Orienteering Australia

Official results for Ningi MTBO

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ningi MTBO
Organiser: Multi Terrain Bike Orienteers
Date: Sunday 30 April 2017

M14

5 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Teague NorbertWights Mountain42:257:51
2Declan TaylorSO.Q1:12:24+29:5913:24

MO

13 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul ElbyEN.Q57:354:19
2Gary SutherlandQueen59:17+1:424:27
3Johannes WeversSO.Q1:12:21+14:465:26
4Mark WilsonMT.Q1:12:27+14:525:26
5Michael SchaferTF.Q1:25:08+27:336:24

M40

11 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Craig SteffensMT.Q49:034:25
2Randall LathamSO.Q1:20:15+31:127:13
3Matthew NorbertWights Mountain1:27:50+38:477:54

M50

9 400 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme HallMT.Q44:234:43
2John SkiltonMT.Q48:09+3:465:07
3Tony HowesUG.Q48:10+3:475:07
4Stuart GordonSO.Q49:43+5:205:17
5David FirmanEN.Q51:04+6:415:25
6Gordon BossleyMT.Q53:30+9:075:41 Download route in GPX format
7Mark PetrieSO.Q53:52+9:295:43
8Mike MoynihanSO.Q1:11:28+27:057:36
Tom HalesMT.Qmispunched

M60

7 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Walter KelemenSO.Q1:05:378:44
2Anthony PeartMT.Q1:22:10+16:3310:57
3Michael Boreham- -1:22:52+17:1511:02
4Bernie NicholsSO.Q1:24:27+18:5011:15

WO

11 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
2Debbie GordonSO.Q1:19:04+17:227:07
3Linda ThompsonSO.Q1:23:07+21:257:29
4Mandy CaldwellUG.Q1:26:00+24:187:44

W40

9 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Janelle SchaferTF.Q1:11:227:35 Download route in GPX format
Sandra PearceMT.Qnot competing

W50

7 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan LevertonSO.Q53:027:04
2Norah SkiltonMT.Q1:13:13+20:119:45

W60

5 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrea HarrisPL.Q43:318:03
2Sue ClarkeSO.Q48:55+5:249:03
3Kathy PetrieSO.Q53:05+9:349:49
4Julie FisherEN.Q1:25:49+42:1815:53

Open A

13 300 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam PatersonMT.Q1:08:535:10
2Lyle Jacobson- -1:20:43+11:506:04
3Neil Ker- -1:20:48+11:556:04
4Graham Hazelwood- -1:20:59+12:066:05
5Susan Hazelwood- -1:21:04+12:116:05
6Louise MillsSO.Q1:32:14+23:216:56
7Adam WoodsQueen1:33:53+25:007:03
8Tony Mayer- -1:36:03+27:107:13
9David SheehanMT.Q1:43:12+34:197:45
Josie HartMT.Qmispunched

Open B

9 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mike NorwoodQueen1:08:087:14
2Peter YoungPL.Q1:21:32+13:248:40
3Tarli YoungPL.Q1:21:33+13:258:40
4Robert MilneMT.Q1:35:11+27:0310:07
Nancy Di GrandeMT.Qmispunched
Jane ZimmermanEN.Qmispunched
Terry JohnsenMT.Qdid not finish
Rick MilneMT.Qdid not start

Open C

5 400 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave Carmody- -38:057:03
2Dion TaylorSO.Q1:12:16+34:1113:22
3Alisha HallMT.Q1:13:47+35:4213:39
4Christopher HallMT.Q1:13:48+35:4313:39
5Steve Nichols- -1:13:49+35:4413:40
6Samuel Nichols- -1:13:51+35:4613:40
7Jock Mitchell- -1:16:58+38:5314:15
8Myles SynotMT.Q2:05:20+1:27:1523:12
9Elise Synot- -2:05:39+1:27:3423:16
Caitlin HallMT.Qnot competing
Jean HallMT.Qnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.