Orienteering Australia

Official overall results for 2017 Australian 3 Days

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

Men 20 Elite

2 700 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aston KeyVN V2:10:08
2Tristan MillerCC A2:26:10+16:02
3Alastair GeorgeST N2:28:58+18:50
4Angus HainesSW S2:29:21+19:13
5Noah PolandCC A2:40:01+29:53
6Dante AfnanSW S2:42:07+31:59
7Glenn JamesVN V2:43:24+33:16
8Duncan CurrieST N2:48:53+38:45
9Nicholas CongediSW S2:53:58+43:50
10Mark GlanvilleCC A3:01:49+51:41
11Benoit PecoudST N3:27:54+1:17:46
12Jesse PiiroinenCC A3:57:55+1:47:47
13Michael ClaydenST N4:42:49+2:32:41
Thomas GordonST Ndid not finish
Oliver MillCC Adid not finish
Patrick MillerCC Adid not finish

Women 20 Elite

2 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tara MelhuishCC A1:48:05
2Asha SteerVN V1:58:03+9:58
3Caroline PigerreQC Q2:04:59+16:54
4Georgia JonesST N2:08:25+20:20
5Rebecca GeorgeST N2:26:21+38:16
6Melissa AnnettsST N2:43:01+54:56
7Ella JohnsonTF T2:46:18+58:13
8Miho YamazakiCC A2:55:45+1:07:40
9Meredith NormanSW S2:59:42+1:11:37
10Sarah LimSW S3:08:29+1:20:24
Maree DoyleUR Ndid not finish

Men 21 Elite

2 700 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Simon UppillSW S2:26:39
2Brodie NankervisTF T2:37:41+11:02
3Tomas KrajcaCC A2:48:04+21:25
4David LingforsUppsala2:48:08+21:29
5Rob WalterCC A2:54:29+27:50
6Robert BennettST N2:58:46+32:07
7Kurt NeumannQC Q3:00:59+34:20
8Mikkel Kaae-NielsenVN V3:17:05+50:26
9Martin DentCC A3:23:41+57:02
10David BrownridgeVN V3:24:50+58:11
11Richard GoonanVN V3:28:09+1:01:30
12Jim RussellVN V3:35:17+1:08:38
13Andrew MorrisST N3:52:13+1:25:34
14Simon RouseVN V3:53:37+1:26:58
15Lachlan HowardQC Q3:57:38+1:30:59
Bruce ArthurVN Vdid not finish
Andrew BarnettCC Adid not finish
Grant BluettCC Adid not finish
Gareth CandyCC Adid not finish
Matthew CraneCC Adid not finish
Ben GoonanVN Vdid not finish
Mark GregsonCC Adid not finish
Peter HobbsVN Vdid not finish
Itay ManorST Ndid not finish
Eric MorrisST Ndid not finish
Christopher NauntonVN Vdid not finish
David ShepherdCC Adid not finish
Jonathan SutcliffeBK Vdid not finish
Blair TrewinVN Vdid not finish

Women 21 Elite

2 600 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jo AllisonCC A2:15:41
2Bridget AndersonSW S2:18:35+2:54
3Belinda LawfordCC A2:19:19+3:38
4Anna SheldonQC Q2:42:29+26:48
5Marina IskhakovaCC A2:50:05+34:24
6Clare BrownridgeVN V2:51:52+36:11
7Anna FitzgeraldST N2:54:38+38:57
8Thorlene EgertonVN V3:03:15+47:34
9Jenny CasanovaSW S3:08:37+52:56
10Lucy McGarvaST N3:11:20+55:39
11Sally-Anne HendersonST N3:45:59+1:30:18
12Jayne SalesVN V4:10:31+1:54:50
13Lisa GrantST N4:46:08+2:30:27
Nicola BlatchfordST Ndid not finish
Shannon JonesCC Adid not finish
Laurina NeumannVN Vdid not finish
Briohny SeamanST Ndid not finish

M/W10N

1 700 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Cliff BarrettMF Vcompleted
Eleanor BarrettMF Vcompleted
Meredith BarrettMF Vcompleted
Katy HoggPO Acompleted
Ariadna IskhakovaRR Acompleted
Angelina KozmaBK Vcompleted
Neo KozmaBK Vcompleted
Kari MarshBF Ncompleted
Euan SheddenSH Ncompleted
Rory SheddenSH Ncompleted
Mira WalterRR Acompleted
Connor DentRR Adid not finish
Hayden DentRR Adid not finish
Alton FreemanBF Ndid not finish
Jonathan NolanUR Ndid not finish
Eleanor ThompsonNC Ndid not finish
Harriet ThompsonNC Ndid not finish

Men 10A

1 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Elye DentRR A1:03:27
2Alex WoolfordBB N1:04:39+1:12
3Ashley WhiteYV V1:09:27+6:00

Women 10A

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Luca HoggPO A53:01
2Aoife RotheryBF N1:13:12+20:11
3Ella HoggPO A1:15:51+22:50
Maggie MackayUR Ndid not finish
Lyra SimpsonBFdid not finish

Men 12A

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jamie WoolfordBB N51:50
2Makhaya HoggPO A55:56+4:06
3Jamie MarshBF N59:01+7:11
4Tommy MellaNC N1:11:39+19:49
5Oliver McFarlaneBF N1:23:11+31:21

Women 12A

1 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rebecca CraigNC N1:00:43
2Erika EnderbyNC N1:02:04+1:21
3Claire AdamsBK V1:32:38+31:55
4Ingrid Shelton AgarAO A1:33:04+32:21
Sophie ArthurMF Vdid not finish
Milla KeyMF Vdid not finish

Men 14A

2 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1David StocksBS A1:12:38
2Sam WoolfordBB N1:20:50+8:12
3Oskar MellaNC N1:34:07+21:29
4Toby CazzolatoTJ S1:37:35+24:57
5Remi AfnanYA S1:52:19+39:41
6Oliver FreemanBF N2:04:59+52:21
7Callum WhiteYV V2:43:54+1:31:16
8James LoveDR V3:25:29+2:12:51
Torren ArthurMF Vdid not finish
Cameron McDougallWR Ndid not finish
Clyde McGheeBN Ndid not finish
Patrick Shelton AgarAO Adid not finish
Lachlan YoungBS Adid not finish

Women 14A

2 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Serryn EenjesBG V1:15:54
2Mikayla EnderbyNC N1:24:10+8:16
3Ellen JohnsonACT1:34:35+18:41
4Natalie MillerBS A1:37:31+21:37
5Luca BogdanovitsDR V4:21:03+3:05:09
Justine HobsonBS Adid not finish
Andra LeungGO Ndid not finish
Tiia MarshBF Ndid not finish
Nea ShinglerBF Ndid not finish
Sophie TavernaCH Vdid not finish

Men 16A

2 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Brody McCarthyYV V2:01:39
2Mason ArthurMF V2:10:57+9:18
3Ewan ShinglerBF N2:11:43+10:04
4Ben HobsonBS A2:24:09+22:30
5Tenzing JohnsonACT2:30:05+28:26
6Archie NeylonBG V2:31:54+30:15
7Lachlan BillettWR N2:32:39+31:00
8Oscar WoolfordBB N2:43:43+42:04
9Angus LeungGO N2:44:51+43:12
10Tom KennedyGO N3:04:44+1:03:05
Alvin CraigNC Ndid not finish
William DaveyMF Vdid not finish
Jensen KeyMF Vdid not finish
Finn MackayUR Ndid not finish

Women 16A

2 300 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ella CuthbertBS A1:28:28
2Zoe MelhuishPO A1:35:12+6:44
3Caitlin YoungBS A1:37:28+9:00
4Sophie JonesUR N1:46:59+18:31
5Emily SorensenTT S1:50:39+22:11
6Claire BurgessNC N1:54:51+26:23
7Tshinta HopperBN N2:05:52+37:24
8Sarah DaviesDR V2:11:58+43:30
9Caitlyn SteerBG V2:13:43+45:15
10Karina CherryBG V2:20:12+51:44
11Ellen CurrieGO N2:24:59+56:31
Serena DoyleUR Ndid not finish
Joanna HillGO Ndid not finish
Joannah McDougallWR Ndid not finish

Women 20A

2 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Clare JessupGO N4:06:03
Maree DoyleUR Ndid not finish
Annabelle MillBS Adid not finish

Men 21A

2 600 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Paul de JonghBS A2:18:44
2Charles KeirGS N2:43:29+24:45
3Conan PrendergastEU V2:49:08+30:24
4Eshel LipmanWolli creek3:06:01+47:17
5Ruairidh MacDonaldBF N3:30:40+1:11:56
6Tim WardropYV V4:00:15+1:41:31
7Daniel Del DotBS A4:02:32+1:43:48
8Robert HerkesGO N4:14:04+1:55:20

Women 21A

2 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Moira KufferAO Adid not finish
Alex SinickasNorwooddid not finish

Men 21AS

2 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew KennedyWA S2:35:37
2Darren SlatteryBN N2:38:28+2:51
Ryan DaviesDR Vdid not finish
Dan MartinCC Ndid not finish
Andrew MasonWangarattadid not finish
Jose ZapataCC Ndid not finish

Women 21AS

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Kate AlboroughNC Ndid not finish
Julie Goodinglake albertdid not finish
Alice MartinCC Ndid not finish

Men 35A

2 700 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andy HoggPO A2:36:53
2Geoff LawfordEU V2:50:59+14:06
3Michael SinickasIvanhoe East3:53:49+1:16:56
4Simon LouisIK N3:54:14+1:17:21
5Samuel WilsonRR A4:49:26+2:12:33
Stephen CraigNC Ndid not finish
Jock DavisBF Ndid not finish
Fedor IskhakovRR Adid not finish
Alan KufferAO Adid not finish
Jose ZapataCC Ndid not finish

Women 35A

2 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rebecca MintyRR A1:51:56
2Alitia DougallBN N2:21:19+29:23
3Samantha HoweNC N2:29:18+37:22
4Phoebe DentCC N2:41:58+50:02
5Melissa GangemiYV V2:59:11+1:07:15
6Kathie DentRR A3:00:02+1:08:06
7Belinda KinneallyWH N3:23:21+1:31:25
Kelly CandyAO Adid not finish
Lisa CaulfieldWellingtondid not finish
Danielle KoprivaUR Ndid not finish
Brook MartinGO Ndid not finish

Men 35AS

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mark BrindleyGO N3:03:40
2Shane JenkinsNC N3:20:02+16:22
3Kelly BarrettNE V4:25:33+1:21:53

Men 40A

2 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tom WalterACT2:45:25
2Angus SheddenSH N2:53:27+8:02
3Douglas JaySH N3:08:07+22:42
4Damien EnderbyNC N3:37:13+51:48
5Glen WhiteYV V3:48:07+1:02:42
6Dan SmithWH N4:44:34+1:59:09

Women 40A

2 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Allison JonesRR A1:52:34
2Tracy MarshBF N1:58:20+5:46
3Ruth SheddenSH N2:42:33+49:59
4Saacha DonaldsonBF N2:58:48+1:06:14
Jenny BourneEU Vdid not finish
Heather ODonnellYV Vdid not finish
Natalie SmithPO Adid not finish

Men 45A

2 600 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Scott SimsonNC N2:13:32
2Paul MarshBF N2:33:26+19:54
3Matthew StocksBS A2:33:47+20:15
4Ant NolanUR N2:35:02+21:30
5Gregory DominishGO N2:49:00+35:28
6David PolandBS A2:53:19+39:47
7Andrew JohnsonACT3:07:29+53:57
8Rohan HyslopPO A3:17:07+1:03:35
9Wayne PepperBN N3:17:52+1:04:20
10Peter MillerBS A3:27:36+1:14:04
11Colin DominishBN N3:44:50+1:31:18
Ross MorrisonGO Ndid not finish

Women 45A

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jennifer EnderbyNC N2:05:03
2Anita ScherrerBS A2:05:13+0:10
3Cath ChalmersBF N2:06:14+1:11
4Emily WalterRR A2:06:40+1:37
5Martina CraigNC N2:06:54+1:51
6Margaret PeelNC N2:59:57+54:54
7Helen OCallaghanBB N3:34:30+1:29:27
8Kelly YoungBS A3:37:23+1:32:20
Melanie ChristieUR Ndid not finish
Margaret JonesUR Ndid not finish

Men 45AS

1 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew HobsonBS A2:18:17
2Andras BogdanovitsDR V2:19:21+1:04
3Ian JessupGO N2:39:42+21:25
4Iain CrossettWR N2:39:50+21:33
5Sean SunleyTK V3:28:28+1:10:11
Robert BradleyWH Ndid not finish
Shane DoyleUR Ndid not finish
Darren EenjesBG Vdid not finish
Stephan WagnerSH Ndid not finish

Women 45AS

1 700 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Salme FullerIK N2:18:10
2Jo HobsonBS A2:30:20+12:10
3Sally DevenishWP N2:43:14+25:04
4Vanessa FreemanBF N2:48:27+30:17
5Maria OrrNC N2:50:34+32:24
6Sandra AfnanYA S2:53:31+35:21
7Diana CharltonNC N3:04:43+46:33
8Elaine MurdochGO N3:39:38+1:21:28
Sharon BurgessNC Ndid not finish
Nicole DavisLO Wdid not finish
Edith GrayAO Adid not finish
Nicola NyghBF Ndid not finish
Julie SunleyTK Vdid not finish

Men 50A

2 300 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tony WoolfordBB N1:45:01
2Andy SimpsonBF N1:51:08+6:07
3Ian JonesUR N1:55:39+10:38
4Bruce BarnettBS A2:04:43+19:42
5Mark FreemanBF N2:08:16+23:15
6Ruhi AfnanYA S2:13:15+28:14
7Ari PiiroinenBS A2:15:43+30:42
8David GreenIK N2:25:40+40:39
9Tony HillGO N2:28:19+43:18
10Peter AnnettsGO N2:33:49+48:48
11Jamie KennedyGO N2:47:01+1:02:00
12Andrew WisniewskiBF N2:56:50+1:11:49
13Andrew Mac DonaldBF N3:11:23+1:26:22
14Ellis LeungGO N3:30:12+1:45:11
15Sven JohnsonEV T3:50:10+2:05:09
John CarberryNE Vdid not finish
Peter CharltonNC Ndid not finish
Don CherryBG Vdid not finish
Chris MillBS Adid not finish
John Shelton AgarAO Adid not finish
Graham TurnerACTdid not finish

Women 50A

1 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Linda SestaUR N2:00:56
2Alison InglisBS A2:08:37+7:41
3Tania KennedyGO N2:28:21+27:25
4Janine SteerDR V2:52:40+51:44
5Sue GarrPO A3:12:43+1:11:47
6Sharon LambertBN N3:26:01+1:25:05
7Jane McKennaUR N4:41:16+2:40:20
Karen BlatchfordNC Ndid not finish
Paula ShinglerBF Ndid not finish

Men 55A

2 200 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Warren KeyMF V1:45:25
2Glenn BurgessNC N2:08:18+22:53
3Mark ShinglerBF N2:11:20+25:55
4Nick MelhuishPO A2:14:12+28:47
5Ian DaviesDR V2:24:15+38:50
6Cormac McCarthyYV V2:29:09+43:44
7Graeme DawsonGO N2:35:50+50:25
8Cliff HowardEN Q2:43:32+58:07
9Trevor DimentTT S2:48:06+1:02:41
10Geoff PeelNC N2:59:49+1:14:24
11Martin EtheringtonPO A3:01:05+1:15:40
12Jon GlanvillePO A3:05:01+1:19:36
13Malcolm RobertsNC N3:06:49+1:21:24
14Peter HopperBN N3:27:35+1:42:10
15Colin CurrieGO N3:57:10+2:11:45
Greg BarbourBF Ndid not finish
Michael BurtRR Adid not finish
Simon GeorgeBF Ndid not finish
Martin KozmaBK Vdid not finish
Aylwin LimTJ Sdid not finish
Jim MackayUR Ndid not finish
Bjorn MellaNC Ndid not finish
Bob MorganBN Ndid not finish
Ian ProsserAO Adid not finish
Robert VincentNC Ndid not finish
Ken YoungBS Adid not finish

Women 55A

1 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ana HercegPO A1:45:44
2Gayle QuantockNC N1:48:10+2:26
3Liz AbbottRR A1:50:31+4:47
4Carolyn MatthewsNC N1:55:10+9:26
5Joanna ParrBF N1:57:56+12:12
6Monika BinderPO A2:04:56+19:12
7Airdrie LongGO N2:30:51+45:07
8Juliana de NooyUG Q2:32:32+46:48
9Elizabeth DunbarPO A3:35:08+1:49:24
10Jocelyn WattsYV V4:35:38+2:49:54
Toni BrownBS Adid not finish
Prue DobbinBK Vdid not finish
Lisa LampeUR Ndid not finish

Men 55AS

1 700 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dale WallaceWP N2:02:29
2Michael HalmyBN N2:07:18+4:49
3Garry StewartSH N2:22:49+20:20
4Peter OrrNC N2:30:07+27:38
5Bill VandendoolBK V2:31:33+29:04
6Tom de JonghBS A2:41:36+39:07
7John RussellSH N2:48:23+45:54
Geoff AdamsBK Vdid not finish
Michael BurtRR Adid not finish
Aylwin LimTJ Sdid not finish
Colin PriceCC Ndid not finish

Women 55AS

1 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jane BarnettBS A2:03:56
2Sandra StewartSH N2:05:48+1:52
3Gayle ShepherdUR N2:17:34+13:38
4Julie MannIK N2:54:11+50:15
Maureen FitzpatrickWH Ndid not finish

Men 60A

1 800 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eoin RotheryBF N1:42:13
2Melvyn CoxBN N1:42:41+0:28
3Geoff TodkillNC N1:49:32+7:19
4Warwick DavisTK V1:54:28+12:15
5Grant McDonaldAO A1:55:10+12:57
6Nicholas WilmottUR N1:57:33+15:20
7John ScownAO A2:00:27+18:14
8Roch PrendergastEU V2:01:33+19:20
9Rod GrayEU V2:03:21+21:08
10Murray HainesSO Q2:03:45+21:32
11Tony GarrPO A2:14:44+32:31
12Mark WilmottIK N2:25:19+43:06
13Rudi LandsiedelNC N2:36:53+54:40
14Andrew LumsdenBF N2:38:01+55:48
15John HardingPO A3:19:03+1:36:50
Dan BaschieraTE Sdid not finish
Andrew Cumming ThomACTdid not finish
Ian DempseyNC Ndid not finish
Ian ElzPO Adid not finish
Geoff HudsonNE Vdid not finish
James LithgowGO Ndid not finish
Johnny PetersenGO Ndid not finish
Ted van GeldermalsenYV Vdid not finish

Women 60A

1 700 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Carolyn JacksonBK V1:39:06
2Hilary WoodCC N1:46:32+7:26
3Robin UppillOH S1:50:18+11:12
4Mary McDonaldAO A2:04:46+25:40
5Robyn PallasCC N2:09:57+30:51
6Ann ScownAO A2:31:18+52:12
7Debbie ByersBF N2:37:50+58:44
8Anne WilsonBB Q2:38:55+59:49
9Margaret WilmottUR N2:42:53+1:03:47
10Anne GarveyTK V3:08:36+1:29:30
11Annie WhybourneTE S3:22:29+1:43:23
12Anne SandersonTaranaki3:29:30+1:50:24
13Judy PrendergastEU V3:44:34+2:05:28
Kerry BaconNC Ndid not finish
Margi FreemantleYV Vdid not finish
Sue FroudeIK Ndid not finish
Johanna Tavner-CornerTF Qdid not finish
Vicki WilmottIK Ndid not finish

Men 65A

1 700 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robert RapkinsEN Q1:35:57
2Adrian UppillOH S1:36:01+0:04
3Paul HoopmannTJ S1:36:40+0:43
4Nick CollinsTaranaki1:38:23+2:26
5Richard MatthewsLO W1:47:12+11:15
6Gordon WilsonBN N1:49:15+13:18
7Tony RadfordBG V1:50:54+14:57
8Chris WilmottIK N1:52:36+16:39
9Bruce BowenRR A1:59:57+24:00
10Jim LeeNC N2:00:00+24:03
11Bill JonesRR A2:00:41+24:44
12Peter ShepherdIK N2:07:45+31:48
13Paul ElamTK V2:08:00+32:03
14Tim DentYV V2:13:08+37:11
15Bob HawkinsNT N2:16:58+41:01
16Keith JayIK N2:23:33+47:36
17Warwick SelbyGO N2:25:33+49:36
18Keith FifieldRR A2:57:06+1:21:09
19Vincent SinickasYV V3:31:48+1:55:51
20Barry WheelerTT S3:35:44+1:59:47
Greg BaconNC Ndid not finish
Nick DentCC Ndid not finish
Murray HannaBK Vdid not finish
Hugh MooreRR Adid not finish
Ian RathboneWR Tdid not finish
Rob SimmonsAW Vdid not finish
Robert SprySH Ndid not finish
Doug WilsonBB Qdid not finish
Geoff WoodPO Adid not finish

Women 65A

1 700 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alison RadfordBG V1:56:17
2Valerie BarkerBS A2:01:05+4:48
3Carol BrownlieWO W2:10:07+13:50
4Kerryne JonesRR A2:37:28+41:11
5Carol JacobsonGO N2:39:05+42:48
6Val HodsdonSH N2:43:53+47:36
7Pat MiethkePO A2:50:56+54:39
8Barbara MartinPO A3:15:02+1:18:45
9Rhonda BowlingEN Q3:34:26+1:38:09
10Barbara JunghansGO N4:34:22+2:38:05
Sheila CollsYV Vdid not finish
Lynn DabbsWH Ndid not finish
Lynda RapkinsEN Qdid not finish
Christine SinickasYV Vdid not finish

Men 65AS

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bill MonaghanPO A1:13:49

Women 65AS

1 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Cheryl BluettBN Ndid not finish
Sheila CollsYV Vdid not finish
Schon HudsonNE Vdid not finish

Men 70A

1 500 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Steve FlickBN N1:37:13
2Ross BarrGO N1:41:23+4:10
3Ron JunghansGO N1:59:53+22:40
4Rod DominishEN Q2:01:58+24:45
5Jim MerchantGO N2:05:40+28:27
6Eric WainwrightRR A2:14:07+36:54
7David HoggPO A2:18:25+41:12
8Dennis TrewinBS A2:34:36+57:23
9Christopher SpriggsUG Q2:37:15+1:00:02
10Ken JacobsonGO N2:40:00+1:02:47
11John MeekingYV V2:42:43+1:05:30
12Kevin CurbyIK N2:45:31+1:08:18
13Peter YeatesDR V2:55:45+1:18:32
14Dave LottyUR N3:13:06+1:35:53
15Ross KellyAL T3:38:13+2:01:00
16David GoddardYV V3:47:21+2:10:08
Terry BluettBN Ndid not finish
Ken BrownlieWO Wdid not finish
Dick OgilvieUR Ndid not finish
Barry PearceWH Ndid not finish
Leigh PrivettAW Vdid not finish
Robert SmithTT Sdid not finish
Tony Tavner-CornerTF Qdid not finish
Kevin WilliamsWH Ndid not finish

Women 70A

1 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jenny HawkinsBS A1:36:47
2Jean BaldwinGS N1:54:22+17:35
3Ruth GoddardYV V1:54:41+17:54
4Libby MeekingYV V2:11:52+35:05
5Kathy LileyYV V2:20:31+43:44
6Margaret DuguidIK N2:41:47+1:05:00
7Pauline MooreWR N2:53:56+1:17:09
8Mary Jane MahonyUR N2:57:10+1:20:23
9Toni FrankBO W3:31:23+1:54:36
Judi HerkesBK Vdid not finish
Jitka KoprivaUR Ndid not finish
Robin SpriggsUG Qdid not finish

Men 75A

1 500 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Darryl ErbacherPO A1:59:08
2John Le CarpentierSH N2:08:27+9:19
3Basil BaldwinGS N2:26:28+27:20
4John HodsdonSH N2:28:43+29:35
5Peter MeyerSH N2:39:47+40:39
6Peter KreminskiWA S2:45:23+46:15
7James BowlingEN Q2:48:10+49:02
8Trevor SauerSO Q2:48:54+49:46
9Frank IngwersenPO A3:40:56+1:41:48
10Robert MouattRR A3:52:37+1:53:29
Graham GalbraithBN Ndid not finish
Alex TarrYV Vdid not finish
Frank TomasWA Sdid not finish

Women 75A

1 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ann IngwersenPO A2:11:20
2Helen AlexanderBK V2:49:53+38:33
3Christa SchaferGO N3:00:40+49:20
4Sue ThomsonGO N4:28:36+2:17:16
Janet MorrisWH Ndid not finish
Janet TarrYV Vdid not finish

Men 80A

1 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eino MeuronenBS A2:34:14
2John LyonTT S2:39:39+5:25
3Brian ClelandUR N2:49:01+14:47
Barry HanlonWH Ndid not finish

Women 80A

1 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Maureen OgilvieUR N2:30:06
Dorothy AdrianNE Vdid not finish

Men 85A

1 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Graeme CadmanYV V2:37:52
Kevin PaineBS Adid not finish

Women 85A

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Sue HealyNE Vdid not finish

Men 90A

1 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hermann WehnerWE A2:34:53
Neil SchaferGO Ndid not finish

Women Junior B

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Arika BogdanovitsDR V4:10:12

Men Open B

2 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mark JillardKaleen 1:32:52
2William ThompsonNC N1:48:30+15:38
3Ian DiasPatterson Lakes3:00:16+1:27:24
Conor BendleAO Adid not finish
Merv BendleDR Vdid not finish
Michael LloydUR Ndid not finish
Bram SlagmolenACTdid not finish

Women Open B

2 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cassandra ThompsonNC N1:40:06
2Linda GregoryACT2:02:33+22:27
3Leone CarberryNE V2:30:49+50:43
4Kathleen BarrettMF V2:46:48+1:06:42
5Jane BolandUR N3:00:35+1:20:29
6Wendy TavernaCH V3:07:10+1:27:04
7Dayle GreenIK N3:13:56+1:33:50
Chris BendleDR Vdid not finish
Melanie ChristieUR Ndid not finish
Heather ODonnellYV Vdid not finish

M/W Open Easy

1 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1William NolanUR N1:43:45
2Justine BrindleyGO N2:35:15+51:30
Josie SlagmolenACTdid not finish

M/W Open Very Easy

1 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hannah AdamsBK V2:06:35
Hannah AdamsBK Vdid not finish

EOD H Long

2 200 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Eric BakerNT Ndid not finish
Neil BarrBG Vdid not finish
Neil BarrBG Vdid not finish
David BunnWR Ndid not finish
Erica DimentTT Sdid not finish
Alex FreireAW Vdid not finish
Raf FreireAW Vdid not finish
Stephen GoggsRR Adid not finish
Stephen GoggsRRdid not finish
Stephen GoggsRR Adid not finish
Izzi HutchinsonWR Ndid not finish
Izzi HutchinsonWR Ndid not finish
Brendan Judd- -did not finish
Bill Vera Krautz McCluskeyAW Vdid not finish
Wayne LoveDR Vdid not finish
Mykal MarshamPO Adid not finish
Mykal MarshamPO Adid not finish
Hugo McCahon-BoersmaGOdid not finish
Hugo McCahon-BoersmaGOdid not finish
Vera Bill McCluskey KrautzAW Vdid not finish
Derryn McGarvaWR Ndid not finish
Kendall OConnorNCdid not finish
Jane SayeAOdid not finish
Jane SayeAOdid not finish
Raylene StanleyWR Ndid not finish
Roylene StanleyWR Ndid not finish

EOD M

2 000 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Barbara BluettWR Ndid not finish
Susan BriggsRRdid not finish
Susan BriggsRR Adid not finish
Ryan CatesYV Vdid not finish
Gordon ChambersWR Ndid not finish
Charlie CheeseleyWR Ndid not finish
Charlie CheesleyWR Ndid not finish
Dale CleggWR Ndid not finish
Tadeusz DavenportWR Ndid not finish
Tadeusz DavenportWR Ndid not finish
Raelee EenjesBGdid not finish
Jack JanetzkiWR Ndid not finish
Jack JanetzkiWR Ndid not finish
Amber LouwDR Vdid not finish
Cathy McNabAW Vdid not finish
David NeylonWR Ndid not finish
Archie PerrotWR Ndid not finish
Oscar PerrotWR Ndid not finish
Shani RajasekeraWR Ndid not finish
Shani RajasekeraWR Ndid not finish
Janelle StevensonAO Adid not finish
Janette WilmottUR Ndid not finish
Janette WilmottUR Ndid not finish
JANETTE WilmottUR Ndid not finish

EOD E

1 700 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Emma CatesYV Vdid not finish
Emma CatesYV Vdid not finish
Jennifer CrockartBFdid not finish
Callum GardnerWR Ndid not finish
Sarah LoveDR Vdid not finish
Vicky LuWR Ndid not finish
Vicky LuWR Ndid not finish
Vicky LuAW Vdid not finish
Jeffa LyonTT Sdid not finish
Clementine NeylonWR Ndid not finish
Henry NeylonWR Ndid not finish
Karin SchulzRR Adid not finish
Lyra SimpsonBFdid not finish
Lindsey YueWR Ndid not finish
Lindsey YueWR Ndid not finish

EOD VE

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Harry JanetzkiWR Ndid not finish
Tom JanetzkiWR Ndid not finish
Tom JanetzkiWR Ndid not finish
Jackson JaySH Ndid not finish
Robert McDougallWR Ndid not finish
Robert McDougallWR Ndid not finish
Rebecca NeylanWR Ndid not finish
Clementine NeylonWR Ndid not finish
Henry NeylonWRdid not finish
Ryder SeamanWRdid not finish
Lyra SimpsonBFdid not finish

EOD H Short

1 500 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Amanda BilletWR Ndid not finish
Hannah BilletWR Ndid not finish
Greg CatesYV Vdid not finish
Tadeusz DavenportWR Ndid not finish
Barbara DawsonGO Ndid not finish
Barbara DawsonGO Ndid not finish
Erica DimentTT Sdid not finish
Barbara HillGO Ndid not finish
Peter HobbsDRdid not finish
Bill Vera Krautz McCluskeyAW Vdid not finish
Jenna LinehanRR Adid not finish
Eric LouwDR Vdid not finish
Wayne LoveDR Vdid not finish
Wayne LoveDR Vdid not finish
Hugo McCahon-BoersmaGOdid not finish
Mace NeveRRdid not finish
Mace NeveRRdid not finish
Shani RajkasekeraWR Ndid not finish
Kathryn TarnYV Vdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.