Orienteering Australia

Official results for 2017 Australian 3 Days, charles Sturt University

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Brendan JuddEOD H Long (27)31:10+6:5314:09

ACT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Bram SlagmolenMen Open B (15)23:53+5:4611:56
4Tom WalterMen 40A (18)27:35+4:0010:36
4Ellen JohnsonWomen 14A (29)19:44+1:359:52
5Linda GregoryWomen Open B (26)38:57+15:1619:28
5Tenzing JohnsonMen 16A (40)22:31+2:208:39
7Andrew JohnsonMen 45A (35)26:55+3:5610:21
8Graham TurnerMen 50A (59)21:27+3:069:19
Josie SlagmolenM/W Open Easy (9)mispunched
Andrew Cumming ThomMen 60A (58)did not finish

AL T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Ross KellyMen 70A (62)26:32+12:0317:41

AO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Jane SayeEOD H Long (27)not competing
Jane SayeEOD H Long (27)not competing

AO A

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Grant McDonaldMen 60A (58)16:29+2:029:09
4Mary McDonaldWomen 60A (48)22:28+3:2913:12
4Ingrid Shelton AgarWomen 12A (13)13:36+1:198:00
7Patrick Shelton AgarMen 14A (33)19:06+4:339:33
7Kelly CandyWomen 35A (29)23:36+4:1010:15
8Ann ScownWomen 60A (48)28:34+9:3516:48
9John ScownMen 60A (58)20:07+5:4011:10
John Shelton AgarMen 50A (59)mispunched
Edith GrayWomen 45AS (37)mispunched
Moira KufferWomen 21A (4)not competing
Alan KufferMen 35A (23)not competing
Ian ProsserMen 55A (64)not competing
Conor BendleMen Open B (15)not competing
Janelle StevensonEOD M (25)did not start

AW V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Cathy McNabEOD M (25)41:36+10:3120:48
7Bill Vera Krautz McCluskeyEOD H Long (27)53:49+29:3224:27
Alex FreireEOD H Long (27)not competing
Raf FreireEOD H Long (27)not competing
Vera Bill McCluskey KrautzEOD H Long (27)not competing
Vicky LuEOD E (15)not competing
Bill Vera Krautz McCluskeyEOD H Short (21)not competing
Rob SimmonsMen 65A (74)did not start
Leigh PrivettMen 70A (62)did not start

BB N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jamie WoolfordMen 12A (15)12:317:21
2Tony WoolfordMen 50A (59)18:40+0:198:06
3Alex WoolfordMen 10A (9)16:10+3:279:30
4Sam WoolfordMen 14A (33)16:57+2:248:28
7Helen OCallaghanWomen 45A (28)26:16+7:0111:56
8Oscar WoolfordMen 16A (40)28:12+8:0110:50

BB Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Anne WilsonWomen 60A (48)35:39+16:4020:58
20Doug WilsonMen 65A (74)32:28+17:1319:05

BF

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Lyra SimpsonEOD E (15)15:49+1:069:18
Lyra SimpsonWomen 10A (13)not competing
Jennifer CrockartEOD E (15)not competing
Lyra SimpsonEOD VE (11)not competing

BF N

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Eoin RotheryMen 60A (58)14:278:01
1Paula ShinglerWomen 50A (22)16:108:58
1Tracy MarshWomen 40A (15)19:528:38
2Mark ShinglerMen 55A (64)19:21+1:318:47
2Ewan ShinglerMen 16A (40)21:31+1:208:16
3Jamie MarshMen 12A (15)12:53+0:227:34
3Aoife RotheryWomen 10A (13)14:14+1:138:22
3Cath ChalmersWomen 45A (28)20:31+1:169:19
3Andy SimpsonMen 50A (59)19:31+1:108:29
4Saacha DonaldsonWomen 40A (15)28:10+8:1812:14
4Paul MarshMen 45A (35)24:28+1:299:24
4Joanna ParrWomen 55A (37)19:41+1:4710:56
5Oliver McFarlaneMen 12A (15)26:34+14:0315:37
5Ruairidh MacDonaldMen 21A (24)27:32+5:5910:35
5Debbie ByersWomen 60A (48)23:21+4:2213:44
5Nea ShinglerWomen 14A (29)22:25+4:1611:12
5Mark FreemanMen 50A (59)20:39+2:188:58
6Vanessa FreemanWomen 45AS (37)29:25+8:2917:18
7Andrew WisniewskiMen 50A (59)20:59+2:389:07
9Oliver FreemanMen 14A (33)20:31+5:5810:15
11Andrew LumsdenMen 60A (58)22:15+7:4812:21
14Andrew Mac DonaldMen 50A (59)25:28+7:0711:04
Alton FreemanM/W10N (47)completed
Kari MarshM/W10N (47)completed
Greg BarbourMen 55A (64)mispunched
Tiia MarshWomen 14A (29)did not finish
Jock DavisMen 35A (23)not competing
Nicola NyghWomen 45AS (37)not competing
Simon GeorgeMen 55A (64)did not start

BG

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Raelee EenjesEOD M (25)31:0515:32

BG V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Serryn EenjesWomen 14A (29)18:099:04
3Tony RadfordMen 65A (74)17:15+2:0010:08
4Darren EenjesMen 45AS (24)22:35+6:0812:32
4Alison RadfordWomen 65A (39)23:06+2:3313:35
9Archie NeylonMen 16A (40)29:05+8:5411:11
11Caitlyn SteerWomen 16A (38)25:47+8:0311:12
13Karina CherryWomen 16A (38)30:10+12:2613:06
Neil BarrEOD H Long (27)not competing
Neil BarrEOD H Long (27)not competing
Don CherryMen 50A (59)did not start

BK V

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hannah AdamsM/W Open Very Easy (4)33:0719:28
1Hannah AdamsM/W Open Very Easy (4)33:0719:28
2Carolyn JacksonWomen 60A (48)19:01+0:0211:11
2Helen AlexanderWomen 75A (17)32:54+5:2221:56
3Bill VandendoolMen 55AS (30)21:00+1:5712:21
5Claire AdamsWomen 12A (13)20:42+8:2512:10
6Geoff AdamsMen 55AS (30)25:24+6:2114:56
9Prue DobbinWomen 55A (37)25:27+7:3314:08
19Martin KozmaMen 55A (64)35:38+17:4816:11
19Murray HannaMen 65A (74)28:29+13:1416:45
25Jonathan SutcliffeMen 21 Elite (71)32:12+15:1311:55
Angelina KozmaM/W10N (47)completed
Neo KozmaM/W10N (47)completed
Judi HerkesWomen 70A (35)mispunched

BN N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Cheryl BluettWomen 65AS (5)34:5231:41
1Gordon WilsonMen 65A (74)15:158:58
2Darren SlatteryMen 21AS (11)22:03+1:599:35
2Steve FlickMen 70A (62)15:10+0:4110:06
2Michael HalmyMen 55AS (30)20:46+1:4312:12
3Alitia DougallWomen 35A (29)23:12+3:4610:05
3Terry BluettMen 70A (62)16:03+1:3410:42
6Melvyn CoxMen 60A (58)17:43+3:169:50
6Peter HopperMen 55A (64)22:01+4:1110:00
6Sharon LambertWomen 50A (22)24:33+8:2313:38
6Wayne PepperMen 45A (35)26:32+3:3310:12
8Tshinta HopperWomen 16A (38)23:01+5:1710:00
10Colin DominishMen 45A (35)31:57+8:5812:17
Bob MorganMen 55A (64)not competing
Clyde McGheeMen 14A (33)did not start
Graham GalbraithMen 75A (36)did not start

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Toni FrankWomen 70A (35)43:57+23:4729:18

BS A

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1David StocksMen 14A (33)14:337:16
1Paul de JonghMen 21A (24)21:338:17
1Ella CuthbertWomen 16A (38)17:447:42
1Matthew StocksMen 45A (35)22:598:50
1Jane BarnettWomen 55AS (14)24:4416:29
1Valerie BarkerWomen 65A (39)20:3312:05
2Annabelle MillWomen 20A (5)59:58+25:1526:04
2Jenny HawkinsWomen 70A (35)23:20+3:1015:33
2Justine HobsonWomen 14A (29)18:21+0:129:10
3Eino MeuronenMen 80A (9)43:39+9:5529:06
3Alison InglisWomen 50A (22)19:28+3:1810:48
3Andrew HobsonMen 45AS (24)19:36+3:0910:53
4Caitlin YoungWomen 16A (38)19:54+2:108:39
4Ben HobsonMen 16A (40)22:01+1:508:28
4Anita ScherrerWomen 45A (28)20:46+1:319:26
6Natalie MillerWomen 14A (29)23:10+5:0111:35
6Dennis TrewinMen 70A (62)18:23+3:5412:15
6Bruce BarnettMen 50A (59)20:50+2:299:03
7Daniel Del DotMen 21A (24)30:18+8:4511:39
7Jo HobsonWomen 45AS (37)30:42+9:4618:03
8Kelly YoungWomen 45A (28)26:56+7:4112:14
8Tom de JonghMen 55AS (30)27:22+8:1916:05
9David PolandMen 45A (35)28:40+5:4111:01
10Lachlan YoungMen 14A (33)22:57+8:2411:28
11Peter MillerMen 45A (35)40:24+17:2515:32
12Ari PiiroinenMen 50A (59)23:32+5:1110:13
Ken YoungMen 55A (64)mispunched
Chris MillMen 50A (59)mispunched
Kevin PaineMen 85A (4)not competing
Toni BrownWomen 55A (37)did not start

CC A

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Tara MelhuishWomen 20 Elite (30)20:377:55
1Belinda LawfordWomen 21 Elite (47)19:187:25
3Andrew BarnettMen 21 Elite (71)18:14+1:156:45
3Jo AllisonWomen 21 Elite (47)21:22+2:048:13
5Shannon JonesWomen 21 Elite (47)21:46+2:288:22
6Noah PolandMen 20 Elite (46)20:19+2:257:31
7Tristan MillerMen 20 Elite (46)20:32+2:387:36
9Jesse PiiroinenMen 20 Elite (46)23:33+5:398:43
9Miho YamazakiWomen 20 Elite (30)31:40+11:0312:10
9Martin DentMen 21 Elite (71)20:06+3:077:26
9Marina IskhakovaWomen 21 Elite (47)23:53+4:359:11
10Mark GlanvilleMen 20 Elite (46)23:37+5:438:44
10Rob WalterMen 21 Elite (71)20:08+3:097:27
11Oliver MillMen 20 Elite (46)24:41+6:479:08
11Grant BluettMen 21 Elite (71)20:17+3:187:30
17Tomas KrajcaMen 21 Elite (71)23:07+6:088:33
23Gareth CandyMen 21 Elite (71)25:07+8:089:18
Patrick MillerMen 20 Elite (46)mispunched
Matthew CraneMen 21 Elite (71)not competing
Mark GregsonMen 21 Elite (71)not competing
David ShepherdMen 21 Elite (71)did not start

CC N

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Hilary WoodWomen 60A (48)21:40+2:4112:44
4Phoebe DentWomen 35A (29)23:24+3:5810:10
5Jose ZapataMen 35A (23)31:06+7:4011:31
5Robyn PallasWomen 60A (48)23:21+4:2213:44
Dan MartinMen 21AS (11)mispunched
Alice MartinWomen 21AS (6)did not finish
Jose ZapataMen 21AS (11)not competing
Colin PriceMen 55AS (30)not competing
Nick DentMen 65A (74)did not start

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Wendy TavernaWomen Open B (26)59:03+35:2229:31
8Sophie TavernaWomen 14A (29)26:03+7:5413:01

DR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Peter HobbsEOD H Short (21)not competing

DR V

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Arika BogdanovitsWomen Junior B (3)45:2722:43
2Sarah LoveEOD E (15)15:05+0:228:52
2Andras BogdanovitsMen 45AS (24)18:39+2:1210:21
3Ian DaviesMen 55A (64)19:30+1:408:51
3Ryan DaviesMen 21AS (11)29:44+9:4012:55
5Janine SteerWomen 50A (22)22:27+6:1712:28
6Wayne LoveEOD H Long (27)35:29+11:1216:07
7Sarah DaviesWomen 16A (38)21:28+3:449:20
9Luca BogdanovitsWomen 14A (29)49:15+31:0624:37
10Peter YeatesMen 70A (62)21:09+6:4014:06
11James LoveMen 14A (33)39:00+24:2719:30
Merv BendleMen Open B (15)not competing
Chris BendleWomen Open B (26)not competing
Amber LouwEOD M (25)not competing
Eric LouwEOD H Short (21)not competing
Wayne LoveEOD H Short (21)not competing
Wayne LoveEOD H Short (21)not competing

EN Q

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Lynda RapkinsWomen 65A (39)22:02+1:2912:57
6Robert RapkinsMen 65A (74)17:38+2:2310:22
8Rod DominishMen 70A (62)19:37+5:0813:04
9James BowlingMen 75A (36)26:17+5:3217:31
11Rhonda BowlingWomen 65A (39)36:06+15:3321:14
14Cliff HowardMen 55A (64)25:47+7:5711:43

EU V

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Conan PrendergastMen 21A (24)24:32+2:599:26
4Geoff LawfordMen 35A (23)27:18+3:5210:06
4Roch PrendergastMen 60A (58)17:08+2:419:31
8Rod GrayMen 60A (58)20:04+5:3711:08
12Judy PrendergastWomen 60A (48)35:29+16:3020:52
Jenny BourneWomen 40A (15)did not finish

EV T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Sven JohnsonMen 50A (59)36:27+18:0615:50

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hugo McCahon-BoersmaEOD H Long (27)24:1711:02

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Long (27)not competing

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Short (21)not competing

GO N

35 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Clare JessupWomen 20A (5)34:4315:05
1Peter AnnettsMen 50A (59)18:217:58Download route in GPX format
1Ross BarrMen 70A (62)14:299:39
2Mark BrindleyMen 35AS (9)26:28+0:5112:01
2Ellen CurrieWomen 16A (38)19:20+1:368:24
2Gregory DominishMen 45A (35)23:31+0:329:02
2Justine BrindleyM/W Open Easy (9)29:13+11:1217:11
3Christa SchaferWomen 75A (17)38:01+10:2925:20
4Tania KennedyWomen 50A (22)21:13+5:0311:47
4Sue ThomsonWomen 75A (17)41:33+14:0127:42
4Jim MerchantMen 70A (62)17:04+2:3511:22
4Elaine MurdochWomen 45AS (37)28:31+7:3516:46
5Barbara DawsonEOD H Short (21)32:34+13:0921:42
5Airdrie LongWomen 55A (37)20:36+2:4211:26
5Carol JacobsonWomen 65A (39)25:06+4:3314:45
6Robert HerkesMen 21A (24)30:16+8:4311:38
6Brook MartinWomen 35A (29)23:33+4:0710:14
6Ian JessupMen 45AS (24)24:47+8:2013:46
7Graeme DawsonMen 55A (64)22:17+4:2710:07
7Andra LeungWomen 14A (29)24:45+6:3612:22
7Ron JunghansMen 70A (62)18:41+4:1212:27
9Tony HillMen 50A (59)22:16+3:559:40
10Joanna HillWomen 16A (38)25:07+7:2310:55
10Tom KennedyMen 16A (40)29:30+9:1911:20
10Jamie KennedyMen 50A (59)22:46+4:259:53
11Angus LeungMen 16A (40)29:31+9:2011:21
12Barbara JunghansWomen 65A (39)42:57+22:2425:15
14Ken JacobsonMen 70A (62)24:10+9:4116:06
16Colin CurrieMen 55A (64)30:21+12:3113:47
16Ellis LeungMen 50A (59)32:11+13:5013:59
18Warwick SelbyMen 65A (74)26:32+11:1715:36
Ross MorrisonMen 45A (35)not competing
Johnny PetersenMen 60A (58)not competing
Barbara DawsonEOD H Short (21)not competing
Barbara HillEOD H Short (21)not competing
James LithgowMen 60A (58)did not start
Neil SchaferMen 90A (4)did not start

GS N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Basil BaldwinMen 75A (36)20:4513:50
4Charles KeirMen 21A (24)26:07+4:3410:02
5Jean BaldwinWomen 70A (35)27:15+7:0518:10

IK N

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Salme FullerWomen 45AS (37)20:5612:18
3Simon LouisMen 35A (23)25:39+2:139:30
4Dayle GreenWomen Open B (26)38:18+14:3719:09
4Julie MannWomen 55AS (14)40:44+16:0027:09
7Sue FroudeWomen 60A (48)27:05+8:0615:55
7Margaret DuguidWomen 70A (35)29:07+8:5719:24
9Chris WilmottMen 65A (74)18:57+3:4211:08
11Peter ShepherdMen 65A (74)19:36+4:2111:31
11David GreenMen 50A (59)23:03+4:4210:01
14Keith JayMen 65A (74)21:44+6:2912:47
15Mark WilmottMen 60A (58)37:07+22:4020:37
16Kevin CurbyMen 70A (62)25:44+11:1517:09
Vicki WilmottWomen 60A (48)did not start

Ivanhoe East

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Michael SinickasMen 35A (23)33:14+9:4812:18

Kaleen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Mark JillardMen Open B (15)18:079:03

lake albert

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Julie GoodingWomen 21AS (6)did not start

LO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Richard MatthewsMen 65A (74)18:55+3:4011:07
9Nicole DavisWomen 45AS (37)32:26+11:3019:04

MF V

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sophie ArthurWomen 12A (13)12:177:13
1Warren KeyMen 55A (64)17:508:06
2Torren ArthurMen 14A (33)14:56+0:237:28
3Mason ArthurMen 16A (40)22:00+1:498:27
3Kathleen BarrettWomen Open B (26)36:14+12:3318:07
Cliff BarrettM/W10N (47)completed
Eleanor BarrettM/W10N (47)completed
Meredith BarrettM/W10N (47)completed
Jensen KeyMen 16A (40)mispunched
William DaveyMen 16A (40)mispunched
Milla KeyWomen 12A (13)did not start

NC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Kendall OConnorEOD H Long (27)not competing

NC N

36 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Shane JenkinsMen 35AS (9)25:3711:38
1Cassandra ThompsonWomen Open B (26)23:4111:50
1Martina CraigWomen 45A (28)19:158:45
1Carolyn MatthewsWomen 55A (37)17:549:56
1Kate AlboroughWomen 21AS (6)22:5312:42
2Erika EnderbyWomen 12A (13)12:44+0:277:29
2Jennifer EnderbyWomen 45A (28)19:32+0:178:52
2Gayle QuantockWomen 55A (37)18:17+0:2310:09
2William ThompsonMen Open B (15)21:35+3:2810:47
3Rebecca CraigWomen 12A (13)13:20+1:037:50
3Scott SimsonMen 45A (35)23:50+0:519:10
3Mikayla EnderbyWomen 14A (29)19:26+1:179:43
4Tommy MellaMen 12A (15)13:56+1:258:11
4Glenn BurgessMen 55A (64)19:52+2:029:01
4Peter OrrMen 55AS (30)22:24+3:2113:10
5Damien EnderbyMen 40A (18)32:22+8:4712:26
5Geoff TodkillMen 60A (58)17:13+2:469:33
5Robert VincentMen 55A (64)20:01+2:119:05
5Samantha HoweWomen 35A (29)23:25+3:5910:10
5Maria OrrWomen 45AS (37)28:54+7:5817:00
6Oskar MellaMen 14A (33)18:16+3:439:08
8Diana CharltonWomen 45AS (37)32:12+11:1618:56
9Claire BurgessWomen 16A (38)23:04+5:2010:01
9Margaret PeelWomen 45A (28)27:09+7:5412:20
10Jim LeeMen 65A (74)19:02+3:4711:11
10Sharon BurgessWomen 45AS (37)37:26+16:3022:01
11Geoff PeelMen 55A (64)24:07+6:1710:57
12Rudi LandsiedelMen 60A (58)23:05+8:3812:49
17Malcolm RobertsMen 55A (64)31:09+13:1914:09
20Bjorn MellaMen 55A (64)50:24+32:3422:54
Harriet ThompsonM/W10N (47)completed
Alvin CraigMen 16A (40)mispunched
Peter CharltonMen 50A (59)did not finish
Ian DempseyMen 60A (58)not competing
Kerry BaconWomen 60A (48)not competing
Greg BaconMen 65A (74)not competing
Stephen CraigMen 35A (23)did not start
Karen BlatchfordWomen 50A (22)did not start
Eleanor ThompsonM/W10N (47)did not start

NE V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sue HealyWomen 85A (1)38:0434:36
2Leone CarberryWomen Open B (26)34:55+11:1417:27
3Kelly BarrettMen 35AS (9)28:14+2:3712:49
15John CarberryMen 50A (59)28:42+10:2112:28
Dorothy AdrianWomen 80A (6)mispunched
Geoff HudsonMen 60A (58)not competing
Schon HudsonWomen 65AS (5)not competing

Norwood

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Alex SinickasWomen 21A (4)did not start

NT N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Bob HawkinsMen 65A (74)24:20+9:0514:18
Eric BakerEOD H Long (27)not competing

OH S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Robin UppillWomen 60A (48)18:5911:10
4Adrian UppillMen 65A (74)17:18+2:0310:10

Patterson Lakes

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Ian DiasMen Open B (15)35:11+17:0417:35

PO A

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Andy HoggMen 35A (23)23:268:40
1Bill MonaghanMen 65AS (3)20:3818:45
1Luca HoggWomen 10A (13)13:017:39
1Ann IngwersenWomen 75A (17)27:3218:21
2Makhaya HoggMen 12A (15)12:47+0:167:31
2Ella HoggWomen 10A (13)14:02+1:018:15
3Zoe MelhuishWomen 16A (38)19:33+1:498:30
3Darryl ErbacherMen 75A (36)22:32+1:4715:01
3Ana HercegWomen 55A (37)19:23+1:2910:46
6Pat MiethkeWomen 65A (39)26:58+6:2515:51
7Sue GarrWomen 50A (22)26:41+10:3114:49
7Monika BinderWomen 55A (37)23:44+5:5013:11
7Barbara MartinWomen 65A (39)28:00+7:2716:28
8Jon GlanvilleMen 55A (64)22:57+5:0710:25
8Rohan HyslopMen 45A (35)28:39+5:4011:01
9Nick MelhuishMen 55A (64)23:45+5:5510:47
9David HoggMen 70A (62)20:05+5:3613:23
10Martin EtheringtonMen 55A (64)24:04+6:1410:56
10Frank IngwersenMen 75A (36)43:42+22:5729:08
11Elizabeth DunbarWomen 55A (37)47:17+29:2326:16
13Tony GarrMen 60A (58)25:10+10:4313:58
14John HardingMen 60A (58)28:57+14:3016:05
Katy HoggM/W10N (47)completed
Mykal MarshamEOD H Long (27)mispunched
Natalie SmithWomen 40A (15)not competing
Geoff WoodMen 65A (74)not competing
Mykal MarshamEOD H Long (27)not competing
Ian ElzMen 60A (58)did not start

QC Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Caroline PigerreWomen 20 Elite (30)23:44+3:079:07
4Anna SheldonWomen 21 Elite (47)21:34+2:168:17
12Kurt NeumannMen 21 Elite (71)21:07+4:087:49
21Lachlan HowardMen 21 Elite (71)24:23+7:249:01

RR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Stephen GoggsEOD H Long (27)not competing
Susan BriggsEOD M (25)not competing
Mace NeveEOD H Short (21)not competing
Mace NeveEOD H Short (21)not competing

RR A

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Elye DentMen 10A (9)12:437:28
1Rebecca MintyWomen 35A (29)19:268:26
2Fedor IskhakovMen 35A (23)24:18+0:529:00
2Allison JonesWomen 40A (15)20:23+0:318:51
2Stephen GoggsEOD H Long (27)24:54+0:3711:19
5Emily WalterWomen 45A (28)20:47+1:329:26
5Eric WainwrightMen 70A (62)17:55+3:2611:56
6Liz AbbottWomen 55A (37)21:18+3:2411:50
7Samuel WilsonMen 35A (23)34:25+10:5912:44
7Bill JonesMen 65A (74)18:18+3:0310:45
9Kathie DentWomen 35A (29)24:37+5:1110:42
9Kerryne JonesWomen 65A (39)31:33+11:0018:33
11Robert MouattMen 75A (36)53:40+32:5535:46
12Bruce BowenMen 65A (74)19:43+4:2811:35
16Keith FifieldMen 65A (74)24:01+8:4614:07
21Michael BurtMen 55A (64)1:04:47+46:5729:26
Connor DentM/W10N (47)completed
Hayden DentM/W10N (47)completed
Ariadna IskhakovaM/W10N (47)completed
Mira WalterM/W10N (47)completed
Michael BurtMen 55AS (30)not competing
Stephen GoggsEOD H Long (27)not competing
Susan BriggsEOD M (25)not competing
Karin SchulzEOD E (15)not competing
Jenna LinehanEOD H Short (21)not competing
Hugh MooreMen 65A (74)did not start

SH N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Douglas JayMen 40A (18)23:359:04
2Angus SheddenMen 40A (18)23:43+0:089:07
2John HodsdonMen 75A (36)20:51+0:0613:54
2Sandra StewartWomen 55AS (14)30:09+5:2520:06
3Ruth SheddenWomen 40A (15)22:50+2:589:55
4Peter MeyerMen 75A (36)22:40+1:5515:06
5Garry StewartMen 55AS (30)23:58+4:5514:05
7John RussellMen 55AS (30)26:08+7:0515:22
7John Le CarpentierMen 75A (36)23:40+2:5515:46
10Val HodsdonWomen 65A (39)34:45+14:1220:26
Euan SheddenM/W10N (47)completed
Rory SheddenM/W10N (47)completed
Robert SpryMen 65A (74)not competing
Jackson JayEOD VE (11)not competing
Stephan WagnerMen 45AS (24)did not start

SO Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Trevor SauerMen 75A (36)26:15+5:3017:30
10Murray HainesMen 60A (58)21:43+7:1612:03

ST N

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Georgia JonesWomen 20 Elite (30)23:25+2:489:00
4Duncan CurrieMen 20 Elite (46)19:24+1:307:11
5Alastair GeorgeMen 20 Elite (46)20:02+2:087:25
6Rebecca GeorgeWomen 20 Elite (30)27:24+6:4710:32
6Itay ManorMen 21 Elite (71)19:26+2:277:11
6Nicola BlatchfordWomen 21 Elite (47)22:47+3:298:45
8Melissa AnnettsWomen 20 Elite (30)29:03+8:2611:10
8Briohny SeamanWomen 21 Elite (47)23:04+3:468:52
8Robert BennettMen 21 Elite (71)20:01+3:027:24
12Benoit PecoudMen 20 Elite (46)25:10+7:169:19
12Anna FitzgeraldWomen 21 Elite (47)26:40+7:2210:15
13Lucy McGarvaWomen 21 Elite (47)26:59+7:4110:22
13Eric MorrisMen 21 Elite (71)21:29+4:307:57
14Thomas GordonMen 20 Elite (46)27:20+9:2610:07
14Andrew MorrisMen 21 Elite (71)21:53+4:548:06
14Sally-Anne HendersonWomen 21 Elite (47)27:02+7:4410:23
15Michael ClaydenMen 20 Elite (46)31:39+13:4511:43
15Lisa GrantWomen 21 Elite (47)27:11+7:5310:27

SW S

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Simon UppillMen 21 Elite (71)16:596:17
2Dante AfnanMen 20 Elite (46)18:49+0:556:58
2Bridget AndersonWomen 21 Elite (47)19:45+0:277:35
3Angus HainesMen 20 Elite (46)19:13+1:197:07
5Meredith NormanWomen 20 Elite (30)27:03+6:2610:24
7Sarah LimWomen 20 Elite (30)27:26+6:4910:33
10Jenny CasanovaWomen 21 Elite (47)24:48+5:309:32
13Nicholas CongediMen 20 Elite (46)25:31+7:379:27

Taranaki

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Nick CollinsMen 65A (74)17:04+1:4910:02
9Anne SandersonWomen 60A (48)32:06+13:0718:52

TE S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Annie WhybourneWomen 60A (48)34:07+15:0820:04
16Dan BaschieraMen 60A (58)46:28+32:0125:48

TF Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Johanna Tavner-CornerWomen 60A (48)not competing
Tony Tavner-CornerMen 70A (62)not competing

TF T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Brodie NankervisMen 21 Elite (71)17:10+0:116:21
10Ella JohnsonWomen 20 Elite (30)33:02+12:2512:42

TJ S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Toby CazzolatoMen 14A (33)14:56+0:237:28
5Paul HoopmannMen 65A (74)17:21+2:0610:12
18Aylwin LimMen 55A (64)31:47+13:5714:26
Aylwin LimMen 55AS (30)not competing

TK V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Warwick DavisMen 60A (58)19:16+4:4910:42
7Sean SunleyMen 45AS (24)34:00+17:3318:53
13Anne GarveyWomen 60A (48)35:33+16:3420:54
13Paul ElamMen 65A (74)20:40+5:2512:09
Julie SunleyWomen 45AS (37)mispunched

TT S

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1John LyonMen 80A (9)33:4422:29
3Erica DimentEOD H Long (27)31:08+6:5114:09
5Emily SorensenWomen 16A (38)20:30+2:468:54
7Jeffa LyonEOD E (15)1:17:38+1:02:5545:40
13Trevor DimentMen 55A (64)24:39+6:4911:12
21Barry WheelerMen 65A (74)35:27+20:1220:51
Erica DimentEOD H Short (21)not competing
Robert SmithMen 70A (62)did not start

UG Q

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Juliana de NooyWomen 55A (37)23:53+5:5913:16
12Christopher SpriggsMen 70A (62)22:43+8:1415:08
Robin SpriggsWomen 70A (35)mispunched

Uppsala

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4David LingforsMen 21 Elite (71)18:35+1:366:52

UR N

30 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Maureen OgilvieWomen 80A (6)29:4527:02
1Shane DoyleMen 45AS (24)16:279:08
1William NolanM/W Open Easy (9)18:0110:35
2Brian ClelandMen 80A (9)39:45+6:0126:30
2Linda SestaWomen 50A (22)17:32+1:229:44
3Nicholas WilmottMen 60A (58)17:01+2:349:27
3Mary Jane MahonyWomen 70A (35)26:48+6:3817:52
3Gayle ShepherdWomen 55AS (14)34:08+9:2422:45
4Maggie MackayWomen 10A (13)17:03+4:0210:01
5Ant NolanMen 45A (35)25:36+2:379:50
6Sophie JonesWomen 16A (38)20:49+3:059:03
6Jane BolandWomen Open B (26)48:46+25:0524:23
6Margaret JonesWomen 45A (28)24:31+5:1611:08
7Finn MackayMen 16A (40)25:45+5:349:54
7Janette WilmottEOD M (25)1:07:46+36:4133:53
8Jane McKennaWomen 50A (22)39:35+23:2521:59
10Melanie ChristieWomen 45A (28)47:43+28:2821:41
11Margaret WilmottWomen 60A (48)34:52+15:5320:30
12Serena DoyleWomen 16A (38)29:27+11:4312:48
13Dave LottyMen 70A (62)22:50+8:2115:13
13Ian JonesMen 50A (59)23:50+5:2910:21
15Jim MackayMen 55A (64)29:57+12:0713:36
Jonathan NolanM/W10N (47)completed
Dick OgilvieMen 70A (62)mispunched
Maree DoyleWomen 20A (5)not competing
Danielle KoprivaWomen 35A (29)not competing
Jitka KoprivaWomen 70A (35)not competing
Melanie ChristieWomen Open B (26)not competing
Janette WilmottEOD M (25)not competing
JANETTE WilmottEOD M (25)not competing
Lisa LampeWomen 55A (37)did not start
Maree DoyleWomen 20 Elite (30)did not start
Michael LloydMen Open B (15)did not start

VN V

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Aston KeyMen 20 Elite (46)17:546:37
2Asha SteerWomen 20 Elite (30)21:14+0:378:10
5Mikkel Kaae-NielsenMen 21 Elite (71)19:23+2:247:10
7Clare BrownridgeWomen 21 Elite (47)23:03+3:458:51
7Bruce ArthurMen 21 Elite (71)19:43+2:447:18
8Glenn JamesMen 20 Elite (46)21:12+3:187:51
11Thorlene EgertonWomen 21 Elite (47)25:22+6:049:45
15Christopher NauntonMen 21 Elite (71)22:10+5:118:12
16Jayne SalesWomen 21 Elite (47)28:41+9:2311:01
16David BrownridgeMen 21 Elite (71)22:16+5:178:14
18Jim RussellMen 21 Elite (71)23:41+6:428:46
19Simon RouseMen 21 Elite (71)23:47+6:488:48
20Ben GoonanMen 21 Elite (71)24:15+7:168:58
22Richard GoonanMen 21 Elite (71)25:05+8:069:17
24Blair TrewinMen 21 Elite (71)26:38+9:399:51
Peter HobbsMen 21 Elite (71)mispunched
Laurina NeumannWomen 21 Elite (47)did not start

WA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Andrew KennedyMen 21AS (11)20:048:43
4Peter KreminskiMen 75A (36)22:40+1:5515:06
6Frank TomasMen 75A (36)23:13+2:2815:28

Wangaratta

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Andrew MasonMen 21AS (11)not competing

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Hermann WehnerMen 90A (4)36:0132:44

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Lisa CaulfieldWomen 35A (29)not competing

WH N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Dan SmithMen 40A (18)33:23+9:4812:50
8Belinda KinneallyWomen 35A (29)24:17+4:5110:33
Janet MorrisWomen 75A (17)mispunched
Robert BradleyMen 45AS (24)not competing
Maureen FitzpatrickWomen 55AS (14)not competing
Barry PearceMen 70A (62)not competing
Barry HanlonMen 80A (9)did not start
Kevin WilliamsMen 70A (62)did not start
Lynn DabbsWomen 65A (39)did not start

WO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Carol BrownlieWomen 65A (39)22:51+2:1813:26
15Ken BrownlieMen 70A (62)25:25+10:5616:56

Wolli creek

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Eshel LipmanMen 21A (24)52:49+31:1620:18

WP N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Dale WallaceMen 55AS (30)19:0311:12
3Sally DevenishWomen 45AS (37)27:45+6:4916:19

WR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Henry NeylonEOD VE (11)not competing
Ryder SeamanEOD VE (11)not competing

WR N

41 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Lachlan BillettMen 16A (40)20:117:45
1Tadeusz DavenportEOD H Short (21)19:2512:56
1Henry NeylonEOD E (15)14:438:39
2Charlie CheeseleyEOD M (25)35:46+4:4117:53
2Shani RajkasekeraEOD H Short (21)21:57+2:3214:38
3Amanda BilletEOD H Short (21)28:33+9:0819:02
3Archie PerrotEOD M (25)40:20+9:1520:10
4Hannah BilletEOD H Short (21)31:56+12:3121:17
4Lindsey YueEOD E (15)16:53+2:109:55
4Oscar PerrotEOD M (25)40:21+9:1620:10
5Iain CrossettMen 45AS (24)23:58+7:3113:18
5Raylene StanleyEOD H Long (27)33:00+8:4315:00
5Clementine NeylonEOD E (15)19:32+4:4911:29
6Vicky LuEOD E (15)26:45+12:0215:44
6Gordon ChambersEOD M (25)59:00+27:5529:30
8Pauline MooreWomen 70A (35)31:49+11:3921:12
8Barbara BluettEOD M (25)1:08:44+37:3934:22
Izzi HutchinsonEOD H Long (27)mispunched
Derryn McGarvaEOD H Long (27)mispunched
David NeylonEOD M (25)mispunched
David BunnEOD H Long (27)not competing
Izzi HutchinsonEOD H Long (27)not competing
Roylene StanleyEOD H Long (27)not competing
Charlie CheesleyEOD M (25)not competing
Dale CleggEOD M (25)not competing
Tadeusz DavenportEOD M (25)not competing
Tadeusz DavenportEOD M (25)not competing
Jack JanetzkiEOD M (25)not competing
Jack JanetzkiEOD M (25)not competing
Shani RajasekeraEOD M (25)not competing
Shani RajasekeraEOD M (25)not competing
Callum GardnerEOD E (15)not competing
Vicky LuEOD E (15)not competing
Lindsey YueEOD E (15)not competing
Harry JanetzkiEOD VE (11)not competing
Tom JanetzkiEOD VE (11)not competing
Tom JanetzkiEOD VE (11)not competing
Robert McDougallEOD VE (11)not competing
Robert McDougallEOD VE (11)not competing
Rebecca NeylanEOD VE (11)not competing
Clementine NeylonEOD VE (11)not competing
Cameron McDougallMen 14A (33)did not start
Joannah McDougallWomen 16A (38)did not start

WR T

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Ian RathboneMen 65A (74)did not start

YA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Sandra AfnanWomen 45AS (37)23:21+2:2513:44
4Ruhi AfnanMen 50A (59)19:38+1:178:32
8Remi AfnanMen 14A (33)20:21+5:4810:10

YV V

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ruth GoddardWomen 70A (35)20:1013:26
1Graeme CadmanMen 85A (4)37:0533:42
2Ashley WhiteMen 10A (9)14:53+2:108:45
2Melissa GangemiWomen 35A (29)21:35+2:099:23
3Tim WardropMen 21A (24)25:31+3:589:48
3Glen WhiteMen 40A (18)27:12+3:3710:27
4Libby MeekingWomen 70A (35)27:08+6:5818:05
5Callum WhiteMen 14A (33)17:24+2:518:42
5Janet TarrWomen 75A (17)42:35+15:0328:23
5Heather ODonnellWomen 40A (15)33:23+13:3114:30
6Kathy LileyWomen 70A (35)27:31+7:2118:20
6Brody McCarthyMen 16A (40)23:46+3:359:08
8Sheila CollsWomen 65A (39)28:50+8:1716:57
10Jocelyn WattsWomen 55A (37)35:44+17:5019:51
11John MeekingMen 70A (62)22:34+8:0515:02
12Cormac McCarthyMen 55A (64)24:20+6:3011:03
15Tim DentMen 65A (74)22:18+7:0313:07
18David GoddardMen 70A (62)38:20+23:5125:33
22Vincent SinickasMen 65A (74)39:42+24:2723:21
Alex TarrMen 75A (36)mispunched
Ted van GeldermalsenMen 60A (58)not competing
Margi FreemantleWomen 60A (48)not competing
Sheila CollsWomen 65AS (5)not competing
Heather ODonnellWomen Open B (26)not competing
Ryan CatesEOD M (25)not competing
Emma CatesEOD E (15)not competing
Emma CatesEOD E (15)not competing
Greg CatesEOD H Short (21)not competing
Kathryn TarnEOD H Short (21)not competing
Christine SinickasWomen 65A (39)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.