Orienteering Australia

Official results for 2017 Australian 3 Days, charles Sturt University

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

ACT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Bram SlagmolenMen Open B (15)23:53+5:4611:56
4Tom WalterMen 40A (18)27:35+4:0010:36
4Ellen JohnsonWomen 14A (29)19:44+1:359:52
5Linda GregoryWomen Open B (26)38:57+15:1619:28
5Tenzing JohnsonMen 16A (40)22:31+2:208:39
7Andrew JohnsonMen 45A (35)26:55+3:5610:21
8Graham TurnerMen 50A (59)21:27+3:069:19
Josie SlagmolenM/W Open Easy (9)mispunched
Andrew Cumming ThomMen 60A (58)did not finish

AO A

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Grant McDonaldMen 60A (58)16:29+2:029:09
4Mary McDonaldWomen 60A (48)22:28+3:2913:12
4Ingrid Shelton AgarWomen 12A (13)13:36+1:198:00
7Patrick Shelton AgarMen 14A (33)19:06+4:339:33
7Kelly CandyWomen 35A (29)23:36+4:1010:15
8Ann ScownWomen 60A (48)28:34+9:3516:48
9John ScownMen 60A (58)20:07+5:4011:10
John Shelton AgarMen 50A (59)mispunched
Edith GrayWomen 45AS (37)mispunched
Moira KufferWomen 21A (4)not competing
Alan KufferMen 35A (23)not competing
Ian ProsserMen 55A (64)not competing
Conor BendleMen Open B (15)not competing
Janelle StevensonEOD M (25)did not start

BS A

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1David StocksMen 14A (33)14:337:16
1Paul de JonghMen 21A (24)21:338:17
1Ella CuthbertWomen 16A (38)17:447:42
1Matthew StocksMen 45A (35)22:598:50
1Jane BarnettWomen 55AS (14)24:4416:29
1Valerie BarkerWomen 65A (39)20:3312:05
2Annabelle MillWomen 20A (5)59:58+25:1526:04
2Jenny HawkinsWomen 70A (35)23:20+3:1015:33
2Justine HobsonWomen 14A (29)18:21+0:129:10
3Eino MeuronenMen 80A (9)43:39+9:5529:06
3Alison InglisWomen 50A (22)19:28+3:1810:48
3Andrew HobsonMen 45AS (24)19:36+3:0910:53
4Caitlin YoungWomen 16A (38)19:54+2:108:39
4Ben HobsonMen 16A (40)22:01+1:508:28
4Anita ScherrerWomen 45A (28)20:46+1:319:26
6Natalie MillerWomen 14A (29)23:10+5:0111:35
6Dennis TrewinMen 70A (62)18:23+3:5412:15
6Bruce BarnettMen 50A (59)20:50+2:299:03
7Daniel Del DotMen 21A (24)30:18+8:4511:39
7Jo HobsonWomen 45AS (37)30:42+9:4618:03
8Kelly YoungWomen 45A (28)26:56+7:4112:14
8Tom de JonghMen 55AS (30)27:22+8:1916:05
9David PolandMen 45A (35)28:40+5:4111:01
10Lachlan YoungMen 14A (33)22:57+8:2411:28
11Peter MillerMen 45A (35)40:24+17:2515:32
12Ari PiiroinenMen 50A (59)23:32+5:1110:13
Ken YoungMen 55A (64)mispunched
Chris MillMen 50A (59)mispunched
Kevin PaineMen 85A (4)not competing
Toni BrownWomen 55A (37)did not start

CC A

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tara MelhuishWomen 20 Elite (30)20:377:55
1Belinda LawfordWomen 21 Elite (47)19:187:25
3Andrew BarnettMen 21 Elite (71)18:14+1:156:45
3Jo AllisonWomen 21 Elite (47)21:22+2:048:13
5Shannon JonesWomen 21 Elite (47)21:46+2:288:22
6Noah PolandMen 20 Elite (46)20:19+2:257:31
7Tristan MillerMen 20 Elite (46)20:32+2:387:36
9Jesse PiiroinenMen 20 Elite (46)23:33+5:398:43
9Miho YamazakiWomen 20 Elite (30)31:40+11:0312:10
9Martin DentMen 21 Elite (71)20:06+3:077:26
9Marina IskhakovaWomen 21 Elite (47)23:53+4:359:11
10Mark GlanvilleMen 20 Elite (46)23:37+5:438:44
10Rob WalterMen 21 Elite (71)20:08+3:097:27
11Oliver MillMen 20 Elite (46)24:41+6:479:08
11Grant BluettMen 21 Elite (71)20:17+3:187:30
17Tomas KrajcaMen 21 Elite (71)23:07+6:088:33
23Gareth CandyMen 21 Elite (71)25:07+8:089:18
Patrick MillerMen 20 Elite (46)mispunched
Matthew CraneMen 21 Elite (71)not competing
Mark GregsonMen 21 Elite (71)not competing
David ShepherdMen 21 Elite (71)did not start

PO A

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Andy HoggMen 35A (23)23:268:40
1Bill MonaghanMen 65AS (3)20:3818:45
1Luca HoggWomen 10A (13)13:017:39
1Ann IngwersenWomen 75A (17)27:3218:21
2Makhaya HoggMen 12A (15)12:47+0:167:31
2Ella HoggWomen 10A (13)14:02+1:018:15
3Zoe MelhuishWomen 16A (38)19:33+1:498:30
3Darryl ErbacherMen 75A (36)22:32+1:4715:01
3Ana HercegWomen 55A (37)19:23+1:2910:46
6Pat MiethkeWomen 65A (39)26:58+6:2515:51
7Sue GarrWomen 50A (22)26:41+10:3114:49
7Monika BinderWomen 55A (37)23:44+5:5013:11
7Barbara MartinWomen 65A (39)28:00+7:2716:28
8Jon GlanvilleMen 55A (64)22:57+5:0710:25
8Rohan HyslopMen 45A (35)28:39+5:4011:01
9Nick MelhuishMen 55A (64)23:45+5:5510:47
9David HoggMen 70A (62)20:05+5:3613:23
10Martin EtheringtonMen 55A (64)24:04+6:1410:56
10Frank IngwersenMen 75A (36)43:42+22:5729:08
11Elizabeth DunbarWomen 55A (37)47:17+29:2326:16
13Tony GarrMen 60A (58)25:10+10:4313:58
14John HardingMen 60A (58)28:57+14:3016:05
Katy HoggM/W10N (47)completed
Mykal MarshamEOD H Long (27)mispunched
Natalie SmithWomen 40A (15)not competing
Geoff WoodMen 65A (74)not competing
Mykal MarshamEOD H Long (27)not competing
Ian ElzMen 60A (58)did not start

RR A

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Elye DentMen 10A (9)12:437:28
1Rebecca MintyWomen 35A (29)19:268:26
2Fedor IskhakovMen 35A (23)24:18+0:529:00
2Allison JonesWomen 40A (15)20:23+0:318:51
2Stephen GoggsEOD H Long (27)24:54+0:3711:19
5Emily WalterWomen 45A (28)20:47+1:329:26
5Eric WainwrightMen 70A (62)17:55+3:2611:56
6Liz AbbottWomen 55A (37)21:18+3:2411:50
7Samuel WilsonMen 35A (23)34:25+10:5912:44
7Bill JonesMen 65A (74)18:18+3:0310:45
9Kathie DentWomen 35A (29)24:37+5:1110:42
9Kerryne JonesWomen 65A (39)31:33+11:0018:33
11Robert MouattMen 75A (36)53:40+32:5535:46
12Bruce BowenMen 65A (74)19:43+4:2811:35
16Keith FifieldMen 65A (74)24:01+8:4614:07
21Michael BurtMen 55A (64)1:04:47+46:5729:26
Connor DentM/W10N (47)completed
Hayden DentM/W10N (47)completed
Ariadna IskhakovaM/W10N (47)completed
Mira WalterM/W10N (47)completed
Michael BurtMen 55AS (30)not competing
Stephen GoggsEOD H Long (27)not competing
Susan BriggsEOD M (25)not competing
Karin SchulzEOD E (15)not competing
Jenna LinehanEOD H Short (21)not competing
Hugh MooreMen 65A (74)did not start

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hermann WehnerMen 90A (4)36:0132:44

Please report errors in the result list to the organiser.