Orienteering Australia

Official overall results for 2017 Australian 3 Days, after 2 races

Event informationShow result list by classPress result listPrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

ACT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Tom WalterMen 40A (18)2:17:50
1Josie SlagmolenM/W Open Easy (9)1:04:49
2Linda GregoryWomen Open B (26)1:23:36+7:11
4Ellen JohnsonWomen 14A (29)1:14:51+17:06
8Tenzing JohnsonMen 16A (40)2:07:34+38:34
8Andrew JohnsonMen 45A (35)2:40:34+50:52
16Andrew Cumming ThomMen 60A (58)2:11:31+46:33
Graham TurnerMen 50A (59)did not finish
Bram SlagmolenMen Open B (15)did not finish

AL T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Ross KellyMen 70A (62)3:11:41+1:49:38

AO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Jane SayeEOD H Long (27)did not finish
Jane SayeEOD H Long (27)did not finish

AO A

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Moira KufferWomen 21A (4)2:11:35
1Edith GrayWomen 45AS (37)1:56:26
4Ingrid Shelton AgarWomen 12A (13)1:19:28+32:05
4Mary McDonaldWomen 60A (48)1:42:18+22:13
5Conor BendleMen Open B (15)2:35:51+1:21:06
6Grant McDonaldMen 60A (58)1:38:41+13:43
7John ScownMen 60A (58)1:40:20+15:22
7Ann ScownWomen 60A (48)2:02:44+42:39
9John Shelton AgarMen 50A (59)2:02:51+36:30
Patrick Shelton AgarMen 14A (33)did not finish
Alan KufferMen 35A (23)did not finish
Ian ProsserMen 55A (64)did not finish
Janelle StevensonEOD M (25)did not finish

AW V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Leigh PrivettMen 70A (62)1:27:42+5:39
17Rob SimmonsMen 65A (74)1:58:22+40:03
Alex FreireEOD H Long (27)did not finish
Raf FreireEOD H Long (27)did not finish
Vera Bill McCluskey KrautzEOD H Long (27)did not finish
Vicky LuEOD E (15)did not finish
Bill Vera Krautz McCluskeyEOD H Short (21)did not finish

BB N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Alex WoolfordMen 10A (9)48:29
1Jamie WoolfordMen 12A (15)39:19
1Tony WoolfordMen 50A (59)1:26:21
2Sam WoolfordMen 14A (33)1:03:53+5:48
7Helen OCallaghanWomen 45A (28)3:08:14+1:23:47
11Oscar WoolfordMen 16A (40)2:15:31+46:31

BB Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Anne WilsonWomen 60A (48)2:03:16+43:11
Doug WilsonMen 65A (74)did not finish

BF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Lyra SimpsonWomen 10A (13)did not finish
Jennifer CrockartEOD E (15)did not finish
Lyra SimpsonEOD VE (11)did not finish

BF N

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Jock DavisMen 35A (23)2:10:14
1Greg BarbourMen 55A (64)1:26:41
2Aoife RotheryWomen 10A (13)58:58+18:58
2Tracy MarshWomen 40A (15)1:38:28+6:17
2Paul MarshMen 45A (35)2:08:58+19:16
2Andy SimpsonMen 50A (59)1:31:37+5:16
3Jamie MarshMen 12A (15)46:08+6:49
3Cath ChalmersWomen 45A (28)1:45:43+1:16
3Eoin RotheryMen 60A (58)1:27:46+2:48
4Oliver McFarlaneMen 12A (15)56:37+17:18
5Tiia MarshWomen 14A (29)1:29:01+31:16
5Ewan ShinglerMen 16A (40)1:50:12+21:12
5Ruairidh MacDonaldMen 21A (24)3:03:08+1:05:57
5Saacha DonaldsonWomen 40A (15)2:30:38+58:27
5Vanessa FreemanWomen 45AS (37)2:19:02+22:36
5Mark FreemanMen 50A (59)1:47:37+21:16
5Mark ShinglerMen 55A (64)1:51:59+25:18
5Joanna ParrWomen 55A (37)1:38:15+11:54
7Oliver FreemanMen 14A (33)1:44:28+46:23
9Nicola NyghWomen 45AS (37)2:51:02+54:36
10Debbie ByersWomen 60A (48)2:14:29+54:24
15Andrew WisniewskiMen 50A (59)2:35:51+1:09:30
16Andrew Mac DonaldMen 50A (59)2:45:55+1:19:34
18Andrew LumsdenMen 60A (58)2:15:46+50:48
Kari MarshM/W10N (47)completed
Nea ShinglerWomen 14A (29)did not finish
Paula ShinglerWomen 50A (22)did not finish
Simon GeorgeMen 55A (64)did not finish
Alton FreemanM/W10N (47)did not finish

BG V

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Serryn EenjesWomen 14A (29)57:45
2Alison RadfordWomen 65A (39)1:33:11+5:49
6Tony RadfordMen 65A (74)1:33:39+15:20
7Archie NeylonMen 16A (40)2:02:49+33:49
8Caitlyn SteerWomen 16A (38)1:47:56+37:12
9Karina CherryWomen 16A (38)1:50:02+39:18
12Don CherryMen 50A (59)2:08:44+42:23
Darren EenjesMen 45AS (24)did not finish
Neil BarrEOD H Long (27)did not finish
Neil BarrEOD H Long (27)did not finish

BK V

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Carolyn JacksonWomen 60A (48)1:20:05
1Hannah AdamsM/W Open Very Easy (4)1:33:28
2Helen AlexanderWomen 75A (17)2:16:59+33:11
3Claire AdamsWomen 12A (13)1:11:56+24:33
6Bill VandendoolMen 55AS (30)2:10:33+34:42
7Judi HerkesWomen 70A (35)1:45:32+32:05
Angelina KozmaM/W10N (47)completed
Neo KozmaM/W10N (47)completed
Jonathan SutcliffeMen 21 Elite (71)did not finish
Martin KozmaMen 55A (64)did not finish
Prue DobbinWomen 55A (37)did not finish
Geoff AdamsMen 55AS (30)did not finish
Murray HannaMen 65A (74)did not finish

BN N

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Melvyn CoxMen 60A (58)1:24:58
1Steve FlickMen 70A (62)1:22:03
2Darren SlatteryMen 21AS (11)2:16:25+0:52
2Alitia DougallWomen 35A (29)1:58:07+25:37
3Michael HalmyMen 55AS (30)1:46:32+10:41
6Sharon LambertWomen 50A (22)3:01:28+1:18:04
7Tshinta HopperWomen 16A (38)1:42:51+32:07
8Gordon WilsonMen 65A (74)1:34:00+15:41
11Wayne PepperMen 45A (35)2:51:20+1:01:38
12Colin DominishMen 45A (35)3:12:53+1:23:11
15Peter HopperMen 55A (64)3:05:34+1:38:53
18Bob MorganMen 55A (64)3:55:02+2:28:21
Clyde McGheeMen 14A (33)did not finish
Cheryl BluettWomen 65AS (5)did not finish
Terry BluettMen 70A (62)did not finish
Graham GalbraithMen 75A (36)did not finish

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Toni FrankWomen 70A (35)2:47:26+1:33:59

BS A

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1David StocksMen 14A (33)58:05
1Ella CuthbertWomen 16A (38)1:10:44
1Paul de JonghMen 21A (24)1:57:11
1Anita ScherrerWomen 45A (28)1:44:27
1Jenny HawkinsWomen 70A (35)1:13:27
1Eino MeuronenMen 80A (9)1:50:35
2Andrew HobsonMen 45AS (24)1:58:41+14:02
2Alison InglisWomen 50A (22)1:49:09+5:45
2Jane BarnettWomen 55AS (14)1:39:12+3:33
3Natalie MillerWomen 14A (29)1:14:21+16:36
3Caitlin YoungWomen 16A (38)1:17:34+6:50
3Jo HobsonWomen 45AS (37)1:59:38+3:12
3Valerie BarkerWomen 65A (39)1:40:32+13:10
4Matthew StocksMen 45A (35)2:10:48+21:06
4Bruce BarnettMen 50A (59)1:43:53+17:32
5David PolandMen 45A (35)2:24:39+34:57
6Ben HobsonMen 16A (40)2:02:08+33:08
6Daniel Del DotMen 21A (24)3:32:14+1:35:03
6Ari PiiroinenMen 50A (59)1:52:11+25:50
7Toni BrownWomen 55A (37)1:44:13+17:52
8Kelly YoungWomen 45A (28)3:10:27+1:26:00
8Tom de JonghMen 55AS (30)2:14:14+38:23
9Peter MillerMen 45A (35)2:47:12+57:30
12Dennis TrewinMen 70A (62)2:16:13+54:10
16Ken YoungMen 55A (64)3:10:01+1:43:20
Lachlan YoungMen 14A (33)did not finish
Justine HobsonWomen 14A (29)did not finish
Kevin PaineMen 85A (4)did not finish

CC A

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Tara MelhuishWomen 20 Elite (30)1:27:28
1Jo AllisonWomen 21 Elite (47)1:54:19
2Tristan MillerMen 20 Elite (46)2:05:38+13:24
2Matthew CraneMen 21 Elite (71)2:19:18+9:38
3Belinda LawfordWomen 21 Elite (47)2:00:01+5:42
4Tomas KrajcaMen 21 Elite (71)2:24:57+15:17
5Noah PolandMen 20 Elite (46)2:19:42+27:28
6Rob WalterMen 21 Elite (71)2:34:21+24:41
6Marina IskhakovaWomen 21 Elite (47)2:26:12+31:53
8Miho YamazakiWomen 20 Elite (30)2:24:05+56:37
10Mark GlanvilleMen 20 Elite (46)2:38:12+45:58
12Jesse PiiroinenMen 20 Elite (46)3:34:22+1:42:08
12Martin DentMen 21 Elite (71)3:03:35+53:55
Oliver MillMen 20 Elite (46)did not finish
Patrick MillerMen 20 Elite (46)did not finish
Andrew BarnettMen 21 Elite (71)did not finish
Grant BluettMen 21 Elite (71)did not finish
Mark GregsonMen 21 Elite (71)did not finish
David ShepherdMen 21 Elite (71)did not finish
Shannon JonesWomen 21 Elite (47)did not finish

CC N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Alice MartinWomen 21AS (6)2:09:42
2Hilary WoodWomen 60A (48)1:24:52+4:47
3Dan MartinMen 21AS (11)3:15:07+59:34
4Phoebe DentWomen 35A (29)2:18:34+46:04
5Robyn PallasWomen 60A (48)1:46:36+26:31
7Colin PriceMen 55AS (30)2:11:51+36:00
Jose ZapataMen 21AS (11)did not finish
Jose ZapataMen 35A (23)did not finish
Nick DentMen 65A (74)did not finish

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Wendy TavernaWomen Open B (26)2:08:07+51:42
Sophie TavernaWomen 14A (29)did not finish

DR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Peter HobbsEOD H Short (21)did not finish

DR V

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Arika BogdanovitsWomen Junior B (3)3:24:45
3Andras BogdanovitsMen 45AS (24)2:00:42+16:03
3Merv BendleMen Open B (15)1:49:09+34:24
4Janine SteerWomen 50A (22)2:30:13+46:49
4Chris BendleWomen Open B (26)1:54:00+37:35
6Luca BogdanovitsWomen 14A (29)3:31:48+2:34:03
6Ian DaviesMen 55A (64)2:04:45+38:04
9James LoveMen 14A (33)2:46:29+1:48:24
10Sarah DaviesWomen 16A (38)1:50:30+39:46
15Peter YeatesMen 70A (62)2:34:36+1:12:33
Ryan DaviesMen 21AS (11)did not finish
Amber LouwEOD M (25)did not finish
Eric LouwEOD H Short (21)did not finish
Wayne LoveEOD H Short (21)did not finish
Wayne LoveEOD H Short (21)did not finish

EN Q

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Robert RapkinsMen 65A (74)1:18:19
6Rod DominishMen 70A (62)1:42:21+20:18
7James BowlingMen 75A (36)2:21:53+1:06:45
9Cliff HowardMen 55A (64)2:17:45+51:04
11Rhonda BowlingWomen 65A (39)2:58:20+1:30:58
Lynda RapkinsWomen 65A (39)did not finish

EU V

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Geoff LawfordMen 35A (23)2:23:41+13:27
4Conan PrendergastMen 21A (24)2:24:36+27:25
10Rod GrayMen 60A (58)1:43:17+18:19
11Roch PrendergastMen 60A (58)1:44:25+19:27
16Judy PrendergastWomen 60A (48)3:09:05+1:49:00
Jenny BourneWomen 40A (15)did not finish

EV T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Sven JohnsonMen 50A (59)3:13:43+1:47:22

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Long (27)did not finish

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Short (21)did not finish

GO N

36 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Clare JessupWomen 20A (5)3:31:20
1Mark BrindleyMen 35AS (9)2:37:12
2Ross BarrMen 70A (62)1:26:54+4:51
3Tania KennedyWomen 50A (22)2:07:08+23:44
3Christa SchaferWomen 75A (17)2:22:39+38:51
3Justine BrindleyM/W Open Easy (9)2:06:02+1:01:13
4Sue ThomsonWomen 75A (17)3:47:03+2:03:15
5Ian JessupMen 45AS (24)2:14:55+30:16
5Ron JunghansMen 70A (62)1:41:12+19:09
6Gregory DominishMen 45A (35)2:25:29+35:47
7Ross MorrisonMen 45A (35)2:35:16+45:34
7Jim MerchantMen 70A (62)1:48:36+26:33
8Robert HerkesMen 21A (24)3:43:48+1:46:37
8Graeme DawsonMen 55A (64)2:13:33+46:52
8Carol JacobsonWomen 65A (39)2:13:59+46:37
9Airdrie LongWomen 55A (37)2:10:15+43:54
10Angus LeungMen 16A (40)2:15:20+46:20
10Elaine MurdochWomen 45AS (37)3:11:07+1:14:41
11Ellen CurrieWomen 16A (38)2:05:39+54:55
11Tony HillMen 50A (59)2:06:03+39:42
11Ken JacobsonMen 70A (62)2:15:50+53:47
12Barbara JunghansWomen 65A (39)3:51:25+2:24:03
13Tom KennedyMen 16A (40)2:35:14+1:06:14
13Peter AnnettsMen 50A (59)2:15:28+49:07
14Jamie KennedyMen 50A (59)2:24:15+57:54
17Ellis LeungMen 50A (59)2:58:01+1:31:40
17Colin CurrieMen 55A (64)3:26:49+2:00:08
18Warwick SelbyMen 65A (74)1:59:01+40:42
20Johnny PetersenMen 60A (58)2:52:24+1:27:26
Andra LeungWomen 14A (29)did not finish
Joanna HillWomen 16A (38)did not finish
Brook MartinWomen 35A (29)did not finish
James LithgowMen 60A (58)did not finish
Neil SchaferMen 90A (4)did not finish
Barbara DawsonEOD H Short (21)did not finish
Barbara HillEOD H Short (21)did not finish

GS N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Jean BaldwinWomen 70A (35)1:27:07+13:40
3Charles KeirMen 21A (24)2:17:22+20:11
4Basil BaldwinMen 75A (36)2:05:43+50:35

IK N

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Salme FullerWomen 45AS (37)1:57:14+0:48
5Simon LouisMen 35A (23)3:28:35+1:18:21
5Julie MannWomen 55AS (14)2:13:27+37:48
6Chris WilmottMen 65A (74)1:33:39+15:20
8David GreenMen 50A (59)2:02:37+36:16
9Margaret DuguidWomen 70A (35)2:12:40+59:13
9Dayle GreenWomen Open B (26)2:35:38+1:19:13
11Vicki WilmottWomen 60A (48)2:21:28+1:01:23
13Mark WilmottMen 60A (58)1:48:12+23:14
13Kevin CurbyMen 70A (62)2:19:47+57:44
14Peter ShepherdMen 65A (74)1:48:09+29:50
19Keith JayMen 65A (74)2:01:49+43:30
Sue FroudeWomen 60A (48)did not finish

Ivanhoe East

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Michael SinickasMen 35A (23)3:20:35+1:10:21

Kaleen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Mark JillardMen Open B (15)1:14:45

lake albert

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Julie GoodingWomen 21AS (6)3:27:23+1:17:41

LO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Richard MatthewsMen 65A (74)1:28:17+9:58
Nicole DavisWomen 45AS (37)did not finish

MF V

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Jensen KeyMen 16A (40)1:29:00
2Warren KeyMen 55A (64)1:27:35+0:54
4Mason ArthurMen 16A (40)1:48:57+19:57
7Kathleen BarrettWomen Open B (26)2:10:34+54:09
12William DaveyMen 16A (40)2:15:42+46:42
Cliff BarrettM/W10N (47)completed
Eleanor BarrettM/W10N (47)completed
Meredith BarrettM/W10N (47)completed
Milla KeyWomen 12A (13)did not finish
Torren ArthurMen 14A (33)did not finish

NC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kendall OConnorEOD H Long (27)did not finish

NC N

39 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Rebecca CraigWomen 12A (13)47:23
1Scott SimsonMen 45A (35)1:49:42
1Cassandra ThompsonWomen Open B (26)1:16:25
2Erika EnderbyWomen 12A (13)49:20+1:57
2Mikayla EnderbyWomen 14A (29)1:04:44+6:59
2Alvin CraigMen 16A (40)1:30:40+1:40
2Shane JenkinsMen 35AS (9)2:54:25+17:13
2Jennifer EnderbyWomen 45A (28)1:45:31+1:04
2William ThompsonMen Open B (15)1:26:55+12:10
3Oskar MellaMen 14A (33)1:15:51+17:46
3Samantha HoweWomen 35A (29)2:05:53+33:23
3Glenn BurgessMen 55A (64)1:48:26+21:45
3Gayle QuantockWomen 55A (37)1:29:53+3:32
4Damien EnderbyMen 40A (18)3:04:51+47:01
4Carolyn MatthewsWomen 55A (37)1:37:16+10:55
4Geoff TodkillMen 60A (58)1:32:19+7:21
5Tommy MellaMen 12A (15)57:43+18:24
5Martina CraigWomen 45A (28)1:47:39+3:12
5Peter OrrMen 55AS (30)2:07:43+31:52
6Claire BurgessWomen 16A (38)1:31:47+21:03
6Margaret PeelWomen 45A (28)2:32:48+48:21
6Maria OrrWomen 45AS (37)2:21:40+25:14
8Diana CharltonWomen 45AS (37)2:32:31+36:05
10Peter CharltonMen 50A (59)2:03:03+36:42
10Jim LeeMen 65A (74)1:40:58+22:39
11Malcolm RobertsMen 55A (64)2:35:40+1:08:59
12Geoff PeelMen 55A (64)2:35:42+1:09:01
12Ian DempseyMen 60A (58)1:48:03+23:05
17Rudi LandsiedelMen 60A (58)2:13:48+48:50
22Greg BaconMen 65A (74)2:57:57+1:39:38
Eleanor ThompsonM/W10N (47)completed
Kate AlboroughWomen 21AS (6)did not finish
Stephen CraigMen 35A (23)did not finish
Sharon BurgessWomen 45AS (37)did not finish
Karen BlatchfordWomen 50A (22)did not finish
Bjorn MellaMen 55A (64)did not finish
Robert VincentMen 55A (64)did not finish
Kerry BaconWomen 60A (48)did not finish
Harriet ThompsonM/W10N (47)did not finish

NE V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Schon HudsonWomen 65AS (5)2:09:23
2Dorothy AdrianWomen 80A (6)2:00:47+0:26
3Kelly BarrettMen 35AS (9)3:57:19+1:20:07
5Leone CarberryWomen Open B (26)1:55:54+39:29
15Geoff HudsonMen 60A (58)1:59:49+34:51
John CarberryMen 50A (59)did not finish
Sue HealyWomen 85A (1)did not finish

Norwood

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Alex SinickasWomen 21A (4)2:58:01+46:26

NT N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
16Bob HawkinsMen 65A (74)1:52:38+34:19
Eric BakerEOD H Long (27)did not finish

OH S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Adrian UppillMen 65A (74)1:18:43+0:24
3Robin UppillWomen 60A (48)1:31:19+11:14

Patterson Lakes

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Ian DiasMen Open B (15)2:25:05+1:10:20

PO A

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Luca HoggWomen 10A (13)40:00
1Ana HercegWomen 55A (37)1:26:21
1Bill MonaghanMen 65AS (3)53:11
1Ann IngwersenWomen 75A (17)1:43:48
1Mykal MarshamEOD H Long (27)1:37:32
2Makhaya HoggMen 12A (15)43:09+3:50
2Zoe MelhuishWomen 16A (38)1:15:39+4:55
2Andy HoggMen 35A (23)2:13:27+3:13
2Darryl ErbacherMen 75A (36)1:36:36+21:28
3Ella HoggWomen 10A (13)1:01:49+21:49
3Natalie SmithWomen 40A (15)2:09:55+37:44
4Nick MelhuishMen 55A (64)1:50:27+23:46
5Sue GarrWomen 50A (22)2:46:02+1:02:38
6Monika BinderWomen 55A (37)1:41:12+14:51
9Pat MiethkeWomen 65A (39)2:23:58+56:36
9David HoggMen 70A (62)1:58:20+36:17
10Rohan HyslopMen 45A (35)2:48:28+58:46
10Barbara MartinWomen 65A (39)2:47:02+1:19:40
10Frank IngwersenMen 75A (36)2:57:14+1:42:06
11Elizabeth DunbarWomen 55A (37)2:47:51+1:21:30
13Martin EtheringtonMen 55A (64)2:37:01+1:10:20
14Jon GlanvilleMen 55A (64)2:42:04+1:15:23
14Tony GarrMen 60A (58)1:49:34+24:36
19John HardingMen 60A (58)2:50:06+1:25:08
Katy HoggM/W10N (47)completed
Ian ElzMen 60A (58)did not finish
Geoff WoodMen 65A (74)did not finish

QC Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Caroline PigerreWomen 20 Elite (30)1:41:15+13:47
5Anna SheldonWomen 21 Elite (47)2:20:55+26:36
8Kurt NeumannMen 21 Elite (71)2:39:52+30:12
16Lachlan HowardMen 21 Elite (71)3:33:15+1:23:35

RR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Stephen GoggsEOD H Long (27)did not finish
Susan BriggsEOD M (25)did not finish
Mace NeveEOD H Short (21)did not finish
Mace NeveEOD H Short (21)did not finish

RR A

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Rebecca MintyWomen 35A (29)1:32:30
1Allison JonesWomen 40A (15)1:32:11
1Michael BurtMen 55AS (30)1:35:51
2Elye DentMen 10A (9)50:44+2:15
2Liz AbbottWomen 55A (37)1:29:13+2:52
4Emily WalterWomen 45A (28)1:45:53+1:26
6Samuel WilsonMen 35A (23)4:15:01+2:04:47
6Kathie DentWomen 35A (29)2:35:25+1:02:55
6Kerryne JonesWomen 65A (39)2:05:55+38:33
8Eric WainwrightMen 70A (62)1:56:12+34:09
9Bruce BowenMen 65A (74)1:40:14+21:55
11Hugh MooreMen 65A (74)1:41:36+23:17
11Robert MouattMen 75A (36)2:58:57+1:43:49
12Bill JonesMen 65A (74)1:42:23+24:04
20Keith FifieldMen 65A (74)2:33:05+1:14:46
Ariadna IskhakovaM/W10N (47)completed
Mira WalterM/W10N (47)completed
Fedor IskhakovMen 35A (23)did not finish
Stephen GoggsEOD H Long (27)did not finish
Susan BriggsEOD M (25)did not finish
Karin SchulzEOD E (15)did not finish
Jenna LinehanEOD H Short (21)did not finish
Connor DentM/W10N (47)did not finish
Hayden DentM/W10N (47)did not finish

SH N

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Sandra StewartWomen 55AS (14)1:35:39
2Angus SheddenMen 40A (18)2:29:44+11:54
3Douglas JayMen 40A (18)2:44:32+26:42
3John Le CarpentierMen 75A (36)1:44:47+29:39
4Ruth SheddenWomen 40A (15)2:19:43+47:32
4Stephan WagnerMen 45AS (24)2:09:51+25:12
4Garry StewartMen 55AS (30)1:58:51+23:00
5John HodsdonMen 75A (36)2:07:52+52:44
6Peter MeyerMen 75A (36)2:17:07+1:01:59
7Val HodsdonWomen 65A (39)2:09:08+41:46
9John RussellMen 55AS (30)2:22:15+46:24
Euan SheddenM/W10N (47)completed
Rory SheddenM/W10N (47)completed
Robert SpryMen 65A (74)did not finish
Jackson JayEOD VE (11)did not finish

SO Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Trevor SauerMen 75A (36)2:22:39+1:07:31
9Murray HainesMen 60A (58)1:42:02+17:04

ST N

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Alastair GeorgeMen 20 Elite (46)2:08:56+16:42
4Georgia JonesWomen 20 Elite (30)1:45:00+17:32
5Rebecca GeorgeWomen 20 Elite (30)1:58:57+31:29
7Melissa AnnettsWomen 20 Elite (30)2:13:58+46:30
7Robert BennettMen 21 Elite (71)2:38:45+29:05
7Anna FitzgeraldWomen 21 Elite (47)2:27:58+33:39
9Duncan CurrieMen 20 Elite (46)2:29:29+37:15
11Benoit PecoudMen 20 Elite (46)3:02:44+1:10:30
11Lucy McGarvaWomen 21 Elite (47)2:44:21+50:02
12Sally-Anne HendersonWomen 21 Elite (47)3:18:57+1:24:38
13Michael ClaydenMen 20 Elite (46)4:11:10+2:18:56
14Lisa GrantWomen 21 Elite (47)4:18:57+2:24:38
15Andrew MorrisMen 21 Elite (71)3:30:20+1:20:40
Thomas GordonMen 20 Elite (46)did not finish
Itay ManorMen 21 Elite (71)did not finish
Eric MorrisMen 21 Elite (71)did not finish
Nicola BlatchfordWomen 21 Elite (47)did not finish
Briohny SeamanWomen 21 Elite (47)did not finish

SW S

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Simon UppillMen 21 Elite (71)2:09:40
2Bridget AndersonWomen 21 Elite (47)1:58:50+4:31
4Angus HainesMen 20 Elite (46)2:10:08+17:54
7Dante AfnanMen 20 Elite (46)2:23:18+31:04
8Nicholas CongediMen 20 Elite (46)2:28:27+36:13
9Meredith NormanWomen 20 Elite (30)2:32:39+1:05:11
10Sarah LimWomen 20 Elite (30)2:41:03+1:13:35
10Jenny CasanovaWomen 21 Elite (47)2:43:49+49:30

Taranaki

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Nick CollinsMen 65A (74)1:21:19+3:00
15Anne SandersonWomen 60A (48)2:57:24+1:37:19

TE S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
14Annie WhybourneWomen 60A (48)2:48:22+1:28:17
Dan BaschieraMen 60A (58)did not finish

TF Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
13Johanna Tavner-CornerWomen 60A (48)2:40:53+1:20:48
17Tony Tavner-CornerMen 70A (62)2:52:04+1:30:01

TF T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Brodie NankervisMen 21 Elite (71)2:20:31+10:51
6Ella JohnsonWomen 20 Elite (30)2:13:16+45:48

TJ S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Paul HoopmannMen 65A (74)1:19:19+1:00
4Toby CazzolatoMen 14A (33)1:22:39+24:34
10Aylwin LimMen 55AS (30)2:23:07+47:16

TK V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Warwick DavisMen 60A (58)1:35:12+10:14
7Sean SunleyMen 45AS (24)2:54:28+1:09:49
12Anne GarveyWomen 60A (48)2:33:03+1:12:58
13Paul ElamMen 65A (74)1:47:20+29:01
Julie SunleyWomen 45AS (37)did not finish

TT S

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2John LyonMen 80A (9)2:05:55+15:20
5Emily SorensenWomen 16A (38)1:30:09+19:25
10Trevor DimentMen 55A (64)2:23:27+56:46
23Barry WheelerMen 65A (74)3:00:17+1:41:58
Robert SmithMen 70A (62)did not finish
Erica DimentEOD H Short (21)did not finish

UG Q

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Robin SpriggsWomen 70A (35)1:29:17+15:50
8Juliana de NooyWomen 55A (37)2:08:39+42:18
10Christopher SpriggsMen 70A (62)2:14:32+52:29

Uppsala

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5David LingforsMen 21 Elite (71)2:29:33+19:53

UR N

30 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Linda SestaWomen 50A (22)1:43:24
1Maureen OgilvieWomen 80A (6)2:00:21
2William NolanM/W Open Easy (9)1:25:44+20:55
3Ant NolanMen 45A (35)2:09:26+19:44
3Ian JonesMen 50A (59)1:31:49+5:28
3Gayle ShepherdWomen 55AS (14)1:43:26+7:47
3Brian ClelandMen 80A (9)2:09:16+18:41
4Sophie JonesWomen 16A (38)1:26:10+15:26
4Dick OgilvieMen 70A (62)1:41:01+18:58
4Jitka KoprivaWomen 70A (35)1:29:30+16:03
5Danielle KoprivaWomen 35A (29)2:25:01+52:31
7Jane McKennaWomen 50A (22)4:01:41+2:18:17
8Nicholas WilmottMen 60A (58)1:40:32+15:34
8Jane BolandWomen Open B (26)2:11:49+55:24
9Margaret WilmottWomen 60A (48)2:08:01+47:56
10Lisa LampeWomen 55A (37)2:38:41+1:12:20
11Mary Jane MahonyWomen 70A (35)2:30:22+1:16:55
16Dave LottyMen 70A (62)2:50:16+1:28:13
Maggie MackayWomen 10A (13)did not finish
Finn MackayMen 16A (40)did not finish
Serena DoyleWomen 16A (38)did not finish
Maree DoyleWomen 20A (5)did not finish
Margaret JonesWomen 45A (28)did not finish
Shane DoyleMen 45AS (24)did not finish
Jim MackayMen 55A (64)did not finish
Michael LloydMen Open B (15)did not finish
Melanie ChristieWomen Open B (26)did not finish
Janette WilmottEOD M (25)did not finish
JANETTE WilmottEOD M (25)did not finish
Jonathan NolanM/W10N (47)did not finish

VN V

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Aston KeyMen 20 Elite (46)1:52:14
2Asha SteerWomen 20 Elite (30)1:36:49+9:21
4Laurina NeumannWomen 21 Elite (47)2:09:01+14:42
6Glenn JamesMen 20 Elite (46)2:22:12+29:58
8Clare BrownridgeWomen 21 Elite (47)2:28:49+34:30
9Mikkel Kaae-NielsenMen 21 Elite (71)2:57:42+48:02
9Thorlene EgertonWomen 21 Elite (47)2:37:53+43:34
10David BrownridgeMen 21 Elite (71)3:02:34+52:54
11Richard GoonanMen 21 Elite (71)3:03:04+53:24
13Jim RussellMen 21 Elite (71)3:11:36+1:01:56
13Jayne SalesWomen 21 Elite (47)3:41:50+1:47:31
14Simon RouseMen 21 Elite (71)3:29:50+1:20:10
Bruce ArthurMen 21 Elite (71)did not finish
Ben GoonanMen 21 Elite (71)did not finish
Peter HobbsMen 21 Elite (71)did not finish
Christopher NauntonMen 21 Elite (71)did not finish
Blair TrewinMen 21 Elite (71)did not finish

WA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Andrew KennedyMen 21AS (11)2:15:33
9Peter KreminskiMen 75A (36)2:22:43+1:07:35
Frank TomasMen 75A (36)did not finish

Wangaratta

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Andrew MasonMen 21AS (11)did not finish

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Hermann WehnerMen 90A (4)1:58:52

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Lisa CaulfieldWomen 35A (29)2:46:56+1:14:26

WH N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Robert BradleyMen 45AS (24)1:44:39
1Lynn DabbsWomen 65A (39)1:27:22
4Maureen FitzpatrickWomen 55AS (14)2:00:00+24:21
6Dan SmithMen 40A (18)4:11:11+1:53:21
9Belinda KinneallyWomen 35A (29)2:59:04+1:26:34
20Barry PearceMen 70A (62)3:57:08+2:35:05
Kevin WilliamsMen 70A (62)did not finish
Janet MorrisWomen 75A (17)did not finish
Barry HanlonMen 80A (9)did not finish

WO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Carol BrownlieWomen 65A (39)1:47:16+19:54
Ken BrownlieMen 70A (62)did not finish

Wolli creek

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Eshel LipmanMen 21A (24)2:13:12+16:01

WP N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Dale WallaceMen 55AS (30)1:43:26+7:35
4Sally DevenishWomen 45AS (37)2:15:29+19:03

WR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Ryder SeamanEOD VE (11)1:41:50
Henry NeylonEOD VE (11)did not finish

WR N

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Cameron McDougallMen 14A (33)1:38:24+40:19
6Iain CrossettMen 45AS (24)2:15:52+31:13
9Lachlan BillettMen 16A (40)2:12:28+43:28
10Pauline MooreWomen 70A (35)2:22:07+1:08:40
Joannah McDougallWomen 16A (38)did not finish
David BunnEOD H Long (27)did not finish
Izzi HutchinsonEOD H Long (27)did not finish
Roylene StanleyEOD H Long (27)did not finish
Charlie CheesleyEOD M (25)did not finish
Dale CleggEOD M (25)did not finish
Tadeusz DavenportEOD M (25)did not finish
Tadeusz DavenportEOD M (25)did not finish
Jack JanetzkiEOD M (25)did not finish
Jack JanetzkiEOD M (25)did not finish
Shani RajasekeraEOD M (25)did not finish
Shani RajasekeraEOD M (25)did not finish
Callum GardnerEOD E (15)did not finish
Vicky LuEOD E (15)did not finish
Lindsey YueEOD E (15)did not finish
Harry JanetzkiEOD VE (11)did not finish
Tom JanetzkiEOD VE (11)did not finish
Tom JanetzkiEOD VE (11)did not finish
Robert McDougallEOD VE (11)did not finish
Robert McDougallEOD VE (11)did not finish
Rebecca NeylanEOD VE (11)did not finish
Clementine NeylonEOD VE (11)did not finish

WR T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ian RathboneMen 65A (74)did not finish

YA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Remi AfnanMen 14A (33)1:31:58+33:53
7Sandra AfnanWomen 45AS (37)2:30:10+33:44
7Ruhi AfnanMen 50A (59)1:53:37+27:16

YV V

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Alex TarrMen 75A (36)1:15:08
1Graeme CadmanMen 85A (4)2:00:47
1Ryan CatesEOD M (25)1:55:18
1Greg CatesEOD H Short (21)1:08:12
2Ted van GeldermalsenMen 60A (58)1:26:56+1:58
2Kathryn TarnEOD H Short (21)1:33:28+25:16
3Ashley WhiteMen 10A (9)54:34+6:05
3Brody McCarthyMen 16A (40)1:37:53+8:53
3Heather ODonnellWomen Open B (26)1:46:16+29:51
5Glen WhiteMen 40A (18)3:20:55+1:03:05
5Christine SinickasWomen 65A (39)1:48:51+21:29
5Ruth GoddardWomen 70A (35)1:34:31+21:04
6Margi FreemantleWomen 60A (48)1:57:53+37:48
6Libby MeekingWomen 70A (35)1:44:44+31:17
7Tim WardropMen 21A (24)3:34:44+1:37:33
7Melissa GangemiWomen 35A (29)2:37:36+1:05:06
7Cormac McCarthyMen 55A (64)2:04:49+38:08
8Callum WhiteMen 14A (33)2:26:30+1:28:25
8Kathy LileyWomen 70A (35)1:53:00+39:33
12Jocelyn WattsWomen 55A (37)3:59:54+2:33:33
14John MeekingMen 70A (62)2:20:09+58:06
15Tim DentMen 65A (74)1:50:50+32:31
18David GoddardMen 70A (62)3:09:01+1:46:58
21Vincent SinickasMen 65A (74)2:52:06+1:33:47
Sheila CollsWomen 65A (39)did not finish
Sheila CollsWomen 65AS (5)did not finish
Janet TarrWomen 75A (17)did not finish
Emma CatesEOD E (15)did not finish
Emma CatesEOD E (15)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.