Orienteering Australia

Official results for Sydney Summer Series #23 - St Ives

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Summer Series #23 - St Ives
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 8 March 2017

Junior Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Keelan Birch49050:19 Download route in GPX format
2Duncan Currie45043:48
3Tom Gordon43057:00+6:41
4Alastair George38042:10
5Isacc Roberts34045:15
6Clyde Mcghee25043:35
7Cameron Will15053:46+3:27

Open Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andrew Hill52047:04
2Steve Ryan51047:37+0:33
3James McQuillan48049:48+2:44
4Paul Shoemark36044:59
5Pierre Francois3401:08:35+21:31
6Hugh Percival31042:31
7Robert Herkes30048:49+1:45
8Kieran Harrison101:26:00+38:56

Master Men

17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Glenn Horrocks46058:09
2Mark Schaefer42048:18
3Laurent Billot41045:25
3David Kricker41046:47
5Stuart Deane38047:59
5Darren Slattery38046:11
7Andrew Graham37050:29
7Jason Wiebe37044:05
9Phillip Smyth35046:25
10Kar-Soon Lim33046:30
11Vivien de Remy de Courcelles32054:10
11Corey Spink32046:23
13Brett Sewell30047:48
14Greg Ockenden28043:44
15Paul Rainbow23044:56
16Nick Eales21046:33
17Peter Vords15043:35

Veteran Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Greg Barbour45043:04
2Richard Morris42044:01+0:57
3Anthony Petterson41047:53+4:49
3Andrew Smith41051:08+8:04
5Hamish Mackie38045:51+2:47
5Ross Morrison38049:50+6:46
7Fergus Dixon37045:42+2:38
7Simon George37048:11+5:07
7Jamie Kennedy37043:10+0:06
10Michael Free34051:36+8:32
11Peter Annetts33049:22+6:18
11Andrew Goddard33047:30+4:26
11David Stanley33048:25+5:21
14Peter Hopper30058:33+15:29
15Jeremy Longworth29046:34+3:30
15John Murray29046:51+3:47
17Wayne Pepper28040:46
18Rob Truscott27047:34+4:30
19Ian Jessup26044:21+1:17
19Andrew MacDonald26045:56+2:52
19Digby Pritchard26048:52+5:48
22David McGhee22052:11+9:07
23Peter Farquhar20042:31
24James Stuart17047:31+4:27
25Chris Stevenson13040:34

Super Veteran Men

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Melvyn Cox41044:06
2John Brayan36045:41+1:35
2Bob Morgan36044:50+0:44
4Graham Field35044:15+0:09
5Rob Gordon34045:17+1:11
6Jim Mackay32046:58+2:52
7Paul Prudhoe31043:16
7Larry Weiss31045:15+1:09
9Martin Smith30045:41+1:35
10Rodney Parkin29044:48+0:42
11Mike Ward28044:49+0:43
12Rod Eckels27045:34+1:28
12Martin Slade27040:55
14Johnny Petersen26043:52
15Michael Roylance24043:09
15Peter Thomason24045:42+1:36
17Stephen Holloway21045:08+1:02
18Andy Graham20056:52+12:46
19Colin Burnett1001:17:46+33:40

Legend Men

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Graeme Hill34045:00
1Warwick Selby34050:21
3Ross Barr33048:57
3Ted Woodley33046:32
5Steve Flick31045:29
6Terry Bluett30048:46
6Roger Mail30046:33
8Steve Dunlop28044:42
9Ian Miller25046:23
10Ken Jacobson24039:30
11Ross Catterall22040:59
11Ron Junghans22057:25+7:04
13John Anderson21053:59+3:38
14Tim Cox19045:43
14Ernest Windschuttel19044:49
16James Wells16041:25
17David Bowerman15055:14+4:53
18Dave Lotty11055:03+4:42
19Ian McKenzie-1101:55:49+1:05:28

Immortal Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Malcolm Gledhill22042:02
2Bruce Stanley20044:34+2:32
3Brian Cleland18049:13+7:11

Walking Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andy Povah28043:49
2Robert Newman27043:39
2Andrew Wisniewski27042:16
4Martin Cousins25045:06+1:17

GROUP

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Callum OLoughlin & Yul Shin15034:35
1Eamonn OLoughlin Thomas Cuthe15034:43+0:08
3Emmanuelle Convert & Justine12046:05+11:30
3Kathryn Cox & Diane Cowin12042:27+7:52

Junior Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Rebecca George35046:06
2Lucy Mackie31045:15
3Tshinta Hopper26049:07+3:01

Open Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Lisa Grant41051:45
2Aniko Fozo-Kertesz35046:41
3Ciara Smart26045:53
4Alitia Dougall24038:38
5Emma Gibbs21044:17

Master Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Gill Fowler45044:55
2Mary Fien41045:17+0:22
3Toni Bachvarova38051:28+6:33
4Carolyn Haupt35044:30
5Rachel Grindlay32043:04
6Kim Eales24044:50

Veteran Women

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Paula Shingler38048:03
2Sharon Lambert29045:38
2Airdrie Long29046:51
4Amanda Mackie28043:45
5Tania Kennedy27046:29
6Joanna Parr26045:20
7Lara DAbreo25047:13
8Kylie Seary24042:56
9Carolyn Davies22048:43+0:40
10Dianne Bergen20052:49+4:46
11Brett Lovell16059:21+11:18
12Elizabeth Bulman15049:27+1:24
13Brigitta Eidum13046:58

Super Veteran Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Karin Hefftner37043:58
2Robin Cameron29050:05+6:07
3Kerry Emslie25043:50
4Pauline Evans23044:57+0:59
5Adrienne Kirby19043:32
5Lisa Lampe19043:27
7Sue Froude16051:48+7:50

Legend Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Bryony Cox22043:13
2Carol Jacobson21043:21+0:08
3Mary Jane Mahony19044:25+1:12
4Sue Thomson17040:53
5Gwen Sewell11034:34
6Marion Gledhill5056:19+13:06

Immortal Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Janet Morris18043:30

Walking Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Rachael Povah26051:04
2Julie Cossell16042:32
3Lesley Cox13045:26
4Barbara Junghans11043:00
5Helen Smith101:04:31+13:27

Please report errors in the result list to the organiser.