Official results for Australian Orienteering Carnival 2017- Event 2- Australian Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Australian Orienteering Carnival 2017- Event 2- Australian Middle Distance Championships
Organiser: Orienteering NSW
Date: Sunday 24 September 2017

Men 20 Elite

4 330 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joseph DickinsonTF T26:566:13
2Cameron de LIsleNZ L27:52+0:566:26
3Toby WilsonST N29:47+2:516:52
4Alastair GeorgeST N30:14+3:186:58
5Simeon BurrillQC Q31:27+4:317:15
6Patrick MillerCC A31:48+4:527:20
7Daniel MoncktonNZ L31:49+4:537:20
8Stephen HardingNZ L32:21+5:257:28
9Max GriffithsNZ L32:57+6:017:36
10Kurtis ShukerNZ L33:08+6:127:39
11Jack NeumannQC Q34:13+7:177:54
12Duncan CurrieST N34:42+7:468:00
13Jed FlemingTF T35:38+8:428:13
14Angus HainesSW S35:51+8:558:16
15Ryan StocksCC A36:14+9:188:22
16Dominic ClearyNZ L37:59+11:038:46
17Daniel GrayQC Q38:01+11:058:46
18Ciaran LaneCC A38:08+11:128:48
19Johann BurgessTF T38:25+11:298:52
20Nicholas CongediSW S38:56+12:008:59
21Lachlan CherryVN V39:44+12:489:10
22Caelan McLeanCA N39:45+12:499:10
23Glenn JamesVN V40:39+13:439:23
24Oliver EganNZ L40:44+13:489:24
25Bayley Stephens-EllisonNZ L41:11+14:159:30
26Michael LoughnanVN V41:19+14:239:32
27Thomas GarbelliniQC Q41:29+14:339:34
28Mark GlanvilleCC A41:38+14:429:36
29Zac NeedhamCC A42:30+15:349:48
30Jimmy CameronVN V45:26+18:3010:29
31Nicholas BurridgeQC Q46:32+19:3610:44
32Jesse PiiroinenCC A47:32+20:3610:58
33Rohan JacksonSW S54:46+27:5012:38
Joseph LynchNZ Lmispunched
Tristan MillerCC Amispunched
Edward FinnieWN Wmispunched
Riley de JongQC Qmispunched
Aston KeyVN Vmispunched
Luke WestTF Tmispunched

Women 20 Elite

3 610 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara MelhuishCC A31:018:35
2Caroline PigerreQC Q32:44+1:439:04
3Briana StevenNZ L33:07+2:069:10
4Asha SteerVN V35:23+4:229:48
5Tegan KnightbridgeNZ L38:25+7:2410:38
6Marina ComeskeyNZ L41:00+9:5911:21
7Georgina DibbleNZ L41:07+10:0611:23
8Meredith NormanSW S41:52+10:5111:35
9Marisol HunterNZ L42:50+11:4911:51
10Carolyne NelNZ L43:22+12:2112:00
11Ella JohnsonTF T46:09+15:0812:47
12Ellie de JongQC Q46:12+15:1112:47
13Heidi StolbergerNZ L46:37+15:3612:54
14Rebecca GeorgeST N47:06+16:0513:02
15Zazi BrennanQC Q47:18+16:1713:06
16Rachel AllenTF T49:08+18:0713:36 Download route in GPX format
17Bronte GannonQC Q50:26+19:2513:58
18Aleisha NearyNZ L50:44+19:4314:03
19Meghan DrewNZ L50:53+19:5214:05
20Miho YamazakiCC A51:15+20:1414:11
21Melissa AnnettsST N55:23+24:2215:20
22Jess RogersQC Q56:14+25:1315:34
23Sarah LimSW S1:01:31+30:3017:02
24Alyce HeapSW S1:12:57+41:5620:12
Ellenna CaudwellNZ Lmispunched
Anastasia HeikkilaQC Qmispunched
Jo Anna MaynardWN Wmispunched
Laurel GannonQC Qmispunched

Men 21 Elite

5 230 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter HodkinsonVN V30:125:46
2Matt OgdenNZ L31:41+1:296:03
3Simon UppillSW S32:14+2:026:09
4Matthew CraneCC A33:50+3:386:28
5Andrew BarnettCC A34:06+3:546:31
6William GardnerVN V34:14+4:026:32
7Brodie NankervisTF T35:01+4:496:41
8Duncan MorrisonNZ L35:55+5:436:52
9Ondrej PavluST N37:57+7:457:15
10Mark PurkisTF T38:43+8:317:24
11Itay ManorST N39:16+9:047:30
12Martin DentCC A39:50+9:387:36
13Manuel Jurado AlonsoSW S40:07+9:557:40
14Rob WalterCC A40:13+10:017:41
15Mikkel Kaae-NielsenVN V40:44+10:327:47
16Karl BicevskisTF T40:51+10:397:48
17Bruce ArthurVN V41:11+10:597:52
18Matthew SchepisiVN V41:17+11:057:53
19Tomas KrajcaCC A42:17+12:058:05
20Grant BluettCC A42:19+12:078:05
21Alex MasseyST N43:42+13:308:21
22Konsta VanhanenST N44:01+13:498:24
23Gareth CandyCC A45:02+14:508:36
24Peter HobbsVN V45:28+15:168:41
25Aidan DawsonST N46:56+16:448:58
26Brian Wing Young PoonSW S47:17+17:059:02
27Richard GoonanVN V47:23+17:119:03
28Andrew BrownST N48:31+18:199:16
29Blair TrewinVN V50:28+20:169:38
30Cameron DuncanWN W50:47+20:359:42
31Hamish ProsserCC A51:09+20:579:46
32Eric MorrisST N51:58+21:469:56
33Robert BennettST N52:28+22:1610:01
34Will KennedySW S52:30+22:1810:02
35Andrew MorrisST N54:52+24:4010:29
36Chi Kin ManNZ L58:00+27:4811:05
37James McQuillanST N1:07:21+37:0912:52
Cameron TierNZ Lmispunched
John NieuwenhovenSW Sdid not finish
Jarrah DayTF Tdid not finish
Ben GoonanVN Vdid not finish
Mark GregsonCC Adid not start
Ian LawfordCC Adid not start

Women 21 Elite

3 860 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordCC A32:578:32
2Krystal NeumannQC Q33:06+0:098:34
3Charlotte WatsonCC A34:12+1:158:51
4Natasha KeyVN V35:01+2:049:04
5Bridget AndersonSW S35:07+2:109:05
6Jo AllisonCC A35:29+2:329:11
7Anna SheldonQC Q36:08+3:119:21
8Shannon JonesCC A36:32+3:359:27
9Renee BeveridgeNZ L36:48+3:519:32
10Sarah OSullivanNZ L38:27+5:309:57
11Catherine MurphyST N38:34+5:379:59
12Olivia SprodSW S38:44+5:4710:02
13Marina IskhakovaCC A40:00+7:0310:21
14Greta KnarstonNZ L40:54+7:5710:35
15Tessa RamsdenNZ L41:02+8:0510:37
16Briohny SeamanST N42:54+9:5711:06
17Clare BrownridgeVN V42:59+10:0211:08
18Anna FitzgeraldST N44:08+11:1111:26
19Charmaine Kai Wi FungHK G44:11+11:1411:26
20Jenny CasanovaSW S44:38+11:4111:33
21Aniko Fozo-KerteszGO N45:29+12:3211:46
22Lanita SteerVN V45:36+12:3911:48
23Nicole MealingBF N1:19:18+46:2120:32
Kathrine AmbySW Sdid not finish

M/W10N

2 110 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Callum BryantEN Qcompleted
Ailie CarrollSH Ncompleted
Marcus CazzolatoTJ Scompleted
Connor DentRR Acompleted
Hayden DentRR Acompleted
Ariadna IskhakovaRR Acompleted
Angelina KozmaBK Vcompleted
Neo KozmaBK Vcompleted
Annabel LloydTT Scompleted
Kari MarshBF Ncompleted
Nicola McConaghyGO Ncompleted
Sam MorrisBN Ncompleted
Emrys RogersRR Qcompleted
Matilda RogersRR Qcompleted
Harriet ThompsonNC Ncompleted
Mira WalterRR Acompleted
Alton FreemanBF Nmispunched
Cate NemethTF Qmispunched
Eleanor ThompsonNC Ndid not start

Men 10A

2 110 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A14:346:54
2Leo CroxfordNelson17:55+3:218:29
3Eckart BosmanSW W18:34+4:008:47
4Will EnkelaarAL T19:35+5:019:16
5Ben McConaghyGO N20:32+5:589:43
6Jonathan NolanUR N31:20+16:4614:50
7Adrian GarbelliniEN Q36:49+22:1517:26
Ashley WhiteYV Vmispunched
Miles BryantEN Qmispunched
Alex WoolfordBB Nmispunched

Women 10A

2 110 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aoife RotheryBF N20:419:48
2Lyra SimpsonBF N22:09+1:2810:29
3Larissa EdwardsHutt Valley22:53+2:1210:50
4Maggie MackayUR N24:48+4:0711:45
5Grace Cory-WrightAuckland27:55+7:1413:13
6Savanna SweeneyWH N47:34+26:5322:32

Men 12A

2 530 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley CroxfordNelson19:377:45
2Connor MartinSW W20:39+1:028:09
3Dylan BryantEN Q22:03+2:268:42
4Riley KerrEV T23:08+3:319:08
5Jamie WoolfordBB N23:52+4:159:26
6Oliver FreemanBF N23:54+4:179:26
7Liam PhillipsSW W25:32+5:5510:05
8Jamie MarshBF N25:38+6:0110:07
9Oliver McFarlaneBF N30:34+10:5712:04
10Charlie FraterAuckland32:52+13:1512:59
11Chris NemethTF Q33:01+13:2413:03
12Aidan GuinnessPO A34:47+15:1013:44
13Timothy McConaghyGO N35:00+15:2313:50
14Nat CarrollSH N37:10+17:3314:41
15Paul GarbelliniEN Q43:41+24:0417:15
Tommy MellaNC Nmispunched

Women 12A

2 530 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N28:0711:06
2Sara GarbelliniEN Q29:13+1:0611:32
3Milla KeyMF V34:06+5:5913:28
4Sophie ArthurMF V38:10+10:0315:05
5Jemima LloydTT S39:30+11:2315:36
6Julia BarbourBF N46:23+18:1618:20
7Emma CatesYV V48:07+20:0019:01
8Louise BarbourBF N50:33+22:2619:58
9Ingrid Shelton AgarAO A53:17+25:1021:03

Men 14A

3 290 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clyde McGheeBN N27:418:24
2Toby LangBS A28:02+0:218:31
3David StocksBS A28:51+1:108:46
4Sam WoolfordBB N29:35+1:548:59
5Jett McCombAL T30:32+2:519:16
6Jack MarschallTT S31:34+3:539:35
7Torren ArthurMF V31:53+4:129:41
8Max GrivellTT S34:45+7:0410:33
9Hadyn TangMF V36:50+9:0911:11
10Remi AfnanYA S36:53+9:1211:12
11Ben PoortenaarAL T36:54+9:1311:12
12Campbell SymeAuckland37:51+10:1011:30
13Oliver EdwardsHutt Valley38:38+10:5711:44
14Aldo BosmanSW W38:57+11:1611:50
15Moss PelvinDunedin39:28+11:4711:59
16Oskar MellaNC N39:30+11:4912:00
17Leith SodenOH S39:55+12:1412:07
18Joseph WilsonBS A40:22+12:4112:16
19Will WhittingtonWR T41:08+13:2712:30
20Mason EvesBO W43:02+15:2113:04
21Oscar JohnstonTJ S43:26+15:4513:12
22William CoxRR Q45:24+17:4313:47
23Ryan CatesYV V45:27+17:4613:48
24Callum WhiteYV V46:51+19:1014:14
25Matthew GreenwoodAuckland47:30+19:4914:26
26Oliver SchubertRR Q49:24+21:4315:00
27Patrick Shelton AgarAO A49:33+21:5215:03
28Clayton ShadboltPeninsula and Plains50:37+22:5615:23
29Jack WickhamEV T53:32+25:5116:16
30Selwyn SweeneyWH N1:04:29+36:4819:35
31Riley McFarlaneBO W1:08:27+40:4620:48
32Niko StonerAL T1:17:00+49:1923:24
Solomon CameronBG Vmispunched
Toby CazzolatoTJ Smispunched
Charlie CooperAL Tdid not finish
Seth SweeneyWH Ndid not finish

Women 14A

2 880 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna DustonAuckland36:5512:49
2Justine HobsonBS A37:56+1:0113:10
3Ellen JohnsonBS A37:59+1:0413:11
4Natalie MillerBS A38:36+1:4113:24
5Serryn EenjesBG V39:01+2:0613:32
6Mikayla EnderbyNC N39:43+2:4813:47
7Katie RyanNorth West41:35+4:4014:26
8Juliet FraterAuckland42:19+5:2414:41
9Nea ShinglerBF N43:44+6:4915:11
10Laura de JongRR Q45:09+8:1415:40
11Beth HunterPeninsula and Plains45:35+8:4015:49
12Mena McLeodAL T46:36+9:4116:10
13Zali McCombAL T46:42+9:4716:12
14Rani BrennanRR Q47:07+10:1216:21
15Andra LeungGO N50:45+13:5017:37
16Tiia MarshBF N51:37+14:4217:55
17Phoebe DavisAL T52:24+15:2918:11
18Ella RogersRR Q53:11+16:1618:27
19Ana PenckYA S55:12+18:1719:10
19Zoe TerrillRR A55:12+18:1719:10
21Sophie TavernaCH V1:01:00+24:0521:10
22Sarah RichardsWO W1:03:00+26:0521:52
23Zali DaleLO W1:26:41+49:4630:05
24Amber LouwDR V1:28:13+51:1830:37

Men 16A

3 590 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Noah PolandBS A26:167:18
2Sebastian SafkaNZ L28:10+1:547:50
3Isaac EganPeninsula and Plains28:22+2:067:54
4Dante AfnanYA S28:24+2:087:54
5Will TidswellHawkes Bay30:47+4:318:34
6Andrew KerrPO A33:49+7:339:25
7Ryan GrayUG Q34:12+7:569:31
8Brody McCarthyYV V34:43+8:279:40
9Joshua AllenAL T34:46+8:309:41
10Jensen KeyMF V36:23+10:0710:08
11Jaiden FidgeBB Q37:14+10:5810:22
12Samuel GarbelliniEN Q37:27+11:1110:25
13Brendan WilsonBS A37:32+11:1610:27
14Tom PoortenaarAL T37:53+11:3710:33
15Callum FarmerPukekohe38:20+12:0410:40
16Alvin CraigNC N38:24+12:0810:41
17Mason ArthurMF V40:14+13:5811:12
18Lachlan BillettWR N41:06+14:5011:26
19Tenzing JohnsonBS A41:31+15:1511:33
20Michael McCormackAuckland42:29+16:1311:50
21Ewan ShinglerBF N42:56+16:4011:57
22Riley MartinSW W43:32+17:1612:07
23Angus LeungGO N44:04+17:4812:16
24Cameron BonarAuckland44:24+18:0812:22
25Blake ReinbottRR Q44:32+18:1612:24
26Liam StolbergerNorth West44:52+18:3612:29
27Finn MackayUR N45:26+19:1012:39
28Ethan PenckYA S46:02+19:4612:49
29William DaveyMF V46:36+20:2012:58
30Ayrton ShadboltPeninsula and Plains47:34+21:1813:14
31Archie NeylonBG V49:57+23:4113:54
32Jack DrageMotukarara57:06+30:5015:54
33Fenton LovedayPukekohe58:39+32:2316:20
34Tom KennedyGO N1:06:38+40:2218:33
35Braeden KommerenHastings1:17:37+51:2121:37
36Riley GraingerGO N1:20:45+54:2922:29
Kieran EdwardsHutt Valleymispunched
Grant ReinbottRR Qmispunched
Mitchell CooperAucklandmispunched
Ben HobsonBS Amispunched
Oscar WoolfordBB Nmispunched

Women 16A

3 340 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUG Q29:138:44
2Joanna GeorgeTT S29:38+0:258:52
3Zoe MelhuishPO A29:44+0:318:54
4Ella CuthbertBS A30:10+0:579:01
5Sofie SafkovaNZ L32:57+3:449:51
6Lucy BurrellAuckland35:46+6:3310:42
7Caitlin YoungBS A36:19+7:0610:52
8Mikayla CooperAL T37:18+8:0511:10
9Tessa BurnsHawkes Bay37:44+8:3111:17
10Georgia SkeltonCounties Manakau38:11+8:5811:25
11Abigail GeorgeTT S38:33+9:2011:32
12Cara BraddingNorth West40:58+11:4512:15
13Olivia CollinsNorth West41:09+11:5612:19
14Julia GannonRR Q42:11+12:5812:37
15Jessica SewellNorth West42:22+13:0912:41
16Anna Cory-WrightAuckland42:38+13:2512:45
17Emily SorensenTT S42:58+13:4512:51
18Rebecca GreenwoodAuckland43:36+14:2313:03
19Nina GannonRR Q43:40+14:2713:04
20Claire BurgessNC N43:45+14:3213:05
21Tshinta HopperBN N46:55+17:4214:02
22Lily McFarlaneBO W47:07+17:5414:06
23Sylvie FraterAuckland47:12+17:5914:07
24Caitlyn SteerBG V47:42+18:2914:16
25Ellen CurrieGO N50:46+21:3315:11
26Lucy HillRR Q51:05+21:5215:17
27Kasey LaneRR Q52:18+23:0515:39
28Karina CherryBG V52:43+23:3015:47
29Sarah DaviesDR V56:10+26:5716:48
30Ashley WatsonWR T1:02:38+33:2518:45
31Amy EnkelaarAL T1:04:58+35:4519:27
32Teagan GuinnessPO A1:06:01+36:4819:45
Joanna HillGO Nmispunched
Eleanor McLeanEV Tmispunched
Arabella PhillipsEV Tmispunched
Zoe CuthbertBS Amispunched
Lara DaleLO Wdid not finish
Zara DoyleUR Ndid not start

Men 20A

3 590 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tyler EvesBO W54:2915:10
2Murray PowellUG Q1:24:03+29:3423:24

Women 20A

2 260 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare JessupGO N1:05:5029:07

Men 21A

3 610 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Charles KeirGS N33:079:10
2Andrew SlatteryRR A38:43+5:3610:43
3Daniel OrrNC N42:37+9:3011:48
4Jordan GriffithsNorth West55:24+22:1715:20
5Robert HerkesGO N56:12+23:0515:34
6James GrayEU V1:16:40+43:3321:14
Daniel Del DotBS Adid not start

Women 21A

2 940 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nikolett HalmaiGO N32:0010:53
2Tamara OrrNC N34:06+2:0611:35
3Clare MurphyUR N35:12+3:1211:58

Men 21AS

2 770 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew KennedyWA S30:1210:54
2Greg TerrillRR A1:14:29+44:1726:53
Dan MartinCC Ndid not start
Alexander OrrNC Ndid not start

Women 21AS

2 260 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Silke SpeierRR A53:5123:49
Kate AlboroughNC Nmispunched
Alice MartinCC Ndid not start

Men 35A

3 610 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CohenAL T37:0910:17
2Fedor IskhakovRR A40:11+3:0211:07
3Istvan KerteszGO N44:05+6:5612:12
4Darren SlatteryBN N48:02+10:5313:18
5Stephen StillAO A57:50+20:4116:01
6Jose ZapataCC N1:01:24+24:1517:00

Women 35A

2 940 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phoebe DentCC N31:0610:34
2Kathie DentRR A32:45+1:3911:08
3Alitia DougallBN N32:49+1:4311:09
4Nerise McQuillanWH N55:33+24:2718:53

Men 35AS

2 260 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter FozoGO N27:4312:15
2Mark BrindleyGO N29:01+1:1812:50
3Shane JenkinsNC N32:16+4:3314:16

Men 40A

3 610 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Douglas JaySH N37:5310:29
2Steve WatsonWR T43:51+5:5812:08
3Damien EnderbyNC N45:28+7:3512:35
4Tony BryantEN Q48:05+10:1213:19
5Michael CroxfordNelson54:19+16:2615:02
6Miles EllisBF N1:10:56+33:0319:38

Women 40A

2 940 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Allison JonesRR A24:378:22
2Belinda AllisonRR A29:50+5:1310:08
3Meredith GrayUG Q31:06+6:2910:34
4Sally LattimoreNelson40:19+15:4213:42
5Carolyn HauptGO N40:22+15:4513:43
6Kim EnkelaarAL T42:55+18:1814:35
7Kate MarschallTT S50:55+26:1817:19
8Kim CarrollAL T52:58+28:2118:00
9Shannan ForrestPO A1:06:01+41:2422:27
Saacha DonaldsonBF Ndid not start

Men 45A

3 590 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jason McCraeRR A26:267:21
2Jock DavisBF N26:54+0:287:29
3Jonathan McCombAL T28:18+1:527:52
4Scott SimsonNC N30:14+3:488:25
5Shane TrotterNC N32:55+6:299:10
6Matthew StocksBS A34:51+8:259:42
7Nathan GuinnessPO A35:28+9:029:52
8Ant NolanUR N38:01+11:3510:35
9Andrew CameronBG V39:40+13:1411:02
10Shane DoyleUR N40:28+14:0211:16
11John MorrisIK N41:42+15:1611:36
12Paul MarshBF N42:12+15:4611:45
13Rohan HyslopPO A42:21+15:5511:47
14Ben CazzolatoTJ S42:33+16:0711:51
15Paul EnkelaarAL T42:35+16:0911:51
16Anthony StonerAL T43:16+16:5012:03
17Brenton GrayUG Q43:40+17:1412:09
18Greg WilsonBS A46:07+19:4112:50
19Peter McConaghyGO N48:18+21:5213:27
20Dave DorlingDartford Orienteering Klubb49:21+22:5513:44
21Peter MillerBS A51:30+25:0414:20
22Edward PlummerLO W58:11+31:4516:12
23Joseph GarbelliniEN Q1:37:13+1:10:4727:04
Hamish MackieBF Nmispunched
Paul SweeneyWH Ndid not finish
Richard LaneRR Qdid not start

Women 45A

2 940 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNC N25:478:46
2Cathy McCombAL T28:06+2:199:33
3Cath ChalmersBF N29:15+3:289:56
4Sheralee DorlingDartford Orienteering Klubb35:10+9:2311:57
5Susan EdwardsHutt Valley36:14+10:2712:19
6Jeni PelvinDunedin37:18+11:3112:41
7Margaret PeelNC N39:36+13:4913:28
8Edith GrayAO A49:18+23:3116:46
9Helen OCallaghanBB N51:38+25:5117:33
10Alexa TroedsonBF N57:26+31:3919:32
11Chris StocksBS A57:53+32:0619:41

Men 45AS

2 030 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HobsonBS A26:1312:54
2Robert BradleyWH N27:45+1:3213:40
3Ellis LeungGO N30:18+4:0514:55
4Stephan WagnerSH N34:32+8:1917:00
5Ian JessupGO N35:30+9:1717:29
6Neil SinclairTaranaki40:48+14:3520:05
7Greg CatesYV V49:55+23:4224:35
8Darren EenjesBG V51:35+25:2225:24
9David McGheeBN N1:11:44+45:3135:20

Women 45AS

1 830 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maria OrrNC N26:3214:29
2Anne ArthurMF V27:16+0:4414:53
3Kathryn TarrYV V27:33+1:0115:03
4Amanda MackieBF N28:14+1:4215:25
5Nicole DavisLO W33:29+6:5718:17
6Nicola NyghBF N35:50+9:1819:34
7Vanessa FreemanBF N36:24+9:5219:53
8Jo HobsonBS A37:15+10:4320:21
9Sandra AfnanYA S45:10+18:3824:40
10Sharon BurgessNC N45:52+19:2025:03
11Sharon McFarlaneBO W49:39+23:0727:07
Sally DevenishWP Ndid not start
Bronwyn RosieAucklanddid not start

Men 50A

3 590 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bill EdwardsHutt Valley27:177:35
2Graham AtkinsPO A35:17+8:009:49
3Jeff GreenwoodAuckland36:13+8:5610:05
4Tim McIntyreUG Q36:27+9:1010:09
5Jemery DayAL T36:58+9:4110:17
6John Shelton AgarAO A37:41+10:2410:29
7Michael WarltersUR N38:01+10:4410:35
8Ruhi AfnanYA S38:09+10:5210:37
9Andy SimpsonBF N39:03+11:4610:52
10Neil SimsonTF Q39:18+12:0110:56
11Martin KrauseBF N40:52+13:3511:23
12Bruce BarnettBS A41:36+14:1911:35
13Mark FraterAuckland41:49+14:3211:38
14Don CherryBG V42:05+14:4811:43
15David GreenIK N43:53+16:3612:13
16Dwayne SmithAuckland44:20+17:0312:20
17Steve CooperYA S44:43+17:2612:27
18Mark WestAL T45:57+18:4012:47
19Andrew BrennanRR Q46:12+18:5512:52
20David BaileyMotukarara46:14+18:5712:52
21Bruce PatersonAR V46:20+19:0312:54
22Guy Cory-WrightAuckland47:18+20:0113:10
23Mark FreemanBF N47:25+20:0813:12
24Andrew WisniewskiBF N52:47+25:3014:42
25Mick CooperAL T53:06+25:4914:47
26Jamie KennedyGO N58:26+31:0916:16
27Adrian GriffithsNorth West59:13+31:5616:29
28Andrew SkeltonCounties Manakau1:00:08+32:5116:45
29Neil GannonRR Q1:00:42+33:2516:54
30Nick DaleLO W1:02:56+35:3917:31
31Michael KnightbridgeNorth West1:08:51+41:3419:10
32Eric LouwDR V2:06:07+1:38:5035:07
Andrew BellNorth Westmispunched
Ari PiiroinenBS Amispunched
Lance ReadUG Qdid not start
David JaffeMF Vdid not start

Women 50A

2 770 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marquita GeldermanNorth West25:409:15
2Su Yan TayUG Q27:32+1:529:56
3Linda SestaUR N32:03+6:2311:34
4Wendy ReadUG Q33:19+7:3912:01
5Anita ScherrerBS A34:02+8:2212:17
6Alison InglisBS A34:33+8:5312:28
7Carey NazzerOakura36:21+10:4113:07
8Lyn StantonAuckland36:48+11:0813:17
9Ulla HarjuTampereen Pyrintö42:10+16:3015:13
10Barbara HillGO N42:11+16:3115:13
11Tara SutherlandBS A44:03+18:2315:54
12Genevieve WebbDunedin46:04+20:2416:37
13Raewyn SimpsonBay of Plenty47:01+21:2116:58
14Kay KnightbridgeNorth West47:06+21:2617:00
15Erica DimentTT S47:10+21:3017:01
16Tania KennedyGO N47:13+21:3317:02
17Zara SodenOH S47:43+22:0317:13
18Sharon LambertBN N56:58+31:1820:33
19Sue GarrPO A58:55+33:1521:16
20Mary WadsworthAuckland1:00:15+34:3521:45
21Gayle WestAL T1:06:40+41:0024:04
22Alison ComerAuckland1:10:38+44:5825:29
23Jill CongediOH S1:22:52+57:1229:54
24Susan GeorgeTT S1:40:54+1:15:1436:25
25Adrienne ShadboltPeninsula and Plains3:07:06+2:41:261:07:32
Donelda NilesEV Tmispunched
Paula ShinglerBF Nmispunched
Alex GannonRR Qdid not start

Men 55A

3 540 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V27:397:48
2Greg BarbourBF N27:40+0:017:48
3Bjorn MellaNC N32:32+4:539:11
4Tim HatleyBK V33:38+5:599:30
5Juha-Pekka HarjuTampereen Pyrintö35:27+7:4810:00
6Tony WoolfordBB N35:46+8:0710:06
7Geoff LawfordEU V36:07+8:2810:12
8Jim RussellBG V36:26+8:4710:17
9Glenn BurgessNC N38:25+10:4610:51
10Sebastian BurgessAL T38:30+10:5110:52
11Ian ProsserAO A39:07+11:2811:02
12Nick MelhuishPO A39:55+12:1611:16
13Mark NemethTF Q40:30+12:5111:26
14Martin CrosbyAuckland41:31+13:5211:43
15Ian SimpsonBay of Plenty42:04+14:2511:52
16Mark ShinglerBF N43:24+15:4512:15
17Cormac McCarthyYV V43:28+15:4912:16
18Tony HowesUG Q43:48+16:0912:22
19Alister MetherellPeninsula and Plains44:42+17:0312:37
20David GeorgeTT S44:50+17:1112:39
21Phil WalkerPO A45:34+17:5512:52
22Russell BlatchfordNC N45:54+18:1512:57
23Kenneth McLeanEV T47:32+19:5313:25
24Bill ButlerAL T48:24+20:4513:40
25Trevor DimentTT S49:31+21:5213:59
26Ross StewartBS A49:49+22:1014:04
27Richard MercerAuckland50:54+23:1514:22
28Gary CarrollAL T51:34+23:5514:34
29Guy PigerreUG Q53:54+26:1515:13
30Peter EffeneyUG Q54:09+26:3015:17
31Clifford PhillipsSW W54:33+26:5415:24
32Ian DaviesDR V55:05+27:2615:33
33Jon GlanvillePO A55:09+27:3015:34
34Malcolm RobertsNC N56:16+28:3715:53
35Michael BurtRR A57:37+29:5816:16
36Stephen GoggsRR A58:11+30:3216:26
37Maurice PattenRR A59:08+31:2916:42
38Tom de JonghBS A1:02:18+34:3917:35
39Geoff PeelNC N1:04:04+36:2518:05
40Martin KozmaBK V1:05:19+37:4018:27
41Rod EckelsGO N1:08:40+41:0119:23
42Peter ThomasonBN N1:09:24+41:4519:36
43John BrayanGO N1:09:49+42:1019:43
44Peter HopperBN N1:09:59+42:2019:46
45Geoff AdamsBK V1:13:55+46:1620:52
46Colin CurrieGO N1:17:24+49:4521:51
47Bob MorganBN N1:18:31+50:5222:10
48Dan RedfernGO N1:21:29+53:5023:01
Aylwin LimTJ Smispunched
David PolandBS Amispunched
Stephen BirdBK Vdid not start

Women 55A

2 770 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V28:4010:20
2Toni BrownBS A31:41+3:0111:26
3Carolyn MatthewsNC N32:02+3:2211:33
4Ana HercegPO A32:34+3:5411:45
5Gayle QuantockNC N34:21+5:4112:24
6Jean Cory-WrightPeninsula and Plains36:23+7:4313:08
7Geraldine ChatfieldUG Q41:55+13:1515:07
8Phillippa PooleNorth West42:43+14:0315:25
9Airdrie LongGO N44:43+16:0316:08
10Sally WayteAL T47:04+18:2416:59
11Joanna ParrBF N48:02+19:2217:20
12Liz BourneBB Q50:59+22:1918:24
13Juliana de NooyUG Q59:22+30:4221:25
14Prue DobbinBK V59:55+31:1521:37
15Frances PowellUG Q1:06:39+37:5924:03
16Andrea SchiwyAL T1:07:14+38:3424:16
17Jane SayeAO A1:11:07+42:2725:40
18Elaine BennettNC N1:11:50+43:1025:55
19Marion BurrillBB Q1:14:46+46:0626:59
20Diana Cossar-BurgessAL T1:14:55+46:1527:02
21Kaye GriffithsNorth West1:16:50+48:1027:44
22Liz ButlerAL T1:23:41+55:0130:12
23Suzanne OCallaghanBK V1:34:59+1:06:1934:17
Heike BehrbohmKO Wmispunched
Lisa LampeUR Nmispunched
Anne RobinsonBK Vdid not start
Leanne OSheaEN Qdid not start
Carol HardingBS Adid not start

Men 55AS

1 830 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter MayNT N19:5410:52
2Garry StewartSH N21:52+1:5811:56
3Stephen DunlopWH N24:11+4:1713:12
4Michael HalmyBN N25:55+6:0114:09
5Jim MackayUR N26:13+6:1914:19
6Dale WallaceWP N26:14+6:2014:20
7Jeffrey DinningOH S28:25+8:3115:31
8Colin PriceCC N29:34+9:4016:09
9Alec WattNT N30:21+10:2716:35
10Bill MonaghanPO A34:56+15:0219:05
11Peter OrrNC N35:31+15:3719:24
12Michael DAscenzoBS A40:07+20:1321:55
13Malcolm PowellUG Q40:21+20:2722:02
14Bill VandendoolBK V42:39+22:4523:18
15Russell RigbyNC N1:06:45+46:5136:28
16Iain DuncanSO Q1:47:04+1:27:1058:30

Women 55AS

1 330 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn DaviesGO N20:2915:24
2Sandra StewartSH N23:55+3:2617:58
3Debbie DoddDR V25:30+5:0119:10
4Barbara DawsonGO N25:45+5:1619:21
5Gayle ShepherdUR N26:18+5:4919:46
6Fiona McIntyreUG Q29:57+9:2822:31
7Maureen FitzpatrickWH N30:39+10:1023:02
8Jane BarnettBS A30:44+10:1523:06
9Zita SankauskasOH S33:32+13:0325:12
10Jill WalkerPO A40:29+20:0030:26

Men 60A

3 340 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYV V31:119:20
2Melvyn CoxBN N32:21+1:109:41
3Warwick DavisTK V34:25+3:1410:18
4Rod GrayEU V35:32+4:2110:38
5Geoff TodkillNC N35:57+4:4610:45
6Jeff DunnAL T36:19+5:0810:52
7Eoin RotheryBF N36:22+5:1110:53
8Geoff MeadNorth West37:28+6:1711:13
9Paul PacqueEV T39:38+8:2711:51
10Murray HainesSO Q40:47+9:3612:12
11Ian DempseyNC N41:33+10:2212:26
12Geoff ArmstrongNE V43:03+11:5212:53
13Noel SchoknechtLO W43:18+12:0712:57
14Andrew Cumming ThomACT43:27+12:1613:00
15Alex DaveyWR N45:14+14:0313:32
16Don BarkerNT N45:21+14:1013:34
17Roch PrendergastEU V47:32+16:2114:13
18David KnightBK V47:52+16:4114:19
19Mark PetrieSO Q50:39+19:2815:09
20Rudi LandsiedelNC N52:27+21:1615:42
21Paul PrudhoeCC N53:20+22:0915:58
22David JenkinsBS A54:28+23:1716:18
23Rodney ParkinBN N54:58+23:4716:27
24Ian CameronGO N55:01+23:5016:28
25Geoff HudsonNE V55:52+24:4116:43
26Tony GarrPO A56:42+25:3116:58
27Philip BurrillBB Q1:02:00+30:4918:33
28Robert PrenticeNC N1:02:12+31:0118:37
29Stephen CollinsBK V1:04:33+33:2219:19
30Kerry BennettNC N1:12:50+41:3921:48
31Mark BesleyDR V1:15:30+44:1922:36
32Johnny PetersenGO N1:20:50+49:3924:12 Download route in GPX format
33Michael TedeschiRR A1:23:59+52:4825:08
34John HardingPO A1:28:28+57:1726:29
John ScownAO Amispunched
Neil BarrBG Vmispunched

Women 60A

2 260 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V23:5510:34
2Debbie DaveyWR N26:32+2:3711:44
3Sue KeyMF V27:26+3:3112:08
4Julie FlynnBG V29:44+5:4913:09
5Julia PrudhoeCC N30:25+6:3013:27
6Hilary WoodCC N32:01+8:0614:10
7Margi FreemantleYV V32:35+8:4014:25
8Robyn PallasCC N32:44+8:4914:29
9Jacqui SinclairTaranaki33:44+9:4914:55
10Jan HardyAL T38:23+14:2816:59
11Ann ScownAO A38:39+14:4417:06
12Elizabeth HatleyBK V40:44+16:4918:01
13Judy PrendergastEU V40:52+16:5718:04
14Vicki WilmottIK N41:49+17:5418:30
15Kathy PetrieSO Q42:16+18:2118:42
16Helen PostWO W49:38+25:4321:57
17Philippa Lohmeyer-CollinsBK V55:11+31:1624:25
18Robyn DAscenzoBS A1:06:00+42:0529:12
19Barbara MartinPO A1:06:08+42:1329:15
20Jane CalderAL T1:09:08+45:1330:35
Margaret WilmottUR Nmispunched
Catherine DawsonGafanhorimispunched

Men 65A

2 940 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roy DawsonGafanhori28:429:45
2Tony RadfordBG V28:50+0:089:48
3Rob GardenNorth West29:59+1:1710:11
4Gordon WilsonBN N31:03+2:2110:33
5Ian McKenzieUR N31:57+3:1510:52
6Nick CollinsTaranaki32:18+3:3610:59
7Paul HoopmannTJ S32:24+3:4211:01
8Pat BodgerPeninsula and Plains32:49+4:0711:09
9Eric BakerNT N33:16+4:3411:18
10Nick DentCC N33:17+4:3511:19
11Adrian UppillOH S33:20+4:3811:20
12Bert ElsonAL T34:02+5:2011:34
13Geoff PeckTF Q34:22+5:4011:41
14Robert RapkinsEN Q34:23+5:4111:41
15Bill JonesRR A34:37+5:5511:46
16Jim LeeNC N35:07+6:2511:56
17Alistair StewartAuckland36:09+7:2712:17
18Robert PrestonNC N38:00+9:1812:55
19Bruce BowenPO A38:43+10:0113:10
20Ken PostWO W40:09+11:2713:39
21Hugh MooreRR A41:00+12:1813:56
22Mike BeveridgeNorth West41:05+12:2313:58
23Russell CandyKO W41:26+12:4414:05
24Richard MatthewsLO W41:47+13:0514:12
25Keith JayIK N41:59+13:1714:16
26Bob HawkinsNT N42:15+13:3314:22
27David FirmanEN Q45:36+16:5415:30
28Lindsay PenderAL T46:09+17:2715:41 Download route in GPX format
29Matthew KingBK V46:54+18:1215:57
30Peter ShepherdIK N47:18+18:3616:05
31Jim ForbesGO N47:21+18:3916:06
32Martin BicevskisAL T47:31+18:4916:09
33Warwick SelbyGO N51:53+23:1117:38
34Ewen TempletonBK V52:36+23:5417:53
35Mike CalderAL T57:42+29:0019:37 Download route in GPX format
36Alan SargeantBS A59:08+30:2620:06
37Ross DukerGO N1:13:30+44:4825:00
38Michael RoylanceBF N1:17:01+48:1926:11
39John GilesGO N1:19:41+50:5927:06
40Trevor SauerSO Q1:24:31+55:4928:44
41Peter GillonLO W1:34:47+1:06:0532:14
Clive ArthurTT Smispunched
Russell TymGS Nmispunched
Chris WilmottIK Ndid not start

Women 65A

2 030 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynda RapkinsEN Q25:3312:35
2Carol BrownlieWO W25:34+0:0112:35
3Lynn DabbsWH N25:43+0:1012:40
4Alison RadfordBG V28:19+2:4613:56
5Judy AllisonRR A35:30+9:5717:29
6Carol JacobsonGO N35:38+10:0517:33
7Barbara TassellAL T35:41+10:0817:34
8Pat MiethkePO A35:57+10:2417:42
9Jennifer BinnsLO W37:27+11:5418:26
10Kerryne JonesRR A38:12+12:3918:49
11Jan CandyKO W38:34+13:0118:59
12Joanna StewartAuckland40:44+15:1120:03
13Val HodsdonSH N42:09+16:3620:45
14Jenelle TempletonBK V42:50+17:1721:06
15Pamela KingDR V47:40+22:0723:28
16Coral DowBS A48:12+22:3923:44
17Dorothy KaneWellington49:28+23:5524:22
18Helen MurphyUR N49:36+24:0324:26
19Janet KingBK V52:16+26:4325:44
20Mary MoenNorth West58:20+32:4728:44
21Denise PikeDR V1:09:35+44:0234:16
Barbara McCraeYV Vmispunched
Rhonda BowlingEN Qdid not start
Susan KurrleGO Ndid not start

Men 65AS

1 330 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Al SankauskasOH S27:1820:31
2Colin MorgansYV V36:48+9:3027:40
3Dennis SparlingGO N38:03+10:4528:36

Women 65AS

1 330 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn RigbyNC N24:5418:43
2Elizabeth BicevskisAL T35:08+10:1426:24
3Jill ElderfieldSW W40:43+15:4930:36
4Lyn MalmgronSH N42:45+17:5132:08
5Marian ArthurTT S1:03:06+38:1247:26
6Schon HudsonNE V1:20:09+55:151:00:15
Cheryl BluettBN Nmispunched

Men 70A

2 260 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave MiddletonNorth West23:1910:19
2Michael WoodHutt Valley23:43+0:2410:29
3Ross BarrGO N25:37+2:1811:20
4Greg ChatfieldUG Q26:54+3:3511:54
5Robert SmithTT S27:35+4:1612:12
6Steve FlickBN N28:24+5:0512:33
7Peter SearleBG V29:14+5:5512:56
8Ian FletcherLO W29:29+6:1013:02
8Dan GreigWO W29:29+6:1013:02
10David HoggPO A30:41+7:2213:34
11Eric WainwrightRR A31:12+7:5313:48
12Peter DalwoodDR V31:59+8:4014:09
13Tony SimpkinsLO W32:21+9:0214:18
14Wayne AspinCounties Manakau32:26+9:0714:21
15Barry McCraeYV V32:43+9:2414:28
16Kevin WilliamsWH N34:01+10:4215:03
17Dick OgilvieUR N35:26+12:0715:40
18Terry BluettBN N35:50+12:3115:51
19Christopher SpriggsUG Q37:19+14:0016:30
20Reid MoranTF Q38:00+14:4116:48
21Jim MerchantGO N39:19+16:0017:23
22Andrew CampbellFN Q40:11+16:5217:46
23Ken JacobsonGO N43:34+20:1519:16
24Alan ThompsonRR A43:41+20:2219:19
25Kevin CurbyIK N44:09+20:5019:32
26John AndersonGO N45:41+22:2220:12
27David GoddardYV V46:19+23:0020:29
28James LaverAL T46:55+23:3620:45
29Dave LottyUR N47:15+23:5620:54
30Ian MillerWH N50:03+26:4422:08
31Peter YeatesDR V50:23+27:0422:17
32Terry MurphyUR N54:21+31:0224:02
33John MeekingYV V54:36+31:1724:09
34Terje MoenNorth West1:03:09+39:5027:56
35Barry PearceWH N1:12:22+49:0332:01
36Michael HubbertBK V1:48:47+1:25:2848:08
Neil KaneWellingtonmispunched
Ken BrownlieWO Wmispunched
Mike HoweLO Wdid not start

Women 70A

1 830 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsNT N27:0514:47
2Kathy LileyYV V31:35+4:3017:15
3Jean BaldwinGS N31:42+4:3717:19
4Libby MeekingYV V33:13+6:0818:09
5Judi HerkesBK V34:17+7:1218:44
6Bryony CoxGO N34:51+7:4619:02
6Valerie BrammallEV T34:51+7:4619:02
8Rose CampbellFN Q36:46+9:4120:05
9Robin SpriggsUG Q40:29+13:2422:07
10Rosemary KullmannLO W40:48+13:4322:17
11Carolyn ChalmersNC N41:54+14:4922:53
12Jitka KoprivaUR N42:13+15:0823:04
13Ruth GoddardYV V43:14+16:0923:37
14Janet BushAL T43:43+16:3823:53
15Dianne SearleBG V45:26+18:2124:49
16Sandra HoggPO A50:07+23:0227:23
17Mary Jane MahonyUR N50:30+23:2527:35
18Janet FletcherLO W54:21+27:1629:41
Helena GriggsAL Tmispunched
Ann SuttonRR Amispunched
Ann BaylisRR Adid not start

Men 75A

2 030 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darryl ErbacherPO A22:1810:59
2John Le CarpentierSH N24:36+2:1812:07
3John HodsdonSH N30:04+7:4614:48
4John SuttonRR A31:20+9:0215:26
5Basil BaldwinGS N32:44+10:2616:07
6James BowlingEN Q32:46+10:2816:08
7Gavin ScottHutt Valley33:58+11:4016:43
8John RobinsonCounties Manakau34:04+11:4616:46
9Peter MeyerSH N36:38+14:2018:02
10Peter GroverDR V36:46+14:2818:06
11Frank IngwersenPO A46:27+24:0922:52
12Bruce DawkinsBN N49:20+27:0224:18
13Hugh CameronAW V49:47+27:2924:31
14Trevor SimpsonOctavian droobers54:25+32:0726:48
15Tim CoxGO N56:46+34:2827:57
16Robert MouattRR A1:02:20+40:0230:42
Peter KreminskiWA Sdid not start
Wayne GriggsAL Tdid not start

Women 75A

1 330 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A23:0217:19
2Janet MorrisWH N34:14+11:1225:44
3Hilary SimpsonOctavian droobers34:25+11:2325:52
4Helen AlexanderBK V40:59+17:5730:48
5Valerie RobinsonCounties Manakau42:44+19:4232:07
6Barbara PopeUG Q48:48+25:4636:41
7Janet TarrYV V48:53+25:5136:45
8Sue ThomsonGO N53:22+30:2040:07

Men 80A

1 330 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clive PopeUG Q25:2219:04
2Pauli PiiroinenBS A32:02+6:4024:05
3Brian ClelandUR N35:43+10:2126:51
4Barry HanlonWH N1:11:18+45:5653:36
5Neville FathersSH N1:43:48+1:18:261:18:02
Robin SimsonTF Qdid not start
Peter CuttenWA Sdid not start

Women 80A

1 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bunny RathboneHawkes Bay1:47:001:20:27

Men 85A

1 330 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme CadmanYV V52:5239:44
2Kevin PaineBS A58:59+6:0744:20

Men 90A

1 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Hermann WehnerWE Adid not finish

Men Junior B

3 290 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Angus PowellUG Qmispunched

Women Junior B

2 880 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serena DoyleUR N58:4820:25

Men Open B

3 290 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William ThompsonNC N42:4012:58
2Merv BendleDR V53:49+11:0916:21
3Ben OSullivanWellington54:32+11:5216:34
4Conor BendleAO A1:05:36+22:5619:56
5Ian BilmonUR N1:22:37+39:5725:06
6Michael HanrattyGO N1:46:42+1:04:0232:25
7James LloydTT S1:48:17+1:05:3732:54

Women Open B

2 880 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather ODonnellYV V49:4217:15
2Annette RogersRR Q1:10:48+21:0624:35
3Raelee EenjesBG V1:12:38+22:5625:13
4Chris BendleDR V1:14:09+24:2725:44
5Melanie ChristieUR N1:15:53+26:1126:20
6Jane BolandUR N1:16:39+26:5726:36
7Wendy McConaghyGO N1:18:41+28:5927:19
8Alison BryantEN Q1:22:31+32:4928:39
9Meisha AustinAL T1:22:59+33:1728:48
10Wendy TavernaCH V1:24:15+34:3329:15
11Dayle GreenIK N1:30:32+40:5031:26
12Marlize BosmanSW W1:49:37+59:5538:03
13Saffron SweeneyWH N1:53:57+1:04:1539:33
14Samantha MellaNC N1:57:01+1:07:1940:37
15Josephine GarbelliniEN Q2:58:02+2:08:201:01:49
Cassandra ThompsonNC Nmispunched
Ulla HeikkilaSO Qmispunched
Elise KennedyBN Ndid not finish
Robyn DunlopWH Ndid not start
Sue HealyNE Vdid not start
Kristie CarrollSH Ndid not start
Kelly CandyAO Adid not start
Marianne BirchBF Ndid not start
Natalia BeliakovaBF Ndid not start

Open Easy

2 530 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William NolanUR N37:5014:57
2Linda BurridgeUG Q38:20+0:3015:09
3Susan HallissyBS A53:14+15:2421:02
4Justine BrindleyGO N1:09:26+31:3627:26
5Carol MorgansYV V1:35:54+58:0437:54

Open Very Easy

2 110 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bodie TerrillRR A32:5415:35

EOD HL

2 770 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fergus MackieBF N32:1911:40
2Keith FifieldRR43:18+10:5915:37
3Renny DuckettBK V47:56+15:3717:18
4James DunlopWH51:23+19:0418:32

EOD HS

1 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline JenkinsNC33:2925:10

EOD M

2 880 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jaco Bosman- -1:21:2028:14
2Stephen HollowayWH1:32:20+11:0032:03
3Simone JaySH1:44:58+23:3836:26
Niamh CassarWH Nmispunched

EOD E

2 530 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Natalie GraingerGO Nmispunched

EOD VE

2 110 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Taine CassarWH N28:1813:24
2Logan SeamanWR42:14+13:5620:00
3Ryder SeamanWR44:24+16:0621:02
4Liam English- -53:55+25:3725:33
5Ronald Merritt- -54:26+26:0825:47

Please report errors in the result list to the organiser.