Orienteering Australia

Official results for QLD MTBO Champs, race 2 - Scribbly Gums

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: QLD MTBO Champs
Organiser: Multi Terrain Bike Orienteers
Date: Saturday 26 August 2017 - Sunday 27 August 2017

Race 1 - BanyoRace 2 - Scribbly GumsRace 2 - Scribbly Gums (overall)Race 3 - BayviewRace 3 - Bayview (overall)

Women Open (W21E)

13 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK.V1:10:145:19
2Kim BeckinsaleSO.Q1:22:34+12:206:15
3Natasha SpargWO.W1:32:35+22:217:00
4Debbie GordonSO.Q1:48:35+38:218:13
Mandy CaldwellUG.Qnot competing

Women 14-16

8 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC.N47:085:25

Women 40-49

11 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny McConachySO.Q1:44:449:06

Women 50-59

9 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan LevertonSO.Q1:02:366:23
2Heather LeslieBK.V1:13:02+10:267:27
3Jenny HillSO.Q1:14:15+11:397:34
4Debbie McKayKO.W1:18:24+15:488:00
5Norah SkiltonMT.Q1:34:21+31:459:37

Women 60-69

8 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathy PetrieSO.Q1:00:446:58
2Andrea HarrisPL.Q1:02:50+2:067:13
3Jo WilsonSD.NZL1:05:36+4:527:32

Men Open (M21E)

16 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joel YoungMT.Q59:303:36 Download route in GPX format
2Johannes WeversSO.Q1:05:09+5:393:56
3Paulo Alvear FujiiEN.Q1:07:50+8:204:06
4Ori GudesUR.N1:29:28+29:585:25 Download route in GPX format
5Craig JeffsMT.Q1:30:35+31:055:29
Gary SutherlandTF.Qnot competing
Mark WilsonMT.Qnot competing

Men 14-16

8 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley MartinSW.W42:004:49
2Teague NorbertMT.Q1:02:11+20:117:08

Men 17-20 (M20E)

13 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Konrad NorbertMT.Q1:25:276:28
2Alistair MatthewsTF.Q1:56:07+30:408:47

Men 40-49

13 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew NorbertMT.Q1:30:216:50
2Owen MatthewsTF.Q2:24:58+54:3710:58
Cameron WilliamsRR.Qdid not finish

Men 50-59

11 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew PowerNC.N1:00:125:14
2Stuart GordonSO.Q1:02:53+2:415:28
3Michael Ridley-SmithGO.N1:03:16+3:045:30
4Andrew BrennanRR.Q1:09:03+8:516:00
5John SkiltonMT.Q1:11:22+11:106:12
6David HillSO.Q1:22:46+22:347:11
7Michael HalmyBN.N1:29:23+29:117:46
8Anthony DellaTF.Q1:31:14+31:027:56
Terry JohnsenMT.Qnot competing
Cam SchubertRR.Qnot competing

Men 60-69

9 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert PrenticeNC.N45:464:40
2Peter CusworthBK.V45:57+0:114:41
3Joe SherriffSD.NZL49:00+3:145:00
4David FirmanEN.Q56:04+10:185:43
5Mark PetrieSO.Q1:00:26+14:406:09
6Rick ArmstrongAW.V1:04:12+18:266:33
7Murray HainesSO.Q1:04:23+18:376:34
8Athol LesterMT.Q1:06:25+20:396:46
9John GavensBK.V1:22:27+36:418:24
10Stephen HibbertMT.Q1:26:06+40:208:47
Mark RobertsPL.Qnot competing

Men 70-79

8 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Reid MoranTF.Q53:546:11
2Mike MoynihanSO.Q1:39:37+45:4311:27
3Bernie NicholsSO.Q1:45:19+51:2512:06

Open C

8 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen NicolsNo club1:09:378:00
2Iain DuncanSO.Q2:09:05+59:2814:50

Open B

11 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rick MilneMT.Q1:28:427:42
2Peter YoungPL.Q1:31:33+2:517:57
3Robert MilneMT.Q1:48:05+19:239:23
Tarli YoungPL.Qnot competing
Susie Blissner- -not competing
Alex GagelMT.Qnot competing
Kerrie GagelMT.Qnot competing

Open A

16 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda ThompsonSO.Q1:22:565:01
2Adam WoodsSO.Q1:34:48+11:525:44
3Anthony Mayer- -1:35:01+12:055:45
Sam PatersonMT.Qnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.