Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 3 Ruffey Lake

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 3 Ruffey Lake
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Saturday 5 November 2016

Classes: Show all | MF | SP | UB

Mo Farah

3 675 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick JaffeMelbourne Forest Racers17:194:42
2Bruce ArthurMelbourne Forest Racers19:02+1:435:10
3Simon RouseDandenong Ranges Orienteering19:30+2:115:18
4Natasha KeyMelbourne Forest Racers19:37+2:185:20
5James RobertsonBendigo Orienteers19:42+2:235:21
6Liis JohansonMelbourne Forest Racers19:46+2:275:22
7Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers19:50+2:315:23
8Lotta KirvesmiesMelbourne Forest Racers19:56+2:375:25
9Noora KoskinenMelbourne Forest Racers20:07+2:485:28
10Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers20:27+3:085:33
11Glen CharltonVictoria - no club21:01+3:425:43
12Jim RussellBendigo Orienteers21:06+3:475:44
13Dion KeechMelbourne Forest Racers21:14+3:555:46
14Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers21:23+4:045:49
15Matt van der PeetBayside Kangaroos Orienteers21:24+4:055:49
16Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers21:40+4:215:53
17Max DalheimMelbourne Forest Racers22:17+4:586:03
18Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers22:38+5:196:09
19Shane MalliaBayside Kangaroos Orienteers22:52+5:336:13
20Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering23:18+5:596:20
21Glenn JamesBendigo Orienteers23:23+6:046:21
22Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers23:26+6:076:22
23Chris NorwoodEureka Orienteers23:33+6:146:24
24Ian DoddDandenong Ranges Orienteering23:46+6:276:28
25Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering24:18+6:596:36
26Nicola DalheimMelbourne Forest Racers24:24+7:056:38
27Conan PrendergastVictoria - no club24:33+7:146:40
28Asha SteerDandenong Ranges Orienteering25:41+8:226:59
29Glen WhiteYarra Valley Orienteering Club25:58+8:397:03
30Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers26:02+8:437:05
31Tony BirdDandenong Ranges Orienteering26:15+8:567:08
32Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers26:35+9:167:14
33Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers26:40+9:217:15
34Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers26:45+9:267:16
35Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers26:59+9:407:20
36Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers27:04+9:457:21
37Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club27:10+9:517:23
37Geoff McLeanBayside Kangaroos Orienteers27:10+9:517:23
39Warwick DavisTuckonie Orienteering Club27:24+10:057:27
40Bill VandendoolMelbourne Forest Racers27:40+10:217:31
41Carola RayDandenong Ranges Orienteering27:53+10:347:35
42Warwick WilliamsBendigo Orienteers28:39+11:207:47
43Peter MitchellDandenong Ranges Orienteering29:00+11:417:53
44Rachel JohnsonNillumbik Emus Orienteering Cl29:34+12:158:02
45David JaffeMelbourne Forest Racers29:51+12:328:07
46Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl29:57+12:388:08
47Lauren StarrVictoria - no club30:10+12:518:12
48Roch PrendergastEureka Orienteers30:17+12:588:14
49Tim DentYarra Valley Orienteering Club30:48+13:298:22
50Jayne SalesMelbourne Forest Racers30:50+13:318:23
51Ron ScholesYarra Valley Orienteering Club31:09+13:508:28
52Josephine YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl31:36+14:178:35
53Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering32:00+14:418:42
54Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteering32:07+14:488:44
55David KnightBayside Kangaroos Orienteers32:20+15:018:47
55Cassandra DuttonDandenong Ranges Orienteering32:20+15:018:47
57Rebecca ShawVictoria - no club33:59+16:409:14
58Deb SutherlandVictoria - no club34:57+17:389:30
59Aidan MayallBayside Kangaroos Orienteers35:12+17:539:34
60Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering35:42+18:239:42
61Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering36:07+18:489:49
62Katherine TurnerVictoria - no club37:21+20:0210:09
63Gary BuchanEureka Orienteers37:36+20:1710:13
64Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers38:38+21:1910:30
65David PrenticeNillumbik Emus Orienteering Cl39:34+22:1510:45
66Kirsten VerkooijenVictoria - no club43:18+25:5911:46
67Ian MathiesonVictoria - no club45:01+27:4212:14
Russell BulmanYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Onkar KaleVictoria - no clubmispunched
Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Jack SchmidtVictoria - no clubmispunched
Lanita SteerDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Clubnot competing

Sally Pearson

2 475 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club14:065:41
2Jensen KeyMelbourne Forest Racers14:17+0:115:46
3Mason ArthurMelbourne Forest Racers16:02+1:566:28
4Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club16:25+2:196:37
5Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl17:00+2:546:52
6Rod PhillipsMelbourne Forest Racers18:38+4:327:31
7Torren ArthurMelbourne Forest Racers18:44+4:387:34
8Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers19:14+5:087:46
9Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering19:29+5:237:52
10Jenny MitchellDandenong Ranges Orienteering19:55+5:498:02
11Will DaveyMelbourne Forest Racers20:06+6:008:07
12Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers20:18+6:128:12
13Ray HoweDandenong Ranges Orienteering20:59+6:538:28
14Heather O`DonnellYarra Valley Orienteering Club21:36+7:308:43
15Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering21:41+7:358:45
15Denise PikeDandenong Ranges Orienteering21:41+7:358:45
17Graham WallisDandenong Ranges Orienteering21:46+7:408:47
18Robert FooteNillumbik Emus Orienteering Cl21:48+7:428:48
19Kate FrancisMelbourne Forest Racers23:11+9:059:22
20Shawn MitchellVictoria - no club23:27+9:219:28
21Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers23:32+9:269:30
22Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers23:38+9:329:32
22Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club23:38+9:329:32
24Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club23:46+9:409:36
25Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering23:51+9:459:38
26Julie FrancisMelbourne Forest Racers24:23+10:179:51
27Barry GilesNillumbik Emus Orienteering Cl24:30+10:249:53
28Peter GroverDandenong Ranges Orienteering24:42+10:369:58
29Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers24:55+10:4910:04
30Pam BraithwaiteNillumbik Emus Orienteering Cl24:56+10:5010:04
31Anne ArthurMelbourne Forest Racers25:04+10:5810:07
32Dale HoweDandenong Ranges Orienteering26:29+12:2310:42
33Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Cl26:51+12:4510:50
34Pamela KingDandenong Ranges Orienteering27:15+13:0911:00
35Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl27:32+13:2611:07
36Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers27:58+13:5211:17
37Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club28:08+14:0211:22
38Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers31:04+16:5812:33
39Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club31:34+17:2812:45
40Judy PrendergastEureka Orienteers31:51+17:4512:52
41Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers32:45+18:3913:13
42Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers33:36+19:3013:34
43Alex ShepherdNillumbik Emus Orienteering Cl33:39+19:3313:35
44Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers35:07+21:0114:11
45Kevin MorrisBayside Kangaroos Orienteers35:37+21:3114:23
46Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club36:15+22:0914:38
47Karen ClarkeNillumbik Emus Orienteering Cl39:35+25:2915:59
48Mike ClarkeNillumbik Emus Orienteering Cl40:02+25:5616:10
49Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers43:00+28:5417:22
50John DempsterYarra Valley Orienteering Club45:47+31:4118:29
51Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl48:28+34:2219:34
Hadyn TangMelbourne Forest Racersmispunched
Steven OConnellBayside Kangaroos Orienteersnot competing
John TaylorVictoria - no clubnot competing

Usain Bolt

2 250 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter BeggsTuckonie Orienteering Club21:239:30
2Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club22:08+0:459:50
3John TaylorVictoria - no club22:25+1:029:57
4Daniel KamanDandenong Ranges Orienteering23:16+1:5310:20
5Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers25:49+4:2611:28
6Eleanor WilliamsBendigo Orienteers26:13+4:5011:39
7Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers29:31+8:0813:07
8Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering31:29+10:0613:59
9Peter BlackYarra Valley Orienteering Club32:44+11:2114:32
10Arika BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering32:45+11:2214:33
11Jack NailerVictoria - no club33:10+11:4714:44
12Daniel StantonVictoria - no club33:49+12:2615:01
13Evan GavensBayside Kangaroos Orienteers38:37+17:1417:09
14Sue PritchardVictoria - no club39:06+17:4317:22
15Trisha OsborneVictoria - no club40:07+18:4417:49
16Jenny SheahanBayside Kangaroos Orienteers42:28+21:0518:52
17Paula DaveyMelbourne Forest Racers45:03+23:4020:01
18John SheahanBayside Kangaroos Orienteers56:00+34:3724:53
19Eliana GelsiVictoria - no club56:43+35:2025:12
20Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:04:52+43:2928:49
21Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:04:57+43:3428:52
22Amara SteickeBendigo Orienteers1:20:21+58:5835:42

Please report errors in the result list to the organiser.