:0610:52
5Claire BurgessNC N50:40+12:1811:21
6Emily SorensenTT S54:48+16:2612:17
7Karina CherryBG V57:38+19:1612:55
8Tshinta HopperBN N1:01:29+23:0713:47
9Caitlyn SteerBG V1:02:14+23:5213:57
10Sarah DaviesDR V1:04:11+25:4914:23
11Ellen CurrieGO N1:28:45+50:2319:53
Joanna HillGO Nmispunched
Serena DoyleUR Ndid not start
Joannah McDougallWR Ndid not start

Women 20A

4 460 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare JessupGO N2:04:3627:56
Maree DoyleUR Ndid not start

Men 21A

8 930 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul de JonghBS A1:09:597:50
2Eshel LipmanWolli creek1:15:07+5:088:24
3Charles KeirGS N1:28:06+18:079:51
4Conan PrendergastEU V1:30:52+20:5310:10
5Ruairidh MacDonaldBF N1:46:04+36:0511:52
6Tim WardropYV V1:54:09+44:1012:46
7Robert HerkesGO N2:05:28+55:2914:03
8Daniel Del DotBS A2:05:48+55:4914:05

Women 21A

6 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Moira KufferAO A1:17:0312:44
2Alex SinickasNorwood1:36:44+19:4115:59

Men 21AS

6 260 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jose ZapataCC N1:13:1611:42
2Andrew KennedyWA S1:15:46+2:3012:06
3Darren SlatteryBN N1:15:55+2:3912:07
4Dan MartinCC N1:25:58+12:4213:43
Ryan DaviesDR Vdid not start
Andrew MasonWangarattadid not start

Women 21AS

4 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alice MartinCC N1:08:3713:51
2Julie Goodinglake albert2:02:06+53:2924:40

Men 35A

10 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jock DavisBF N1:23:398:07
2Andy HoggPO A1:26:13+2:348:22
3Geoff LawfordEU V1:34:41+11:029:11
4Michael SinickasIvanhoe East2:13:43+50:0412:58
5Simon LouisIK N2:30:07+1:06:2814:34
6Samuel WilsonRR A2:34:29+1:10:5014:59
Fedor IskhakovRR Amispunched
Stephen CraigNC Ndid not finish
Alan KufferAO Adid not finish

Women 35A

6 260 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca MintyRR A51:528:17
2Melissa GangemiYV V1:05:54+14:0210:31
3Alitia DougallBN N1:06:12+14:2010:34
4Danielle KoprivaUR N1:08:47+16:5510:59
5Samantha HoweNC N1:09:09+17:1711:02
6Lisa CaulfieldWellington1:23:28+31:3613:20
7Phoebe DentCC N1:23:33+31:4113:20
8Kathie DentRR A1:29:03+37:1114:13
9Belinda KinneallyWH N1:44:23+52:3116:40
Brook MartinGO Nmispunched

Men 35AS

6 050 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark BrindleyGO N1:28:4614:40
2Shane JenkinsNC N1:32:45+3:5915:19
3Kelly BarrettNE V2:03:24+34:3820:23

Men 40A

8 680 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom WalterACT1:25:559:53
2Angus SheddenSH N1:38:29+12:3411:20
3Douglas JaySH N1:40:13+14:1811:32
4Damien EnderbyNC N1:45:48+19:5312:11
5Glen WhiteYV V2:09:48+43:5314:57
6Dan SmithWH N2:34:22+1:08:2717:47

Women 40A

6 260 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Allison JonesRR A53:378:33
2Tracy MarshBF N54:33+0:568:42
3Natalie SmithPO A1:07:11+13:3410:43
4Ruth SheddenSH N1:09:05+15:2811:02
5Saacha DonaldsonBF N1:14:53+21:1611:57
Jenny BourneEU Vdid not start

Men 45A

7 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Scott SimsonNC N1:07:149:12
2Ant NolanUR N1:12:06+4:529:52
3Matthew StocksBS A1:19:15+12:0110:51
4Paul MarshBF N1:23:04+15:5011:22
5David PolandBS A1:25:20+18:0611:41
6Gregory DominishGO N1:29:01+21:4712:11
6Andrew JohnsonACT1:29:01+21:4712:11
8Peter MillerBS A1:33:22+26:0812:47
9Ross MorrisonGO N1:35:20+28:0613:03
10Rohan HyslopPO A1:41:50+34:3613:56
11Wayne PepperBN N1:42:20+35:0614:01
12Colin DominishBN N1:44:24+37:1014:18

Women 45A

6 050 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martina CraigNC N56:249:19
2Anita ScherrerBS A58:10+1:469:36
3Cath ChalmersBF N58:19+1:559:38
3Jennifer EnderbyNC N58:19+1:559:38
5Emily WalterRR A59:39+3:159:51
6Margaret PeelNC N1:24:58+28:3414:02
7Helen OCallaghanBB N1:30:21+33:5714:56
8Kelly YoungBS A1:42:41+46:1716:58
Margaret JonesUR Nmispunched

Men 45AS

4 460 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert BradleyWH N54:0812:08
2Darren EenjesBG V1:01:41+7:3313:49
3Andras BogdanovitsDR V1:11:43+17:3516:04
4Andrew HobsonBS A1:16:31+22:2317:09
5Stephan WagnerSH N1:22:27+28:1918:29
6Ian JessupGO N1:24:41+30:3318:59
7Iain CrossettWR N1:32:30+38:2220:44
8Sean SunleyTK V1:44:57+50:4923:31
Shane DoyleUR Ndid not start

Women 45AS

3 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Edith GrayAO A55:5214:19
2Salme FullerIK N56:03+0:1114:22
3Sandra AfnanYA S59:55+4:0315:21
4Jo HobsonBS A1:03:56+8:0416:23
5Vanessa FreemanBF N1:10:02+14:1017:57
6Sally DevenishWP N1:11:23+15:3118:18
7Maria OrrNC N1:19:16+23:2420:19
8Nicola NyghBF N1:20:18+24:2620:35
9Diana CharltonNC N1:22:20+26:2821:06
10Nicole DavisLO W1:26:44+30:5222:14
11Elaine MurdochGO N1:28:23+32:3122:39
12Sharon BurgessNC N1:42:47+46:5526:21
Julie SunleyTK Vmispunched

Men 50A

6 260 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony WoolfordBB N48:397:46
2Graham TurnerACT50:58+2:198:08
2Ruhi AfnanYA S50:58+2:198:08
4Ian JonesUR N50:59+2:208:08
5Andy SimpsonBF N52:44+4:058:25
6Bruce BarnettBS A57:27+8:489:10
7Mark FreemanBF N1:00:35+11:569:40
8Peter CharltonNC N1:03:03+14:2410:04
9Ari PiiroinenBS A1:03:16+14:3710:06
10John Shelton AgarAO A1:05:17+16:3810:25
11David GreenIK N1:06:47+18:0810:40
12Andrew WisniewskiBF N1:11:05+22:2611:21
13Don CherryBG V1:12:16+23:3711:32
14Jamie KennedyGO N1:16:50+28:1112:16
15Tony HillGO N1:17:05+28:2612:18
16Peter AnnettsGO N1:22:41+34:0213:12
17Andrew Mac DonaldBF N1:23:59+35:2013:24
18John CarberryNE V1:28:13+39:3414:05
19Ellis LeungGO N1:34:59+46:2015:10
20Sven JohnsonEV T2:00:53+1:12:1419:18

Women 50A

4 950 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUR N1:00:1412:10
2Tania KennedyGO N1:01:34+1:2012:26
3Alison InglisBS A1:03:57+3:4312:55
4Janine SteerDR V1:15:42+15:2815:17
5Sharon LambertBN N1:25:43+25:2917:18
6Sue GarrPO A1:30:11+29:5718:13
7Jane McKennaUR N2:18:56+1:18:4228:04
Karen BlatchfordNC Ndid not start
Paula ShinglerBF Ndid not start

Men 55A

6 050 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BarbourBF N45:447:33
2Warren KeyMF V49:14+3:308:08
3Glenn BurgessNC N56:26+10:429:19
4Mark ShinglerBF N1:00:34+14:5010:00
5Nick MelhuishPO A1:00:45+15:0110:02
6Cormac McCarthyYV V1:06:05+20:2110:55
7Jon GlanvillePO A1:07:09+21:2511:05
8Ian DaviesDR V1:07:25+21:4111:08
9Martin KozmaBK V1:12:05+26:2111:54
10Martin EtheringtonPO A1:16:01+30:1712:33
11Peter HopperBN N1:18:58+33:1413:03
12Graeme DawsonGO N1:19:54+34:1013:12
13Cliff HowardEN Q1:20:06+34:2213:14
14Colin CurrieGO N1:21:40+35:5613:29
15Geoff PeelNC N1:21:46+36:0213:30
16Trevor DimentTT S1:23:28+37:4413:47
17Ken YoungBS A1:24:33+38:4913:58
18Malcolm RobertsNC N1:28:20+42:3614:36
19Bob MorganBN N1:52:15+1:06:3118:33
Simon GeorgeBF Ndid not start
Jim MackayUR Ndid not start
Bjorn MellaNC Ndid not start

Women 55A

4 460 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna ParrBF N48:5310:57
2Ana HercegPO A49:41+0:4811:08
3Liz AbbottRR A51:24+2:3111:31
4Gayle QuantockNC N51:37+2:4411:34
5Toni BrownBS A56:45+7:5212:43
6Monika BinderPO A57:36+8:4312:54
7Carolyn MatthewsNC N58:42+9:4913:09
8Lisa LampeUR N1:16:25+27:3217:08
9Airdrie LongGO N1:16:40+27:4717:11
10Juliana de NooyUG Q1:16:50+27:5717:13
11Prue DobbinBK V1:28:46+39:5319:54
12Elizabeth DunbarPO A1:49:33+1:00:4024:33
13Jocelyn WattsYV V2:05:11+1:16:1828:04

Men 55AS

3 900 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HalmyBN N48:2412:24
2Michael BurtRR A48:39+0:1512:28
3Dale WallaceWP N51:47+3:2313:16
4Peter OrrNC N59:08+10:4415:09
5Garry StewartSH N1:02:00+13:3615:53
6Bill VandendoolBK V1:02:26+14:0216:00
7Geoff AdamsBK V1:02:45+14:2116:05
8Colin PriceCC N1:04:36+16:1216:33
9Aylwin LimTJ S1:09:58+21:3417:56
10Tom de JonghBS A1:11:50+23:2618:25
11John RussellSH N1:17:02+28:3819:45

Women 55AS

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandra StewartSH N53:2417:48
2Gayle ShepherdUR N55:29+2:0518:29
3Jane BarnettBS A1:01:05+7:4120:21
4Maureen FitzpatrickWH N1:03:18+9:5421:06
5Julie MannIK N1:13:27+20:0324:29

Men 60A

4 950 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eoin RotheryBF N40:448:13
2Melvyn CoxBN N41:10+0:268:18
3Geoff TodkillNC N45:23+4:399:10
4John ScownAO A45:57+5:139:16
5Ted van GeldermalsenYV V46:32+5:489:24
6Warwick DavisTK V47:04+6:209:30
7Roch PrendergastEU V48:32+7:489:48
8Grant McDonaldAO A50:16+9:3210:09
9Nicholas WilmottUR N51:06+10:2210:19
10Murray HainesSO Q53:46+13:0210:51
11Rod GrayEU V54:53+14:0911:05
12Tony GarrPO A55:15+14:3111:09
13Ian DempseyNC N55:42+14:5811:15
14Mark WilmottIK N58:17+17:3311:46
15Geoff HudsonNE V1:03:17+22:3312:47
16Rudi LandsiedelNC N1:08:43+27:5913:52
17Andrew Cumming ThomACT1:13:12+32:2814:47
18Andrew LumsdenBF N1:16:02+35:1815:21
19Johnny PetersenGO N1:18:22+37:3815:49
20John HardingPO A1:33:33+52:4918:53
21Dan BaschieraTE S3:29:40+2:48:5642:21
Ian ElzPO Adid not start
James LithgowGO Ndid not start

Women 60A

3 900 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBK V37:239:35
2Hilary WoodCC N42:14+4:5110:49
3Robin UppillOH S43:59+6:3611:16
4Mary McDonaldAO A51:17+13:5413:08
5Margi FreemantleYV V54:31+17:0813:58
6Robyn PallasCC N54:33+17:1013:59
7Debbie ByersBF N1:01:12+23:4915:41
8Anne WilsonBB Q1:01:36+24:1315:47
9Ann ScownAO A1:04:17+26:5416:28
10Margaret WilmottUR N1:08:20+30:5717:31
11Anne GarveyTK V1:11:41+34:1818:22
12Vicki WilmottIK N1:15:03+37:4019:14
13Annie WhybourneTE S1:17:22+39:5919:50
14Johanna Tavner-CornerTF Q1:23:30+46:0721:24
15Anne SandersonTaranaki1:26:33+49:1022:11
16Judy PrendergastEU V1:40:51+1:03:2825:51
Sue FroudeIK Ndid not start

Men 65A

4 460 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adrian UppillOH S42:439:34
2Nick CollinsTaranaki44:54+2:1110:04
3Richard MatthewsLO W45:44+3:0110:15
4Robert RapkinsEN Q46:13+3:3010:21
5Paul HoopmannTJ S46:57+4:1410:31
6Jim LeeNC N51:55+9:1211:38
7Bruce BowenRR A52:56+10:1311:52
8Chris WilmottIK N53:06+10:2311:54
9Bill JonesRR A53:17+10:3411:56
10Nick DentCC N54:17+11:3412:10
11Tony RadfordBG V55:59+13:1612:33
12Gordon WilsonBN N59:55+17:1213:26
13Warwick SelbyGO N1:00:38+17:5513:35
14Rob SimmonsAW V1:00:48+18:0513:37
15Peter ShepherdIK N1:01:33+18:5013:48
16Hugh MooreRR A1:01:42+18:5913:50
17Keith JayIK N1:03:36+20:5314:15
18Bob HawkinsNT N1:05:02+22:1914:34
19Paul ElamTK V1:07:04+24:2115:02
20Tim DentYV V1:07:23+24:4015:06
21Geoff WoodPO A1:14:48+32:0516:46
22Murray HannaBK V1:19:09+36:2617:44
23Vincent SinickasYV V1:40:00+57:1722:25
24Keith FifieldRR A1:44:52+1:02:0923:30
25Barry WheelerTT S1:56:17+1:13:3426:04
26Greg BaconNC N1:57:36+1:14:5326:22
Doug WilsonBB Qmispunched
Ian RathboneWR Tdid not start

Women 65A

3 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lynda RapkinsEN Q44:1011:19
2Lynn DabbsWH N44:16+0:0611:21
3Valerie BarkerBS A48:34+4:2412:27
4Carol BrownlieWO W48:53+4:4312:32
5Alison RadfordBG V49:25+5:1512:40
6Christine SinickasYV V56:25+12:1514:27
7Carol JacobsonGO N59:17+15:0715:12
8Kerryne JonesRR A1:01:10+17:0015:41
9Val HodsdonSH N1:06:57+22:4717:10
10Pat MiethkePO A1:12:34+28:2418:36
11Barbara MartinPO A1:18:18+34:0820:04
12Rhonda BowlingEN Q1:28:03+43:5322:34
13Barbara JunghansGO N2:15:16+1:31:0634:41

Men 65AS

1 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bill MonaghanPO A32:0316:21

Women 65AS

1 960 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sheila CollsYV V48:3824:48
2Schon HudsonNE V1:11:07+22:2936:17
Cheryl BluettBN Ndid not finish

Men 70A

3 900 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBN N39:2410:06
2Ross BarrGO N42:56+3:3211:00
3Leigh PrivettAW V45:01+5:3711:32
4Rod DominishEN Q49:30+10:0612:41
5Dick OgilvieUR N50:56+11:3213:03
6Ron JunghansGO N51:50+12:2613:17
7Jim MerchantGO N54:23+14:5913:56
8Ken JacobsonGO N1:02:59+23:3516:08
9Terry BluettBN N1:03:35+24:1116:18
10Kevin CurbyIK N1:04:38+25:1416:34
11Christopher SpriggsUG Q1:05:11+25:4716:42
12David HoggPO A1:05:37+26:1316:49
13Eric WainwrightRR A1:07:12+27:4817:13
14Tony Tavner-CornerTF Q1:09:13+29:4917:44
15Peter YeatesDR V1:10:28+31:0418:04
16John MeekingYV V1:15:27+36:0319:20
17Dave LottyUR N1:16:11+36:4719:32
18Dennis TrewinBS A1:20:18+40:5420:35
19David GoddardYV V1:33:28+54:0423:57
20Barry PearceWH N1:40:05+1:00:4125:39
21Ross KellyAL T1:43:46+1:04:2226:36
Kevin WilliamsWH Ndid not finish
Ken BrownlieWO Wdid not start
Robert SmithTT Sdid not start

Women 70A

3 000 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny HawkinsBS A41:1213:44
2Judi HerkesBK V43:44+2:3214:34
3Jitka KoprivaUR N43:50+2:3814:36
4Robin SpriggsUG Q48:00+6:4816:00
5Jean BaldwinGS N49:32+8:2016:30
6Libby MeekingYV V56:22+15:1018:47
7Ruth GoddardYV V56:38+15:2618:52
8Kathy LileyYV V59:46+18:3419:55
9Pauline MooreWR N1:11:06+29:5423:42
10Margaret DuguidIK N1:14:25+33:1324:48
11Mary Jane MahonyUR N1:27:46+46:3429:15
12Toni FrankBO W1:29:20+48:0829:46

Men 75A

3 900 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex TarrYV V35:389:08
2Darryl ErbacherPO A45:00+9:2211:32
3John Le CarpentierSH N54:48+19:1014:03
4Basil BaldwinGS N57:36+21:5814:46
5James BowlingEN Q59:58+24:2015:22
6Trevor SauerSO Q1:02:20+26:4215:58
7John HodsdonSH N1:07:00+31:2217:10
8Peter MeyerSH N1:08:28+32:5017:33
9Frank TomasWA S1:14:09+38:3119:00
10Peter KreminskiWA S1:23:10+47:3221:19
11Robert MouattRR A1:23:49+48:1121:29
12Frank IngwersenPO A1:23:58+48:2021:31
Graham GalbraithBN Ndid not start

Women 75A

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann IngwersenPO A57:5419:18
2Helen AlexanderBK V1:13:46+15:5224:35
3Christa SchaferGO N1:19:50+21:5626:36
4Sue ThomsonGO N1:58:33+1:00:3939:31
Janet TarrYV Vmispunched
Janet MorrisWH Ndid not start

Men 80A

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eino MeuronenBS A55:5418:38
2John LyonTT S1:08:38+12:4422:52
3Brian ClelandUR N1:14:54+19:0024:58
Barry HanlonWH Ndid not start

Women 80A

1 960 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dorothy AdrianNE V1:11:4236:34
2Maureen OgilvieUR N1:15:50+4:0838:41

Men 85A

1 960 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kevin PaineBS A58:3029:50
2Graeme CadmanYV V1:08:52+10:2235:08

Women 85A

1 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sue HealyNE Vdid not finish

Men 90A

1 960 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hermann WehnerWE A1:03:5232:35
Neil SchaferGO Ndid not finish

Women Junior B

3 080 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arika BogdanovitsDR V2:00:3939:10

Men Open B

4 380 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark JillardKaleen 46:0210:30
2William ThompsonNC N57:21+11:1913:05
3Merv BendleDR V1:08:24+22:2215:36
4Ian DiasPatterson Lakes1:24:53+38:5119:22
5Bram SlagmolenACT1:32:43+46:4121:10
6Conor BendleAO A1:55:38+1:09:3626:24
Michael LloydUR Ndid not start

Women Open B

3 080 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cassandra ThompsonNC N44:3414:28
2Linda GregoryACT46:58+2:2415:14
3Chris BendleDR V1:06:24+21:5021:33
4Heather ODonnellYV V1:07:29+22:5521:54
5Leone CarberryNE V1:10:05+25:3122:45
6Wendy TavernaCH V1:10:52+26:1823:00
7Kathleen BarrettMF V1:16:07+31:3324:42
8Jane BolandUR N1:20:38+36:0426:10
9Dayle GreenIK N1:31:01+46:2729:33
Melanie ChristieUR Ndid not start

M/W Open Easy

2 840 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Josie SlagmolenACT36:5613:00
2William NolanUR N38:31+1:3513:33
3Justine BrindleyGO N1:03:15+26:1922:16

M/W Open Very Easy

2 520 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hannah AdamsBK V1:00:4424:06

EOD H Long

4 460 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Neil BarrBG V53:4112:02
2Mykal MarshamPO A1:00:35+6:5413:35
3Stephen GoggsRR A1:12:42+19:0116:18
4Alex FreireAW V1:17:49+24:0817:26
5David BunnWR N1:47:00+53:1923:59
6Raf FreireAW V1:48:20+54:3924:17
7Izzi HutchinsonWR N1:50:00+56:1924:39
8Roylene StanleyWR N1:50:03+56:2224:40
9Vera Bill McCluskey KrautzAW V2:02:41+1:09:0027:30
Jane SayeAOmispunched

EOD M

3 080 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tadeusz DavenportWR N50:3616:25
2Amber LouwDR V51:39+1:0316:46
3Jack JanetzkiWR N55:56+5:2018:09
4Susan BriggsRR57:30+6:5418:40
5Dale CleggWR N58:14+7:3818:54
6Shani RajasekeraWR N1:17:01+26:2525:00
7Ryan CatesYV V1:20:33+29:5726:09
Janette WilmottUR Nmispunched
Janelle StevensonAO Adid not start

EOD E

2 840 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emma CatesYV V29:4510:28
2Jennifer CrockartBF52:03+22:1818:19
3Vicky LuAW V53:25+23:4018:48
4Lindsey YueWR N56:40+26:5519:57
5Karin SchulzRR A1:16:22+46:3726:53

EOD VE

2 520 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lyra SimpsonBF28:1011:10
2Rebecca NeylanWR N28:32+0:2211:19
3Tom JanetzkiWR N33:34+5:2413:19
4Henry NeylonWR33:42+5:3213:22
5Robert McDougallWR N35:07+6:5713:56
6Ryder SeamanWR1:04:28+36:1825:34
7Jackson JaySH N1:10:55+42:4528:08

EOD H Short

3 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo McCahon-BoersmaGO29:499:56
2Greg CatesYV V32:55+3:0610:58
3Peter HobbsDR34:39+4:5011:33
4Wayne LoveDR V44:19+14:3014:46
5Jenna LinehanRR A46:14+16:2515:24
6Kathryn TarnYV V53:54+24:0517:58
7Mace NeveRR56:41+26:5218:53
8Eric LouwDR V1:01:32+31:4320:30

Please report errors in the result list to the organiser.