Orienteering Australia

Official results for Foot-O - State Middle Distance Championship Ngangaguringguring

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Foot-O - State Middle Distance Championship Ngangaguringguring
Organiser: Wullundigong Orienteers of the West
Date: Saturday 21 September 2013

W10A

1 300 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sarah Richards WO.W 20:09 15:30
2 Jessica Madden LOST 22:10 +2:01 17:03
3 Kate Braid KO.W 30:42 +10:33 23:36

W12A

1 800 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Michaela Maynard BO.W 31:23 17:26

W14A

2 400 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jo Anna Maynard BO.W 34:08 14:13

W17-20A

3 500 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kellie Martin WO.W 1:23:53 23:58
2 Rachel Austin SWOT 1:49:11 +25:18 31:11
Daisy McCauley WO.W did not finish

W21A

5 000 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Markéta Novotná LOST 51:36 10:19
2 Kellie Whitfield SWOT 55:29 +3:53 11:05
3 Ceri Pass KO.W 1:07:46 +16:10 13:33 Download route in GPX format
4 Natasha Sparg BO.W 2:10:57 +1:19:21 26:11 Download route in GPX format
Jenna Linehan LOST mispunched

W35A

3 500 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Sandra Tarr LOST 53:14 15:12
2 Kiersten Gregg LOST 1:26:22 +33:08 24:40
3 Nicole Davis LOST 1:31:28 +38:14 26:08 Download route in GPX format
Jen Graham-Taylor SWOT mispunched

W45A

3 500 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Anthea Feaver LOST 38:42 11:03
2 Michelle Martin WO.W 1:10:55 +32:13 20:15
3 Christine Howitt WO.W 1:14:33 +35:51 21:18
4 Michelle Whitfield SWOT 1:19:33 +40:51 22:43
5 Heike Behrbohm KO.W 1:25:34 +46:52 24:26

W55A

2 700 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Jennifer Binns LOST 51:27 19:03 Download route in GPX format
2 Theresa Howe LOST 58:03 +6:36 21:30
3 Debra Lethbridge WO.W 1:01:03 +9:36 22:36
4 Jill Elderfield SWOT 1:01:58 +10:31 22:57
5 Lyn Stoltze LOST 1:07:44 +16:17 25:05
6 Anne Austin WO.W 2:25:21 +1:33:54 53:49

W65A

1 700 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Rosemary Kullmann LOST 27:27 16:08
2 Janet Fletcher LOST 29:03 +1:36 17:05
4 Penny Dufty BO.W 35:00 +7:33 20:35
5 Moreen Cox LOST 36:13 +8:46 21:18
6 Toni Frank BO.W 38:58 +11:31 22:55

M10A

1 300 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Shaun Richards WO.W 16:40 12:49
2 Patrick Dufty BO.W 18:57 +2:17 14:34
3 Liam Dufty BO.W 24:38 +7:58 18:56
4 Mason Eves BO.W 29:55 +13:15 23:00
Liam Phillips SWOT mispunched

M14A

2 400 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Oliver Martin WO.W 20:07 8:22
2 Tyler Eves BO.W 41:08 +21:01 17:08
3 Michael Cox LOST 2:13:29 +1:53:22 55:37
James O'Loughlin SWOT mispunched
Joshua Bakaimis WO.W mispunched

M16A

3 500 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
Jacob Eves BO.W mispunched

M17-20A

5 000 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Cameron Duncan KO.W 51:24 10:16

M21A

5 000 m, 8 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Henry McNulty LOST 36:06 7:13
2 Tomas Krajca LOST 37:49 +1:43 7:33
3 Craig Dufty BO.W 38:48 +2:42 7:45 Download route in GPX format
4 Steve Fletcher WO.W 44:45 +8:39 8:57
5 Paul Dowling AUS 48:44 +12:38 9:44
6 Wayne Eliot WO.W 50:46 +14:40 10:09
7 Ivan Komyshan WO.W 51:10 +15:04 10:14 Download route in GPX format
8 Bryce Crage BO.W 1:34:49 +58:43 18:57 Download route in GPX format

M35A

5 000 m, 12 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Graham Braid KO.W 47:14 9:26 Download route in GPX format
2 Ian Dalton WO.W 50:32 +3:18 10:06
3 Graeme Harris WO.W 57:32 +10:18 11:30
4 Andre Morkel LOST 57:59 +10:45 11:35 Download route in GPX format
5 Ricky Thackray BO.W 1:01:34 +14:20 12:18
6 John Toomey SWOT 1:04:39 +17:25 12:55 Download route in GPX format
7 Michael Dufty BO.W 1:13:10 +25:56 14:38 Download route in GPX format
8 Robin Simpson KO.W 1:14:31 +27:17 14:54
9 Mike Howe LOST 1:17:38 +30:24 15:31
10 Phil Dufty AUS 1:21:17 +34:03 16:15
11 Tom Brownlie WO.W 1:21:48 +34:34 16:21
12 Edward Plummer WO.W 1:38:23 +51:09 19:40

M45A

3 500 m, 4 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Peter O'Loughlin SWOT 50:23 14:23
2 Ron Marcus WO.W 1:29:50 +39:27 25:40
3 Ian Spencer BO.W 1:32:17 +41:54 26:22
Andrew Martin WO.W mispunched Download route in GPX format

M55A

3 500 m, 10 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Richard Matthews LOST 36:51 10:31 Download route in GPX format
2 Tony Whittaker LOST 46:29 +9:38 13:16
3 Phil Taylor LOST 48:41 +11:50 13:54
4 Rob West BO.W 51:42 +14:51 14:46
5 David McCauley WO.W 1:01:32 +24:41 17:34
6 Rob Beattie BO.W 1:02:34 +25:43 17:52
7 Allan Whitfield SWOT 1:10:17 +33:26 20:04
8 Robert Boekelaar WO.W 1:14:28 +37:37 21:16
9 John Cummins BO.W 1:23:18 +46:27 23:48
10 Brian Austin WO.W 1:35:20 +58:29 27:14

M65A

2 700 m, 6 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Kjell Winther LOST 27:46 10:17
2 Tony Simpkins LOST 35:41 +7:55 13:12 Download route in GPX format
3 Ian Fletcher LOST 36:00 +8:14 13:19
4 Ken Dalton WO.W 44:54 +17:08 16:37
5 David Pass KO.W 54:13 +26:27 20:04
6 Peter Elderfield SWOT 1:13:12 +45:26 27:06

M75A

1 700 m, 2 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Peter Hamilton WO.W 27:51 16:22
2 Don Young BO.W 35:55 +8:04 21:07

M Open B

2 400 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Daniel Eves BO.W 28:07 11:42

W Open B

2 400 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Andrea Eves BO.W 48:42 20:17
2 Coreen Maynard BO.W 53:15 +4:33 22:11
3 Melinda Richards WO.W 1:12:52 +24:10 30:21

EOD C2

3 500 m, 1 starting competitor
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 John Major KO.W 1:25:19 24:22

EOD C3

2 700 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Gary Aitken LOST 47:45 17:41
2 Robert Graieg LOST 49:52 +2:07 18:28
3 Jenny Komyshan WO.W 1:25:59 +38:14 31:50

EOD C5

2 400 m, 3 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Lawrence Manning No club membership 34:05 14:12
2 Jennifer Major KO.W 46:43 +12:38 19:27
3 Alan Cox LOST 1:20:05 +46:00 33:22

EOD C6

1 800 m, 5 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff Km time R
1 Robyn Phillips SWOT 30:19 16:50
2 Sasha Eves BO.W 40:54 +10:35 22:43
3 Lowell Manning No club membership 45:16 +14:57 25:08
4 Kayleen O'Loughlin SWOT 48:49 +18:30 27:07
5 Laurens Manning No club membership 52:36 +22:17 29:13

Please report errors in the result list to the organiser.