Official results for Sydney Sprint Series 2017 Race #8 - Cooper Park, Woollahra

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Sprint Series 2017 Race #8 - Cooper Park, Woollahra
Organiser: Orienteering NSW
Date: Sunday 26 February 2017

Junior Men

3 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGO24:048:01
2Duncan CurrieGO24:48+0:448:16
3Aidan DawsonGO25:13+1:098:24
4Ewan ShinglerBF29:15+5:119:45
5Finn MackayUR35:05+11:0111:41
6Alex KennedyGO40:26+16:2213:28
7Jakob DoyleUR44:39+20:3514:53
8Curtis PepperBN52:47+28:4317:35

Junior Women

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie JonesUR35:5511:58
2Serena DoyleUR37:20+1:2512:26
3Maree DoyleUR38:45+2:5012:55
4Nea ShinglerBF40:21+4:2613:27
5Holly RobertsGO42:46+6:5114:15

Open Men

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew BrownBF23:117:43
2Andrew HillWH25:59+2:488:39
3Karl BicevskisNN28:21+5:109:27
4Eshel LipmanNN29:31+6:209:50
5Paul CheungGO52:47+29:3617:35

Open Women

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Catherine MurphyUR40:0113:20
2Amy HarmerWH53:09+13:0817:43

Masters Men

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian BilmonUR47:0015:40

Masters Women

3 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tracy MarshBF35:5711:59
2Kathryn HeppinstallNN41:57+6:0013:59
3Zee TweedNN1:05:21+29:2421:47
Lisa HarveyNNmispunched

Veteran Men

3 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alan GardeNC28:079:22
2Ian JonesUR30:37+2:3010:12
3Shane DoyleUR32:42+4:3510:54
4Paul MarshBF33:09+5:0211:03
5Mark ShinglerBF33:22+5:1511:07
6Peter AnnettsGO33:35+5:2811:11
7Jamie KennedyGO34:23+6:1611:27
8Gary GloverGO56:02+27:5518:40
9Kevin RobertsGO57:57+29:5019:19

Veteran Women

3 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF31:0110:20
2Airdrie LongGO42:25+11:2414:08
3Tania KennedyGO43:38+12:3714:32
4Margaret JonesUR45:38+14:3715:12
5Amanda MackieMD47:30+16:2915:50
6Barbara DawsonGO52:59+21:5817:39

Super Veteran Men

3 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Melvyn CoxBN32:3110:50
2Colin BurnettGO33:47+1:1611:15
3James LithgowGO34:26+1:5511:28
4Graeme DawsonGO34:34+2:0311:31
5Michael HalmyBN35:41+3:1011:53
6Matt PetersUR39:27+6:5613:09
7Tim PerryWH41:27+8:5613:49
8Peter ThomasonBN41:58+9:2713:59
9Bob MorganBN48:00+15:2916:00
Jim MackayURmispunched

Legends Men

3 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warwick SelbyGO36:1012:03
2Ross BarrGO39:53+3:4313:17
3Terry BluettBN44:26+8:1614:48
4Ian MillerWH46:50+10:4015:36
5Ken JacobsonGO51:46+15:3617:15
6Keith GoodeBF51:53+15:4317:17
7Terry MurphyUR54:42+18:3218:14
8Dick OgilvieUR54:52+18:4218:17
9Ernest WindschuttelGO1:04:24+28:1421:28
10Dave LottyUR1:05:17+29:0721:45

Legends Women

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carol JacobsonGO48:2816:09
2Bryony CoxGO54:20+5:5218:06
3Helen MurphyUR58:15+9:4719:25

Immortals Men

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ted MulherinWHmispunched

Immortals Women

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sue ThomsonGOdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.