Official results for 2017 Australian 3 Days, charles Sturt University

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

Men 20 Elite

2 700 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyVN V17:546:37
2Dante AfnanSW S18:49+0:556:58
3Angus HainesSW S19:13+1:197:07
4Duncan CurrieST N19:24+1:307:11
5Alastair GeorgeST N20:02+2:087:25
6Noah PolandCC A20:19+2:257:31
7Tristan MillerCC A20:32+2:387:36
8Glenn JamesVN V21:12+3:187:51
9Jesse PiiroinenCC A23:33+5:398:43
10Mark GlanvilleCC A23:37+5:438:44
11Oliver MillCC A24:41+6:479:08
12Benoit PecoudST N25:10+7:169:19
13Nicholas CongediSW S25:31+7:379:27
14Thomas GordonST N27:20+9:2610:07
15Michael ClaydenST N31:39+13:4511:43
Patrick MillerCC Amispunched

Women 20 Elite

2 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara MelhuishCC A20:377:55
2Asha SteerVN V21:14+0:378:10
3Georgia JonesST N23:25+2:489:00
4Caroline PigerreQC Q23:44+3:079:07
5Meredith NormanSW S27:03+6:2610:24
6Rebecca GeorgeST N27:24+6:4710:32
7Sarah LimSW S27:26+6:4910:33
8Melissa AnnettsST N29:03+8:2611:10
9Miho YamazakiCC A31:40+11:0312:10
10Ella JohnsonTF T33:02+12:2512:42
Maree DoyleUR Ndid not start

Men 21 Elite

2 700 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillSW S16:596:17
2Brodie NankervisTF T17:10+0:116:21
3Andrew BarnettCC A18:14+1:156:45
4David LingforsUppsala18:35+1:366:52
5Mikkel Kaae-NielsenVN V19:23+2:247:10
6Itay ManorST N19:26+2:277:11
7Bruce ArthurVN V19:43+2:447:18
8Robert BennettST N20:01+3:027:24
9Martin DentCC A20:06+3:077:26
10Rob WalterCC A20:08+3:097:27
11Grant BluettCC A20:17+3:187:30
12Kurt NeumannQC Q21:07+4:087:49
13Eric MorrisST N21:29+4:307:57
14Andrew MorrisST N21:53+4:548:06
15Christopher NauntonVN V22:10+5:118:12
16David BrownridgeVN V22:16+5:178:14
17Tomas KrajcaCC A23:07+6:088:33
18Jim RussellVN V23:41+6:428:46
19Simon RouseVN V23:47+6:488:48
20Ben GoonanVN V24:15+7:168:58
21Lachlan HowardQC Q24:23+7:249:01
22Richard GoonanVN V25:05+8:069:17
23Gareth CandyCC A25:07+8:089:18
24Blair TrewinVN V26:38+9:399:51
25Jonathan SutcliffeBK V32:12+15:1311:55
Peter HobbsVN Vmispunched
David ShepherdCC Adid not start

Women 21 Elite

2 600 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordCC A19:187:25
2Bridget AndersonSW S19:45+0:277:35
3Jo AllisonCC A21:22+2:048:13
4Anna SheldonQC Q21:34+2:168:17
5Shannon JonesCC A21:46+2:288:22
6Nicola BlatchfordST N22:47+3:298:45
7Clare BrownridgeVN V23:03+3:458:51
8Briohny SeamanST N23:04+3:468:52
9Marina IskhakovaCC A23:53+4:359:11
10Jenny CasanovaSW S24:48+5:309:32
11Thorlene EgertonVN V25:22+6:049:45
12Anna FitzgeraldST N26:40+7:2210:15
13Lucy McGarvaST N26:59+7:4110:22
14Sally-Anne HendersonST N27:02+7:4410:23
15Lisa GrantST N27:11+7:5310:27
16Jayne SalesVN V28:41+9:2311:01
Laurina NeumannVN Vdid not start

M/W10N

1 700 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Cliff BarrettMF Vcompleted
Eleanor BarrettMF Vcompleted
Meredith BarrettMF Vcompleted
Connor DentRR Acompleted
Hayden DentRR Acompleted
Alton FreemanBF Ncompleted
Katy HoggPO Acompleted
Ariadna IskhakovaRR Acompleted
Angelina KozmaBK Vcompleted
Neo KozmaBK Vcompleted
Kari MarshBF Ncompleted
Jonathan NolanUR Ncompleted
Euan SheddenSH Ncompleted
Rory SheddenSH Ncompleted
Harriet ThompsonNC Ncompleted
Mira WalterRR Acompleted
Eleanor ThompsonNC Ndid not start

Men 10A

1 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A12:437:28
2Ashley WhiteYV V14:53+2:108:45
3Alex WoolfordBB N16:10+3:279:30

Women 10A

1 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca HoggPO A13:017:39
2Ella HoggPO A14:02+1:018:15
3Aoife RotheryBF N14:14+1:138:22
4Maggie MackayUR N17:03+4:0210:01

Men 12A

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB N12:317:21
2Makhaya HoggPO A12:47+0:167:31
3Jamie MarshBF N12:53+0:227:34
4Tommy MellaNC N13:56+1:258:11
5Oliver McFarlaneBF N26:34+14:0315:37

Women 12A

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V12:177:13
2Erika EnderbyNC N12:44+0:277:29
3Rebecca CraigNC N13:20+1:037:50
4Ingrid Shelton AgarAO A13:36+1:198:00
5Claire AdamsBK V20:42+8:2512:10
Milla KeyMF Vdid not start

Men 14A

2 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David StocksBS A14:337:16
2Torren ArthurMF V14:56+0:237:28
2Toby CazzolatoTJ S14:56+0:237:28
4Sam WoolfordBB N16:57+2:248:28
5Callum WhiteYV V17:24+2:518:42
6Oskar MellaNC N18:16+3:439:08
7Patrick Shelton AgarAO A19:06+4:339:33
8Remi AfnanYA S20:21+5:4810:10
9Oliver FreemanBF N20:31+5:5810:15
10Lachlan YoungBS A22:57+8:2411:28
11James LoveDR V39:00+24:2719:30
Clyde McGheeBN Ndid not start
Cameron McDougallWR Ndid not start

Women 14A

2 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serryn EenjesBG V18:099:04
2Justine HobsonBS A18:21+0:129:10
3Mikayla EnderbyNC N19:26+1:179:43
4Ellen JohnsonACT19:44+1:359:52
5Nea ShinglerBF N22:25+4:1611:12
6Natalie MillerBS A23:10+5:0111:35
7Andra LeungGO N24:45+6:3612:22
8Sophie TavernaCH V26:03+7:5413:01
9Luca BogdanovitsDR V49:15+31:0624:37
Tiia MarshBF Ndid not finish

Men 16A

2 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan BillettWR N20:117:45
2Ewan ShinglerBF N21:31+1:208:16
3Mason ArthurMF V22:00+1:498:27
4Ben HobsonBS A22:01+1:508:28
5Tenzing JohnsonACT22:31+2:208:39
6Brody McCarthyYV V23:46+3:359:08
7Finn MackayUR N25:45+5:349:54
8Oscar WoolfordBB N28:12+8:0110:50
9Archie NeylonBG V29:05+8:5411:11
10Tom KennedyGO N29:30+9:1911:20
11Angus LeungGO N29:31+9:2011:21
Alvin CraigNC Nmispunched
Jensen KeyMF Vmispunched
William DaveyMF Vmispunched

Women 16A

2 300 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ella CuthbertBS A17:447:42
2Ellen CurrieGO N19:20+1:368:24
3Zoe MelhuishPO A19:33+1:498:30
4Caitlin YoungBS A19:54+2:108:39
5Emily SorensenTT S20:30+2:468:54
6Sophie JonesUR N20:49+3:059:03
7Sarah DaviesDR V21:28+3:449:20
8Tshinta HopperBN N23:01+5:1710:00
9Claire BurgessNC N23:04+5:2010:01
10Joanna HillGO N25:07+7:2310:55
11Caitlyn SteerBG V25:47+8:0311:12
12Serena DoyleUR N29:27+11:4312:48
13Karina CherryBG V30:10+12:2613:06
Joannah McDougallWR Ndid not start

Women 20A

2 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare JessupGO N34:4315:05
2Annabelle MillBS A59:58+25:1526:04

Men 21A

2 600 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul de JonghBS A21:338:17
2Conan PrendergastEU V24:32+2:599:26
3Tim WardropYV V25:31+3:589:48
4Charles KeirGS N26:07+4:3410:02
5Ruairidh MacDonaldBF N27:32+5:5910:35
6Robert HerkesGO N30:16+8:4311:38
7Daniel Del DotBS A30:18+8:4511:39
8Eshel LipmanWolli creek52:49+31:1620:18

Women 21A

2 300 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Alex SinickasNorwooddid not start

Men 21AS

2 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew KennedyWA S20:048:43
2Darren SlatteryBN N22:03+1:599:35
3Ryan DaviesDR V29:44+9:4012:55
Dan MartinCC Nmispunched

Women 21AS

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate AlboroughNC N22:5312:42
Alice MartinCC Ndid not finish
Julie Goodinglake albertdid not start

Men 35A

2 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andy HoggPO A23:268:40
2Fedor IskhakovRR A24:18+0:529:00
3Simon LouisIK N25:39+2:139:30
4Geoff LawfordEU V27:18+3:5210:06
5Jose ZapataCC N31:06+7:4011:31
6Michael SinickasIvanhoe East33:14+9:4812:18
7Samuel WilsonRR A34:25+10:5912:44
Stephen CraigNC Ndid not start

Women 35A

2 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca MintyRR A19:268:26
2Melissa GangemiYV V21:35+2:099:23
3Alitia DougallBN N23:12+3:4610:05
4Phoebe DentCC N23:24+3:5810:10
5Samantha HoweNC N23:25+3:5910:10
6Brook MartinGO N23:33+4:0710:14
7Kelly CandyAO A23:36+4:1010:15
8Belinda KinneallyWH N24:17+4:5110:33
9Kathie DentRR A24:37+5:1110:42

Men 35AS

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC N25:3711:38
2Mark BrindleyGO N26:28+0:5112:01
3Kelly BarrettNE V28:14+2:3712:49

Men 40A

2 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Douglas JaySH N23:359:04
2Angus SheddenSH N23:43+0:089:07
3Glen WhiteYV V27:12+3:3710:27
4Tom WalterACT27:35+4:0010:36
5Damien EnderbyNC N32:22+8:4712:26
6Dan SmithWH N33:23+9:4812:50

Women 40A

2 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tracy MarshBF N19:528:38
2Allison JonesRR A20:23+0:318:51
3Ruth SheddenSH N22:50+2:589:55
4Saacha DonaldsonBF N28:10+8:1812:14
5Heather ODonnellYV V33:23+13:3114:30
Jenny BourneEU Vdid not finish

Men 45A

2 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew StocksBS A22:598:50
2Gregory DominishGO N23:31+0:329:02
3Scott SimsonNC N23:50+0:519:10
4Paul MarshBF N24:28+1:299:24
5Ant NolanUR N25:36+2:379:50
6Wayne PepperBN N26:32+3:3310:12
7Andrew JohnsonACT26:55+3:5610:21
8Rohan HyslopPO A28:39+5:4011:01
9David PolandBS A28:40+5:4111:01
10Colin DominishBN N31:57+8:5812:17
11Peter MillerBS A40:24+17:2515:32

Women 45A

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martina CraigNC N19:158:45
2Jennifer EnderbyNC N19:32+0:178:52
3Cath ChalmersBF N20:31+1:169:19
4Anita ScherrerBS A20:46+1:319:26
5Emily WalterRR A20:47+1:329:26
6Margaret JonesUR N24:31+5:1611:08
7Helen OCallaghanBB N26:16+7:0111:56
8Kelly YoungBS A26:56+7:4112:14
9Margaret PeelNC N27:09+7:5412:20
10Melanie ChristieUR N47:43+28:2821:41

Men 45AS

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane DoyleUR N16:279:08
2Andras BogdanovitsDR V18:39+2:1210:21
3Andrew HobsonBS A19:36+3:0910:53
4Darren EenjesBG V22:35+6:0812:32
5Iain CrossettWR N23:58+7:3113:18
6Ian JessupGO N24:47+8:2013:46
7Sean SunleyTK V34:00+17:3318:53
Stephan WagnerSH Ndid not start

Women 45AS

1 700 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Salme FullerIK N20:5612:18
2Sandra AfnanYA S23:21+2:2513:44
3Sally DevenishWP N27:45+6:4916:19
4Elaine MurdochGO N28:31+7:3516:46
5Maria OrrNC N28:54+7:5817:00
6Vanessa FreemanBF N29:25+8:2917:18
7Jo HobsonBS A30:42+9:4618:03
8Diana CharltonNC N32:12+11:1618:56
9Nicole DavisLO W32:26+11:3019:04
10Sharon BurgessNC N37:26+16:3022:01
Edith GrayAO Amispunched
Julie SunleyTK Vmispunched

Men 50A

2 300 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter AnnettsGO N18:217:58 Download route in GPX format
2Tony WoolfordBB N18:40+0:198:06
3Andy SimpsonBF N19:31+1:108:29
4Ruhi AfnanYA S19:38+1:178:32
5Mark FreemanBF N20:39+2:188:58
6Bruce BarnettBS A20:50+2:299:03
7Andrew WisniewskiBF N20:59+2:389:07
8Graham TurnerACT21:27+3:069:19
9Tony HillGO N22:16+3:559:40
10Jamie KennedyGO N22:46+4:259:53
11David GreenIK N23:03+4:4210:01
12Ari PiiroinenBS A23:32+5:1110:13
13Ian JonesUR N23:50+5:2910:21
14Andrew Mac DonaldBF N25:28+7:0711:04
15John CarberryNE V28:42+10:2112:28
16Ellis LeungGO N32:11+13:5013:59
17Sven JohnsonEV T36:27+18:0615:50
John Shelton AgarAO Amispunched
Chris MillBS Amispunched
Peter CharltonNC Ndid not finish
Don CherryBG Vdid not start

Women 50A

1 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N16:108:58
2Linda SestaUR N17:32+1:229:44
3Alison InglisBS A19:28+3:1810:48
4Tania KennedyGO N21:13+5:0311:47
5Janine SteerDR V22:27+6:1712:28
6Sharon LambertBN N24:33+8:2313:38
7Sue GarrPO A26:41+10:3114:49
8Jane McKennaUR N39:35+23:2521:59
Karen BlatchfordNC Ndid not start

Men 55A

2 200 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V17:508:06
2Mark ShinglerBF N19:21+1:318:47
3Ian DaviesDR V19:30+1:408:51
4Glenn BurgessNC N19:52+2:029:01
5Robert VincentNC N20:01+2:119:05
6Peter HopperBN N22:01+4:1110:00
7Graeme DawsonGO N22:17+4:2710:07
8Jon GlanvillePO A22:57+5:0710:25
9Nick MelhuishPO A23:45+5:5510:47
10Martin EtheringtonPO A24:04+6:1410:56
11Geoff PeelNC N24:07+6:1710:57
12Cormac McCarthyYV V24:20+6:3011:03
13Trevor DimentTT S24:39+6:4911:12
14Cliff HowardEN Q25:47+7:5711:43
15Jim MackayUR N29:57+12:0713:36
16Colin CurrieGO N30:21+12:3113:47
17Malcolm RobertsNC N31:09+13:1914:09
18Aylwin LimTJ S31:47+13:5714:26
19Martin KozmaBK V35:38+17:4816:11
20Bjorn MellaNC N50:24+32:3422:54
21Michael BurtRR A1:04:47+46:5729:26
Greg BarbourBF Nmispunched
Ken YoungBS Amispunched
Simon GeorgeBF Ndid not start

Women 55A

1 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N17:549:56
2Gayle QuantockNC N18:17+0:2310:09
3Ana HercegPO A19:23+1:2910:46
4Joanna ParrBF N19:41+1:4710:56
5Airdrie LongGO N20:36+2:4211:26
6Liz AbbottRR A21:18+3:2411:50
7Monika BinderPO A23:44+5:5013:11
8Juliana de NooyUG Q23:53+5:5913:16
9Prue DobbinBK V25:27+7:3314:08
10Jocelyn WattsYV V35:44+17:5019:51
11Elizabeth DunbarPO A47:17+29:2326:16
Lisa LampeUR Ndid not start
Toni BrownBS Adid not start

Men 55AS

1 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dale WallaceWP N19:0311:12
2Michael HalmyBN N20:46+1:4312:12
3Bill VandendoolBK V21:00+1:5712:21
4Peter OrrNC N22:24+3:2113:10
5Garry StewartSH N23:58+4:5514:05
6Geoff AdamsBK V25:24+6:2114:56
7John RussellSH N26:08+7:0515:22
8Tom de JonghBS A27:22+8:1916:05

Women 55AS

1 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBS A24:4416:29
2Sandra StewartSH N30:09+5:2520:06
3Gayle ShepherdUR N34:08+9:2422:45
4Julie MannIK N40:44+16:0027:09

Men 60A

1 800 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N14:278:01
2Grant McDonaldAO A16:29+2:029:09
3Nicholas WilmottUR N17:01+2:349:27
4Roch PrendergastEU V17:08+2:419:31
5Geoff TodkillNC N17:13+2:469:33
6Melvyn CoxBN N17:43+3:169:50
7Warwick DavisTK V19:16+4:4910:42
8Rod GrayEU V20:04+5:3711:08
9John ScownAO A20:07+5:4011:10
10Murray HainesSO Q21:43+7:1612:03
11Andrew LumsdenBF N22:15+7:4812:21
12Rudi LandsiedelNC N23:05+8:3812:49
13Tony GarrPO A25:10+10:4313:58
14John HardingPO A28:57+14:3016:05
15Mark WilmottIK N37:07+22:4020:37
16Dan BaschieraTE S46:28+32:0125:48
Andrew Cumming ThomACTdid not finish
James LithgowGO Ndid not start
Ian ElzPO Adid not start

Women 60A

1 700 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin UppillOH S18:5911:10
2Carolyn JacksonBK V19:01+0:0211:11
3Hilary WoodCC N21:40+2:4112:44
4Mary McDonaldAO A22:28+3:2913:12
5Robyn PallasCC N23:21+4:2213:44
5Debbie ByersBF N23:21+4:2213:44
7Sue FroudeIK N27:05+8:0615:55
8Ann ScownAO A28:34+9:3516:48
9Anne SandersonTaranaki32:06+13:0718:52
10Annie WhybourneTE S34:07+15:0820:04
11Margaret WilmottUR N34:52+15:5320:30
12Judy PrendergastEU V35:29+16:3020:52
13Anne GarveyTK V35:33+16:3420:54
14Anne WilsonBB Q35:39+16:4020:58
Vicki WilmottIK Ndid not start

Men 65A

1 700 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gordon WilsonBN N15:158:58
2Nick CollinsTaranaki17:04+1:4910:02
3Tony RadfordBG V17:15+2:0010:08
4Adrian UppillOH S17:18+2:0310:10
5Paul HoopmannTJ S17:21+2:0610:12
6Robert RapkinsEN Q17:38+2:2310:22
7Bill JonesRR A18:18+3:0310:45
8Richard MatthewsLO W18:55+3:4011:07
9Chris WilmottIK N18:57+3:4211:08
10Jim LeeNC N19:02+3:4711:11
11Peter ShepherdIK N19:36+4:2111:31
12Bruce BowenRR A19:43+4:2811:35
13Paul ElamTK V20:40+5:2512:09
14Keith JayIK N21:44+6:2912:47
15Tim DentYV V22:18+7:0313:07
16Keith FifieldRR A24:01+8:4614:07
17Bob HawkinsNT N24:20+9:0514:18
18Warwick SelbyGO N26:32+11:1715:36
19Murray HannaBK V28:29+13:1416:45
20Doug WilsonBB Q32:28+17:1319:05
21Barry WheelerTT S35:27+20:1220:51
22Vincent SinickasYV V39:42+24:2723:21
Rob SimmonsAW Vdid not start
Ian RathboneWR Tdid not start
Hugh MooreRR Adid not start
Nick DentCC Ndid not start

Women 65A

1 700 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Valerie BarkerBS A20:3312:05
2Lynda RapkinsEN Q22:02+1:2912:57
3Carol BrownlieWO W22:51+2:1813:26
4Alison RadfordBG V23:06+2:3313:35
5Carol JacobsonGO N25:06+4:3314:45
6Pat MiethkePO A26:58+6:2515:51
7Barbara MartinPO A28:00+7:2716:28
8Sheila CollsYV V28:50+8:1716:57
9Kerryne JonesRR A31:33+11:0018:33
10Val HodsdonSH N34:45+14:1220:26
11Rhonda BowlingEN Q36:06+15:3321:14
12Barbara JunghansGO N42:57+22:2425:15
Christine SinickasYV Vdid not start
Lynn DabbsWH Ndid not start

Men 65AS

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bill MonaghanPO A20:3818:45

Women 65AS

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cheryl BluettBN N34:5231:41

Men 70A

1 500 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ross BarrGO N14:299:39
2Steve FlickBN N15:10+0:4110:06
3Terry BluettBN N16:03+1:3410:42
4Jim MerchantGO N17:04+2:3511:22
5Eric WainwrightRR A17:55+3:2611:56
6Dennis TrewinBS A18:23+3:5412:15
7Ron JunghansGO N18:41+4:1212:27
8Rod DominishEN Q19:37+5:0813:04
9David HoggPO A20:05+5:3613:23
10Peter YeatesDR V21:09+6:4014:06
11John MeekingYV V22:34+8:0515:02
12Christopher SpriggsUG Q22:43+8:1415:08
13Dave LottyUR N22:50+8:2115:13
14Ken JacobsonGO N24:10+9:4116:06
15Ken BrownlieWO W25:25+10:5616:56
16Kevin CurbyIK N25:44+11:1517:09
17Ross KellyAL T26:32+12:0317:41
18David GoddardYV V38:20+23:5125:33
Dick OgilvieUR Nmispunched
Leigh PrivettAW Vdid not start
Kevin WilliamsWH Ndid not start
Robert SmithTT Sdid not start

Women 70A

1 500 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth GoddardYV V20:1013:26
2Jenny HawkinsBS A23:20+3:1015:33
3Mary Jane MahonyUR N26:48+6:3817:52
4Libby MeekingYV V27:08+6:5818:05
5Jean BaldwinGS N27:15+7:0518:10
6Kathy LileyYV V27:31+7:2118:20
7Margaret DuguidIK N29:07+8:5719:24
8Pauline MooreWR N31:49+11:3921:12
9Toni FrankBO W43:57+23:4729:18
Judi HerkesBK Vmispunched
Robin SpriggsUG Qmispunched

Men 75A

1 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Basil BaldwinGS N20:4513:50
2John HodsdonSH N20:51+0:0613:54
3Darryl ErbacherPO A22:32+1:4715:01
4Peter MeyerSH N22:40+1:5515:06
4Peter KreminskiWA S22:40+1:5515:06
6Frank TomasWA S23:13+2:2815:28
7John Le CarpentierSH N23:40+2:5515:46
8Trevor SauerSO Q26:15+5:3017:30
9James BowlingEN Q26:17+5:3217:31
10Frank IngwersenPO A43:42+22:5729:08
11Robert MouattRR A53:40+32:5535:46
Alex TarrYV Vmispunched
Graham GalbraithBN Ndid not start

Women 75A

1 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A27:3218:21
2Helen AlexanderBK V32:54+5:2221:56
3Christa SchaferGO N38:01+10:2925:20
4Sue ThomsonGO N41:33+14:0127:42
5Janet TarrYV V42:35+15:0328:23
Janet MorrisWH Nmispunched

Men 80A

1 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John LyonTT S33:4422:29
2Brian ClelandUR N39:45+6:0126:30
3Eino MeuronenBS A43:39+9:5529:06
Barry HanlonWH Ndid not start

Women 80A

1 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N29:4527:02
Dorothy AdrianNE Vmispunched

Men 85A

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme CadmanYV V37:0533:42

Women 85A

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HealyNE V38:0434:36

Men 90A

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWE A36:0132:44
Neil SchaferGO Ndid not start

Women Junior B

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arika BogdanovitsDR V45:2722:43

Men Open B

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark JillardKaleen 18:079:03
2William ThompsonNC N21:35+3:2810:47
3Bram SlagmolenACT23:53+5:4611:56
4Ian DiasPatterson Lakes35:11+17:0417:35
Michael LloydUR Ndid not start

Women Open B

2 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cassandra ThompsonNC N23:4111:50
2Leone CarberryNE V34:55+11:1417:27
3Kathleen BarrettMF V36:14+12:3318:07
4Dayle GreenIK N38:18+14:3719:09
5Linda GregoryACT38:57+15:1619:28
6Jane BolandUR N48:46+25:0524:23
7Wendy TavernaCH V59:03+35:2229:31

M/W Open Easy

1 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William NolanUR N18:0110:35
2Justine BrindleyGO N29:13+11:1217:11
Josie SlagmolenACTmispunched

M/W Open Very Easy

1 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hannah AdamsBK V33:0719:28
1Hannah AdamsBK V33:0719:28

EOD H Long

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hugo McCahon-BoersmaGO24:1711:02
2Stephen GoggsRR A24:54+0:3711:19
3Erica DimentTT S31:08+6:5114:09
4Brendan Judd- -31:10+6:5314:09
5Raylene StanleyWR N33:00+8:4315:00
6Wayne LoveDR V35:29+11:1216:07
7Bill Vera Krautz McCluskeyAW V53:49+29:3224:27
Mykal MarshamPO Amispunched
Izzi HutchinsonWR Nmispunched
Derryn McGarvaWR Nmispunched

EOD M

2 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Raelee EenjesBG31:0515:32
2Charlie CheeseleyWR N35:46+4:4117:53
3Archie PerrotWR N40:20+9:1520:10
4Oscar PerrotWR N40:21+9:1620:10
5Cathy McNabAW V41:36+10:3120:48
6Gordon ChambersWR N59:00+27:5529:30
7Janette WilmottUR N1:07:46+36:4133:53
8Barbara BluettWR N1:08:44+37:3934:22
David NeylonWR Nmispunched
Janelle StevensonAO Adid not start

EOD E

1 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henry NeylonWR N14:438:39
2Sarah LoveDR V15:05+0:228:52
3Lyra SimpsonBF15:49+1:069:18
4Lindsey YueWR N16:53+2:109:55
5Clementine NeylonWR N19:32+4:4911:29
6Vicky LuWR N26:45+12:0215:44
7Jeffa LyonTT S1:17:38+1:02:5545:40

EOD H Short

1 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tadeusz DavenportWR N19:2512:56
2Shani RajkasekeraWR N21:57+2:3214:38
3Amanda BilletWR N28:33+9:0819:02
4Hannah BilletWR N31:56+12:3121:17
5Barbara DawsonGO N32:34+13:0921:42

Please report errors in the result list to the organiser.