Orienteering Australia

Official overall results for 2017 Australian 3 Days, after 2 races

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

Men 20 Elite

10 300 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aston KeyVN V1:52:14
2Tristan MillerCC A2:05:38+13:24
3Alastair GeorgeST N2:08:56+16:42
4Angus HainesSW S2:10:08+17:54
5Noah PolandCC A2:19:42+27:28
6Glenn JamesVN V2:22:12+29:58
7Dante AfnanSW S2:23:18+31:04
8Nicholas CongediSW S2:28:27+36:13
9Duncan CurrieST N2:29:29+37:15
10Mark GlanvilleCC A2:38:12+45:58
11Benoit PecoudST N3:02:44+1:10:30
12Jesse PiiroinenCC A3:34:22+1:42:08
13Michael ClaydenST N4:11:10+2:18:56
Thomas GordonST Ndid not finish
Oliver MillCC Adid not finish
Patrick MillerCC Adid not finish

Women 20 Elite

6 260 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tara MelhuishCC A1:27:28
2Asha SteerVN V1:36:49+9:21
3Caroline PigerreQC Q1:41:15+13:47
4Georgia JonesST N1:45:00+17:32
5Rebecca GeorgeST N1:58:57+31:29
6Ella JohnsonTF T2:13:16+45:48
7Melissa AnnettsST N2:13:58+46:30
8Miho YamazakiCC A2:24:05+56:37
9Meredith NormanSW S2:32:39+1:05:11
10Sarah LimSW S2:41:03+1:13:35

Men 21 Elite

14 790 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Simon UppillSW S2:09:40
2Matthew CraneCC A2:19:18+9:38
3Brodie NankervisTF T2:20:31+10:51
4Tomas KrajcaCC A2:24:57+15:17
5David LingforsUppsala2:29:33+19:53
6Rob WalterCC A2:34:21+24:41
7Robert BennettST N2:38:45+29:05
8Kurt NeumannQC Q2:39:52+30:12
9Mikkel Kaae-NielsenVN V2:57:42+48:02
10David BrownridgeVN V3:02:34+52:54
11Richard GoonanVN V3:03:04+53:24
12Martin DentCC A3:03:35+53:55
13Jim RussellVN V3:11:36+1:01:56
14Simon RouseVN V3:29:50+1:20:10
15Andrew MorrisST N3:30:20+1:20:40
16Lachlan HowardQC Q3:33:15+1:23:35
Bruce ArthurVN Vdid not finish
Andrew BarnettCC Adid not finish
Grant BluettCC Adid not finish
Ben GoonanVN Vdid not finish
Mark GregsonCC Adid not finish
Peter HobbsVN Vdid not finish
Itay ManorST Ndid not finish
Eric MorrisST Ndid not finish
Christopher NauntonVN Vdid not finish
David ShepherdCC Adid not finish
Jonathan SutcliffeBK Vdid not finish
Blair TrewinVN Vdid not finish

Women 21 Elite

8 930 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jo AllisonCC A1:54:19
2Bridget AndersonSW S1:58:50+4:31
3Belinda LawfordCC A2:00:01+5:42
4Laurina NeumannVN V2:09:01+14:42
5Anna SheldonQC Q2:20:55+26:36
6Marina IskhakovaCC A2:26:12+31:53
7Anna FitzgeraldST N2:27:58+33:39
8Clare BrownridgeVN V2:28:49+34:30
9Thorlene EgertonVN V2:37:53+43:34
10Jenny CasanovaSW S2:43:49+49:30
11Lucy McGarvaST N2:44:21+50:02
12Sally-Anne HendersonST N3:18:57+1:24:38
13Jayne SalesVN V3:41:50+1:47:31
14Lisa GrantST N4:18:57+2:24:38
Nicola BlatchfordST Ndid not finish
Shannon JonesCC Adid not finish
Briohny SeamanST Ndid not finish

M/W10N

2 520 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Cliff BarrettMF Vcompleted
Eleanor BarrettMF Vcompleted
Meredith BarrettMF Vcompleted
Katy HoggPO Acompleted
Ariadna IskhakovaRR Acompleted
Angelina KozmaBK Vcompleted
Neo KozmaBK Vcompleted
Kari MarshBF Ncompleted
Euan SheddenSH Ncompleted
Rory SheddenSH Ncompleted
Eleanor ThompsonNC Ncompleted
Mira WalterRR Acompleted
Connor DentRR Adid not finish
Hayden DentRR Adid not finish
Alton FreemanBF Ndid not finish
Jonathan NolanUR Ndid not finish
Harriet ThompsonNC Ndid not finish

Men 10A

2 520 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alex WoolfordBB N48:29
2Elye DentRR A50:44+2:15
3Ashley WhiteYV V54:34+6:05

Women 10A

2 520 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Luca HoggPO A40:00
2Aoife RotheryBF N58:58+18:58
3Ella HoggPO A1:01:49+21:49
Maggie MackayUR Ndid not finish
Lyra SimpsonBFdid not finish

Men 12A

2 840 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jamie WoolfordBB N39:19
2Makhaya HoggPO A43:09+3:50
3Jamie MarshBF N46:08+6:49
4Oliver McFarlaneBF N56:37+17:18
5Tommy MellaNC N57:43+18:24

Women 12A

2 840 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rebecca CraigNC N47:23
2Erika EnderbyNC N49:20+1:57
3Claire AdamsBK V1:11:56+24:33
4Ingrid Shelton AgarAO A1:19:28+32:05
Milla KeyMF Vdid not finish

Men 14A

4 380 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1David StocksBS A58:05
2Sam WoolfordBB N1:03:53+5:48
3Oskar MellaNC N1:15:51+17:46
4Toby CazzolatoTJ S1:22:39+24:34
5Remi AfnanYA S1:31:58+33:53
6Cameron McDougallWR N1:38:24+40:19
7Oliver FreemanBF N1:44:28+46:23
8Callum WhiteYV V2:26:30+1:28:25
9James LoveDR V2:46:29+1:48:24
Torren ArthurMF Vdid not finish
Clyde McGheeBN Ndid not finish
Patrick Shelton AgarAO Adid not finish
Lachlan YoungBS Adid not finish

Women 14A

3 080 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Serryn EenjesBG V57:45
2Mikayla EnderbyNC N1:04:44+6:59
3Natalie MillerBS A1:14:21+16:36
4Ellen JohnsonACT1:14:51+17:06
5Tiia MarshBF N1:29:01+31:16
6Luca BogdanovitsDR V3:31:48+2:34:03
Justine HobsonBS Adid not finish
Andra LeungGO Ndid not finish
Nea ShinglerBF Ndid not finish
Sophie TavernaCH Vdid not finish

Men 16A

6 050 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jensen KeyMF V1:29:00
2Alvin CraigNC N1:30:40+1:40
3Brody McCarthyYV V1:37:53+8:53
4Mason ArthurMF V1:48:57+19:57
5Ewan ShinglerBF N1:50:12+21:12
6Ben HobsonBS A2:02:08+33:08
7Archie NeylonBG V2:02:49+33:49
8Tenzing JohnsonACT2:07:34+38:34
9Lachlan BillettWR N2:12:28+43:28
10Angus LeungGO N2:15:20+46:20
11Oscar WoolfordBB N2:15:31+46:31
12William DaveyMF V2:15:42+46:42
13Tom KennedyGO N2:35:14+1:06:14
Finn MackayUR Ndid not finish

Women 16A

4 460 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ella CuthbertBS A1:10:44
2Zoe MelhuishPO A1:15:39+4:55
3Caitlin YoungBS A1:17:34+6:50
4Sophie JonesUR N1:26:10+15:26
5Emily SorensenTT S1:30:09+19:25
6Claire BurgessNC N1:31:47+21:03
7Tshinta HopperBN N1:42:51+32:07
8Caitlyn SteerBG V1:47:56+37:12
9Karina CherryBG V1:50:02+39:18
10Sarah DaviesDR V1:50:30+39:46
11Ellen CurrieGO N2:05:39+54:55
Serena DoyleUR Ndid not finish
Joanna HillGO Ndid not finish
Joannah McDougallWR Ndid not finish

Women 20A

4 460 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Clare JessupGO N3:31:20
Maree DoyleUR Ndid not finish

Men 21A

8 930 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Paul de JonghBS A1:57:11
2Eshel LipmanWolli creek2:13:12+16:01
3Charles KeirGS N2:17:22+20:11
4Conan PrendergastEU V2:24:36+27:25
5Ruairidh MacDonaldBF N3:03:08+1:05:57
6Daniel Del DotBS A3:32:14+1:35:03
7Tim WardropYV V3:34:44+1:37:33
8Robert HerkesGO N3:43:48+1:46:37

Women 21A

6 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Moira KufferAO A2:11:35
2Alex SinickasNorwood2:58:01+46:26

Men 21AS

6 260 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew KennedyWA S2:15:33
2Darren SlatteryBN N2:16:25+0:52
3Dan MartinCC N3:15:07+59:34
Ryan DaviesDR Vdid not finish
Andrew MasonWangarattadid not finish
Jose ZapataCC Ndid not finish

Women 21AS

4 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alice MartinCC N2:09:42
2Julie Goodinglake albert3:27:23+1:17:41
Kate AlboroughNC Ndid not finish

Men 35A

10 300 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jock DavisBF N2:10:14
2Andy HoggPO A2:13:27+3:13
3Geoff LawfordEU V2:23:41+13:27
4Michael SinickasIvanhoe East3:20:35+1:10:21
5Simon LouisIK N3:28:35+1:18:21
6Samuel WilsonRR A4:15:01+2:04:47
Stephen CraigNC Ndid not finish
Fedor IskhakovRR Adid not finish
Alan KufferAO Adid not finish
Jose ZapataCC Ndid not finish

Women 35A

6 260 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rebecca MintyRR A1:32:30
2Alitia DougallBN N1:58:07+25:37
3Samantha HoweNC N2:05:53+33:23
4Phoebe DentCC N2:18:34+46:04
5Danielle KoprivaUR N2:25:01+52:31
6Kathie DentRR A2:35:25+1:02:55
7Melissa GangemiYV V2:37:36+1:05:06
8Lisa CaulfieldWellington2:46:56+1:14:26
9Belinda KinneallyWH N2:59:04+1:26:34
Brook MartinGO Ndid not finish

Men 35AS

6 050 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mark BrindleyGO N2:37:12
2Shane JenkinsNC N2:54:25+17:13
3Kelly BarrettNE V3:57:19+1:20:07

Men 40A

8 680 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tom WalterACT2:17:50
2Angus SheddenSH N2:29:44+11:54
3Douglas JaySH N2:44:32+26:42
4Damien EnderbyNC N3:04:51+47:01
5Glen WhiteYV V3:20:55+1:03:05
6Dan SmithWH N4:11:11+1:53:21

Women 40A

6 260 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Allison JonesRR A1:32:11
2Tracy MarshBF N1:38:28+6:17
3Natalie SmithPO A2:09:55+37:44
4Ruth SheddenSH N2:19:43+47:32
5Saacha DonaldsonBF N2:30:38+58:27
Jenny BourneEU Vdid not finish

Men 45A

7 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Scott SimsonNC N1:49:42
2Paul MarshBF N2:08:58+19:16
3Ant NolanUR N2:09:26+19:44
4Matthew StocksBS A2:10:48+21:06
5David PolandBS A2:24:39+34:57
6Gregory DominishGO N2:25:29+35:47
7Ross MorrisonGO N2:35:16+45:34
8Andrew JohnsonACT2:40:34+50:52
9Peter MillerBS A2:47:12+57:30
10Rohan HyslopPO A2:48:28+58:46
11Wayne PepperBN N2:51:20+1:01:38
12Colin DominishBN N3:12:53+1:23:11

Women 45A

6 050 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anita ScherrerBS A1:44:27
2Jennifer EnderbyNC N1:45:31+1:04
3Cath ChalmersBF N1:45:43+1:16
4Emily WalterRR A1:45:53+1:26
5Martina CraigNC N1:47:39+3:12
6Margaret PeelNC N2:32:48+48:21
7Helen OCallaghanBB N3:08:14+1:23:47
8Kelly YoungBS A3:10:27+1:26:00
Margaret JonesUR Ndid not finish

Men 45AS

4 460 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robert BradleyWH N1:44:39
2Andrew HobsonBS A1:58:41+14:02
3Andras BogdanovitsDR V2:00:42+16:03
4Stephan WagnerSH N2:09:51+25:12
5Ian JessupGO N2:14:55+30:16
6Iain CrossettWR N2:15:52+31:13
7Sean SunleyTK V2:54:28+1:09:49
Shane DoyleUR Ndid not finish
Darren EenjesBG Vdid not finish

Women 45AS

3 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Edith GrayAO A1:56:26
2Salme FullerIK N1:57:14+0:48
3Jo HobsonBS A1:59:38+3:12
4Sally DevenishWP N2:15:29+19:03
5Vanessa FreemanBF N2:19:02+22:36
6Maria OrrNC N2:21:40+25:14
7Sandra AfnanYA S2:30:10+33:44
8Diana CharltonNC N2:32:31+36:05
9Nicola NyghBF N2:51:02+54:36
10Elaine MurdochGO N3:11:07+1:14:41
Sharon BurgessNC Ndid not finish
Nicole DavisLO Wdid not finish
Julie SunleyTK Vdid not finish

Men 50A

6 260 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tony WoolfordBB N1:26:21
2Andy SimpsonBF N1:31:37+5:16
3Ian JonesUR N1:31:49+5:28
4Bruce BarnettBS A1:43:53+17:32
5Mark FreemanBF N1:47:37+21:16
6Ari PiiroinenBS A1:52:11+25:50
7Ruhi AfnanYA S1:53:37+27:16
8David GreenIK N2:02:37+36:16
9John Shelton AgarAO A2:02:51+36:30
10Peter CharltonNC N2:03:03+36:42
11Tony HillGO N2:06:03+39:42
12Don CherryBG V2:08:44+42:23
13Peter AnnettsGO N2:15:28+49:07
14Jamie KennedyGO N2:24:15+57:54
15Andrew WisniewskiBF N2:35:51+1:09:30
16Andrew Mac DonaldBF N2:45:55+1:19:34
17Ellis LeungGO N2:58:01+1:31:40
18Sven JohnsonEV T3:13:43+1:47:22
John CarberryNE Vdid not finish
Graham TurnerACTdid not finish

Women 50A

4 950 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Linda SestaUR N1:43:24
2Alison InglisBS A1:49:09+5:45
3Tania KennedyGO N2:07:08+23:44
4Janine SteerDR V2:30:13+46:49
5Sue GarrPO A2:46:02+1:02:38
6Sharon LambertBN N3:01:28+1:18:04
7Jane McKennaUR N4:01:41+2:18:17
Karen BlatchfordNC Ndid not finish
Paula ShinglerBF Ndid not finish

Men 55A

6 050 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Greg BarbourBF N1:26:41
2Warren KeyMF V1:27:35+0:54
3Glenn BurgessNC N1:48:26+21:45
4Nick MelhuishPO A1:50:27+23:46
5Mark ShinglerBF N1:51:59+25:18
6Ian DaviesDR V2:04:45+38:04
7Cormac McCarthyYV V2:04:49+38:08
8Graeme DawsonGO N2:13:33+46:52
9Cliff HowardEN Q2:17:45+51:04
10Trevor DimentTT S2:23:27+56:46
11Malcolm RobertsNC N2:35:40+1:08:59
12Geoff PeelNC N2:35:42+1:09:01
13Martin EtheringtonPO A2:37:01+1:10:20
14Jon GlanvillePO A2:42:04+1:15:23
15Peter HopperBN N3:05:34+1:38:53
16Ken YoungBS A3:10:01+1:43:20
17Colin CurrieGO N3:26:49+2:00:08
18Bob MorganBN N3:55:02+2:28:21
Simon GeorgeBF Ndid not finish
Martin KozmaBK Vdid not finish
Jim MackayUR Ndid not finish
Bjorn MellaNC Ndid not finish
Ian ProsserAO Adid not finish
Robert VincentNC Ndid not finish

Women 55A

4 460 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ana HercegPO A1:26:21
2Liz AbbottRR A1:29:13+2:52
3Gayle QuantockNC N1:29:53+3:32
4Carolyn MatthewsNC N1:37:16+10:55
5Joanna ParrBF N1:38:15+11:54
6Monika BinderPO A1:41:12+14:51
7Toni BrownBS A1:44:13+17:52
8Juliana de NooyUG Q2:08:39+42:18
9Airdrie LongGO N2:10:15+43:54
10Lisa LampeUR N2:38:41+1:12:20
11Elizabeth DunbarPO A2:47:51+1:21:30
12Jocelyn WattsYV V3:59:54+2:33:33
Prue DobbinBK Vdid not finish

Men 55AS

3 900 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Michael BurtRR A1:35:51
2Dale WallaceWP N1:43:26+7:35
3Michael HalmyBN N1:46:32+10:41
4Garry StewartSH N1:58:51+23:00
5Peter OrrNC N2:07:43+31:52
6Bill VandendoolBK V2:10:33+34:42
7Colin PriceCC N2:11:51+36:00
8Tom de JonghBS A2:14:14+38:23
9John RussellSH N2:22:15+46:24
10Aylwin LimTJ S2:23:07+47:16
Geoff AdamsBK Vdid not finish

Women 55AS

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sandra StewartSH N1:35:39
2Jane BarnettBS A1:39:12+3:33
3Gayle ShepherdUR N1:43:26+7:47
4Maureen FitzpatrickWH N2:00:00+24:21
5Julie MannIK N2:13:27+37:48

Men 60A

4 950 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Melvyn CoxBN N1:24:58
2Ted van GeldermalsenYV V1:26:56+1:58
3Eoin RotheryBF N1:27:46+2:48
4Geoff TodkillNC N1:32:19+7:21
5Warwick DavisTK V1:35:12+10:14
6Grant McDonaldAO A1:38:41+13:43
7John ScownAO A1:40:20+15:22
8Nicholas WilmottUR N1:40:32+15:34
9Murray HainesSO Q1:42:02+17:04
10Rod GrayEU V1:43:17+18:19
11Roch PrendergastEU V1:44:25+19:27
12Ian DempseyNC N1:48:03+23:05
13Mark WilmottIK N1:48:12+23:14
14Tony GarrPO A1:49:34+24:36
15Geoff HudsonNE V1:59:49+34:51
16Andrew Cumming ThomACT2:11:31+46:33
17Rudi LandsiedelNC N2:13:48+48:50
18Andrew LumsdenBF N2:15:46+50:48
19John HardingPO A2:50:06+1:25:08
20Johnny PetersenGO N2:52:24+1:27:26
Dan BaschieraTE Sdid not finish
Ian ElzPO Adid not finish
James LithgowGO Ndid not finish

Women 60A

3 900 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Carolyn JacksonBK V1:20:05
2Hilary WoodCC N1:24:52+4:47
3Robin UppillOH S1:31:19+11:14
4Mary McDonaldAO A1:42:18+22:13
5Robyn PallasCC N1:46:36+26:31
6Margi FreemantleYV V1:57:53+37:48
7Ann ScownAO A2:02:44+42:39
8Anne WilsonBB Q2:03:16+43:11
9Margaret WilmottUR N2:08:01+47:56
10Debbie ByersBF N2:14:29+54:24
11Vicki WilmottIK N2:21:28+1:01:23
12Anne GarveyTK V2:33:03+1:12:58
13Johanna Tavner-CornerTF Q2:40:53+1:20:48
14Annie WhybourneTE S2:48:22+1:28:17
15Anne SandersonTaranaki2:57:24+1:37:19
16Judy PrendergastEU V3:09:05+1:49:00
Kerry BaconNC Ndid not finish
Sue FroudeIK Ndid not finish

Men 65A

4 460 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robert RapkinsEN Q1:18:19
2Adrian UppillOH S1:18:43+0:24
3Paul HoopmannTJ S1:19:19+1:00
4Nick CollinsTaranaki1:21:19+3:00
5Richard MatthewsLO W1:28:17+9:58
6Tony RadfordBG V1:33:39+15:20
6Chris WilmottIK N1:33:39+15:20
8Gordon WilsonBN N1:34:00+15:41
9Bruce BowenRR A1:40:14+21:55
10Jim LeeNC N1:40:58+22:39
11Hugh MooreRR A1:41:36+23:17
12Bill JonesRR A1:42:23+24:04
13Paul ElamTK V1:47:20+29:01
14Peter ShepherdIK N1:48:09+29:50
15Tim DentYV V1:50:50+32:31
16Bob HawkinsNT N1:52:38+34:19
17Rob SimmonsAW V1:58:22+40:03
18Warwick SelbyGO N1:59:01+40:42
19Keith JayIK N2:01:49+43:30
20Keith FifieldRR A2:33:05+1:14:46
21Vincent SinickasYV V2:52:06+1:33:47
22Greg BaconNC N2:57:57+1:39:38
23Barry WheelerTT S3:00:17+1:41:58
Nick DentCC Ndid not finish
Murray HannaBK Vdid not finish
Ian RathboneWR Tdid not finish
Robert SprySH Ndid not finish
Doug WilsonBB Qdid not finish
Geoff WoodPO Adid not finish

Women 65A

3 900 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lynn DabbsWH N1:27:22
2Alison RadfordBG V1:33:11+5:49
3Valerie BarkerBS A1:40:32+13:10
4Carol BrownlieWO W1:47:16+19:54
5Christine SinickasYV V1:48:51+21:29
6Kerryne JonesRR A2:05:55+38:33
7Val HodsdonSH N2:09:08+41:46
8Carol JacobsonGO N2:13:59+46:37
9Pat MiethkePO A2:23:58+56:36
10Barbara MartinPO A2:47:02+1:19:40
11Rhonda BowlingEN Q2:58:20+1:30:58
12Barbara JunghansGO N3:51:25+2:24:03
Sheila CollsYV Vdid not finish
Lynda RapkinsEN Qdid not finish

Men 65AS

1 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bill MonaghanPO A53:11

Women 65AS

1 960 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Schon HudsonNE V2:09:23
Cheryl BluettBN Ndid not finish
Sheila CollsYV Vdid not finish

Men 70A

3 900 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Steve FlickBN N1:22:03
2Ross BarrGO N1:26:54+4:51
3Leigh PrivettAW V1:27:42+5:39
4Dick OgilvieUR N1:41:01+18:58
5Ron JunghansGO N1:41:12+19:09
6Rod DominishEN Q1:42:21+20:18
7Jim MerchantGO N1:48:36+26:33
8Eric WainwrightRR A1:56:12+34:09
9David HoggPO A1:58:20+36:17
10Christopher SpriggsUG Q2:14:32+52:29
11Ken JacobsonGO N2:15:50+53:47
12Dennis TrewinBS A2:16:13+54:10
13Kevin CurbyIK N2:19:47+57:44
14John MeekingYV V2:20:09+58:06
15Peter YeatesDR V2:34:36+1:12:33
16Dave LottyUR N2:50:16+1:28:13
17Tony Tavner-CornerTF Q2:52:04+1:30:01
18David GoddardYV V3:09:01+1:46:58
19Ross KellyAL T3:11:41+1:49:38
20Barry PearceWH N3:57:08+2:35:05
Terry BluettBN Ndid not finish
Ken BrownlieWO Wdid not finish
Robert SmithTT Sdid not finish
Kevin WilliamsWH Ndid not finish

Women 70A

3 000 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jenny HawkinsBS A1:13:27
2Jean BaldwinGS N1:27:07+13:40
3Robin SpriggsUG Q1:29:17+15:50
4Jitka KoprivaUR N1:29:30+16:03
5Ruth GoddardYV V1:34:31+21:04
6Libby MeekingYV V1:44:44+31:17
7Judi HerkesBK V1:45:32+32:05
8Kathy LileyYV V1:53:00+39:33
9Margaret DuguidIK N2:12:40+59:13
10Pauline MooreWR N2:22:07+1:08:40
11Mary Jane MahonyUR N2:30:22+1:16:55
12Toni FrankBO W2:47:26+1:33:59

Men 75A

3 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alex TarrYV V1:15:08
2Darryl ErbacherPO A1:36:36+21:28
3John Le CarpentierSH N1:44:47+29:39
4Basil BaldwinGS N2:05:43+50:35
5John HodsdonSH N2:07:52+52:44
6Peter MeyerSH N2:17:07+1:01:59
7James BowlingEN Q2:21:53+1:06:45
8Trevor SauerSO Q2:22:39+1:07:31
9Peter KreminskiWA S2:22:43+1:07:35
10Frank IngwersenPO A2:57:14+1:42:06
11Robert MouattRR A2:58:57+1:43:49
Graham GalbraithBN Ndid not finish
Frank TomasWA Sdid not finish

Women 75A

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ann IngwersenPO A1:43:48
2Helen AlexanderBK V2:16:59+33:11
3Christa SchaferGO N2:22:39+38:51
4Sue ThomsonGO N3:47:03+2:03:15
Janet MorrisWH Ndid not finish
Janet TarrYV Vdid not finish

Men 80A

3 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eino MeuronenBS A1:50:35
2John LyonTT S2:05:55+15:20
3Brian ClelandUR N2:09:16+18:41
Barry HanlonWH Ndid not finish

Women 80A

1 960 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Maureen OgilvieUR N2:00:21
2Dorothy AdrianNE V2:00:47+0:26

Men 85A

1 960 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Graeme CadmanYV V2:00:47
Kevin PaineBS Adid not finish

Women 85A

1 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Sue HealyNE Vdid not finish

Men 90A

1 960 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hermann WehnerWE A1:58:52
Neil SchaferGO Ndid not finish

Women Junior B

3 080 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Arika BogdanovitsDR V3:24:45

Men Open B

4 380 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mark JillardKaleen 1:14:45
2William ThompsonNC N1:26:55+12:10
3Merv BendleDR V1:49:09+34:24
4Ian DiasPatterson Lakes2:25:05+1:10:20
5Conor BendleAO A2:35:51+1:21:06
Michael LloydUR Ndid not finish
Bram SlagmolenACTdid not finish

Women Open B

3 080 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cassandra ThompsonNC N1:16:25
2Linda GregoryACT1:23:36+7:11
3Heather ODonnellYV V1:46:16+29:51
4Chris BendleDR V1:54:00+37:35
5Leone CarberryNE V1:55:54+39:29
6Wendy TavernaCH V2:08:07+51:42
7Kathleen BarrettMF V2:10:34+54:09
8Jane BolandUR N2:11:49+55:24
9Dayle GreenIK N2:35:38+1:19:13
Melanie ChristieUR Ndid not finish

M/W Open Easy

2 840 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Josie SlagmolenACT1:04:49
2William NolanUR N1:25:44+20:55
3Justine BrindleyGO N2:06:02+1:01:13

M/W Open Very Easy

2 520 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hannah AdamsBK V1:33:28

EOD H Long

4 460 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mykal MarshamPO A1:37:32
Eric BakerNT Ndid not finish
Neil BarrBG Vdid not finish
Neil BarrBG Vdid not finish
David BunnWR Ndid not finish
Alex FreireAW Vdid not finish
Raf FreireAW Vdid not finish
Stephen GoggsRR Adid not finish
Stephen GoggsRRdid not finish
Izzi HutchinsonWR Ndid not finish
Hugo McCahon-BoersmaGOdid not finish
Vera Bill McCluskey KrautzAW Vdid not finish
Kendall OConnorNCdid not finish
Jane SayeAOdid not finish
Jane SayeAOdid not finish
Roylene StanleyWR Ndid not finish

EOD M

3 080 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ryan CatesYV V1:55:18
Susan BriggsRRdid not finish
Susan BriggsRR Adid not finish
Charlie CheesleyWR Ndid not finish
Dale CleggWR Ndid not finish
Tadeusz DavenportWR Ndid not finish
Tadeusz DavenportWR Ndid not finish
Jack JanetzkiWR Ndid not finish
Jack JanetzkiWR Ndid not finish
Amber LouwDR Vdid not finish
Shani RajasekeraWR Ndid not finish
Shani RajasekeraWR Ndid not finish
Janelle StevensonAO Adid not finish
Janette WilmottUR Ndid not finish
JANETTE WilmottUR Ndid not finish

EOD E

2 840 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Emma CatesYV Vdid not finish
Emma CatesYV Vdid not finish
Jennifer CrockartBFdid not finish
Callum GardnerWR Ndid not finish
Vicky LuAW Vdid not finish
Vicky LuWR Ndid not finish
Karin SchulzRR Adid not finish
Lindsey YueWR Ndid not finish

EOD VE

2 520 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ryder SeamanWR1:41:50
Harry JanetzkiWR Ndid not finish
Tom JanetzkiWR Ndid not finish
Tom JanetzkiWR Ndid not finish
Jackson JaySH Ndid not finish
Robert McDougallWR Ndid not finish
Robert McDougallWR Ndid not finish
Rebecca NeylanWR Ndid not finish
Clementine NeylonWR Ndid not finish
Henry NeylonWRdid not finish
Lyra SimpsonBFdid not finish

EOD H Short

3 000 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Greg CatesYV V1:08:12
2Kathryn TarnYV V1:33:28+25:16
Barbara DawsonGO Ndid not finish
Erica DimentTT Sdid not finish
Barbara HillGO Ndid not finish
Peter HobbsDRdid not finish
Bill Vera Krautz McCluskeyAW Vdid not finish
Jenna LinehanRR Adid not finish
Eric LouwDR Vdid not finish
Wayne LoveDR Vdid not finish
Wayne LoveDR Vdid not finish
Hugo McCahon-BoersmaGOdid not finish
Mace NeveRRdid not finish
Mace NeveRRdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.