Official results for Sprint Into Spring Race 1 - Eltham College

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 1 - Eltham College
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Saturday 15 October 2016

Mo Farah

3 575 m, 69 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Bruce Arthur Melbourne Forest Racers 16:47 4:41
2 Kerin Rattray Melbourne Forest Racers 16:50 +0:03 4:42
3 Brodie Nankervis Esk Valley Orienteering Club 16:57 +0:10 4:44
4 Natasha Key Melbourne Forest Racers 17:30 +0:43 4:53
5 Patrick Jaffe Melbourne Forest Racers 17:44 +0:57 4:57
6 Lotta Kirvesmies Victoria - no club 18:26 +1:39 5:09
7 Peter Hobbs Dandenong Ranges Orienteering 18:35 +1:48 5:11
8 Fredrik Johansson Melbourne Forest Racers 18:54 +2:07 5:17
9 Warren Key Victoria - no club 19:00 +2:13 5:18
10 Simon Rouse Dandenong Ranges Orienteering 19:08 +2:21 5:21
11 James Robertson Bendigo Orienteers 19:21 +2:34 5:24
12 Max Dalheim Melbourne Forest Racers 19:36 +2:49 5:28
13 Liis Johanson Melbourne Forest Racers 19:38 +2:51 5:29
14 Jim Russell Bendigo Orienteers 19:45 +2:58 5:31 Download route in GPX format
15 Tim Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 19:54 +3:07 5:33
16 Lachlan Cherry Bendigo Orienteers 20:04 +3:17 5:36
17 Alex Ikin Bayside Kangaroos Orienteers 20:12 +3:25 5:39
18 Noora Koskinen Melbourne Forest Racers 20:17 +3:30 5:40
19 Belinda Lawford Victoria - no club 20:35 +3:48 5:45
20 Dion Keech Melbourne Forest Racers 20:40 +3:53 5:46
21 Geoff Lawford Victoria - no club 22:09 +5:22 6:11
22 Carl Dalheim Melbourne Forest Racers 22:23 +5:36 6:15
23 Lanita Steer Dandenong Ranges Orienteering 22:37 +5:50 6:19
24 Clare Brownridge Bendigo Orienteers 23:15 +6:28 6:30
25 Ian Dodd Dandenong Ranges Orienteering 23:55 +7:08 6:41
26 Stephen Bird Bayside Kangaroos Orienteers 23:58 +7:11 6:42
27 Shane Mallia Bayside Kangaroos Orienteers 24:11 +7:24 6:45
28 Warwick Williams Bendigo Orienteers 24:15 +7:28 6:46
29 Hadyn Tang Melbourne Forest Racers 24:17 +7:30 6:47
30 Mel Gangemi Yarra Valley Orienteering Club 24:47 +8:00 6:55
31 Amy Buckerfield Victoria - no club 24:55 +8:08 6:58
32 Asha Steer Dandenong Ranges Orienteering 25:51 +9:04 7:13
33 Nicola Dalheim Melbourne Forest Racers 25:56 +9:09 7:15
34 Stephen Collins Bayside Kangaroos Orienteers 25:57 +9:10 7:15
35 David Jaffe Melbourne Forest Racers 26:10 +9:23 7:19
36 Ryan Davies Dandenong Ranges Orienteering 26:39 +9:52 7:27
37 Andrew Cameron Bendigo Orienteers 27:04 +10:17 7:34
38 Roch Prendergast Eureka Orienteers 27:20 +10:33 7:38
39 Peter Dalwood Dandenong Ranges Orienteering 28:34 +11:47 7:59
40 Ron Scholes Yarra Valley Orienteering Club 29:12 +12:25 8:10
41 Helen Walpole Dandenong Ranges Orienteering 29:37 +12:50 8:17
42 Cassandra Dutton Dandenong Ranges Orienteering 30:22 +13:35 8:29
43 Ian Davies Dandenong Ranges Orienteering 30:35 +13:48 8:33
44 Neil Barr Bendigo Orienteers 30:58 +14:11 8:39
45 Tony Bird Dandenong Ranges Orienteering 31:25 +14:38 8:47
46 Rebecca Shaw Victoria - no club 31:28 +14:41 8:48
47 David Prentice Nillumbik Emus Orienteering Cl 32:50 +16:03 9:11
48 Matthew King Bayside Kangaroos Orienteers 33:51 +17:04 9:28
49 Jane Coogan Victoria - no club 34:45 +17:58 9:43
50 Mark Besley Dandenong Ranges Orienteering 35:10 +18:23 9:50
51 Murray Hanna Bayside Kangaroos Orienteers 35:48 +19:01 10:00
52 Paul Rodgers Victoria - no club 36:26 +19:39 10:11
53 Sam Poustie Victoria - no club 37:50 +21:03 10:34
53 Stuart McWilliam Victoria - no club 37:50 +21:03 10:34
55 Russell Bulman Yarra Valley Orienteering Club 38:48 +22:01 10:51
56 Katherine Turner Victoria - no club 38:58 +22:11 10:53
57 Fiona Fell Nillumbik Emus Orienteering Cl 45:05 +28:18 12:36
58 Graham Wallis Dandenong Ranges Orienteering 45:06 +28:19 12:36
59 Soren Brooke Victoria - no club 48:14 +31:27 13:29
60 Sasha Brooke Victoria - no club 48:23 +31:36 13:32
61 Ben Hutchinson Victoria - no club 50:56 +34:09 14:14
62 Sarah Ganeshan Victoria - no club 51:00 +34:13 14:15
63 Corey Busuttil Victoria - no club 1:17:35 +1:00:48 21:42
64 Lisa Bragiola Victoria - no club 1:17:37 +1:00:50 21:42
Andras Bogdanovits Dandenong Ranges Orienteering mispunched
David Knight Bayside Kangaroos Orienteers mispunched
Sue Key Melbourne Forest Racers mispunched
Jimmy Cameron Bendigo Orienteers mispunched
Glenn James Bendigo Orienteers mispunched

Sally Pearson

2 175 m, 58 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jensen Key Melbourne Forest Racers 12:24 5:42
2 Brody McCarthy Yarra Valley Orienteering Club 13:40 +1:16 6:17
3 Mason Arthur Melbourne Forest Racers 13:59 +1:35 6:25
4 Torren Arthur Melbourne Forest Racers 14:26 +2:02 6:38
4 Callum White Yarra Valley Orienteering Club 14:26 +2:02 6:38
6 Geoff Armstrong Nillumbik Emus Orienteering Cl 15:14 +2:50 7:00
7 Jenny Lawford Victoria - no club 15:46 +3:22 7:14
8 Cormac McCarthy Yarra Valley Orienteering Club 16:26 +4:02 7:33
9 Tony Simpkins Victoria - no club 16:52 +4:28 7:45
10 Will Davey Victoria - no club 17:24 +5:00 8:00
11 Sarah Davies Dandenong Ranges Orienteering 18:04 +5:40 8:18
12 Heather ODonnell Yarra Valley Orienteering Club 18:23 +5:59 8:27
13 Carola Ray Dandenong Ranges Orienteering 18:41 +6:17 8:35
14 Steven Oconnell Bayside Kangaroos Orienteers 19:09 +6:45 8:48
15 Dennis Mews Bayside Kangaroos Orienteers 19:36 +7:12 9:00
16 Anne Arthur Melbourne Forest Racers 21:16 +8:52 9:46
17 Ewen Templeton Bayside Kangaroos Orienteers 21:39 +9:15 9:57
18 Margi Freemantle Yarra Valley Orienteering Club 21:51 +9:27 10:02
19 Philippa Lohmeyer-Collins Bayside Kangaroos Orienteers 22:12 +9:48 10:12
20 Rod Phillips Victoria - no club 22:30 +10:06 10:20
21 Kimberley Mitchell Dandenong Ranges Orienteering 22:36 +10:12 10:23
22 Paul Benson Bayside Kangaroos Orienteers 22:54 +10:30 10:31
23 Julie Francis Victoria - no club 23:08 +10:44 10:38
24 Sonia Ali Victoria - no club 23:39 +11:15 10:52
25 Kate Francis Melbourne Forest Racers 24:08 +11:44 11:05
26 Geoff Adams Bayside Kangaroos Orienteers 24:10 +11:46 11:06
27 Robert Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Cl 25:14 +12:50 11:36
28 Peter Yeates Dandenong Ranges Orienteering 25:41 +13:17 11:48
29 Barry Giles Nillumbik Emus Orienteering Cl 26:28 +14:04 12:10
30 Ralph Koch Yarra Valley Orienteering Club 26:41 +14:17 12:16
31 Dale Howe Dandenong Ranges Orienteering 27:27 +15:03 12:37
32 Debbie Dodd Dandenong Ranges Orienteering 28:02 +15:38 12:53
33 Ray Howe Dandenong Ranges Orienteering 28:11 +15:47 12:57
34 David Goddard Yarra Valley Orienteering Club 28:15 +15:51 12:59
35 Libby Meeking Yarra Valley Orienteering Club 28:17 +15:53 13:00
36 Peter Mitchell Dandenong Ranges Orienteering 28:43 +16:19 13:12
37 Jenelle Templeton Nillumbik Emus Orienteering Cl 29:03 +16:39 13:21
38 Mike Opie Victoria - no club 29:09 +16:45 13:24
39 Ruth Goddard Yarra Valley Orienteering Club 29:23 +16:59 13:30
40 Shawn Mitchell Dandenong Ranges Orienteering 30:35 +18:11 14:03
41 Kirsten Verkooijen Victoria - no club 30:44 +18:20 14:07
42 Alex Shepherd Nillumbik Emus Orienteering Cl 31:47 +19:23 14:36
43 Pamela King Dandenong Ranges Orienteering 32:16 +19:52 14:50
44 Judy Prendergast Eureka Orienteers 32:21 +19:57 14:52
45 Janet King Bayside Kangaroos Orienteers 33:37 +21:13 15:27
46 Ian Mathieson Victoria - no club 34:59 +22:35 16:05
47 Noel McVey Tuckonie Orienteering Club 36:49 +24:25 16:55
48 Jocelyn Watts Yarra Valley Orienteering Club 36:55 +24:31 16:58
49 Des Gregory Bayside Kangaroos Orienteers 37:48 +25:24 17:22
50 Ilze Yeates Dandenong Ranges Orienteering 39:45 +27:21 18:16
51 Jackie Dempster Yarra Valley Orienteering Club 41:16 +28:52 18:58
52 John Dempster Yarra Valley Orienteering Club 47:18 +34:54 21:44
53 Sue Healy Nillumbik Emus Orienteering Cl 53:17 +40:53 24:29
54 Kevin Morris Bayside Kangaroos Orienteers 56:05 +43:41 25:47
55 Seth Hill Victoria - no club 1:00:24 +48:00 27:46
56 Harry and Callum Cavanough Victoria - no club 1:25:02 +1:12:38 39:05
Jack Brian Victoria - no club mispunched
Nick Driscoll Victoria - no club did not finish

Usain Bolt

1 900 m, 29 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Ashley White Yarra Valley Orienteering Club 18:13 9:35
2 Kobi Yandall Victoria - no club 22:42 +4:29 11:56
3 Lauren Prentice Victoria - no club 23:11 +4:58 12:12
4 Tony He Victoria - no club 24:06 +5:53 12:41
5 Trisha Osborne Victoria - no club 24:10 +5:57 12:43
6 Paula Davey Victoria - no club 25:44 +7:31 13:32
7 Emily and Duncan Cavanough Victoria - no club 25:53 +7:40 13:37
8 Alex Liu Victoria - no club 26:13 +8:00 13:47
9 Pat Mews Bayside Kangaroos Orienteers 26:16 +8:03 13:49
10 Daniel Kaman Dandenong Ranges Orienteering 30:27 +12:14 16:01
11 Nathaniel White Victoria - no club 30:43 +12:30 16:10
12 Craig Rinderer Victoria - no club 30:44 +12:31 16:10
13 Arika Bogdanovits Dandenong Ranges Orienteering 31:38 +13:25 16:38
14 Angus Hewitt Melbourne Forest Racers 33:33 +15:20 17:39
15 Barbara Rinderer Victoria - no club 34:14 +16:01 18:01
16 Chris Godfred-Spenning Bayside Kangaroos Orienteers 38:12 +19:59 20:06
17 Jenny Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 38:15 +20:02 20:07
18 Luca Bogdanovits Dandenong Ranges Orienteering 38:35 +20:22 20:18
19 Evan Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 44:02 +25:49 23:10
20 Alexandra Smith Victoria - no club 45:29 +27:16 23:56
21 David, Robert, D ns Victoria - no club 45:50 +27:37 24:07
22 Family Pan Victoria - no club 56:19 +38:06 29:38
23 John Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 57:42 +39:29 30:22
24 Kevin Maloney Nillumbik Emus Orienteering Cl 1:32:44 +1:14:31 48:48
Maya Bennette Nillumbik Emus Orienteering Cl mispunched
Nicholas Driscoll Victoria - no club mispunched
Claire Adams Bayside Kangaroos Orienteers mispunched
Mia and Aimee Lloyd-Boyd Victoria - no club mispunched
Emily Wardrop Yarra Valley Orienteering Club did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.