Official results for Sydney Sprint Series #3 - Mona Vale Public School

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Sprint Series #3 - Mona Vale Public School
Organiser: Bennelong Northside Orienteers
Date: Sunday 22 January 2017

Junior Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tshinta HopperBN20:16
2Rebecca GeorgeBF21:02+0:46
3Holly RobertsGO22:55+2:39
4Nea ShinglerBF23:22+3:06
5Rebecca CraigNC37:51+17:35
6Aoiffe and TazminBF1:03:43+43:27
Georgia JonesURmispunched

Junior Men

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Toby WilsonGO13:36
2Duncan CurrieGO13:58+0:22
3Ewan ShinglerBF16:44+3:08
4Alvin CraigNC16:59+3:23
5Clyde McGheeBN17:18+3:42
6Tom KennedyGO19:59+6:23
7Finn MackayUR21:37+8:01
8Curtis PepperBN31:02+17:26
9James vicki Van Dyk- -32:34+18:58
10Ryan Van Dyk  Nick Kot Group- -43:04+29:28
11Donovan RobertsGO44:18+30:42

Open Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aniko Fozo KerteszGO17:12
2Lisa GrantGO18:35+1:23
3Stina MagnussonSweden22:23+5:11
4Amy HarmerWH26:45+9:33
Monique PhillipsGOmispunched

Open Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew BrownBF14:25
2Atte LahtinenGSN14:32+0:07
3Andrew HillWH14:53+0:28
4Istvan KerteszGO18:22+3:57
Eoin RotheryBFmispunched
Dan MartinCCmispunched
Aidan DawsonGOmispunched

Master Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Melanie ChristieUR39:12
Tracy MarshBFmispunched

Master Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Peter FozoGO18:09
2Keith PovahBN21:47+3:38
3Brett SewellBN22:36+4:27
4Phillip SmythBN22:56+4:47
5Andrew PovahBN32:11+14:02

Veteran Women

14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cath ChalmersBF19:09
2Martina CraigNC20:20+1:11
3Tania KennedyGO22:15+3:06
4Jo ParrBF22:26+3:17
5Margaret JonesUR22:52+3:43
6Sharon LambertBN23:10+4:01
7Airdrie LongGO23:39+4:30
8Lara DabreoBN26:01+6:52
9Kevin RobertsGO27:05+7:56
10Barbara DawsonGO30:08+10:59
11Dianne BergenGO31:27+12:18
12Nicola NyghBF32:11+13:02
13Sonja PettersenGO52:58+33:49
Paula ShinglerBFmispunched

Veteran Men

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Peter AnnettsGO14:55
2Jock DavisBF18:00+3:05
3Ian JonesUR18:07+3:12
4Jamie KennedyGO18:37+3:42
5Paul MarshBF19:19+4:24
6David McGheeBN20:15+5:20
7David BrayGO21:06+6:11
8Peter McconaghyGO21:24+6:29
9Peter HopperBN21:30+6:35
10Brian BranniganBN28:43+13:48
11Gary GloverGO37:09+22:14
Philip Bryce- -mispunched

Super Veteran Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Karin HefftnerGO23:39
2Vulia PrudlureCC25:12+1:33
3Lisa LampeUR27:09+3:30
4Pauline EvansBF37:08+13:29

Super Veteran Men

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Colin BurnettGO18:27
2Simon GeorgeBF18:52+0:25
3Michael HalmyBN18:53+0:26
4Graeme DawsonGO19:34+1:07
5Colin CurrieGO20:48+2:21
6Jim MackayUR22:30+4:03
7Peter ThomasonBN22:38+4:11
8Larry WeissGO24:10+5:43
9Johnny PetersenGO26:13+7:46
10Michael RoylanceBF29:29+11:02
11Stephen HollowayWH29:42+11:15
12Andy GrahamGO38:35+20:08
Matt PetersURmispunched

Legend Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mary Jane MahonyUR33:14
2Sue ThomsonGO44:28+11:14
Gwen SewellBNmispunched

Legend Men

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gordon WilsonBN21:15
2Warwick SelbyGO24:40+3:25
3Ron JunghansGO25:04+3:49
4Jim ForbesGO28:52+7:37
5John GilesGO30:31+9:16
6Dick OgilvieUR31:45+10:30
7Dave LottyUR32:03+10:48
8Keith GoodeBF33:17+12:02
9Graeme HillWH33:22+12:07
10Ross DukerGO51:40+30:25
11Maia Hopf group- -52:48+31:33
Christopher Walton- -mispunched

Immortal Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Maureen OgilvieURmispunched

Immortal Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ted MulherinWH27:55
2Lloyd GledhillGO34:47+6:52
Brian ClelandURmispunched

Walking Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Barbara JunghansGO48:33

Walking Men

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robert NewmanGO28:11
2Abigail & Lorna Mcghee- -44:13+16:02

GROUP

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Melissa & Sami GrantBN41:08
2Henry Foster Margaret WaughGO42:56+1:48
3Julia & Dinah Group- -45:53+4:45
4Rosa and Bruce- -50:10+9:02
Toby and Gabriel Kuypers- -mispunched
Mariska Stone group- -mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.