Orienteering Australia

Official results for Nav Dash - State Sprint Championship John XXIII School (Sprint)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Nav Dash - State Sprint Championship John XXIII School (Sprint)
Organiser: LOST
Date: Saturday 10 August 2013

Medium

2 000 m, 23 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Paul Hague --- 11:51 5:55
2 Graeme Harris WO.W 14:29 +2:38 7:14
3 Murray Cox LO.W 15:48 +3:57 7:54
4 Michael Dufty BO.W 16:24 +4:33 8:12
5 Tom Brownlie WO.W 16:55 +5:04 8:27
6 Lee Holliday LO.W 18:51 +7:00 9:25
7 Christoper Brigg --- 20:32 +8:41 10:16
8 Arthur Cook BO.W 22:01 +10:10 11:00
9 Darren Longbottom --- 24:03 +12:12 12:01
10 Karen Beazley --- 25:06 +13:15 12:33
11 Peter Brigg --- 25:50 +13:59 12:55
12 Janine Moroney --- 27:00 +15:09 13:30
13 Jaques Flouzat --- 28:02 +16:11 14:01
14 Rochelle Irwin --- 32:57 +21:06 16:28
15 Maiken Masel --- 35:20 +23:29 17:40
16 Stephanie Brooks --- 36:26 +24:35 18:13
17 David Henley --- 37:21 +25:30 18:40
18 Malachi Coghill --- 38:46 +26:55 19:23
19 Don Young BO.W 39:26 +27:35 19:43
20 Oliver Kaye --- 41:58 +30:07 20:59
21 Rob Wood --- 53:39 +41:48 26:49
22 Garry Connell --- 1:00:45 +48:54 30:22
23 John Walsh --- 1:15:08 +1:03:17 37:34

W10A

1 400 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sarah Richards WO.W 31:52 22:45
2 Jessica Madden LO.W 47:09 +15:17 33:40
3 Caitlin Madden LO.W 1:25:39 +53:47 1:01:10

W12A

1 400 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michaela Maynard BO.W 21:39 15:27

W14A

1 400 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jo Anna Maynard BO.W 15:22 10:58
2 Grace West WO.W 21:40 +6:18 15:28

W16A

2 000 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Amy Attwood WO.W 47:48 23:54

W17-20A

2 000 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kellie Martin WO.W 20:38 10:19
2 Daisy McCauley WO.W 21:39 +1:01 10:49

W21A

2 000 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rachel West BO.W 14:08 7:04
2 Markéta Novotná LO.W 14:20 +0:12 7:10
3 Virpi Komulainen LO.W 15:39 +1:31 7:49
4 Sophie Giles AUS 15:52 +1:44 7:56
5 Ceri Pass KO.W 15:56 +1:48 7:58
6 Natasha Sparg BO.W 20:39 +6:31 10:19

W35A

2 000 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Anne Arthur Melbourne Forest Racers 21:55 10:57
2 Sandra Tarr LO.W 22:01 +0:06 11:00
4 Andrea Eves BO.W 31:34 +9:39 15:47
5 Melinda Richards WO.W 34:50 +12:55 17:25
6 Monica Kemp KO.W 57:50 +35:55 28:55

W45A

2 000 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Anthea Feaver LO.W 17:56 8:58
2 Christine Howitt WO.W 21:11 +3:15 10:35
3 Rosalie McCauley WO.W 25:36 +7:40 12:48
Michelle Martin WO.W mispunched

W55A

2 000 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Joan Wright BO.W 24:57 12:28
2 Carol Brownlie WO.W 25:56 +0:59 12:58
3 Jennifer Binns LO.W 32:33 +7:36 16:16
4 Sue Dowling BO.W 38:44 +13:47 19:22
5 Jane Hardy WO.W 38:45 +13:48 19:22

W65A

1 400 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Penny Dufty BO.W 21:12 15:08
2 Rosemary Kullmann LO.W 27:04 +5:52 19:20
3 Moreen Cox LO.W 29:23 +8:11 20:59
4 Janet Fletcher LO.W 29:38 +8:26 21:10

M10A

1 400 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Shaun Richards WO.W 24:31 17:30
2 Mason Eves BO.W 27:40 +3:09 19:45
3 Isaac Madden LO.W 55:03 +30:32 39:19
Patrick Dufty BO.W mispunched

M14A

2 000 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Oliver Martin WO.W 14:00 7:00
2 Lee Dennis WO.W 24:10 +10:10 12:05
3 Tyler Eves BO.W 26:33 +12:33 13:16
Joshua Bakaimis WO.W mispunched
Michael Cox LO.W did not finish

M16A

2 000 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
2 Jacob Eves BO.W 24:24 +3:35 12:12

M17-20A

2 900 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Cameron Duncan KO.W 20:41 7:07
2 Thomas Windsor BO.W 24:31 +3:50 8:27
3 Mitchell Cumbers WO.W 31:40 +10:59 10:55

M21A

2 900 m, 12 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Steve Fletcher WO.W 16:30 5:41
2 Henry McNulty LO.W 16:31 +0:01 5:41
3 Tim Effeney Ugly Gully Orienteers 17:32 +1:02 6:02
4 Tomas Krajca LO.W 17:38 +1:08 6:04
5 Craig Dufty BO.W 17:53 +1:23 6:10
6 Wayne Eliot WO.W 18:30 +2:00 6:22
7 Ricky Thackray BO.W 18:36 +2:06 6:24
8 Graham Braid KO.W 18:45 +2:15 6:27 Download route in GPX format
9 Paul Dowling AUS 19:10 +2:40 6:36 Download route in GPX format
10 Ivan Komyshan WO.W 19:30 +3:00 6:43
11 Adrian Day LO.W 20:50 +4:20 7:11
12 Alex Korolev SW.W 1:10:48 +54:18 24:24

M35A

2 900 m, 7 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Graeme Harris WO.W 23:03 7:56
2 Robin Simpson KO.W 23:34 +0:31 8:07
3 Ken Post WO.W 24:40 +1:37 8:30
4 Calum McLeod LO.W 26:46 +3:43 9:13
5 Bryan Hardy WO.W 29:26 +6:23 10:08
6 Mike Howe LO.W 29:58 +6:55 10:20
7 Helen Post WO.W 31:39 +8:36 10:54

M45A

2 900 m, 10 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andre Morkel LO.W 19:10 6:36
2 Simon Windsor BO.W 20:47 +1:37 7:10
3 Nick Dale LO.W 21:06 +1:56 7:16
4 Andrew Martin WO.W 21:23 +2:13 7:22
5 Adam Binks BO.W 26:45 +7:35 9:13
6 Wayne Hewitt LO.W 27:04 +7:54 9:20
7 Simon Spagnol LO.W 28:19 +9:09 9:45
8 Andy Kemp KO.W 28:23 +9:13 9:47
9 Ben Coetzer WO.W 30:19 +11:09 10:27
10 Michael Madden LO.W 33:26 +14:16 11:31

M55A

2 000 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rob West BO.W 17:30 8:45
2 Phil Taylor LO.W 18:18 +0:48 9:09
3 Brian Austin WO.W 19:07 +1:37 9:33
4 Jack Dowling BO.W 29:21 +11:51 14:40
5 Toivo Pedaste LO.W 29:49 +12:19 14:54
6 Lee Holliday BO.W 1:01:04 +43:34 30:32

M65A

2 000 m, 9 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kjell Winther LO.W 17:31 8:45
2 Chip Lundstrom WO.W 17:34 +0:03 8:47
3 Ken Brownlie WO.W 18:15 +0:44 9:07
4 Ian Fletcher LO.W 18:30 +0:59 9:15
5 Tony Simpkins LO.W 18:51 +1:20 9:25
6 James Mann BO.W 20:47 +3:16 10:23
7 Dan Greig WO.W 21:43 +4:12 10:51
8 John Harris WO.W 36:10 +18:39 18:05
9 Alan Cox LO.W 36:59 +19:28 18:29

M75A

1 400 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Peter Hamilton WO.W 19:57 14:15

Please report errors in the result list to the organiser.