Official results for Sydney Sprint Series 2017 Race #7 - St Peters

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Sprint Series 2017 Race #7 - St Peters
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Sunday 19 February 2017

Junior Men

3 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan DawsonGO N14:014:40
2Toby WilsonGO N15:59+1:585:19
3Clyde McGheeBN N17:54+3:535:58
4Alex KennedyGO N20:00+5:596:40
5Finn MackayUR N21:26+7:257:08
6Jared McKennaUR N25:01+11:008:20
7Curtis PepperBN N32:01+18:0010:40
8Joe RoperNN N39:37+25:3613:12
9Tommy TweeddaleNN N42:57+28:5614:19
10Sam DubossarskyNN N43:01+29:0014:20
Tom KennedyGO Nmispunched

Junior Women

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesUR N18:436:14
2Sophie JonesUR N21:01+2:187:00
3Serena DoyleUR N22:07+3:247:22
4Maree DoyleUR N22:21+3:387:27
5Nea ShinglerBF N27:21+8:389:07
6Clare JessupGO N29:48+11:059:56

Open Men

3 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ondrej PavluUR N14:004:40
2Bart VonhoffBF N14:46+0:464:55
3Karl BicevskisNN N15:21+1:215:07
4Atte LahtinenGS N15:22+1:225:07
5Istvan KeteszGO N18:45+4:456:15
6Robert HerkesGO N22:45+8:457:35
7Paul CheungGO N26:29+12:298:49

Open Women

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aniko Fozo-KerteszGO N19:126:24
2Katja LahtinenNN N20:52+1:406:57
3Catherine MurphyUR N21:15+2:037:05
4Michelle PambitNN N29:11+9:599:43
5Briana RutterNN N29:25+10:139:48
6Joyce ChangNN N37:23+18:1112:27

Masters Men

3 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vivien de Remy de CourcellesGO N17:495:56
2James McQuillanWH N18:22+0:336:07
3Peter FozoGO N18:55+1:066:18
4Jim HutchisonNN N19:44+1:556:34

Masters Women

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lisa Harvey-SmithNN N24:498:16
2Melanie ChristieUR N28:11+3:229:23
3Emmanuelle ConvertGO N28:20+3:319:26
4Saacha DonaldsonBF N28:25+3:369:28
5Anita NgNN N33:26+8:3711:08
6Zee TweedNN N38:12+13:2312:44

Veteran Men

3 000 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian JonesUR N17:155:45
2Peter AnnettsGO N17:25+0:105:48
3Mark ShinglerBF N17:46+0:315:55
4Shane DoyleUR N18:32+1:176:10
5Jamie KennedyGO N18:56+1:416:18
6Tony HillGO N20:50+3:356:56
7Andrew WisniewskiBF N21:14+3:597:04
8David McGheeBN N22:18+5:037:26
9Ian JessupGO N25:11+7:568:23
10Peter McConaghyGO N25:23+8:088:27
11Gary GloverGO N33:16+16:0111:05
12Rupert RoperNN N35:28+18:1311:49

Veteran Women

3 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF N18:096:03
2Cath ChalmersBF N21:13+3:047:04
3Tania KennedyGO N23:25+5:167:48
4Margaret JonesUR N24:54+6:458:18
5Airdrie LongGO N25:42+7:338:34
6Barbara DawsonGO N29:55+11:469:58
7Louise BrooksNN N52:40+34:3117:33

Super Veteran Men

3 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HalmyBN N18:206:06
2Melvyn CoxBN N19:12+0:526:24
3John BrayanGO N19:28+1:086:29
4Colin BurnettGO N19:49+1:296:36
5Mark RobinsonBN N20:20+2:006:46
6Andy GrahamGO N20:24+2:046:48
7James LithgowGO N21:12+2:527:04
8Jim MackayUR N21:22+3:027:07
9Rodney ParkinBN N23:06+4:467:42
10Peter ThomasonBN N24:43+6:238:14
11Michael RoylanceBF N27:10+8:509:03
12Michael DurrantNN N27:31+9:119:10
13Bob MorganBN N28:45+10:259:35

Super Veteran Women

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pauline EvansBF N26:438:54
2Lisa LampeUR N27:37+0:549:12
3Margaret WilmottUR N37:20+10:3712:26

Legends Men

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warwick SelbyGO N22:027:20
2Ross BarrGO N23:01+0:597:40
3Dick OgilvieUR N26:07+4:058:42
4Terry BluettBN N26:44+4:428:54
5Keith GoodeBF N27:32+5:309:10
6Ron JunghansGO N29:05+7:039:41

Legends Women

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helen MurphyUR N29:309:50
2Mary Jane MahonyUR N35:21+5:5111:47
3Sue ThomsonGO N36:28+6:5812:09

Immortals Men

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ted MulherinWH N27:309:10
2Brian ClelandUR N31:31+4:0110:30

Immortals Women

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR N44:2614:48

Walking Men

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James WellsGO N44:1914:46

Walking Women

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Barbara JunghamsGO Ndid not finish

Groups

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pickle PeopleNN N45:4815:16

Please report errors in the result list to the organiser.