Official results for WA Long Distance Championship

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: WA Long Distance Championship
Organiser: LOST
Date: Sunday 11 September 2016

W10A

1 100 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kate Braid KO W 16:23 14:53

W12A

1 600 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Noelle Chitty LO W 25:48 16:07
2 Sasha Eves BO W 30:29 +4:41 19:03
3 Kate Rintoul LO W 34:01 +8:13 21:15

W14A

2 500 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Skye McMullen BO W 39:23 15:45
2 Sarah Richards WO W 42:15 +2:52 16:54
3 Tia Chitty LO W 43:04 +3:41 17:13
Zoe Rintoul LO W mispunched

W16A

2 600 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michaela Maynard BO W 28:26 10:56
2 Lily McFarlane BO W 36:06 +7:40 13:53

W17-20A

4 700 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jo Anna Maynard BO W 53:07 11:18

W21A

6 100 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rachel West BO W 1:12:02 11:48
2 Karen Staudte LO W 1:17:24 +5:22 12:41

W21AS

3 800 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Daisy McCauley WO W 1:11:38 18:51
2 Natasha Sparg BO W 1:31:41 +20:03 24:07
3 Jane Punyanitya LO W 1:43:05 +31:27 27:07

W35A

5 200 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ceri Pass KO W 1:03:15 12:09
2 Vanessa Smith KO W 1:23:33 +20:18 16:04
3 Rosalie McCauley WO W 1:38:07 +34:52 18:52
4 Andrea Eves BO W 1:39:50 +36:35 19:11

W45A

4 700 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michelle Martin WO W 1:45:02 22:20
2 Amanda Rintoul LO W 2:56:34 +1:11:32 37:34

W45AS

2 600 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Coreen Maynard BO W 42:14 16:14
2 Nicolette Finnie WO W 48:54 +6:40 18:48
3 Nicole Davis LO W 1:15:57 +33:43 29:12
4 Melinda Richards WO W 1:29:44 +47:30 34:30

W55A

3 800 m, 8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Anthea Feaver LO W 42:18 11:07
2 Carol Brownlie WO W 1:07:30 +25:12 17:45 Download route in GPX format
3 Christine Howitt WO W 1:13:35 +31:17 19:21
4 Heike Behrbohm KO W 1:19:08 +36:50 20:49
5 Jennifer Binns LO W 1:28:19 +46:01 23:14
6 Debra Lethbridge WO W 1:34:23 +52:05 24:50
7 Lyn Stoltze Albany & Denmark Hinterland Or 1:36:15 +53:57 25:19
8 Helen Post WO W 1:45:53 +1:03:35 27:51

W55+AS

2 600 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lyn Mercer WO W 1:28:45 34:08

W65A

2 600 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lois West BO W 44:39 17:10
2 Jill Elderfield SW W 51:07 +6:28 19:39
3 Sue Dowling BO W 1:09:25 +24:46 26:41
4 Wendy Hobley LO W 1:30:21 +45:42 34:45
Rosemary Kullmann LO W mispunched

W70A

2 600 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Janet Fletcher LO W 50:14 19:19
2 Toni Frank BO W 54:48 +4:34 21:04
3 Moreen Cox LO W 57:49 +7:35 22:14
4 Penny Dufty BO W 1:12:03 +21:49 27:42
Jacqueline.Georg McManus KO W did not start

M10A

1 100 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lachlan Braid KO W 17:05 15:31
2 Eckart Bosman SW W 23:53 +6:48 21:42
Nicholas Phillips SW W mispunched

M12A

1 600 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Liam Phillips SW W 13:20 8:20
2 Riley McFarlane BO W 14:52 +1:32 9:17
3 Connor Martin SW W 17:03 +3:43 10:39
4 Liam Dufty BO W 21:32 +8:12 13:27

M14A

2 500 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Mason Eves BO W 28:20 11:20
2 Shaun Richards WO W 29:16 +0:56 11:42
3 Riley Martin SW W 33:39 +5:19 13:27
4 Kynen Neill SW W 36:58 +8:38 14:47
5 Aldo Bosman SW W 37:43 +9:23 15:05
6 Patrick Dufty BO W 44:25 +16:05 17:46 Download route in GPX format

M16A

5 200 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jordan Neill SW W 1:31:29 17:35
Edward Finnie WO W mispunched

M17-20A

7 500 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tyler Eves BO W 2:22:08 18:57

M21A

10 100 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Craig Dufty BO W 1:33:03 9:12
2 Oliver Martin WO W 1:46:40 +13:37 10:33 Download route in GPX format
3 Ricky Thackray BO W 1:50:59 +17:56 10:59 Download route in GPX format
4 Steve Fletcher Albany & Denmark Hinterland Or 1:58:04 +25:01 11:41 Download route in GPX format
5 Simon Windsor BO W 1:58:55 +25:52 11:46 Download route in GPX format
6 Ivan Komyshan WO W 1:59:13 +26:10 11:48 Download route in GPX format
7 Cameron Duncan KO W 2:05:55 +32:52 12:28
8 Ondrej Vesely (unofficial) - - 2:40:37 +1:07:34 15:54
Bryce Crage BO W mispunched Download route in GPX format
Wayne Eliot WO W did not start

M21AS

5 200 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Daniel Del Dot BS A 1:06:36 12:48
2 Daniel Meeks WO W 1:29:06 +22:30 17:08
3 Graeme Harris WO W 1:30:13 +23:37 17:20

M35A

7 500 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Paul Dowling BO W 1:22:18 10:58
2 Graham Braid KO W 1:32:48 +10:30 12:22
3 Tom Brownlie WO W 1:41:49 +19:31 13:34
4 Daniel Eves BO W 2:38:13 +1:15:55 21:05
Blake Merritt LO W did not finish

M35AS

3 800 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Malcolm Neill SW W 1:18:42 20:42
Adam Nolan WO W did not start

M45A

6 100 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 David McCauley WO W 1:27:01 14:15
2 Michael Dufty BO W 1:27:11 +0:10 14:17 Download route in GPX format
3 Ian Finnie WO W 1:31:04 +4:03 14:55
4 Peter OLoughlin SW W 1:36:17 +9:16 15:47
5 Andrew Martin WO W 1:37:15 +10:14 15:56 Download route in GPX format
6 Todd Rintoul LO W 2:47:49 +1:20:48 27:30
Andre Morkel LO W did not start

M55A

4 700 m, 13 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tony Whittaker Albany & Denmark Hinterland Or 58:07 12:21
2 Robert Graieg LO W 1:00:29 +2:22 12:52
3 Noel Schoknecht LO W 1:03:00 +4:53 13:24
4 Ron Marcus WO W 1:05:01 +6:54 13:50
5 Robert Boekelaar WO W 1:08:19 +10:12 14:32
6 Ken Post WO W 1:08:50 +10:43 14:38
7 Michael Burt RR A 1:09:28 +11:21 14:46
8 Phil Taylor LO W 1:09:38 +11:31 14:48
9 Digby Mercer WO W 1:12:47 +14:40 15:29
10 Clifford Phillips SW W 1:16:20 +18:13 16:14
11 David Kessell LO W 1:24:32 +26:25 17:59
12 Rob Beattie BO W 1:31:11 +33:04 19:24 Download route in GPX format
Nick Lethbridge WO W did not finish
John Cummins BO W did not start

M65A

3 800 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Russell Wade WO W 56:05 14:45 Download route in GPX format
2 Rob West BO W 56:51 +0:46 14:57
3 Richard Matthews LO W 1:14:17 +18:12 19:32
4 Ken Dalton WO W 1:16:24 +20:19 20:06
5 Jack Dowling BO W 1:22:01 +25:56 21:35 Download route in GPX format
6 Don Mason SW W 1:30:20 +34:15 23:46

M70A

3 800 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tony Simpkins LO W 54:52 14:26
2 Mike Howe LO W 1:00:54 +6:02 16:01
3 Phil Dufty BO W 1:08:10 +13:18 17:56
4 Ken Brownlie WO W 1:19:38 +24:46 20:57 Download route in GPX format
5 David Pass KO W 1:24:31 +29:39 22:14
6 Ian Jennings WO W 1:25:45 +30:53 22:33

M80A

2 600 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Don Young BO W 50:59 19:36

Open Easy

1 600 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Wendy Neill SW W 24:46 15:28
2 Robyn Phillips SW W 32:28 +7:42 20:17

W Open B

2 500 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sharon McFarlane BO W 52:51 21:08
2 Vicky Brownlie WO W 55:14 +2:23 22:05
3 Marlize Bosman SW W 1:05:17 +12:26 26:06
Stacey McMullen BO W mispunched

M Open B

2 500 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jaco Bosman SW W 54:06 21:38

EODVE

1 100 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Tristan Merritt LO W 50:53 46:15

EODE

1 600 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Isobel Finnie WO W 36:26 22:46
2 Keith Angus - - 59:29 +23:03 37:10
3 Sven Laiving - - 1:06:01 +29:35 41:15

EODM

2 500 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michael Hobley - - 47:56 19:10
2 Mary Conroy LO W 1:02:53 +14:57 25:09
3 Zaga McCarrey - - 1:13:49 +25:53 29:31
4 Liz Addison - - 1:24:50 +36:54 33:56
5 Anne Austin WO W 1:26:29 +38:33 34:35
Alan Cox LO W mispunched
Riley McFarlane BO W did not finish

EODHS

2 600 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michael Cook - - 39:00 15:00
2 Jennifer Major KO W 46:51 +7:51 18:01
3 Brian Austin WO W 56:36 +17:36 21:46
4 Gary Aitken LO W 1:10:18 +31:18 27:02
John Major KO W mispunched
Tia Chitty LO W mispunched

EODHL

4 700 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Martin Meyer - - 1:20:44 17:10
2 Paul Smale KO W 1:28:44 +8:00 18:52

Please report errors in the result list to the organiser.