Official results for Sydney Sprint Series 2017 Race #4 - Gladesville

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Sprint Series 2017 Race #4 - Gladesville
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Sunday 29 January 2017

Junior Men

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aidan DawsonGaringal Orienteers16:11
2Duncan CurrieGaringal Orienteers17:28+1:17
3Toby WilsonGaringal Orienteers17:57+1:46
4Alastair GeorgeBig Foot Orienteers18:17+2:06
5Ewan ShinglerBig Foot Orienteers21:31+5:20
6Clyde McgheeBennelong Northside Orienteers21:50+5:39
7Tom KennedyGaringal Orienteers22:09+5:58
8Keelan BirchGaringal Orienteers23:47+7:36
9Alex KennedyGaringal Orienteers24:26+8:15
10Finn MackayUringa Orienteers29:09+12:58
11Riley GraingerGaringal Orienteers32:40+16:29
12Curtis PepperBennelong Northside Orienteers34:31+18:20
Gabe PhillipsUringa Orienteersmispunched

Open Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew BrownBig Foot Orienteers17:15
2Andrew HillWestern and Hills Orienteers17:35+0:20
3James McQuillanWestern and Hills Orienteers18:25+1:10
4Atte LahtinenGoldseekers Orienteers18:54+1:39
5Eoin RotheryBig Foot Orienteers20:25+3:10
6Joel PutnamBennelong Northside Orienteers22:26+5:11

Master Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tom DaviesSouth London Orienteers19:21
2Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers22:24+3:03
3Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers24:23+5:02
4Brett SewellBennelong Northside Orienteers25:47+6:26
5Tim GilesBig Foot Orienteers28:13+8:52
6Phillip SmythBennelong Northside Orienteers33:30+14:09

Veteran Men

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Greg BarbourBig Foot Orienteers19:56
2Alan GardeBig Foot Orienteers20:17+0:21
3Ian JonesUringa Orienteers21:16+1:20
4Shane DoyleUringa Orienteers22:21+2:25
5Peter AnnettsGaringal Orienteers24:10+4:14
6Michael FreeGaringal Orienteers24:34+4:38
7Simon NashBennelong Northside Orienteers26:14+6:18
8Jamie KennedyGaringal Orienteers26:43+6:47
9Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers27:35+7:39
10Peter McConaghyGaringal Orienteers28:33+8:37
11David BrayGaringal Orienteers30:12+10:16
12Peter GarranBig Foot Orienteers31:05+11:09
13Marco Sievinone35:35+15:39
14Kevin RobertsGaringal Orienteers37:44+17:48
15Gary GloverGaringal Orienteers43:58+24:02

Super Veteran Men

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Graeme DawsonGaringal Orienteers23:51
2Simon GeorgeBig Foot Orienteers24:12+0:21
3James LithgowGaringal Orienteers24:26+0:35
4Colin BurnettGaringal Orienteers24:56+1:05
5Matt PelosUringa Orienteers25:08+1:17
6Larry WeissGaringal Orienteers26:17+2:26
7Colin CurrieGaringal Orienteers26:39+2:48
7Andy GrahamGaringal Orienteers26:39+2:48
9Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers27:59+4:08
10John BrayanGaringal Orienteers28:54+5:03
11Jim MackayUringa Orienteers29:07+5:16
12Johnny PetersenGaringal Orienteers29:21+5:30
13Martin SladeGaringal Orienteers30:52+7:01
14Mark RobinsonBennelong Northside Orienteers30:58+7:07
15Dan RedfernGaringal Orienteers32:51+9:00
16Bob MorganBennelong Northside Orienteers34:04+10:13
17Mike WardGaringal Orienteers34:51+11:00
18Michael RoylanceBig Foot Orienteers35:11+11:20
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersmispunched

Legend Men

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers25:09
2Warwick SelbyGaringal Orienteers26:07+0:58
3Ken JacobsonGaringal Orienteers30:01+4:52
4Terry BluettBennelong Northside Orienteers30:40+5:31
5Ian MillerWestern and Hills Orienteers31:56+6:47
6John AndersonGaringal Orienteers32:18+7:09
7Dick OgilvieUringa Orienteers34:26+9:17
8Graeme HillWestern and Hills Orienteers34:47+9:38
9Ron JunghansGaringal Orienteers34:52+9:43
10Keith GoodeBig Foot Orienteers37:53+12:44
11Dave LottyUringa Orienteers40:23+15:14
12Tim CoxGaringal Orienteers40:45+15:36
13Ernest WindschuttelGaringal Orienteers44:32+19:23
14Andrew Vesey-WellsWestern and Hills Orienteers50:19+25:10
15Ross DukerGaringal Orienteers53:17+28:08

Immortal Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ted MulherinWestern and Hills Orienteers30:58
2Brian ClelandUringa Orienteers38:01+7:03
3Lloyd GledhillGaringal Orienteers45:27+14:29

Walking Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers29:17
2Ross BarrGaringal Orienteers31:37+2:20
3Robert NewmanGaringal Orienteers32:01+2:44

GROUP

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tim & Ben Butcher - Lachlan GGaringal Orienteers35:00
2Henry & Margaret WaughGaringal Orienteers51:08+16:08
3Abi and Lorna McgheeBennelong Northside Orienteers1:02:15+27:15
4Billot FamilyUringa Orienteers1:02:36+27:36
5Rosa & Brucenone1:03:23+28:23
6Melanie & SophiaUringa Orienteers1:07:20+32:20
7James Hillier & Alison CameronUringa Orienteers1:15:26+40:26
Dinah & Julianonemispunched

Junior Women

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Georgia JonesUringa Orienteers22:33
2Lucy MackieBig Foot Orienteers23:13+0:40
3Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers25:03+2:30
4Sophie JonesUringa Orienteers25:12+2:39
5Ellen CurrieGaringal Orienteers27:41+5:08
6Serena DoyleUringa Orienteers30:25+7:52
7Holly RobertsGaringal Orienteers30:35+8:02
8Louise BarbourBig Foot Orienteers42:55+20:22
9Julia BarbourBig Foot Orienteers43:18+20:45

Open Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers21:40
2Lisa GrantGaringal Orienteers22:59+1:19
3Alitia DougallBennelong Northside Orienteers28:57+7:17
4Amy HarmerWestern and Hills Orienteers35:31+13:51

Master Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tracy MarshBig Foot Orienteers23:40
2Lisa Linssennone32:13+8:33
3Natalie GraingerGaringal Orienteers42:56+19:16
4Belinda ButcherGaringal Orienteers50:13+26:33
Hao Zhengnonemispunched

Veteran Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers22:03
2Linda SestaUringa Orienteers25:53+3:50
3Tania KennedyGaringal Orienteers28:13+6:10
4Airdne LongGaringal Orienteers29:47+7:44
5Jill WoodruffGaringal Orienteers35:30+13:27
6Barbara DawsonGaringal Orienteers37:31+15:28
7Dianne BergenGaringal Orienteers40:14+18:11
8Amanda MackieBig Foot Orienteers40:41+18:38

Super Veteran Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Karin HefftnerGaringal Orienteers28:13
2Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers33:37+5:24
3Pauline EvansBig Foot Orienteers37:28+9:15
4Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers38:09+9:56
5Lisa LampeUringa Orienteers40:03+11:50

Legend Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Carol JacobsonGaringal Orienteers34:20
2Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers39:08+4:48
3Bryony CoxGaringal Orienteers39:09+4:49
4Mary Jane MahonyUringa Orienteers39:25+5:05
5Hester SladeGaringal Orienteers1:01:49+27:29

Immortal Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers52:24
2Sue ThomsonGaringal Orienteers52:41+0:17
3Maureen OgilvieUringa Orienteers1:15:26+23:02

Walking Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Helen SmithBig Foot Orienteers44:28
2Emmanuelle ConvertGaringal Orienteers49:20+4:52
3Gail BarrGaringal Orienteers1:06:15+21:47
Barbara JunghansGaringal Orienteersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.