Official results for WA Middle Distance Championship

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: WA Middle Distance Championship
Organiser: Wullundigong Orienteers of the West
Date: Saturday 10 September 2016

W10A

1 600 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kate Braid KO W 23:27 14:39

W12A

2 000 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sasha Eves BO W 1:39:21 49:40
Kate Rintoul LO W mispunched
Noelle Chitty LO W did not start

W14A

2 400 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Skye McMullen BO W 26:23 10:59
2 Sarah Richards WO W 37:17 +10:54 15:32
3 Zoe Rintoul LO W 44:25 +18:02 18:30
Tia Chitty LO W did not start

W16A

2 900 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michaela Maynard BO W 35:03 12:05
2 Lily McFarlane BO W 41:56 +6:53 14:27

W21A

3 900 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jo Anna Maynard BO W 35:16 9:02
2 Rachel West BO W 37:56 +2:40 9:43
3 Ceri Pass KO W 41:18 +6:02 10:35
4 Natasha Sparg BO W 1:14:07 +38:51 19:00
Daisy McCauley WO W did not start

W35A

2 900 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Vanessa Smith KO W 35:35 12:16
2 Rosalie McCauley WO W 44:57 +9:22 15:30
3 Andrea Eves BO W 55:51 +20:16 19:15

W45A

2 900 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Anthea Feaver LO W 26:33 9:09
2 Michelle Martin WO W 46:54 +20:21 16:10
3 Coreen Maynard BO W 51:35 +25:02 17:47
4 Nicole Davis LO W 1:11:55 +45:22 24:47
5 Amanda Rintoul LO W 1:19:55 +53:22 27:33
Nicolette Finnie WO W did not start

W55A

2 100 m, 8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Carol Brownlie WO W 27:15 12:58 Download route in GPX format
2 Christine Howitt WO W 31:35 +4:20 15:02
3 Debra Lethbridge WO W 32:36 +5:21 15:31
4 Helen Post WO W 33:02 +5:47 15:43
5 Lyn Stoltze Albany & Denmark Hinterland Or 33:15 +6:00 15:50
6 Jennifer Binns LO W 36:51 +9:36 17:32
7 Heike Behrbohm KO W 44:37 +17:22 21:14
8 Nicole Sibbald BO W 50:31 +23:16 24:03

W65A

2 100 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lois West BO W 30:55 14:43
2 Rosemary Kullmann LO W 33:18 +2:23 15:51
3 Jill Elderfield SW W 39:11 +8:16 18:39
4 Sue Dowling BO W 55:25 +24:30 26:23
5 Wendy Hobley LO W 57:38 +26:43 27:26

W70A

2 100 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Janet Fletcher LO W 28:24 13:31
2 Toni Frank BO W 35:58 +7:34 17:07
3 Penny Dufty BO W 41:48 +13:24 19:54
4 Moreen Cox LO W 49:28 +21:04 23:33

M10A

1 600 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lachlan Braid KO W 18:11 11:21
2 Nicholas Phillips SW W 20:24 +2:13 12:45
3 Eckart Bosman - - 59:17 +41:06 37:03

M12A

2 000 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Liam Phillips SW W 26:39 13:19
2 Liam Dufty BO W 27:47 +1:08 13:53
Riley McFarlane BO W mispunched
Connor Martin SW W did not finish

M14A

2 400 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Riley Martin SW W 24:20 10:08
2 Mason Eves BO W 26:45 +2:25 11:08
3 Shaun Richards WO W 33:16 +8:56 13:51
4 Patrick Dufty BO W 39:49 +15:29 16:35
Aldo Bosman SW W mispunched

M14B

2 000 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Kynen Neill SW W mispunched

M16A

3 900 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Edward Finnie WO W 43:44 11:12
2 Jordan Neill SW W 1:20:12 +36:28 20:33

M17-20A

5 300 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tyler Eves BO W 1:00:41 11:26

M21A

5 300 m, 12 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Craig Dufty BO W 38:16 7:13
2 Steve Fletcher Albany & Denmark Hinterland Or 40:15 +1:59 7:35 Download route in GPX format
3 Cameron Duncan KO W 43:37 +5:21 8:13
4 Oliver Martin WO W 44:57 +6:41 8:28
5 Ricky Thackray BO W 45:37 +7:21 8:36 Download route in GPX format
6 Simon Windsor BO W 46:32 +8:16 8:46
7 Paul Dowling BO W 46:50 +8:34 8:50
8 Graham Braid KO W 46:52 +8:36 8:50
9 Wayne Eliot WO W 47:14 +8:58 8:54
10 Ivan Komyshan WO W 49:20 +11:04 9:18 Download route in GPX format
11 Ondrej Vesely(unofficial) - - 54:30 +16:14 10:16
12 Daniel Del Dot BS A 55:28 +17:12 10:27

M35A

5 300 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tom Brownlie WO W 54:52 10:21
2 Daniel Eves BO W 56:56 +2:04 10:44
3 Todd Rintoul LO W 1:15:32 +20:40 14:15
4 Graeme Harris WO W 1:19:25 +24:33 14:59
Jaco Bosman SW W mispunched
Adam Nolan WO W did not start
Jason Simpson LO W did not start

M45A

3 900 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andre Morkel LO W 39:26 10:06
2 Andrew Martin WO W 40:03 +0:37 10:16 Download route in GPX format
3 Ian Finnie WO W 41:55 +2:29 10:44
4 Michael Dufty BO W 45:03 +5:37 11:33 Download route in GPX format
5 Peter OLoughlin SW W 50:23 +10:57 12:55

M55A

3 900 m, 13 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Noel Schoknecht LO W 40:22 10:21
2 Tony Whittaker Albany & Denmark Hinterland Or 41:23 +1:01 10:36
3 David McCauley WO W 42:13 +1:51 10:49
4 Clifford Phillips SW W 47:54 +7:32 12:16
5 Digby Mercer WO W 48:36 +8:14 12:27
6 Michael Burt RR A 48:39 +8:17 12:28
7 Ron Marcus WO W 52:42 +12:20 13:30
8 Robert Graieg LO W 52:46 +12:24 13:31
9 Mike Sibbald BO W 52:54 +12:32 13:33
10 Rob Beattie BO W 1:02:21 +21:59 15:59 Download route in GPX format
11 Robert Boekelaar WO W 1:02:26 +22:04 16:00
12 Nick Lethbridge WO W 1:14:19 +33:57 19:03
13 David Kessell LO W 1:17:37 +37:15 19:54
John Cummins BO W did not start

M65A

2 900 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rob West BO W 32:59 11:22
2 Richard Matthews LO W 34:46 +1:47 11:59
3 Jack Dowling BO W 45:54 +12:55 15:49 Download route in GPX format
4 Ken Dalton WO W 46:06 +13:07 15:53
5 Don Mason SW W 1:08:04 +35:05 23:28

M70A

2 900 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tony Simpkins LO W 30:52 10:38
2 Phil Dufty BO W 35:04 +4:12 12:05
3 Ken Brownlie WO W 39:11 +8:19 13:30
4 Mike Howe LO W 42:10 +11:18 14:32
5 David Pass KO W 48:20 +17:28 16:40
Ian Jennings WO W did not start

M80A

2 100 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Don Young BO W 43:17 20:36

M Open B

2 400 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Malcolm Neill SW W 48:13 20:05

W Open B

2 400 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sharon McFarlane BO W 47:05 19:37
2 Stacey McMullen BO W 48:04 +0:59 20:01
3 Vicky Brownlie WO W 51:00 +3:55 21:15
4 Melinda Richards WO W 53:03 +5:58 22:06
5 Robyn Phillips SW W 57:44 +10:39 24:03
6 Marlize Bosman SW W 1:23:32 +36:27 34:48

Please report errors in the result list to the organiser.