Orienteering Australia

Official overall results for 2017 Australian 3 Days

Event informationShow result list by classPress result listPrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Brendan JuddEOD H Long (27)did not finish

ACT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Tom WalterMen 40A (18)2:45:25
2Linda GregoryWomen Open B (26)2:02:33+22:27
3Ellen JohnsonWomen 14A (29)1:34:35+18:41
5Tenzing JohnsonMen 16A (40)2:30:05+28:26
7Andrew JohnsonMen 45A (35)3:07:29+53:57
Graham TurnerMen 50A (59)did not finish
Andrew Cumming ThomMen 60A (58)did not finish
Bram SlagmolenMen Open B (15)did not finish
Josie SlagmolenM/W Open Easy (9)did not finish

AL T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Ross KellyMen 70A (62)3:38:13+2:01:00

AO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Jane SayeEOD H Long (27)did not finish
Jane SayeEOD H Long (27)did not finish

AO A

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Ingrid Shelton AgarWomen 12A (13)1:33:04+32:21
4Mary McDonaldWomen 60A (48)2:04:46+25:40
5Grant McDonaldMen 60A (58)1:55:10+12:57
6Ann ScownWomen 60A (48)2:31:18+52:12
7John ScownMen 60A (58)2:00:27+18:14
Patrick Shelton AgarMen 14A (33)did not finish
Moira KufferWomen 21A (4)did not finish
Alan KufferMen 35A (23)did not finish
Kelly CandyWomen 35A (29)did not finish
Edith GrayWomen 45AS (37)did not finish
John Shelton AgarMen 50A (59)did not finish
Ian ProsserMen 55A (64)did not finish
Conor BendleMen Open B (15)did not finish
Janelle StevensonEOD M (25)did not finish

AW V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Rob SimmonsMen 65A (74)did not finish
Leigh PrivettMen 70A (62)did not finish
Alex FreireEOD H Long (27)did not finish
Raf FreireEOD H Long (27)did not finish
Bill Vera Krautz McCluskeyEOD H Long (27)did not finish
Vera Bill McCluskey KrautzEOD H Long (27)did not finish
Cathy McNabEOD M (25)did not finish
Vicky LuEOD E (15)did not finish
Bill Vera Krautz McCluskeyEOD H Short (21)did not finish

BB N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Jamie WoolfordMen 12A (15)51:50
1Tony WoolfordMen 50A (59)1:45:01
2Alex WoolfordMen 10A (9)1:04:39+1:12
2Sam WoolfordMen 14A (33)1:20:50+8:12
7Helen OCallaghanWomen 45A (28)3:34:30+1:29:27
8Oscar WoolfordMen 16A (40)2:43:43+42:04

BB Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Anne WilsonWomen 60A (48)2:38:55+59:49
Doug WilsonMen 65A (74)did not finish

BF

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Lyra SimpsonWomen 10A (13)did not finish
Jennifer CrockartEOD E (15)did not finish
Lyra SimpsonEOD E (15)did not finish
Lyra SimpsonEOD VE (11)did not finish

BF N

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Eoin RotheryMen 60A (58)1:42:13
2Aoife RotheryWomen 10A (13)1:13:12+20:11
2Tracy MarshWomen 40A (15)1:58:20+5:46
2Paul MarshMen 45A (35)2:33:26+19:54
2Andy SimpsonMen 50A (59)1:51:08+6:07
3Jamie MarshMen 12A (15)59:01+7:11
3Ewan ShinglerMen 16A (40)2:11:43+10:04
3Cath ChalmersWomen 45A (28)2:06:14+1:11
3Mark ShinglerMen 55A (64)2:11:20+25:55
4Saacha DonaldsonWomen 40A (15)2:58:48+1:06:14
4Vanessa FreemanWomen 45AS (37)2:48:27+30:17
5Oliver McFarlaneMen 12A (15)1:23:11+31:21
5Ruairidh MacDonaldMen 21A (24)3:30:40+1:11:56
5Mark FreemanMen 50A (59)2:08:16+23:15
5Joanna ParrWomen 55A (37)1:57:56+12:12
6Oliver FreemanMen 14A (33)2:04:59+52:21
7Debbie ByersWomen 60A (48)2:37:50+58:44
12Andrew WisniewskiMen 50A (59)2:56:50+1:11:49
13Andrew Mac DonaldMen 50A (59)3:11:23+1:26:22
14Andrew LumsdenMen 60A (58)2:38:01+55:48
Kari MarshM/W10N (47)completed
Tiia MarshWomen 14A (29)did not finish
Nea ShinglerWomen 14A (29)did not finish
Jock DavisMen 35A (23)did not finish
Nicola NyghWomen 45AS (37)did not finish
Paula ShinglerWomen 50A (22)did not finish
Greg BarbourMen 55A (64)did not finish
Simon GeorgeMen 55A (64)did not finish
Alton FreemanM/W10N (47)did not finish

BG

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Raelee EenjesEOD M (25)did not finish

BG V

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Serryn EenjesWomen 14A (29)1:15:54
1Alison RadfordWomen 65A (39)1:56:17
6Archie NeylonMen 16A (40)2:31:54+30:15
7Tony RadfordMen 65A (74)1:50:54+14:57
9Caitlyn SteerWomen 16A (38)2:13:43+45:15
10Karina CherryWomen 16A (38)2:20:12+51:44
Darren EenjesMen 45AS (24)did not finish
Don CherryMen 50A (59)did not finish
Neil BarrEOD H Long (27)did not finish
Neil BarrEOD H Long (27)did not finish

BK V

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Carolyn JacksonWomen 60A (48)1:39:06
1Hannah AdamsM/W Open Very Easy (4)2:06:35
2Helen AlexanderWomen 75A (17)2:49:53+38:33
3Claire AdamsWomen 12A (13)1:32:38+31:55
5Bill VandendoolMen 55AS (30)2:31:33+29:04
Angelina KozmaM/W10N (47)completed
Neo KozmaM/W10N (47)completed
Jonathan SutcliffeMen 21 Elite (71)did not finish
Martin KozmaMen 55A (64)did not finish
Prue DobbinWomen 55A (37)did not finish
Geoff AdamsMen 55AS (30)did not finish
Murray HannaMen 65A (74)did not finish
Judi HerkesWomen 70A (35)did not finish
Hannah AdamsM/W Open Very Easy (4)did not finish

BN N

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Steve FlickMen 70A (62)1:37:13
2Darren SlatteryMen 21AS (11)2:38:28+2:51
2Alitia DougallWomen 35A (29)2:21:19+29:23
2Michael HalmyMen 55AS (30)2:07:18+4:49
2Melvyn CoxMen 60A (58)1:42:41+0:28
6Sharon LambertWomen 50A (22)3:26:01+1:25:05
6Gordon WilsonMen 65A (74)1:49:15+13:18
7Tshinta HopperWomen 16A (38)2:05:52+37:24
9Wayne PepperMen 45A (35)3:17:52+1:04:20
11Colin DominishMen 45A (35)3:44:50+1:31:18
14Peter HopperMen 55A (64)3:27:35+1:42:10
Clyde McGheeMen 14A (33)did not finish
Bob MorganMen 55A (64)did not finish
Cheryl BluettWomen 65AS (5)did not finish
Terry BluettMen 70A (62)did not finish
Graham GalbraithMen 75A (36)did not finish

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Toni FrankWomen 70A (35)3:31:23+1:54:36

BS A

30 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1David StocksMen 14A (33)1:12:38
1Ella CuthbertWomen 16A (38)1:28:28
1Paul de JonghMen 21A (24)2:18:44
1Andrew HobsonMen 45AS (24)2:18:17
1Jane BarnettWomen 55AS (14)2:03:56
1Jenny HawkinsWomen 70A (35)1:36:47
1Eino MeuronenMen 80A (9)2:34:14
2Anita ScherrerWomen 45A (28)2:05:13+0:10
2Jo HobsonWomen 45AS (37)2:30:20+12:10
2Alison InglisWomen 50A (22)2:08:37+7:41
2Valerie BarkerWomen 65A (39)2:01:05+4:48
3Caitlin YoungWomen 16A (38)1:37:28+9:00
3Matthew StocksMen 45A (35)2:33:47+20:15
4Natalie MillerWomen 14A (29)1:37:31+21:37
4Ben HobsonMen 16A (40)2:24:09+22:30
4Bruce BarnettMen 50A (59)2:04:43+19:42
6David PolandMen 45A (35)2:53:19+39:47
6Tom de JonghMen 55AS (30)2:41:36+39:07
7Daniel Del DotMen 21A (24)4:02:32+1:43:48
7Ari PiiroinenMen 50A (59)2:15:43+30:42
8Kelly YoungWomen 45A (28)3:37:23+1:32:20
8Dennis TrewinMen 70A (62)2:34:36+57:23
10Peter MillerMen 45A (35)3:27:36+1:14:04
Lachlan YoungMen 14A (33)did not finish
Justine HobsonWomen 14A (29)did not finish
Annabelle MillWomen 20A (5)did not finish
Chris MillMen 50A (59)did not finish
Ken YoungMen 55A (64)did not finish
Toni BrownWomen 55A (37)did not finish
Kevin PaineMen 85A (4)did not finish

CC A

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Tara MelhuishWomen 20 Elite (30)1:48:05
1Jo AllisonWomen 21 Elite (47)2:15:41
2Tristan MillerMen 20 Elite (46)2:26:10+16:02
3Tomas KrajcaMen 21 Elite (71)2:48:04+21:25
3Belinda LawfordWomen 21 Elite (47)2:19:19+3:38
5Noah PolandMen 20 Elite (46)2:40:01+29:53
5Rob WalterMen 21 Elite (71)2:54:29+27:50
5Marina IskhakovaWomen 21 Elite (47)2:50:05+34:24
8Miho YamazakiWomen 20 Elite (30)2:55:45+1:07:40
9Martin DentMen 21 Elite (71)3:23:41+57:02
10Mark GlanvilleMen 20 Elite (46)3:01:49+51:41
12Jesse PiiroinenMen 20 Elite (46)3:57:55+1:47:47
Oliver MillMen 20 Elite (46)did not finish
Patrick MillerMen 20 Elite (46)did not finish
Andrew BarnettMen 21 Elite (71)did not finish
Grant BluettMen 21 Elite (71)did not finish
Gareth CandyMen 21 Elite (71)did not finish
Matthew CraneMen 21 Elite (71)did not finish
Mark GregsonMen 21 Elite (71)did not finish
David ShepherdMen 21 Elite (71)did not finish
Shannon JonesWomen 21 Elite (47)did not finish

CC N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Hilary WoodWomen 60A (48)1:46:32+7:26
4Phoebe DentWomen 35A (29)2:41:58+50:02
5Robyn PallasWomen 60A (48)2:09:57+30:51
Dan MartinMen 21AS (11)did not finish
Jose ZapataMen 21AS (11)did not finish
Alice MartinWomen 21AS (6)did not finish
Jose ZapataMen 35A (23)did not finish
Colin PriceMen 55AS (30)did not finish
Nick DentMen 65A (74)did not finish

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Wendy TavernaWomen Open B (26)3:07:10+1:27:04
Sophie TavernaWomen 14A (29)did not finish

DR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Peter HobbsEOD H Short (21)did not finish

DR V

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Arika BogdanovitsWomen Junior B (3)4:10:12
2Andras BogdanovitsMen 45AS (24)2:19:21+1:04
4Janine SteerWomen 50A (22)2:52:40+51:44
5Luca BogdanovitsWomen 14A (29)4:21:03+3:05:09
5Ian DaviesMen 55A (64)2:24:15+38:50
8James LoveMen 14A (33)3:25:29+2:12:51
8Sarah DaviesWomen 16A (38)2:11:58+43:30
13Peter YeatesMen 70A (62)2:55:45+1:18:32
Ryan DaviesMen 21AS (11)did not finish
Merv BendleMen Open B (15)did not finish
Chris BendleWomen Open B (26)did not finish
Wayne LoveEOD H Long (27)did not finish
Amber LouwEOD M (25)did not finish
Sarah LoveEOD E (15)did not finish
Eric LouwEOD H Short (21)did not finish
Wayne LoveEOD H Short (21)did not finish
Wayne LoveEOD H Short (21)did not finish

EN Q

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Robert RapkinsMen 65A (74)1:35:57
4Rod DominishMen 70A (62)2:01:58+24:45
7James BowlingMen 75A (36)2:48:10+49:02
8Cliff HowardMen 55A (64)2:43:32+58:07
9Rhonda BowlingWomen 65A (39)3:34:26+1:38:09
Lynda RapkinsWomen 65A (39)did not finish

EU V

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Geoff LawfordMen 35A (23)2:50:59+14:06
3Conan PrendergastMen 21A (24)2:49:08+30:24
8Roch PrendergastMen 60A (58)2:01:33+19:20
9Rod GrayMen 60A (58)2:03:21+21:08
13Judy PrendergastWomen 60A (48)3:44:34+2:05:28
Jenny BourneWomen 40A (15)did not finish

EV T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Sven JohnsonMen 50A (59)3:50:10+2:05:09

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Long (27)did not finish

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Long (27)did not finish

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Short (21)did not finish

GO N

37 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Clare JessupWomen 20A (5)4:06:03
1Mark BrindleyMen 35AS (9)3:03:40
2Ross BarrMen 70A (62)1:41:23+4:10
2Justine BrindleyM/W Open Easy (9)2:35:15+51:30
3Ian JessupMen 45AS (24)2:39:42+21:25
3Tania KennedyWomen 50A (22)2:28:21+27:25
3Ron JunghansMen 70A (62)1:59:53+22:40
3Christa SchaferWomen 75A (17)3:00:40+49:20
4Sue ThomsonWomen 75A (17)4:28:36+2:17:16
5Gregory DominishMen 45A (35)2:49:00+35:28
5Carol JacobsonWomen 65A (39)2:39:05+42:48
5Jim MerchantMen 70A (62)2:05:40+28:27
7Graeme DawsonMen 55A (64)2:35:50+50:25
7Airdrie LongWomen 55A (37)2:30:51+45:07
8Robert HerkesMen 21A (24)4:14:04+1:55:20
8Elaine MurdochWomen 45AS (37)3:39:38+1:21:28
9Angus LeungMen 16A (40)2:44:51+43:12
9Tony HillMen 50A (59)2:28:19+43:18
10Tom KennedyMen 16A (40)3:04:44+1:03:05
10Peter AnnettsMen 50A (59)2:33:49+48:48
10Barbara JunghansWomen 65A (39)4:34:22+2:38:05
10Ken JacobsonMen 70A (62)2:40:00+1:02:47
11Ellen CurrieWomen 16A (38)2:24:59+56:31
11Jamie KennedyMen 50A (59)2:47:01+1:02:00
14Ellis LeungMen 50A (59)3:30:12+1:45:11
15Colin CurrieMen 55A (64)3:57:10+2:11:45
17Warwick SelbyMen 65A (74)2:25:33+49:36
Andra LeungWomen 14A (29)did not finish
Joanna HillWomen 16A (38)did not finish
Brook MartinWomen 35A (29)did not finish
Ross MorrisonMen 45A (35)did not finish
James LithgowMen 60A (58)did not finish
Johnny PetersenMen 60A (58)did not finish
Neil SchaferMen 90A (4)did not finish
Barbara DawsonEOD H Short (21)did not finish
Barbara DawsonEOD H Short (21)did not finish
Barbara HillEOD H Short (21)did not finish

GS N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Charles KeirMen 21A (24)2:43:29+24:45
2Jean BaldwinWomen 70A (35)1:54:22+17:35
3Basil BaldwinMen 75A (36)2:26:28+27:20

IK N

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Salme FullerWomen 45AS (37)2:18:10
4Simon LouisMen 35A (23)3:54:14+1:17:21
4Julie MannWomen 55AS (14)2:54:11+50:15
6Margaret DuguidWomen 70A (35)2:41:47+1:05:00
7Dayle GreenWomen Open B (26)3:13:56+1:33:50
8David GreenMen 50A (59)2:25:40+40:39
8Chris WilmottMen 65A (74)1:52:36+16:39
12Mark WilmottMen 60A (58)2:25:19+43:06
12Peter ShepherdMen 65A (74)2:07:45+31:48
12Kevin CurbyMen 70A (62)2:45:31+1:08:18
16Keith JayMen 65A (74)2:23:33+47:36
Sue FroudeWomen 60A (48)did not finish
Vicki WilmottWomen 60A (48)did not finish

Ivanhoe East

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Michael SinickasMen 35A (23)3:53:49+1:16:56

Kaleen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Mark JillardMen Open B (15)1:32:52

lake albert

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Julie GoodingWomen 21AS (6)did not finish

LO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Richard MatthewsMen 65A (74)1:47:12+11:15
Nicole DavisWomen 45AS (37)did not finish

MF V

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Warren KeyMen 55A (64)1:45:25
2Mason ArthurMen 16A (40)2:10:57+9:18
4Kathleen BarrettWomen Open B (26)2:46:48+1:06:42
Cliff BarrettM/W10N (47)completed
Eleanor BarrettM/W10N (47)completed
Meredith BarrettM/W10N (47)completed
Sophie ArthurWomen 12A (13)did not finish
Milla KeyWomen 12A (13)did not finish
Torren ArthurMen 14A (33)did not finish
William DaveyMen 16A (40)did not finish
Jensen KeyMen 16A (40)did not finish

NC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kendall OConnorEOD H Long (27)did not finish

NC N

39 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Rebecca CraigWomen 12A (13)1:00:43
1Scott SimsonMen 45A (35)2:13:32
1Jennifer EnderbyWomen 45A (28)2:05:03
1Cassandra ThompsonWomen Open B (26)1:40:06
2Erika EnderbyWomen 12A (13)1:02:04+1:21
2Mikayla EnderbyWomen 14A (29)1:24:10+8:16
2Shane JenkinsMen 35AS (9)3:20:02+16:22
2Glenn BurgessMen 55A (64)2:08:18+22:53
2Gayle QuantockWomen 55A (37)1:48:10+2:26
2William ThompsonMen Open B (15)1:48:30+15:38
3Oskar MellaMen 14A (33)1:34:07+21:29
3Samantha HoweWomen 35A (29)2:29:18+37:22
3Geoff TodkillMen 60A (58)1:49:32+7:19
4Tommy MellaMen 12A (15)1:11:39+19:49
4Damien EnderbyMen 40A (18)3:37:13+51:48
4Carolyn MatthewsWomen 55A (37)1:55:10+9:26
4Peter OrrMen 55AS (30)2:30:07+27:38
5Martina CraigWomen 45A (28)2:06:54+1:51
5Maria OrrWomen 45AS (37)2:50:34+32:24
6Claire BurgessWomen 16A (38)1:54:51+26:23
6Margaret PeelWomen 45A (28)2:59:57+54:54
7Diana CharltonWomen 45AS (37)3:04:43+46:33
10Geoff PeelMen 55A (64)2:59:49+1:14:24
10Jim LeeMen 65A (74)2:00:00+24:03
13Malcolm RobertsMen 55A (64)3:06:49+1:21:24
13Rudi LandsiedelMen 60A (58)2:36:53+54:40
Alvin CraigMen 16A (40)did not finish
Kate AlboroughWomen 21AS (6)did not finish
Stephen CraigMen 35A (23)did not finish
Sharon BurgessWomen 45AS (37)did not finish
Peter CharltonMen 50A (59)did not finish
Karen BlatchfordWomen 50A (22)did not finish
Bjorn MellaMen 55A (64)did not finish
Robert VincentMen 55A (64)did not finish
Ian DempseyMen 60A (58)did not finish
Kerry BaconWomen 60A (48)did not finish
Greg BaconMen 65A (74)did not finish
Eleanor ThompsonM/W10N (47)did not finish
Harriet ThompsonM/W10N (47)did not finish

NE V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Kelly BarrettMen 35AS (9)4:25:33+1:21:53
3Leone CarberryWomen Open B (26)2:30:49+50:43
John CarberryMen 50A (59)did not finish
Geoff HudsonMen 60A (58)did not finish
Schon HudsonWomen 65AS (5)did not finish
Dorothy AdrianWomen 80A (6)did not finish
Sue HealyWomen 85A (1)did not finish

Norwood

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Alex SinickasWomen 21A (4)did not finish

NT N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
15Bob HawkinsMen 65A (74)2:16:58+41:01
Eric BakerEOD H Long (27)did not finish

OH S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Adrian UppillMen 65A (74)1:36:01+0:04
3Robin UppillWomen 60A (48)1:50:18+11:12

Patterson Lakes

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Ian DiasMen Open B (15)3:00:16+1:27:24

PO A

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Luca HoggWomen 10A (13)53:01
1Andy HoggMen 35A (23)2:36:53
1Ana HercegWomen 55A (37)1:45:44
1Bill MonaghanMen 65AS (3)1:13:49
1Darryl ErbacherMen 75A (36)1:59:08
1Ann IngwersenWomen 75A (17)2:11:20
2Makhaya HoggMen 12A (15)55:56+4:06
2Zoe MelhuishWomen 16A (38)1:35:12+6:44
3Ella HoggWomen 10A (13)1:15:51+22:50
4Nick MelhuishMen 55A (64)2:14:12+28:47
5Sue GarrWomen 50A (22)3:12:43+1:11:47
6Monika BinderWomen 55A (37)2:04:56+19:12
7Pat MiethkeWomen 65A (39)2:50:56+54:39
7David HoggMen 70A (62)2:18:25+41:12
8Rohan HyslopMen 45A (35)3:17:07+1:03:35
8Barbara MartinWomen 65A (39)3:15:02+1:18:45
9Elizabeth DunbarWomen 55A (37)3:35:08+1:49:24
9Frank IngwersenMen 75A (36)3:40:56+1:41:48
11Martin EtheringtonMen 55A (64)3:01:05+1:15:40
11Tony GarrMen 60A (58)2:14:44+32:31
12Jon GlanvilleMen 55A (64)3:05:01+1:19:36
15John HardingMen 60A (58)3:19:03+1:36:50
Katy HoggM/W10N (47)completed
Natalie SmithWomen 40A (15)did not finish
Ian ElzMen 60A (58)did not finish
Geoff WoodMen 65A (74)did not finish
Mykal MarshamEOD H Long (27)did not finish
Mykal MarshamEOD H Long (27)did not finish

QC Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Caroline PigerreWomen 20 Elite (30)2:04:59+16:54
4Anna SheldonWomen 21 Elite (47)2:42:29+26:48
7Kurt NeumannMen 21 Elite (71)3:00:59+34:20
15Lachlan HowardMen 21 Elite (71)3:57:38+1:30:59

RR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Stephen GoggsEOD H Long (27)did not finish
Susan BriggsEOD M (25)did not finish
Mace NeveEOD H Short (21)did not finish
Mace NeveEOD H Short (21)did not finish

RR A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Elye DentMen 10A (9)1:03:27
1Rebecca MintyWomen 35A (29)1:51:56
1Allison JonesWomen 40A (15)1:52:34
3Liz AbbottWomen 55A (37)1:50:31+4:47
4Emily WalterWomen 45A (28)2:06:40+1:37
4Kerryne JonesWomen 65A (39)2:37:28+41:11
5Samuel WilsonMen 35A (23)4:49:26+2:12:33
6Kathie DentWomen 35A (29)3:00:02+1:08:06
6Eric WainwrightMen 70A (62)2:14:07+36:54
9Bruce BowenMen 65A (74)1:59:57+24:00
10Robert MouattMen 75A (36)3:52:37+1:53:29
11Bill JonesMen 65A (74)2:00:41+24:44
18Keith FifieldMen 65A (74)2:57:06+1:21:09
Ariadna IskhakovaM/W10N (47)completed
Mira WalterM/W10N (47)completed
Fedor IskhakovMen 35A (23)did not finish
Michael BurtMen 55A (64)did not finish
Michael BurtMen 55AS (30)did not finish
Hugh MooreMen 65A (74)did not finish
Stephen GoggsEOD H Long (27)did not finish
Stephen GoggsEOD H Long (27)did not finish
Susan BriggsEOD M (25)did not finish
Karin SchulzEOD E (15)did not finish
Jenna LinehanEOD H Short (21)did not finish
Connor DentM/W10N (47)did not finish
Hayden DentM/W10N (47)did not finish

SH N

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Angus SheddenMen 40A (18)2:53:27+8:02
2Sandra StewartWomen 55AS (14)2:05:48+1:52
2John Le CarpentierMen 75A (36)2:08:27+9:19
3Douglas JayMen 40A (18)3:08:07+22:42
3Ruth SheddenWomen 40A (15)2:42:33+49:59
3Garry StewartMen 55AS (30)2:22:49+20:20
4John HodsdonMen 75A (36)2:28:43+29:35
5Peter MeyerMen 75A (36)2:39:47+40:39
6Val HodsdonWomen 65A (39)2:43:53+47:36
7John RussellMen 55AS (30)2:48:23+45:54
Euan SheddenM/W10N (47)completed
Rory SheddenM/W10N (47)completed
Stephan WagnerMen 45AS (24)did not finish
Robert SpryMen 65A (74)did not finish
Jackson JayEOD VE (11)did not finish

SO Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Trevor SauerMen 75A (36)2:48:54+49:46
10Murray HainesMen 60A (58)2:03:45+21:32

ST N

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Alastair GeorgeMen 20 Elite (46)2:28:58+18:50
4Georgia JonesWomen 20 Elite (30)2:08:25+20:20
5Rebecca GeorgeWomen 20 Elite (30)2:26:21+38:16
6Melissa AnnettsWomen 20 Elite (30)2:43:01+54:56
6Robert BennettMen 21 Elite (71)2:58:46+32:07
7Anna FitzgeraldWomen 21 Elite (47)2:54:38+38:57
8Duncan CurrieMen 20 Elite (46)2:48:53+38:45
10Lucy McGarvaWomen 21 Elite (47)3:11:20+55:39
11Benoit PecoudMen 20 Elite (46)3:27:54+1:17:46
11Sally-Anne HendersonWomen 21 Elite (47)3:45:59+1:30:18
13Michael ClaydenMen 20 Elite (46)4:42:49+2:32:41
13Andrew MorrisMen 21 Elite (71)3:52:13+1:25:34
13Lisa GrantWomen 21 Elite (47)4:46:08+2:30:27
Thomas GordonMen 20 Elite (46)did not finish
Itay ManorMen 21 Elite (71)did not finish
Eric MorrisMen 21 Elite (71)did not finish
Nicola BlatchfordWomen 21 Elite (47)did not finish
Briohny SeamanWomen 21 Elite (47)did not finish

SW S

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Simon UppillMen 21 Elite (71)2:26:39
2Bridget AndersonWomen 21 Elite (47)2:18:35+2:54
4Angus HainesMen 20 Elite (46)2:29:21+19:13
6Dante AfnanMen 20 Elite (46)2:42:07+31:59
9Nicholas CongediMen 20 Elite (46)2:53:58+43:50
9Meredith NormanWomen 20 Elite (30)2:59:42+1:11:37
9Jenny CasanovaWomen 21 Elite (47)3:08:37+52:56
10Sarah LimWomen 20 Elite (30)3:08:29+1:20:24

Taranaki

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Nick CollinsMen 65A (74)1:38:23+2:26
12Anne SandersonWomen 60A (48)3:29:30+1:50:24

TE S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
11Annie WhybourneWomen 60A (48)3:22:29+1:43:23
Dan BaschieraMen 60A (58)did not finish

TF Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Johanna Tavner-CornerWomen 60A (48)did not finish
Tony Tavner-CornerMen 70A (62)did not finish

TF T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Brodie NankervisMen 21 Elite (71)2:37:41+11:02
7Ella JohnsonWomen 20 Elite (30)2:46:18+58:13

TJ S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Paul HoopmannMen 65A (74)1:36:40+0:43
4Toby CazzolatoMen 14A (33)1:37:35+24:57
Aylwin LimMen 55A (64)did not finish
Aylwin LimMen 55AS (30)did not finish

TK V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Warwick DavisMen 60A (58)1:54:28+12:15
5Sean SunleyMen 45AS (24)3:28:28+1:10:11
10Anne GarveyWomen 60A (48)3:08:36+1:29:30
13Paul ElamMen 65A (74)2:08:00+32:03
Julie SunleyWomen 45AS (37)did not finish

TT S

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2John LyonMen 80A (9)2:39:39+5:25
5Emily SorensenWomen 16A (38)1:50:39+22:11
9Trevor DimentMen 55A (64)2:48:06+1:02:41
20Barry WheelerMen 65A (74)3:35:44+1:59:47
Robert SmithMen 70A (62)did not finish
Erica DimentEOD H Long (27)did not finish
Jeffa LyonEOD E (15)did not finish
Erica DimentEOD H Short (21)did not finish

UG Q

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Juliana de NooyWomen 55A (37)2:32:32+46:48
9Christopher SpriggsMen 70A (62)2:37:15+1:00:02
Robin SpriggsWomen 70A (35)did not finish

Uppsala

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4David LingforsMen 21 Elite (71)2:48:08+21:29

UR N

33 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Linda SestaWomen 50A (22)2:00:56
1Maureen OgilvieWomen 80A (6)2:30:06
1William NolanM/W Open Easy (9)1:43:45
3Ian JonesMen 50A (59)1:55:39+10:38
3Gayle ShepherdWomen 55AS (14)2:17:34+13:38
3Brian ClelandMen 80A (9)2:49:01+14:47
4Sophie JonesWomen 16A (38)1:46:59+18:31
4Ant NolanMen 45A (35)2:35:02+21:30
5Jane BolandWomen Open B (26)3:00:35+1:20:29
6Nicholas WilmottMen 60A (58)1:57:33+15:20
7Jane McKennaWomen 50A (22)4:41:16+2:40:20
8Mary Jane MahonyWomen 70A (35)2:57:10+1:20:23
9Margaret WilmottWomen 60A (48)2:42:53+1:03:47
14Dave LottyMen 70A (62)3:13:06+1:35:53
Maree DoyleWomen 20 Elite (30)did not finish
Maggie MackayWomen 10A (13)did not finish
Finn MackayMen 16A (40)did not finish
Serena DoyleWomen 16A (38)did not finish
Maree DoyleWomen 20A (5)did not finish
Danielle KoprivaWomen 35A (29)did not finish
Melanie ChristieWomen 45A (28)did not finish
Margaret JonesWomen 45A (28)did not finish
Shane DoyleMen 45AS (24)did not finish
Jim MackayMen 55A (64)did not finish
Lisa LampeWomen 55A (37)did not finish
Dick OgilvieMen 70A (62)did not finish
Jitka KoprivaWomen 70A (35)did not finish
Michael LloydMen Open B (15)did not finish
Melanie ChristieWomen Open B (26)did not finish
Janette WilmottEOD M (25)did not finish
Janette WilmottEOD M (25)did not finish
JANETTE WilmottEOD M (25)did not finish
Jonathan NolanM/W10N (47)did not finish

VN V

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Aston KeyMen 20 Elite (46)2:10:08
2Asha SteerWomen 20 Elite (30)1:58:03+9:58
6Clare BrownridgeWomen 21 Elite (47)2:51:52+36:11
7Glenn JamesMen 20 Elite (46)2:43:24+33:16
8Mikkel Kaae-NielsenMen 21 Elite (71)3:17:05+50:26
8Thorlene EgertonWomen 21 Elite (47)3:03:15+47:34
10David BrownridgeMen 21 Elite (71)3:24:50+58:11
11Richard GoonanMen 21 Elite (71)3:28:09+1:01:30
12Jim RussellMen 21 Elite (71)3:35:17+1:08:38
12Jayne SalesWomen 21 Elite (47)4:10:31+1:54:50
14Simon RouseMen 21 Elite (71)3:53:37+1:26:58
Bruce ArthurMen 21 Elite (71)did not finish
Ben GoonanMen 21 Elite (71)did not finish
Peter HobbsMen 21 Elite (71)did not finish
Christopher NauntonMen 21 Elite (71)did not finish
Blair TrewinMen 21 Elite (71)did not finish
Laurina NeumannWomen 21 Elite (47)did not finish

WA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Andrew KennedyMen 21AS (11)2:35:37
6Peter KreminskiMen 75A (36)2:45:23+46:15
Frank TomasMen 75A (36)did not finish

Wangaratta

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Andrew MasonMen 21AS (11)did not finish

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Hermann WehnerMen 90A (4)2:34:53

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lisa CaulfieldWomen 35A (29)did not finish

WH N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Dan SmithMen 40A (18)4:44:34+1:59:09
7Belinda KinneallyWomen 35A (29)3:23:21+1:31:25
Robert BradleyMen 45AS (24)did not finish
Maureen FitzpatrickWomen 55AS (14)did not finish
Lynn DabbsWomen 65A (39)did not finish
Barry PearceMen 70A (62)did not finish
Kevin WilliamsMen 70A (62)did not finish
Janet MorrisWomen 75A (17)did not finish
Barry HanlonMen 80A (9)did not finish

WO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Carol BrownlieWomen 65A (39)2:10:07+13:50
Ken BrownlieMen 70A (62)did not finish

Wolli creek

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Eshel LipmanMen 21A (24)3:06:01+47:17

WP N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Dale WallaceMen 55AS (30)2:02:29
3Sally DevenishWomen 45AS (37)2:43:14+25:04

WR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Henry NeylonEOD VE (11)did not finish
Ryder SeamanEOD VE (11)did not finish

WR N

43 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Iain CrossettMen 45AS (24)2:39:50+21:33
7Lachlan BillettMen 16A (40)2:32:39+31:00
7Pauline MooreWomen 70A (35)2:53:56+1:17:09
Cameron McDougallMen 14A (33)did not finish
Joannah McDougallWomen 16A (38)did not finish
David BunnEOD H Long (27)did not finish
Izzi HutchinsonEOD H Long (27)did not finish
Izzi HutchinsonEOD H Long (27)did not finish
Derryn McGarvaEOD H Long (27)did not finish
Raylene StanleyEOD H Long (27)did not finish
Roylene StanleyEOD H Long (27)did not finish
Barbara BluettEOD M (25)did not finish
Gordon ChambersEOD M (25)did not finish
Charlie CheeseleyEOD M (25)did not finish
Charlie CheesleyEOD M (25)did not finish
Dale CleggEOD M (25)did not finish
Tadeusz DavenportEOD M (25)did not finish
Tadeusz DavenportEOD M (25)did not finish
Jack JanetzkiEOD M (25)did not finish
Jack JanetzkiEOD M (25)did not finish
David NeylonEOD M (25)did not finish
Archie PerrotEOD M (25)did not finish
Oscar PerrotEOD M (25)did not finish
Shani RajasekeraEOD M (25)did not finish
Shani RajasekeraEOD M (25)did not finish
Callum GardnerEOD E (15)did not finish
Vicky LuEOD E (15)did not finish
Vicky LuEOD E (15)did not finish
Clementine NeylonEOD E (15)did not finish
Henry NeylonEOD E (15)did not finish
Lindsey YueEOD E (15)did not finish
Lindsey YueEOD E (15)did not finish
Harry JanetzkiEOD VE (11)did not finish
Tom JanetzkiEOD VE (11)did not finish
Tom JanetzkiEOD VE (11)did not finish
Robert McDougallEOD VE (11)did not finish
Robert McDougallEOD VE (11)did not finish
Rebecca NeylanEOD VE (11)did not finish
Clementine NeylonEOD VE (11)did not finish
Amanda BilletEOD H Short (21)did not finish
Hannah BilletEOD H Short (21)did not finish
Tadeusz DavenportEOD H Short (21)did not finish
Shani RajkasekeraEOD H Short (21)did not finish

WR T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ian RathboneMen 65A (74)did not finish

YA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Remi AfnanMen 14A (33)1:52:19+39:41
6Sandra AfnanWomen 45AS (37)2:53:31+35:21
6Ruhi AfnanMen 50A (59)2:13:15+28:14

YV V

30 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Brody McCarthyMen 16A (40)2:01:39
1Graeme CadmanMen 85A (4)2:37:52
3Ashley WhiteMen 10A (9)1:09:27+6:00
3Ruth GoddardWomen 70A (35)1:54:41+17:54
4Libby MeekingWomen 70A (35)2:11:52+35:05
5Melissa GangemiWomen 35A (29)2:59:11+1:07:15
5Glen WhiteMen 40A (18)3:48:07+1:02:42
5Kathy LileyWomen 70A (35)2:20:31+43:44
6Tim WardropMen 21A (24)4:00:15+1:41:31
6Cormac McCarthyMen 55A (64)2:29:09+43:44
7Callum WhiteMen 14A (33)2:43:54+1:31:16
10Jocelyn WattsWomen 55A (37)4:35:38+2:49:54
11John MeekingMen 70A (62)2:42:43+1:05:30
14Tim DentMen 65A (74)2:13:08+37:11
16David GoddardMen 70A (62)3:47:21+2:10:08
19Vincent SinickasMen 65A (74)3:31:48+1:55:51
Heather ODonnellWomen 40A (15)did not finish
Ted van GeldermalsenMen 60A (58)did not finish
Margi FreemantleWomen 60A (48)did not finish
Sheila CollsWomen 65A (39)did not finish
Christine SinickasWomen 65A (39)did not finish
Sheila CollsWomen 65AS (5)did not finish
Alex TarrMen 75A (36)did not finish
Janet TarrWomen 75A (17)did not finish
Heather ODonnellWomen Open B (26)did not finish
Ryan CatesEOD M (25)did not finish
Emma CatesEOD E (15)did not finish
Emma CatesEOD E (15)did not finish
Greg CatesEOD H Short (21)did not finish
Kathryn TarnEOD H Short (21)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.