Orienteering Australia

Official results for Sydney Summer Series #15 - Pennant Hills

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Summer Series #15 - Pennant Hills
Organiser: Bennelong Northside Orienteers
Date: Wednesday 11 January 2017

Junior Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Duncan Currie39045:35
2Clyde McGhee28044:53
3Finn Mackay13034:11

Open Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew Hill50050:56
2Steve Ryan49048:12
3James McQuillan44056:18+5:22
4Istvan Kertesz40047:26
5Andrew Brown37050:10
6Joel Putnam36042:46
7Hugh Percival27039:57

Master Men

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tom Davies49049:54
2Matt Dowle40047:34
3Laurent Billot40049:12
4Mark Schaefer38045:47
5Vivien de Remy de Courcelles38051:22+1:28
6Owen Shepherd36047:27
7Glenn Horrocks3601:08:51+18:57
8Peter Fozo35056:05+6:11
9Kar-Soon Lim34047:34
10Andrew Dowley31050:31+0:37
11Jason Wiebe26047:47
12Tim Butcher2301:01:22+11:28
13Phillip Smyth2201:00:34+10:40
14Corey Spink21051:35+1:41

Veteran Men

27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew Smith44047:49
2David Stanley41045:27
3Graeme McLeod41045:38
4Peter Hopper41054:53+7:04
5Simon George39043:25
6Tim Rogers39047:56+0:07
7Michael Ridley-Smith38044:15
8Anthony Petterson38046:59
9Peter Annetts35055:55+8:06
10Fergus Dixon34047:42
11Martin Cousins33045:52
12Hamish Mackie33049:00+1:11
13Ian Clitheroe33049:49+2:00
14Chris Arnison32046:55
15Andrew Goddard32051:37+3:48
16Jamie Kennedy32055:04+7:15
17Simon Nash27054:12+6:23
18John Bulman24048:01+0:12
19Michael Free2301:09:46+21:57
20John Murray22043:18
21David McGhee22045:23
22Alan Gibson21045:22
23James Stuart18055:13+7:24
24Digby Pritchard1501:00:17+12:28
25Brian Brannigan1501:02:56+15:07
26Stephen Vaughan13052:21+4:32
27Richard Morris7013:02

Super Veteran Men

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mike Hotchkiss43046:36
2Melvyn Cox37046:55+0:19
3Andy Graham35047:33+0:57
4Graham Field34048:39+2:03
5Larry Weiss33042:18
6Eoin Rothery33051:41+5:05
7Julian Ledger31044:44
8Colin Burnett30047:07+0:31
9Rod Eckels28044:53
10Jim MacKay23050:44+4:08
11Johnny Petersen20055:09+8:33
12Colin Currie18037:38
13Bob Morgan1601:06:54+20:18
14Martin Dearnley15044:32
15Peter Thomason15052:22+5:46
16Mike Ward11059:49+13:13
17Stephen Holloway7052:19+5:43

Legend Men

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ted Woodley31044:19
2Ron Junghans31046:33+2:14
3Graeme Hill31048:53+4:34
4Gordon Wilson31054:40+10:21
5Warwick Selby29055:38+11:19
6Jim Merchant25044:32+0:13
7Ken Jacobson22047:13+2:54
8John Giles20045:11+0:52
9Dave Lotty18044:17
10Keith Goode15052:43+8:24
11Roger Mail12049:09+4:50
12Ross Catterall901:04:18+19:59
13Ross Duker5027:58
14Ernest Windschuttel01:00:52+16:33

Immortal Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lloyd Gledhill18043:54
2Malcolm Gledhill15047:35+3:41
3Bruce Stanley14050:41+6:47

Walking Men

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1David Noble24050:50
2Robert Newman22044:53

GROUP

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Vanessa Cullen and Jason Keane2056:12

Junior Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lucy Mackie33043:39
2Tshinta Hopper23041:24

Open Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aniko Fozo-Kertesz37053:35
2Lisa Grant2501:07:28+13:53

Master Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gill Fowler48044:09
2Toni Bachvarova3601:02:41+18:32
3Rachel Grindlay29042:21
4Emmanuelle Convert29044:41+0:32

Veteran Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cath Chalmers33055:34
2Sharon Lambert32050:59
3Tania Kennedy23048:20
4Amanda Mackie21043:13
5Caroline Rogers17044:54
6Elizabeth Bulman12045:22
7Dianne Bergen10045:20
8Irene Carson8047:11

Super Veteran Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Karin Hefftner33045:39
2Lisa Lampe20044:00
3Sue Froude15043:44
4Ann Hill6042:30

Legend Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cheryl Bluett5049:13
2Gwen Sewell3051:41+2:28
3R T Carson056:31+7:18
4Marion Gledhill01:08:11+18:58

Immortal Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Janet Morris12042:19

Walking Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rachael Povah27045:40
2Barbara Junghans5037:58

Mini

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aoife RotheryBig Foot Orienteers16:26
2Emily, Ben, Eddie and Belinda Butcher- -21:24+4:58

Please report errors in the result list to the organiser.