Orienteering Australia

Official results for Australian Orienteering Carnival 2017 - Bathurst 3'day, event 5b- Bathurst 3'day- Day 3

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Australian Orienteering Carnival 2017 - Bathurst 3'day
Organiser: Orienteering NSW
Date: Tuesday 26 September 2017 - Thursday 28 September 2017

Event 3b- Bathurst 3'day- Day 1Event 4b- Bathurst 3'day- Day 2Event 4b- Bathurst 3'day- Day 2 (overall)Event 5b- Bathurst 3'day- Day 3Event 5b- Bathurst 3'day- Day 3 (overall)

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Renny DuckettMen E (68)43:47+10:2113:40

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Andrew SkeltonEOD HL (25)not competing

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Daniel PorepEOD M (21)not competing

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Emily TuonEOD E (15)not competing

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Michelle MolnarEOD E (15)not competing

ACT

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Marina IskhakovaWomen A (55)44:22+6:398:29
23Jill WalkerWomen D (135)48:54+9:3115:16

AL T

32 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Cathy McCombEOD HS (15)27:588:44
5Mark PurkisMen A (106)38:28+5:056:53
5Sally WayteWomen C (80)42:31+7:1210:45
5Jeff DunnMen C (138)36:34+5:588:15
9Jemery DayMen A (106)42:25+9:027:36
10Will EnkelaarOpen Easy (54)30:15+8:0810:48
11Barbara TassellWomen C (80)49:36+14:1712:33
15Matthew CohenMen A (106)49:12+15:498:49
16Lindsay PenderMen D (138)42:40+6:4010:48
18Liz ButlerWomen B (71)1:19:20+43:0817:55
18Wayne GriggsMen E (68)1:07:04+33:3820:57
22Jane CalderWomen C (80)1:06:46+31:2716:54
22Sebastian BurgessMen B (99)57:17+22:5510:57
23Andrea SchiwyWomen C (80)1:06:57+31:3816:56
23Gary CarrollMen C (138)49:22+18:4611:09
24Bill ButlerMen B (99)58:57+24:3511:16
26James LaverMen D (138)49:28+13:2812:31
26Helena GriggsWomen D (135)50:12+10:4915:41
33Mike CalderMen D (138)53:04+17:0413:26Download route in GPX format
34Janet BushWomen D (135)59:54+20:3118:43
34Mick CooperMen C (138)51:46+21:1011:41
40Anthony StonerMen C (138)57:35+26:5913:00
Martin BicevskisMen D (138)mispunched
Diana Cossar-BurgessWomen C (80)mispunched
Charlie CooperMen H (27)did not finish
Bert ElsonMen D (138)not competing
Kim CarrollWomen B (71)not competing
Jan HardyWomen D (135)not competing
Cathy McCombEOD HL (25)not competing
Jett McCombEOD HL (25)not competing
Cathy McCombEOD HS (15)not competing
Jett McCombEOD M (21)not competing

AO A

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Patrick Shelton AgarMen G (23)29:029:08
1John ScownMen D (138)36:009:06
4Conor BendleMen G (23)41:46+12:4413:09
8Ingrid Shelton AgarOpen Easy (54)27:18+5:119:45
10Edith GrayWomen C (80)49:24+14:0512:30
11Stephen StillMen C (138)40:42+10:069:11
19John Shelton AgarMen C (138)45:57+15:2110:23

AR V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Bruce PatersonMen B (99)48:46+14:249:20

Auckland

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Bronwyn RosieWomen D (135)39:2312:18
3Mitchell CooperMen F (54)33:53+4:248:18
4Grace Cory-WrightOpen Very Easy (34)22:47+2:398:50
7Charlie FraterOpen Easy (54)27:02+4:559:39
9Matthew GreenwoodMen F (54)38:25+8:569:25
10Alistair StewartMen D (138)41:29+5:2910:30
12Lyn StantonWomen A (55)56:27+18:4410:48
13Mary WadsworthWomen D (135)45:26+6:0314:11
14Jeff GreenwoodMen B (99)46:53+12:318:58
16Alison ComerWomen B (71)1:07:23+31:1115:13
16Mark FraterMen C (138)42:37+12:019:37
18Guy Cory-WrightMen A (106)53:48+20:259:39
21Martin CrosbyMen C (138)47:54+17:1810:49
27Dwayne SmithMen C (138)50:42+20:0611:27
31Joanna StewartWomen D (135)57:52+18:2918:05

Auckland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Richard MercerMen C (138)41:42+11:069:25

Auckland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Cameron BonarMen F (54)35:36+6:078:44

Auckland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Campbell SymeMen F (54)1:01:13+31:4415:01

Bay of Plenty

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Ian SimpsonMen D (138)39:05+3:059:53
Raewyn SimpsonWomen B (71)mispunched

BB N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Tony WoolfordMen C (138)30:366:54
1Jamie WoolfordMen H (27)31:5511:23
4Alex WoolfordOpen Easy (54)24:03+1:568:35
14Helen OCallaghanWomen C (80)51:17+15:5812:58

BB Q

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Kay KnightbridgeEOD HS (15)36:08+8:1011:17
Philip BurrillMen F (54)not competing
Simeon BurrillEOD E (15)not competing
G & R Burge DonovanEOD VE (17)not competing
E & B Humphries ChuaEOD VE (17)not competing

BBQ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Daniel PorepEOD HL (25)not competing

BBQ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Lilian PorepEOD HL (25)not competing

BBQ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Van PhamEOD VE (17)not competing

BF N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Alton FreemanOpen Very Easy (34)20:087:49
2Oliver FreemanMen H (27)34:37+2:4212:21
3Mark FreemanMen C (138)34:07+3:317:42
3Paula ShinglerWomen C (80)40:34+5:1510:16
4Andy SimpsonMen C (138)35:00+4:247:54
6Vanessa FreemanWomen D (135)41:37+2:1413:00
6Mark ShinglerMen C (138)37:41+7:058:30
11Lyra SimpsonOpen Easy (54)30:47+8:4010:59
13Oliver McFarlaneOpen Easy (54)40:04+17:5714:18
15Simon GeorgeMen C (138)42:33+11:579:36
20Andrew WisniewskiMen C (138)47:48+17:1210:48
Jock DavisMen A (106)did not finish
Saacha DonaldsonWomen D (135)not competing
Alexa TroedsonWomen D (135)not competing
Joanna ParrWomen C (80)did not start

BG V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Andrew CameronMen C (138)39:37+9:018:57
10Lachlan CherryMen B (99)43:06+8:448:14
17Neil BarrMen C (138)43:37+13:019:51
Julie FlynnWomen A (55)not competing
Clare BrownridgeEOD HL (25)not competing
Solomon CameronMen D (138)did not start
Peter SearleMen D (138)did not start
Dianne SearleWomen G (23)did not start

BK V

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Angelina KozmaEOD VE (17)58:31+37:0722:43
5Neo KozmaEOD VE (17)59:05+37:4122:56
13Tim HatleyMen B (99)46:22+12:008:52
15Philippa Lohmeyer-CollinsWomen D (135)45:35+6:1214:14
17Prue DobbinWomen C (80)56:55+21:3614:24
18Jenelle TempletonWomen D (135)47:09+7:4614:44
19Elizabeth HatleyWomen D (135)48:04+8:4115:01
19Ewen TempletonMen D (138)45:20+9:2011:28
21Judi HerkesWomen D (135)48:38+9:1515:11
21Stephen CollinsMen D (138)45:35+9:3511:32
22Janet KingWomen D (135)48:40+9:1715:12
27Matthew KingMen D (138)49:40+13:4012:34
28Martin KozmaMen B (99)1:02:57+28:3512:02
37Geoff AdamsMen D (138)1:03:53+27:5316:10
39Helen AlexanderWomen D (135)1:08:36+29:1321:26
45David KnightMen C (138)1:04:02+33:2614:28
Michael HubbertMen H (27)mispunched
Michael HubbertMen F (54)not competing
Angelina KozmaEOD VE (17)not competing
Neo KozmaEOD VE (17)not competing
Suzanne OCallaghanWomen C (80)did not start
Anne RobinsonWomen D (135)did not start

BN N

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Abigail McGheeEOD E (15)40:01+10:0614:17
17Peter ThomasonMen D (138)43:13+7:1310:56
42David McGheeMen C (138)1:00:29+29:5313:40
Terry BluettMen D (138)not competing
Rodney ParkinMen D (138)not competing
Cheryl BluettWomen E (8)not competing
Abigail McGheeEOD E (15)not competing
Lorna McGheeEOD E (15)not competing
Steve FlickMen D (138)did not start

BO W

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Jo Anna MaynardWomen A (55)48:29+10:469:16
25Tyler EvesMen A (106)1:01:45+28:2211:04
Joanna MaynardEOD HL (25)not competing
Sharon McFarlaneEOD M (21)not competing
Mark WindsorEOD M (21)not competing

BS A

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Andrew HobsonMen E (68)38:48+5:2212:07
9Toni BrownWomen B (71)46:04+9:5210:24
12Joseph WilsonMen F (54)44:33+15:0410:55
13Michael DAscenzoMen E (68)51:28+18:0216:05
27Greg WilsonMen B (99)1:02:36+28:1411:58
28David PolandMen A (106)1:07:16+33:5312:03
32Jo HobsonWomen D (135)58:58+19:3518:25
33Robyn DAscenzoWomen D (135)59:50+20:2718:41
Alan SargeantMen E (68)mispunched
Susan HallissyOpen Easy (54)mispunched
Jane BarnettWomen B (71)did not finish
Greg WilsonMen A (106)not competing
Joseph WilsonMen A (106)not competing
Ross StewartMen B (99)not competing
Greg WilsonMen C (138)not competing
Joseph WilsonMen G (23)not competing
Susan HallissyWomen E (8)not competing
Carol HardingWomen C (80)did not start

CC N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Robyn PallasWomen D (135)39:29+0:0612:20
Paul PrudhoeMen B (99)not competing
Julia PrudhoeWomen C (80)not competing
Hilary WoodWomen C (80)did not start

CH V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
34Mark HennessyMen D (138)57:03+21:0314:26

Christchurch

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Adrienne ShadboltOpen Easy (54)35:35+13:2812:42

Counties Manakau

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3John RobinsonMen G (23)39:02+10:0012:17
4Valerie RobinsonWomen G (23)59:57+8:0621:24
5Wayne AspinMen E (68)37:30+4:0411:43
7Aleisha NearyWomen B (71)44:16+8:0410:00
10Georgia SkeltonWomen B (71)46:09+9:5710:25
12Ellenna CaudwellWomen B (71)49:10+12:5811:06

DR V

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Chris BendleWomen G (23)53:22+1:3119:03
5Merv BendleMen G (23)46:35+17:3314:40
5Denise PikeWomen D (135)40:59+1:3612:48
8Peter HobbsMen A (106)42:21+8:587:35
12Peter GroverMen E (68)47:30+14:0414:50
18Peter YeatesMen E (68)1:07:04+33:3820:57
19Ian DaviesMen A (106)54:53+21:309:50
24Peter DalwoodMen D (138)48:54+12:5412:22
30Pamela KingWomen D (135)57:46+18:2318:03
37Debbie DoddWomen D (135)1:04:28+25:0520:08
47Mark BesleyMen C (138)1:12:16+41:4016:19
Debbie DoddWomen B (71)not competing
Eric LouwEOD M (21)not competing

Dunedin

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Jeni PelvinWomen B (71)45:13+9:0110:13
13Moss PelvinMen F (54)45:12+15:4311:05
15Genevieve WebbWomen B (71)52:01+15:4911:45

EN Q

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Josephine GarbelliniWomen G (23)51:5118:31
3Krystal NeumannWomen A (55)41:26+3:437:55
3Adrian GarbelliniOpen Very Easy (34)20:46+0:388:03
3James BowlingMen H (27)41:09+9:1414:41
8Paul GarbelliniMen H (27)1:05:51+33:5623:31
13Lachlan HowardMen A (106)46:08+12:458:16
29Joseph GarbelliniMen C (138)51:03+20:2711:32
Robert RapkinsMen D (138)not competing

EU V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
18Rod GrayMen C (138)44:21+13:4510:01
37James GrayMen C (138)55:21+24:4512:30
Geoff LawfordMen A (106)did not finish
Roch PrendergastMen C (138)not competing
Judy PrendergastWomen D (135)not competing

EV T

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Joseph DickinsonMen B (99)34:226:34
12Paul PacqueMen C (138)41:03+10:279:16
20Kenneth McLeanMen A (106)55:35+22:129:58
28Valerie BrammallWomen D (135)52:56+13:3316:32

Gafanhori

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Roy DawsonMen D (138)37:06+1:069:23
16Catherine DawsonWomen D (135)45:49+6:2614:19

GO N

37 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Istvan KerteszEOD HL (25)38:04+8:108:36
2Ben McConaghyOpen Very Easy (34)20:20+0:127:53
2Wendy McConaghyWomen G (23)52:20+0:2918:41
3Warwick SelbyEOD HL (25)47:55+18:0110:49
3Timothy McConaghyOpen Easy (54)22:32+0:258:02
3Lucy BrindleyEOD VE (17)45:12+23:4817:33
8Tania KennedyWomen C (80)48:22+13:0312:14
8Ken JacobsonMen E (68)40:19+6:5312:35
9Bryony CoxWomen D (135)44:15+4:5213:49
11Tim CoxMen E (68)45:37+12:1114:15
12Carolyn DaviesWomen D (135)45:23+6:0014:10
13Nikolett HalmaiWomen A (55)57:24+19:4110:59
14Justine BrindleyOpen Easy (54)1:24:44+1:02:3730:15
17Melissa AnnettsWomen A (55)1:08:53+31:1013:11
22Ross DukerMen E (68)1:14:03+40:3723:08
23Ross BarrMen D (138)48:00+12:0012:09
24Tony HillMen A (106)59:59+26:3610:45
24Carol JacobsonWomen D (135)49:26+10:0315:26
24Jamie KennedyMen C (138)49:40+19:0411:13
29Jim ForbesMen D (138)50:07+14:0712:41
30Robert HerkesMen A (106)1:14:35+41:1213:22
30Jim MerchantMen D (138)51:41+15:4113:05
31Peter McConaghyMen B (99)1:08:33+34:1113:07
32Michael ClaydenMen B (99)1:11:10+36:4813:37
35Mark BrindleyMen D (138)57:34+21:3414:34
36Colin CurrieMen C (138)54:52+24:1612:23
36John GilesMen D (138)1:02:41+26:4115:52
41Rod EckelsMen C (138)58:56+28:2013:19
43Ian JessupMen C (138)1:01:02+30:2613:47
Barbara HillWomen A (55)mispunched
Nicola McConaghyOpen Very Easy (34)mispunched
Toby WilsonMen A (106)not competing
Istvan KerteszEOD HL (25)not competing
Istvan KerteszEOD HL (25)not competing
Lucy & Tate BrindleyEOD E (15)not competing
Tom CorriganEOD E (15)not competing
Lucy BrindleyEOD VE (17)not competing
Ron JunghansMen D (138)did not start
Airdrie LongWomen D (135)did not start

GS N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Chris GreenEOD HS (15)43:35+15:3713:37
14Charles KeirMen A (106)48:41+15:188:43
Konsta VanhanenMen A (106)did not finish
Anna FitzgeraldEOD HL (25)not competing
Ben BignallEOD E (15)not competing
Jared BignallEOD E (15)not competing

Hastings

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Braeden KommerenMen F (54)32:49+3:208:03

Hawkes Bay

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
19Bayley Stephens-EllisonMen B (99)56:08+21:4610:44
40Bunny RathboneWomen D (135)1:10:59+31:3622:10
Duncan MorrisonMen A (106)not competing

Hutt Valley

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Bill EdwardsMen B (99)39:35+5:137:34
6Oliver EdwardsMen F (54)35:14+5:458:38
13Susan EdwardsWomen B (71)50:11+13:5911:20
14Michael WoodMen D (138)42:36+6:3610:47
Larissa EdwardsOpen Easy (54)mispunched
Gavin ScottMen E (68)mispunched

IK N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Peter ShepherdMen D (138)42:16+6:1610:42
Vicki WilmottWomen D (135)mispunched

KO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Cameron DuncanEOD HL (25)not competing
Heike BehrbohmEOD HS (15)not competing
Russell CandyMen D (138)did not start

LO W

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Janet FletcherWomen D (135)44:10+4:4713:48
11Rosemary KullmannWomen D (135)45:15+5:5214:08
18Nick DaleMen B (99)55:01+20:3910:31
18Ian FletcherMen D (138)44:42+8:4211:18
Tony SimpkinsEOD HL (25)not competing
Peter GillonMen D (138)did not start
Mike HoweMen D (138)did not start

MF V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Peter HodkinsonMen A (106)33:235:59
2Natasha KeyWomen A (55)38:12+0:297:18
3William GardnerMen A (106)33:47+0:246:03
7Bruce ArthurMen A (106)41:46+8:237:29
Milla KeyWomen G (23)did not finish
Anne ArthurWomen C (80)not competing
Milla KeyOpen Easy (54)not competing
Sophie ArthurOpen Easy (54)did not start

Mildura

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Vicky LuEOD M (21)not competing

NC N

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Cassandra ThompsonWomen E (8)46:3011:24
2Carolyn MatthewsWomen C (80)39:13+3:549:55
2Malcolm RobertsMen D (138)37:00+1:009:22
3Vicky LuEOD E (15)41:17+11:2214:44
11Andrew MorrisMen A (106)42:47+9:247:40
12Margaret PeelWomen C (80)49:58+14:3912:38
13Geoff TodkillMen C (138)41:36+11:009:24
14William ThompsonMen F (54)52:16+22:4712:49
15Rudi LandsiedelMen D (138)42:37+6:3710:47
16Kate AlboroughWomen A (55)1:08:21+30:3813:04
22Geoff PeelMen D (138)47:23+11:2311:59
27Carolyn RigbyWomen D (135)51:57+12:3416:14
32Kerry BennettMen C (138)51:06+20:3011:32
44Robert LewinMen C (138)1:01:14+30:3813:50
Shane JenkinsMen D (138)mispunched
Caroline JenkinsEOD HS (15)mispunched
Caroline JenkinsEOD M (21)not competing
Russell RigbyEOD M (21)not competing
Robert PrestonMen D (138)did not start
Elaine BennettWomen C (80)did not start
Eleanor ThompsonOpen Easy (54)did not start
Harriet ThompsonOpen Easy (54)did not start

NE V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Geoff ArmstrongMen D (138)38:11+2:119:40
39Geoff HudsonMen C (138)56:56+26:2012:51
Schon HudsonWomen D (135)mispunched
Sue HealyWomen G (23)not competing

Nelson

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Riley CroxfordMen F (54)35:08+5:398:37
6Leo CroxfordOpen Easy (54)26:47+4:409:33
30Michael CroxfordMen B (99)1:08:18+33:5613:04

North West

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Marquita GeldermanWomen C (80)35:198:56
2Max GriffithsMen B (99)37:40+3:187:12
2Georgina DibbleWomen B (71)38:57+2:458:48
3Liam StolbergerMen B (99)39:35+5:137:34
4Matt OgdenMen A (106)36:24+3:016:31
6Heidi StolbergerWomen B (71)42:22+6:109:34
6Renee BeveridgeWomen A (55)47:13+9:309:02
6Phillippa PooleWomen C (80)43:00+7:4110:53
7Jordan GriffithsMen C (138)37:53+7:178:33
10Geoff MeadMen C (138)40:34+9:589:10
10Kaye GriffithsWomen D (135)44:51+5:2814:00
11Tegan KnightbridgeWomen B (71)46:27+10:1510:29
17Terje MoenMen E (68)56:43+23:1717:43
20Mary MoenWomen D (135)48:37+9:1415:11
27Dave MiddletonMen A (106)1:04:39+31:1611:35
28Adrian GriffithsMen C (138)50:46+20:1011:28
29Andrew BellMen C (138)51:03+20:2711:32
Cameron de LIsleMen A (106)did not finish
Rob GardenMen D (138)did not finish

NSW

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Terry MurphyMen D (138)not competing
Helen MurphyWomen D (135)not competing

NT N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Jenny HawkinsWomen D (135)40:47+1:2412:44
4Don BarkerMen D (138)37:40+1:409:32
20Bob HawkinsMen D (138)45:25+9:2511:29
32Alec WattMen D (138)52:46+16:4613:21
35Jane WattWomen D (135)1:02:15+22:5219:27
Eric BakerMen A (106)mispunched

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Sebastian SafkaMen B (99)41:39+7:177:58

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sofie SafkovaWomen B (71)36:128:10

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Michael KnightbridgeEOD HS (15)not competing

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Kay KnightbridgeEOD HS (15)not competing

Oakura

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Carey NazzerWomen B (71)39:40+3:288:57

Octavian droobers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
38Trevor SimpsonMen D (138)1:13:00+37:0018:28
38Hilary SimpsonWomen D (135)1:04:30+25:0720:09

OH S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Nicholas CongendiEOD HL (25)29:546:45
14Zara SodenWomen A (55)1:01:44+24:0111:48
Nicholas CongediEOD HL (25)not competing
Simon UppillEOD HL (25)not competing

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Charmaine Kai Wi FungWomen A (55)1:07:14+29:3112:52

Peninsula and Plains

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Pat BodgerMen E (68)35:21+1:5511:02
5Katie Cory-WrightWomen A (55)46:04+8:218:48
5Oliver EganMen B (99)40:04+5:427:40
6Isaac EganMen B (99)40:31+6:097:45
7Dominic ClearyMen B (99)40:43+6:217:47
17Ayrton ShadboltMen B (99)51:24+17:029:50
20Alister MetherellMen B (99)56:32+22:1010:49
Clayton ShadboltMen F (54)mispunched

PO A

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Aidan GuinnessMen H (27)54:47+22:5219:33
7David HoggMen E (68)39:06+5:4012:13
13Sue GarrWomen C (80)50:37+15:1812:48
14Ana HercegWomen B (71)50:45+14:3311:28
16Nathan GuinnessMen A (106)49:35+16:128:53
19Shannan ForrestWomen C (80)1:03:03+27:4415:57
20Pat MiethkeWomen C (80)1:04:39+29:2016:22
21Barbara MartinWomen C (80)1:06:07+30:4816:44
22Tony GarrMen C (138)48:17+17:4110:54
23Nick MelhuishMen B (99)57:33+23:1111:00
25Jon GlanvilleMen B (99)1:01:22+27:0011:44
29Sandra HoggWomen D (135)56:22+16:5917:36
David HoggMen D (138)not competing
Bruce BowenMen D (138)did not start
John HardingMen D (138)did not start

Pukekohe

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Callum FarmerMen F (54)29:297:14

Pukekohe

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Fenton LovedayMen F (54)41:44+12:1510:14

QLD

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Anna SheldonWomen A (55)not competing

RR A

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Charlotte WatsonWomen A (55)37:437:13
2Martin DentMen A (106)33:32+0:096:00
2Mira WalterEOD VE (17)26:30+5:0610:17
2Elye DentOpen Easy (54)22:27+0:208:01
5Bodi TerrillMen H (27)47:58+16:0317:07
5Hayden DentOpen Very Easy (34)23:32+3:249:08
7Kathie DentWomen A (55)48:08+10:259:12
7Connor DentOpen Very Easy (34)26:36+6:2810:19
16Silke SpeierWomen C (80)54:25+19:0613:46
16Robert MouattMen E (68)56:03+22:3717:30
29Stephen GoggsMen A (106)1:07:26+34:0312:05
46Greg TerrillMen C (138)1:06:25+35:4915:00
Maurice PattenMen B (99)mispunched
Fedor IskhakovMen B (99)mispunched
Rob WalterEOD HL (25)mispunched
Michael BurtMen C (138)not competing
Bodie TerrillOpen Easy (54)not competing
Maurice PattenEOD HL (25)not competing
Ariadna IskhakovaOpen Very Easy (34)did not start

RR Q

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ella RogersEOD M (21)32:2311:33
2Annette RogersEOD M (21)36:15+3:5212:56
4Jessica RogersEOD HL (25)52:07+22:1311:46
11Bronte GannonWomen A (55)56:03+18:2010:43
18Alex GannonWomen C (80)1:02:34+27:1515:50
Jessica RogersEOD HL (25)not competing
Annette RogersEOD M (21)not competing
Ella RogersEOD M (21)not competing
Jessica RogersEOD M (21)not competing
Annette RogersEOD E (15)not competing
Ella RogersEOD E (15)not competing
Emrys RogersEOD VE (17)not competing
Emrys RogersEOD VE (17)not competing
Matilda RogersEOD VE (17)not competing
Matilda RogersEOD VE (17)not competing
Emrys RogersEOD VE (17)did not start
Matilda RogersEOD VE (17)did not start

SH N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1B J & M BignallEOD E (15)29:5510:41
25Sandra StewartWomen D (135)49:40+10:1715:31
25Garry StewartMen D (138)49:23+13:2312:30
Brydia & Lachlan DavisEOD VE (17)mispunched
Peter MeyerMen E (68)mispunched
Neville FathersMen E (68)not competing
Lyn MalmgronWomen D (135)not competing
Neville FathersOpen Easy (54)not competing
John HodsdonEOD HS (15)not competing
Val HodsdonWomen D (135)did not start

SO Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Trevor SauerMen E (68)35:21+1:5511:02
25Murray HainesMen C (138)50:12+19:3611:20
Mark PetrieEOD HL (25)not competing
Kathy PetrieEOD HS (15)not competing

SW S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Brian Wing Young PoonMen A (106)42:43+9:207:39

SW W

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Eckart BosmanOpen Easy (54)22:077:53
1Nic PhillipsEOD VE (17)21:248:18
2Geoff DavisEOD HS (15)33:59+6:0110:37
2Marlize BosmanWomen E (8)58:36+12:0614:22
7Liam PhillipsMen H (27)1:03:36+31:4122:42
10Connor MartinMen F (54)39:23+9:549:39
33Clifford PhillipsMen C (138)51:24+20:4811:36
35Peter OLoughlinMen C (138)52:43+22:0711:54
Nic PhillipsEOD VE (17)not competing

Tampereen Pyrintö

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Juha-Pekka HarjuMen B (99)42:00+7:388:02
9Ulla HarjuWomen C (80)48:45+13:2612:20

Taranaki

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Jacqui SinclairWomen C (80)43:14+7:5510:56
9Nick CollinsMen D (138)40:15+4:1510:11
14Neil SinclairMen E (68)52:29+19:0316:24

TF Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Cate NemethOpen Very Easy (34)31:29+11:2112:13
12Mark NemethMen B (99)44:33+10:118:31
21Neil SimsonMen B (99)56:56+22:3410:53
Robin SimsonMen G (23)mispunched
Chris NemethOpen Easy (54)did not start

TJ S

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Paul HoopmannMen E (68)33:2610:26
4Ben CazzolatoMen F (54)34:43+5:148:31
10Aylwin LimMen E (68)45:35+12:0914:14
Chris JacksonEOD M (21)mispunched
Aylwin LimMen C (138)not competing
Lan KellyEOD E (15)not competing
Marcus CazzolatoOpen Very Easy (34)did not start

TT S

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6James LloydMen G (23)49:52+20:5015:42
7Erica DimentWomen D (135)42:21+2:5813:14
9Annabel LloydOpen Very Easy (34)33:08+13:0012:52
11Trevor DimentMen D (138)42:15+6:1510:41
17Susan GeorgeWomen B (71)1:13:11+36:5916:32
26David GeorgeMen B (99)1:01:47+27:2511:49
28Robert SmithMen D (138)50:05+14:0512:40
John NieuwenhovenMen A (106)not competing
Clive ArthurMen C (138)not competing
Marian ArthurWomen B (71)not competing
Kate MarschallWomen C (80)not competing

UG Q

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Geraldine ChatfieldWomen C (80)41:35+6:1610:31
4Christopher SpriggsMen H (27)44:08+12:1315:45
5Wendy ReadWomen B (71)41:19+5:079:20
5Robin SpriggsWomen G (23)1:00:18+8:2721:32
7Greg ChatfieldMen D (138)38:56+2:569:51
15Juliana de NooyWomen C (80)53:40+18:2113:35
26Peter EffeneyMen C (138)50:27+19:5111:24
31Guy PigerreMen C (138)51:04+20:2811:32
Caroline PigerreWomen B (71)did not finish
Brenton GrayMen C (138)not competing
Linda BurridgeWomen A (55)not competing
Meredith GrayWomen B (71)not competing
Christopher SpriggsEOD HS (15)not competing
Robin SpriggsEOD HS (15)not competing

UR N

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Itay ManorMen A (106)38:58+5:356:59
6Jonathan NolanOpen Very Easy (34)25:39+5:319:57
7Jane BolandWomen G (23)1:14:36+22:4526:38
8Finn MackayMen F (54)37:43+8:149:15
9William NolanOpen Easy (54)29:44+7:3710:37
11Ant NolanMen B (99)44:11+9:498:27
13Jim MackayMen D (138)42:27+6:2710:44
14Gayle ShepherdWomen D (135)45:28+6:0514:12
16Shane DoyleMen B (99)50:28+16:069:39
20Brian ClelandMen E (68)1:08:28+35:0221:23
23Michael WarltersMen A (106)59:56+26:3310:45
26Ian McKenzieMen A (106)1:03:40+30:1711:25
31Dick OgilvieMen D (138)51:53+15:5313:08
36Mary Jane MahonyWomen D (135)1:03:11+23:4819:44
Melanie ChristieWomen B (71)not competing

WA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Andrew KennedyMen D (138)38:40+2:409:47
10Jenny CasanovaWomen A (55)55:44+18:0110:40
15Peter KreminskiMen E (68)52:45+19:1916:29

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Hermann WehnerMen H (27)mispunched

Wellington

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Marina ComeskeyWomen B (71)39:16+3:048:52
17Dorothy KaneWomen D (135)46:28+7:0514:31
38Neil KaneMen C (138)55:30+24:5412:32

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Ben OSullivanMen F (54)mispunched

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Sarah OSullivanWomen A (55)50:30+12:479:39

WH N

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Seth SweeneyMen G (23)34:11+5:0910:45
6Saffron SweeneyWomen G (23)1:06:40+14:4923:48
7Paul SweeneyMen G (23)1:25:17+56:1526:51
10Savanna SweeneyOpen Very Easy (34)35:14+15:0613:40
12James McQuillanMen A (106)43:00+9:377:42
15Selwyn SweeneyMen F (54)59:30+30:0114:36
21Barry PearceMen E (68)1:10:27+37:0122:00
24Nerise McQuillanWomen C (80)1:10:43+35:2417:54
Barry HanlonMen A (106)not competing
Robert BradleyMen B (99)not competing
Ian MillerMen D (138)not competing
Maureen FitzpatrickWomen B (71)not competing
Janet MorrisWomen D (135)not competing
Steve DunlopEOD HL (25)not competing
Ian MillerEOD HL (25)not competing
Andrew SkeltonEOD HL (25)not competing
Stephen HollowayEOD HS (15)not competing

WO W

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Carol BrownlieEOD M (21)not competing
Ken BrownlieEOD M (21)not competing
Ken PostEOD M (21)not competing
S V &  A PowterEOD E (15)not competing
Helen PostWomen D (135)did not start

WR T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Steve WatsonMen C (138)38:14+7:388:38

YA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Remi AfnanMen A (106)58:40+25:1710:31
22Ruhi AfnanMen A (106)59:16+25:5310:37
Sandra AfnanWomen A (55)not competing

Yeronga

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Lilian PorepEOD M (21)not competing

YV V

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ted van GeldermalsenMen C (138)33:54+3:187:39
2Alex TarrMen E (68)34:48+1:2210:52
3Margi FreemantleWomen D (135)40:46+1:2312:44
5Ashley WhiteOpen Easy (54)24:16+2:098:40
17Blair TrewinMen A (106)51:37+18:149:15
29Cormac McCarthyMen B (99)1:03:42+29:2012:11
Colin MorgansMen D (138)not competing
Heather ODonnellWomen B (71)not competing
Carol MorgansWomen G (23)not competing
Libby MeekingEOD HS (15)not competing
Emma CatesEOD M (21)not competing
Ryan CatesEOD M (21)not competing
Libby MeekingEOD M (21)not competing
Janet TarrWomen D (135)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.