Orienteering Australia

Official results for NSW School Championships SL9/10, garrison Point

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW School Championships SL9/10
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Saturday 27 August 2016

Garrison PointWestern Sydney UniversityWestern Sydney University (overall)

Classes: Show all | M9A | W9A | M10A | W10A | M11A | W11A | M11-12B | W11-12B | M12A | W12A | M13A | W13A | M13-14B | W13-14B | M14A | W14A | M15A | W15A | M15+B | W15+B | M16A | W16A | M17+A | W17+A | M20A | W20A | M21A | W21A | M21AS | W21AS | M35A | W35A | M35AS | W35AS | M40A | W40A | M45A | W45A | M45AS | W45AS | M50A | W50A | M55A | W55A | M55AS | W55AS | M60A | W60A | M65A | W65A | M70A | W70A | M75A | W75A | M80A | W80A | MopenB | WopenB | Open Easy | Open Very Easy | M15-20B | W15-20B | EODH | EODM | EODE | EODVE

M9A

1 090 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Lachlan CoadyMI.PSmispunched
Ben McConaghyG.PSmispunched
Jonathan NolanDH.PSdid not start

W9A

1 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aoife RotheryL.PS7:507:11
2Maggie MackayAN.PS9:43+1:538:54
3Mya MacDonaldNV.PS27:08+19:1824:53

M10A

1 090 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1William KayT.PS7:236:46
2Jamie MarshMB.PS7:45+0:227:06
3Jesse CochraneGW.S8:10+0:477:29
4Tim McConaghyG.PS8:18+0:557:36
5Hugh PlowmanEH.PS9:11+1:488:25
6Angus WhiteH.PS10:22+2:599:30
7Benjamin DouglassNV.PS10:32+3:099:39
8Tommy MellaS.PS11:25+4:0210:28
9Nat CarrollWAC.PS12:34+5:1111:31
10Nicholas GallagherEH.PS14:21+6:5813:09
11Samuel CrispEH.PS15:12+7:4913:56
Oliver McFarlaneEH.PSmispunched
Harry DoigH.PSmispunched
James KasovskiC.PSdid not start

W10A

1 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyV.PS8:047:24
2Sharmaine RuddB.PS20:34+12:3018:52
3Isabella ClarkSR.PS23:05+15:0121:10
Olivia DavisN.PSdid not start

M11A

1 710 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Donovan RobertsRZ.PS16:119:27
2Blake RoulstonH.PS22:06+5:5512:55

W11A

1 710 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBR.PS13:067:39
2Ruby CharltonBH.PS19:41+6:3511:30
3Lili RothBH.PS24:45+11:3914:28
4Sarah PeckMAS.S24:47+11:4114:29
5Olivia NunezBH.PS30:28+17:2217:49

M11-12B

1 090 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Max SpackmanT.PS7:106:34
2Zac GibsonNV.PS18:19+11:0916:48

M12A

1 710 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar MellaS.PS9:305:33
2Kasey AggarRH.PS14:19+4:498:22
3Alex RicksJ.PS15:32+6:029:05
4Jayden EllisSR.PS18:47+9:1710:59
5Lachlan LangeSR.PS19:09+9:3911:11
6Angus McNeilageJ.PS20:38+11:0812:03
7Ryan DaggSR.PS21:04+11:3412:19
William NolanCB.HSdid not start

W12A

1 710 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla EnderbyV.PS10:015:51
2Andra LeungCW.S11:52+1:516:56
3Amy ScottJ.PS15:05+5:048:49
4Bareen JaliliGW.S15:33+5:329:05
5Amy HaleRH.PS16:00+5:599:21
6Tianna LattGW.S16:01+6:009:21
7Olivia HunterRH.PS20:39+10:3812:04
8Jessica HunterRH.PS21:40+11:3912:40
Nakeisha BrimbleM.PSdid not start

M13A

2 170 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clyde McGheeNBCS.S12:145:38

W13A

2 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tiia MarshCW.S19:018:45
Luca SquiresHA.Smispunched

M13-14B

1 710 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gregneil OpenaJE.S13:347:56
2Cody PeckMAS.S17:24+3:5010:10
3Justin OpenaJE.S18:28+4:5410:47
Angus RocheTRAC.Sdid not start

W13-14B

1 710 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Isabel MaggioRGH.S14:598:45
2Alison NaylorRGH.S17:06+2:0710:00
3Nicola WuRGH.S26:46+11:4715:39
4Millie YiRGH.S28:39+13:4016:45

M14A

2 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerKNOX.S12:335:47
2Finn MackayIG.S13:04+0:316:01
3Hayden BlaskettKH.S18:45+6:128:38

W14A

2 170 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie JonesPLC.S14:286:40
2Serena DoylePLC.S15:49+1:217:17
3Ellen CurrieFS.S15:52+1:247:18
4Holly RobertsSSC.HS18:02+3:348:18

M15A

2 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom KennedyT.HS16:385:44
2Lachlan BillettTRAC.S17:12+0:345:55
3Gerard LangKH.S22:51+6:137:52
Angus LeungNSB.Smispunched

W15A

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Claire BurgessHSPA.S17:558:57
Joanna HillPLC.Sdid not start

M15+B

2 170 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charlie CheesleyWW.S14:486:49

W15+B

2 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Isabella Biurra-HoyRGH.S16:427:41
2Emily NaylorRGH.S17:48+1:068:12
3Natalie AmatoRGH.S27:54+11:1212:51

M16A

2 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alastair GeorgeT.HS14:355:01
2Duncan CurrieSG.S14:39+0:045:03
3Hugo McCahon-BoersmaSG.S18:42+4:076:26
4Thomas WhiteheadM.S21:41+7:067:28

W16A

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare JessupMKG.S18:019:00
1Rebecca KennedyMAG.S18:019:00
Zara DoylePLC.Sdid not start

M17+A

3 310 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Benoit PécoudRB.S18:405:38
2Terence ChiangNSB.S23:27+4:477:05
Hugh GingellKNOX.Smispunched
Jakob DoyleCB.Sdid not start

W17+A

2 520 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesPLC.S16:126:25
2Melissa AnnettsGO N18:54+2:427:30

M20A

3 310 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan DawsonGO N15:314:41
2Toby WilsonGO N16:19+0:484:55
Alex KennedyGO Nmispunched

W20A

2 520 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amylee RobertsonNC N19:057:34
Maree DoyleUR Ndid not start

M21A

3 310 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew BarnettBS A14:594:31
2David ShepherdRR A15:12+0:134:35
3Robert BennettNC N15:35+0:364:42
4Andrew BrownBF N15:44+0:454:45
5Ondrej PavluUR N15:50+0:514:47
6Alex MasseyNC N16:18+1:194:55
6Andrew HillWH N16:18+1:194:55
8Bart VonhoffBF N16:29+1:304:58
9Jock DavisBF N17:14+2:155:12
10Simon LouisIK N17:40+2:415:20
11James McQuillanWH N17:51+2:525:23
12Chris FitzgeraldGS N22:19+7:206:44

W21A

2 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNC N17:225:59
2Cath ChalmersBF N18:38+1:166:25
3Briohny SeamanWR N19:37+2:156:45
4Sally-Anne HendersonNC N20:35+3:137:05
5Alitia DougallBN N21:47+4:257:30

M21AS

2 520 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert HerkesGO N17:567:06

W21AS

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amy HarmerWH N14:417:43

M35A

3 310 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lee CoadyWH N19:085:46
2Darren SlatteryBN N19:38+0:305:55
3Brett SewellBN N25:19+6:117:38

M35AS

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brian CarterSH N16:118:05
2Shane JenkinsNC N17:26+1:158:43

W35AS

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caroline JenkinsNC N13:557:19
2Saacha DonaldsonBF N14:21+0:267:33

M40A

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Miles EllisBF N19:266:42
2Matt HackettWH N20:41+1:157:07
3Michael BurtRR A26:07+6:419:00
Damien EnderbyNC Ndid not start

W40A

2 520 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna FitzgeraldGS N14:565:55
2Wendy McConaghyGO N22:40+7:448:59

M45A

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane DoyleUR N15:435:25
2Peter AnnettsGO N16:49+1:065:47
3Peter McConaghyGO N23:38+7:558:08
Ant NolanUR Ndid not start

W45A

2 520 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUR N16:266:31
2Margaret PeelNC N19:43+3:177:49
3Tania KennedyGO N20:37+4:118:10
Margaret JonesUR Ndid not start

M45AS

1 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale WallaceWP N11:456:11
2Davis McGheeBN N11:49+0:046:13
3Ian JessupGO N12:30+0:456:34
4Stephan WagnerSH N13:21+1:367:01
5Peter OrrNC N13:42+1:577:12

W45AS

1 730 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sally DevenishWP N11:566:53
2Nicola NyghBF N12:19+0:237:07
3Maria OrrNC N13:21+1:257:43
4Sharon BurgessNC N13:53+1:578:01
5Barbara DawsonGO N14:56+3:008:37
6Gayle ShepherdUR N15:07+3:118:44
7Sheena RobertsonNC N15:24+3:288:54
8Diana CharltonNC N16:55+4:599:46

M50A

2 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie KennedyGO N16:585:51
2Simon GeorgeBF N18:30+1:326:22
3David GreenIK N19:18+2:206:39
4Andrew WisnieswkiBF N20:29+3:317:03
5Mark ShinglerBF N31:30+14:3210:51
Andy SimpsonBF Nmispunched
Ian JonesUR Ndid not start

W50A

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF N12:586:29
2Joanna ParrBF N15:31+2:337:45
3Airdrie LongGO N17:41+4:438:50
4Dayle GreenIK N27:56+14:5813:58

M55A

2 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex DaveyWR N18:006:12
2Geoff TodkillNC N18:56+0:566:31
3Jim MackayUR N20:50+2:507:11
4Geoff PeelNC N23:40+5:408:09
5Larry WeissGO N23:41+5:418:10
6Peter ThomasonBN N24:02+6:028:17
Bjorn MellaNC Nmispunched
Graeme DawsonGO Ndid not start

W55A

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Debbie DaveyWR N15:377:48
2Karin HefftnerGO N16:29+0:528:14
3Margaret WilmottUR N27:39+12:0213:49
Lisa LampeUR Ndid not start

M55AS

1 730 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HalmyBN N9:445:37
2Garry StewartSH N11:41+1:576:45
3Dean GingellGO N14:16+4:328:14
4Dennis SparlingGO N17:02+7:189:50
Keith RobertsonNC Ndid not start

W55AS

1 730 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandra StewartSH N14:238:18
2Carolyn RigbyNC N14:42+0:198:29
3Janet MorrisWH N17:43+3:2010:14
4Julie MannIK N19:21+4:5811:11

M60A

2 520 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eoin RotheryBF N14:115:37
2Melvyn CoxBN N15:10+0:596:01
3Rudi LandsiedelNC N18:41+4:307:24
4Johnny PetersenGO N19:47+5:367:51
5Michael RoylanceBF N23:50+9:399:27
6Robert SprySH N24:13+10:029:36

M65A

2 520 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gordon WilsonBN N16:056:22
2Steve FlickBN N16:51+0:466:41
3Peter ShepherdIK N18:24+2:197:18
4Ian MillerWH N20:27+4:228:06
5Keith GoodeBF N26:47+10:4210:37
6Ian McKenzieUR N27:58+11:5311:05
7Ross DukerGO N32:39+16:3412:57
Jim LeeNC Ndid not start

W65A

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carol JacobsonGO N13:497:16
2Val HodsdonSH N15:30+1:418:09

M70A

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Le CarpentierSH N15:357:47
2Dick OgilvieUR N16:56+1:218:28
3Jim MerchantGO N18:12+2:379:06
4Ken JacobsonGO N19:17+3:429:38
5Kevin CurbyIK N19:23+3:489:41

W70A

1 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Margaret DuguidIK N16:328:42
2Carolyn ChalmersNC N20:02+3:3010:32
3Sue ThomsonGO N21:00+4:2811:03

M75A

1 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Graham FowlerNC N13:347:08
2Ted MulherinWH N16:00+2:268:25
3Peter MeyerSH N17:11+3:379:02
4Bruce DawkinsBN N18:26+4:529:42
5John HodsdonSH N18:47+5:139:53
Lloyd GledhillGO Ndid not start

M80A

1 730 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry HanlonWH N16:219:27

W80A

1 730 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR N21:2012:19

MopenB

2 170 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HanrattyGO N22:0710:11

WopenB

2 170 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Penelope FieldUR Ndid not start

EODH

2 520 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar MellaNC N17:376:59
2Leung EllisGO N18:15+0:387:14
3John FullerUR N19:56+2:197:54
4Jeremy GibsonBF N20:11+2:348:00
Paul MarshBF Ndid not start

EODM

2 170 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bridget WhitheadNC N17:438:09
2Adrienne KirbyUR N20:13+2:309:18
3Zoe TweedBF N24:02+6:1911:04
4Kathryn CoxBN N27:45+10:0212:47

EODE

1 710 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kevin RobertsGO N20:0911:47
2Ellis SquiresSH N20:40+0:3112:05
3Derek TweedBF N28:33+8:2416:41

EODVE

1 090 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kari MarshBN N14:4113:28

Please report errors in the result list to the organiser.