Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 1 - Eltham College

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 1 - Eltham College
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Saturday 15 October 2016

Classes: Show all | MF | SP | UB

Mo Farah

3 575 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers16:474:41
2Kerin RattrayMelbourne Forest Racers16:50+0:034:42
3Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club16:57+0:104:44
4Natasha KeyMelbourne Forest Racers17:30+0:434:53
5Patrick JaffeMelbourne Forest Racers17:44+0:574:57
6Lotta KirvesmiesVictoria - no club18:26+1:395:09
7Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering18:35+1:485:11
8Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers18:54+2:075:17
9Warren KeyVictoria - no club19:00+2:135:18
10Simon RouseDandenong Ranges Orienteering19:08+2:215:21
11James RobertsonBendigo Orienteers19:21+2:345:24
12Max DalheimMelbourne Forest Racers19:36+2:495:28
13Liis JohansonMelbourne Forest Racers19:38+2:515:29
14Jim RussellBendigo Orienteers19:45+2:585:31 Download route in GPX format
15Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers19:54+3:075:33
16Lachlan CherryBendigo Orienteers20:04+3:175:36
17Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers20:12+3:255:39
18Noora KoskinenMelbourne Forest Racers20:17+3:305:40
19Belinda LawfordVictoria - no club20:35+3:485:45
20Dion KeechMelbourne Forest Racers20:40+3:535:46
21Geoff LawfordVictoria - no club22:09+5:226:11
22Carl DalheimMelbourne Forest Racers22:23+5:366:15
23Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering22:37+5:506:19
24Clare BrownridgeBendigo Orienteers23:15+6:286:30
25Ian DoddDandenong Ranges Orienteering23:55+7:086:41
26Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers23:58+7:116:42
27Shane MalliaBayside Kangaroos Orienteers24:11+7:246:45
28Warwick WilliamsBendigo Orienteers24:15+7:286:46
29Hadyn TangMelbourne Forest Racers24:17+7:306:47
30Mel GangemiYarra Valley Orienteering Club24:47+8:006:55
31Amy BuckerfieldVictoria - no club24:55+8:086:58
32Asha SteerDandenong Ranges Orienteering25:51+9:047:13
33Nicola DalheimMelbourne Forest Racers25:56+9:097:15
34Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers25:57+9:107:15
35David JaffeMelbourne Forest Racers26:10+9:237:19
36Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteering26:39+9:527:27
37Andrew CameronBendigo Orienteers27:04+10:177:34
38Roch PrendergastEureka Orienteers27:20+10:337:38
39Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering28:34+11:477:59
40Ron ScholesYarra Valley Orienteering Club29:12+12:258:10
41Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering29:37+12:508:17
42Cassandra DuttonDandenong Ranges Orienteering30:22+13:358:29
43Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering30:35+13:488:33
44Neil BarrBendigo Orienteers30:58+14:118:39
45Tony BirdDandenong Ranges Orienteering31:25+14:388:47
46Rebecca ShawVictoria - no club31:28+14:418:48
47David PrenticeNillumbik Emus Orienteering Cl32:50+16:039:11
48Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers33:51+17:049:28
49Jane CooganVictoria - no club34:45+17:589:43
50Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering35:10+18:239:50
51Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers35:48+19:0110:00
52Paul RodgersVictoria - no club36:26+19:3910:11
53Sam PoustieVictoria - no club37:50+21:0310:34
53Stuart McWilliamVictoria - no club37:50+21:0310:34
55Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club38:48+22:0110:51
56Katherine TurnerVictoria - no club38:58+22:1110:53
57Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl45:05+28:1812:36
58Graham WallisDandenong Ranges Orienteering45:06+28:1912:36
59Soren BrookeVictoria - no club48:14+31:2713:29
60Sasha BrookeVictoria - no club48:23+31:3613:32
61Ben HutchinsonVictoria - no club50:56+34:0914:14
62Sarah GaneshanVictoria - no club51:00+34:1314:15
63Corey BusuttilVictoria - no club1:17:35+1:00:4821:42
64Lisa BragiolaVictoria - no club1:17:37+1:00:5021:42
Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteeringmispunched
David KnightBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Sue KeyMelbourne Forest Racersmispunched
Jimmy CameronBendigo Orienteersmispunched
Glenn JamesBendigo Orienteersmispunched
Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Clubnot competing

Sally Pearson

2 175 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jensen KeyMelbourne Forest Racers12:245:42
2Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club13:40+1:166:17
3Mason ArthurMelbourne Forest Racers13:59+1:356:25
4Torren ArthurMelbourne Forest Racers14:26+2:026:38
4Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club14:26+2:026:38
6Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl15:14+2:507:00
7Jenny LawfordVictoria - no club15:46+3:227:14
8Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club16:26+4:027:33
9Tony SimpkinsVictoria - no club16:52+4:287:45
10Will DaveyVictoria - no club17:24+5:008:00
11Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering18:04+5:408:18
12Heather ODonnellYarra Valley Orienteering Club18:23+5:598:27
13Carola RayDandenong Ranges Orienteering18:41+6:178:35
14Steven OconnellBayside Kangaroos Orienteers19:09+6:458:48
15Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers19:36+7:129:00
16Anne ArthurMelbourne Forest Racers21:16+8:529:46
17Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers21:39+9:159:57
18Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club21:51+9:2710:02
19Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers22:12+9:4810:12
20Rod PhillipsVictoria - no club22:30+10:0610:20
21Kimberley MitchellDandenong Ranges Orienteering22:36+10:1210:23
22Paul BensonBayside Kangaroos Orienteers22:54+10:3010:31
23Julie FrancisVictoria - no club23:08+10:4410:38
24Sonia AliVictoria - no club23:39+11:1510:52
25Kate FrancisMelbourne Forest Racers24:08+11:4411:05
26Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers24:10+11:4611:06
27Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl25:14+12:5011:36
28Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering25:41+13:1711:48
29Barry GilesNillumbik Emus Orienteering Cl26:28+14:0412:10
30Ralph KochYarra Valley Orienteering Club26:41+14:1712:16
31Dale HoweDandenong Ranges Orienteering27:27+15:0312:37
32Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering28:02+15:3812:53
33Ray HoweDandenong Ranges Orienteering28:11+15:4712:57
34David GoddardYarra Valley Orienteering Club28:15+15:5112:59
35Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club28:17+15:5313:00
36Peter MitchellDandenong Ranges Orienteering28:43+16:1913:12
37Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl29:03+16:3913:21
38Mike OpieVictoria - no club29:09+16:4513:24
39Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club29:23+16:5913:30
40Shawn MitchellDandenong Ranges Orienteering30:35+18:1114:03
41Kirsten VerkooijenVictoria - no club30:44+18:2014:07
42Alex ShepherdNillumbik Emus Orienteering Cl31:47+19:2314:36
43Pamela KingDandenong Ranges Orienteering32:16+19:5214:50
44Judy PrendergastEureka Orienteers32:21+19:5714:52
45Janet KingBayside Kangaroos Orienteers33:37+21:1315:27
46Ian MathiesonVictoria - no club34:59+22:3516:05
47Noel McVeyTuckonie Orienteering Club36:49+24:2516:55
48Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club36:55+24:3116:58
49Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers37:48+25:2417:22
50Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering39:45+27:2118:16
51Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club41:16+28:5218:58
52John DempsterYarra Valley Orienteering Club47:18+34:5421:44
53Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl53:17+40:5324:29
54Kevin MorrisBayside Kangaroos Orienteers56:05+43:4125:47
55Seth HillVictoria - no club1:00:24+48:0027:46
56Harry and Callum CavanoughVictoria - no club1:25:02+1:12:3839:05
Jack BrianVictoria - no clubmispunched
Nick DriscollVictoria - no clubdid not finish
Craig RindererVictoria - no clubnot competing
Daniel, David PanVictoria - no clubnot competing
Aimee and Mia HartVictoria - no clubnot competing

Usain Bolt

1 900 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club18:139:35
2Kobi YandallVictoria - no club22:42+4:2911:56
3Lauren PrenticeVictoria - no club23:11+4:5812:12
4Tony HeVictoria - no club24:06+5:5312:41
5Trisha OsborneVictoria - no club24:10+5:5712:43
6Paula DaveyVictoria - no club25:44+7:3113:32
7Emily and Duncan CavanoughVictoria - no club25:53+7:4013:37
8Alex LiuVictoria - no club26:13+8:0013:47
9Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers26:16+8:0313:49
10Daniel KamanDandenong Ranges Orienteering30:27+12:1416:01
11Nathaniel WhiteVictoria - no club30:43+12:3016:10
12Craig RindererVictoria - no club30:44+12:3116:10
13Arika BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering31:38+13:2516:38
14Angus HewittMelbourne Forest Racers33:33+15:2017:39
15Barbara RindererVictoria - no club34:14+16:0118:01
16Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers38:12+19:5920:06
17Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteers38:15+20:0220:07
18Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering38:35+20:2220:18
19Evan GavensBayside Kangaroos Orienteers44:02+25:4923:10
20Alexandra SmithVictoria - no club45:29+27:1623:56
21David, Robert, D nsVictoria - no club45:50+27:3724:07
22Family PanVictoria - no club56:19+38:0629:38
23John SheahanBayside Kangaroos Orienteers57:42+39:2930:22
24Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:32:44+1:14:3148:48
Maya BennetteNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Nicholas DriscollVictoria - no clubmispunched
Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Mia and Aimee Lloyd-BoydVictoria - no clubmispunched
Emily WardropYarra Valley Orienteering Clubdid not finish
Callum WhiteYarra Valley Orienteering Clubnot competing
Heather ODonnellYarra Valley Orienteering Clubnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.