Orienteering Australia

Official results for Narrinyeri Hills Orienteer of the Year

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Narrinyeri Hills Orienteer of the Year
Organiser: Wallaringa Orienteering Club
Date: Sunday 10 July 2016

W10A

1 230 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Annabel LloydTT S18:1714:51

W12A

2 720 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe CarterTJ S24:258:58
2Jemima LloydTT S30:16+5:5111:07
3Jessica JarvisWA S42:18+17:5315:33

W14A

3 170 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erica NormanTJ S39:5012:33

W16A

3 510 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna GeorgeTT S26:117:27
2Abigail GeorgeTT S33:47+7:369:37
3Emily SorensenTT S34:57+8:469:57
4Sarah LimTJ S41:11+15:0011:43

W17-20A

4 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Meredith NormanTJ S1:07:4613:54

W21A

8 020 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bridget AndersonOH S1:19:109:52

W21AS

4 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shannon NicolsonYA S55:2111:21

WOB

3 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacqueline StephensYA S41:0712:58
2Regina RueterWA S1:09:42+28:3521:59

W35A

6 510 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kate MarschallTT S1:33:3714:22

W45A

4 870 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Evelyn ColwellOH S1:13:5215:10
2Susan GeorgeTT S1:22:35+8:4316:57
3Erica DimentTT S1:38:31+24:3920:13

W45AS

3 510 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jill CongediOH S1:07:1319:09

W55A

3 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Meredith RaschWA S49:3014:06
2Robin UppillOH S53:42+4:1215:17

W55+AS

3 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zita SankauskasOH S1:14:5821:21
2Ruth NicolsonYA S1:24:10+9:1223:58

W65A

3 510 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer KennedyTT S1:19:4722:43
2Janet HillyardTJ S1:43:31+23:4429:29
3Ann NolanTJ S1:44:34+24:4729:47

M12A

2 720 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel MorcomTJ S31:1411:28
2Mitchell StephensYA S34:16+3:0212:35

M14A

4 060 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby CazzolatoTJ S34:528:35
2Remi AfnanYA S35:09+0:178:39
3Jack MarschallTT S36:44+1:529:02

M17-20A

8 020 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus HainesOH S1:18:279:46
2Nicholas CongediOH S1:38:26+19:5912:16

M21A

9 370 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillOH S56:005:58

M21AS

6 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tyson HillyardWA S1:03:059:41
2Andrew SlatteryTT S1:03:24+0:199:44

MOB

4 060 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew KennedyWA S37:029:07
2John SincovichYA S38:09+1:079:23

M45A

8 020 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg MorcomTJ S1:15:429:26
2Steve CooperYA S1:34:22+18:4011:45
3Ben CazzolatoTJ S1:49:54+34:1213:42
4Desmond NormanTJ S2:10:00+54:1816:12

M55A

4 870 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dave NicolsonYA S50:0910:17
2David GeorgeTT S56:46+6:3711:39
3Phil HazellTT S59:56+9:4712:18
4Peter AshforthWA S1:01:17+11:0812:35
5Trevor DimentTT S1:01:29+11:2012:37
6Robin EnglishWA S1:15:36+25:2715:31

M55+AS

3 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Al SankauskasOH S49:3914:08
2Aylwin LimTJ S49:51+0:1214:12

M65A

4 870 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adrian UppillOH S46:299:32
2Robert TuckerYA S56:07+9:3811:31
3Robert SmithTT S56:16+9:4711:33
4Doug McMurrayYA S1:11:17+24:4814:38
5Andrew WatermanWA S1:12:53+26:2414:57
6Frank BurdenOH S1:13:04+26:3515:00

M75A

3 510 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1George ReevesTT S42:4712:11
2Peter KreminskiWA S56:20+13:3316:02
3Peter CuttenWA S58:27+15:4016:39

4M

4 870 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David SimmonsSA50:4610:25
2Phil StoeckelCR S1:00:10+9:2412:21
3Chris SimmonsSA1:02:24+11:3812:48
4Marc TurnerTJ S2:16:15+1:25:2927:58

5M

3 510 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jeffrey DinningOH S55:5115:54

5F

3 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandra AfnanYA S43:2812:23
2Emily WintersSA49:19+5:5114:03

6F

4 060 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chelsea HolmesSA1:03:2215:36

7M

3 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barrie OrmsbySA55:2717:29
Oscar JohnstonSAmispunched

6G

4 060 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel BurdenOH S57:3114:10
1Rachael BurdenOH S57:3114:10
1Simon BurdenOH S57:3114:10
4John GoreSA1:07:11+9:4016:32
4Margaret GoreSA1:07:11+9:4016:32
6M DuffieSA1:32:51+35:2022:52
6J JollySA1:32:51+35:2022:52
6I MaurerSA1:32:51+35:2022:52
9Nikita AhluwaliaSA1:40:13+42:4224:41
9Isaac DeGregorioSA1:40:13+42:4224:41
9Jim DeGregorioSA1:40:13+42:4224:41

7G

3 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David BaconCR S1:21:0825:35
1Nyah BaconCR S1:21:0825:35
1Steph BaconCR S1:21:0825:35

8G

2 720 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mac DeedCR S29:2810:50
1Finn JohnstonCR S29:2810:50
3Adam CuttenCR S36:16+6:4813:19
3Amy CUttenCR S36:16+6:4813:19
3David CuttenCR S36:16+6:4813:19
6Grace HomesTJ S40:58+11:3015:03
6Mark HomesTJ S40:58+11:3015:03
6Sophia HomesTJ S40:58+11:3015:03
9Lucas BurdenOH S1:06:41+37:1324:30
9Mitchell RobertsCR S1:06:41+37:1324:30

9M

1 230 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adam CuttenCR S12:4010:17

Please report errors in the result list to the organiser.