Orienteering Australia

Official overall results for Australian Orienteering Carnival 2017 - Bathurst 3'day

Event informationShow result list by classPress result listPrint

Name: Australian Orienteering Carnival 2017 - Bathurst 3'day
Organiser: Orienteering NSW
Date: Tuesday 26 September 2017 - Thursday 28 September 2017

Event 3b- Bathurst 3'day- Day 1Event 4b- Bathurst 3'day- Day 2Event 4b- Bathurst 3'day- Day 2 (overall)Event 5b- Bathurst 3'day- Day 3Event 5b- Bathurst 3'day- Day 3 (overall)

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Renny DuckettMen E (68)did not finish

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Andrew SkeltonEOD HL (25)did not finish

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Daniel PorepEOD M (21)did not finish

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Emily TuonEOD E (15)did not finish

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Michelle MolnarEOD E (15)did not finish

ACT

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
18Jill WalkerWomen D (135)2:28:48+41:49
Marina IskhakovaWomen A (55)did not finish

AL T

35 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Mark PurkisMen A (106)1:49:07+17:41
4Jeff DunnMen C (138)1:42:17+16:39
5Sally WayteWomen C (80)1:55:08+22:25
7Jemery DayMen A (106)2:05:35+34:09
8Barbara TassellWomen C (80)2:10:29+37:46
8Will EnkelaarOpen Easy (54)1:15:46+22:04
9Lindsay PenderMen D (138)1:51:39+18:07
13Anthony StonerMen C (138)2:03:22+37:44
13Helena GriggsWomen D (135)2:19:07+32:08
15Matthew CohenMen A (106)2:32:04+1:00:38
15Sebastian BurgessMen B (99)2:25:34+49:23
15Andrea SchiwyWomen C (80)2:37:20+1:04:37
16Liz ButlerWomen B (71)3:40:57+2:00:35
19Bill ButlerMen B (99)2:37:41+1:01:30
19Jane CalderWomen C (80)3:10:01+1:37:18
21Mick CooperMen C (138)2:18:52+53:14
21Janet BushWomen D (135)2:34:05+47:06
22James LaverMen D (138)2:15:29+41:57
25Mike CalderMen D (138)2:22:36+49:04
Paul EnkelaarMen B (99)did not finish
Gary CarrollMen C (138)did not finish
Martin BicevskisMen D (138)did not finish
Bert ElsonMen D (138)did not finish
Wayne GriggsMen E (68)did not finish
Charlie CooperMen H (27)did not finish
Kim CarrollWomen B (71)did not finish
Kim EnkelaarWomen B (71)did not finish
Diana Cossar-BurgessWomen C (80)did not finish
Elizabeth BicevskisWomen D (135)did not finish
Jan HardyWomen D (135)did not finish
Cathy McCombEOD HL (25)did not finish
Jett McCombEOD HL (25)did not finish
Cathy McCombEOD HS (15)did not finish
Cathy McCombEOD HS (15)did not finish
Jett McCombEOD M (21)did not finish

AO A

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Patrick Shelton AgarMen G (23)1:45:26
4John ScownMen D (138)1:38:52+5:20
5Ingrid Shelton AgarOpen Easy (54)1:03:24+9:42
9Edith GrayWomen C (80)2:11:52+39:09
18Stephen StillMen C (138)2:11:23+45:45
Ian LawfordMen A (106)did not finish
John Shelton AgarMen C (138)did not finish
Conor BendleMen G (23)did not finish
Belinda LawfordWomen A (55)did not finish

AR V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Bruce PatersonMen B (99)2:16:20+40:09

Auckland

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Bronwyn RosieWomen D (135)1:48:03+1:04
2Charlie FraterOpen Easy (54)57:56+4:14
3Mitchell CooperMen F (54)1:42:55+7:11
4Grace Cory-WrightOpen Very Easy (34)53:12+10:23
7Alistair StewartMen D (138)1:48:03+14:31
8Lyn StantonWomen A (55)2:45:46+1:03:50
10Jeff GreenwoodMen B (99)2:05:38+29:27
10Mark FraterMen C (138)1:56:12+30:34
10Mary WadsworthWomen D (135)2:14:52+27:53
12Matthew GreenwoodMen F (54)2:48:47+1:13:03
14Guy Cory-WrightMen A (106)2:28:52+57:26
14Martin CrosbyMen C (138)2:05:01+39:23
15Alison ComerWomen B (71)3:10:08+1:29:46
19Joanna StewartWomen D (135)2:30:13+43:14
Dwayne SmithMen C (138)did not finish

Auckland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Richard MercerMen C (138)1:59:51+34:13

Auckland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Cameron BonarMen F (54)1:42:56+7:12

Auckland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Campbell SymeMen F (54)2:48:30+1:12:46

Bay of Plenty

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Ian SimpsonMen D (138)1:41:08+7:36
Raewyn SimpsonWomen B (71)did not finish

BB N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Tony WoolfordMen C (138)1:25:38
1Jamie WoolfordMen H (27)1:30:31
10Helen OCallaghanWomen C (80)2:15:35+42:52
Alex WoolfordOpen Easy (54)did not finish

BB Q

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Simeon BurrillMen B (99)did not finish
Philip BurrillMen F (54)did not finish
Kay KnightbridgeEOD HS (15)did not finish
Simeon BurrillEOD E (15)did not finish
G & R Burge DonovanEOD VE (17)did not finish
E & B Humphries ChuaEOD VE (17)did not finish

BBQ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Daniel PorepEOD HL (25)did not finish

BBQ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lilian PorepEOD HL (25)did not finish

BBQ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Van PhamEOD VE (17)did not finish

BF N

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Alton FreemanOpen Very Easy (34)42:49
2Andy SimpsonMen C (138)1:35:44+10:06
2Oliver FreemanMen H (27)1:37:24+6:53
3Paula ShinglerWomen C (80)1:46:14+13:31
5Simon GeorgeMen C (138)1:51:03+25:25
7Lyra SimpsonOpen Easy (54)1:07:42+14:00
9Oliver McFarlaneOpen Easy (54)1:17:53+24:11
19Andrew WisniewskiMen C (138)2:16:36+50:58
Jock DavisMen A (106)did not finish
Mark FreemanMen C (138)did not finish
Mark ShinglerMen C (138)did not finish
Joanna ParrWomen C (80)did not finish
Saacha DonaldsonWomen D (135)did not finish
Vanessa FreemanWomen D (135)did not finish
Alexa TroedsonWomen D (135)did not finish

BG V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
11Lachlan CherryMen B (99)2:07:06+30:55
Matthew SchepisiMen A (106)did not finish
Neil BarrMen C (138)did not finish
Andrew CameronMen C (138)did not finish
Solomon CameronMen D (138)did not finish
Peter SearleMen D (138)did not finish
Julie FlynnWomen A (55)did not finish
Dianne SearleWomen G (23)did not finish
Clare BrownridgeEOD HL (25)did not finish

BK V

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
7Philippa Lohmeyer-CollinsWomen D (135)2:03:24+16:25
8Jenelle TempletonWomen D (135)2:03:35+16:36
11Elizabeth HatleyWomen D (135)2:17:17+30:18
12Stephen CollinsMen D (138)1:57:30+23:58
12Prue DobbinWomen C (80)2:21:09+48:26
13Tim HatleyMen B (99)2:15:21+39:10
16Judi HerkesWomen D (135)2:24:54+37:55
17Janet KingWomen D (135)2:24:57+37:58
21Matthew KingMen D (138)2:14:02+40:30
27Geoff AdamsMen D (138)2:35:51+1:02:19
28Ewen TempletonMen D (138)2:39:23+1:05:51
Martin KozmaMen B (99)did not finish
David KnightMen C (138)did not finish
Michael HubbertMen F (54)did not finish
Michael HubbertMen H (27)did not finish
Suzanne OCallaghanWomen C (80)did not finish
Helen AlexanderWomen D (135)did not finish
Anne RobinsonWomen D (135)did not finish
Angelina KozmaEOD VE (17)did not finish
Angelina KozmaEOD VE (17)did not finish
Neo KozmaEOD VE (17)did not finish
Neo KozmaEOD VE (17)did not finish

BN N

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
11Peter ThomasonMen D (138)1:55:51+22:19
31David McGheeMen C (138)3:39:34+2:13:56
Terry BluettMen D (138)did not finish
Steve FlickMen D (138)did not finish
Rodney ParkinMen D (138)did not finish
Bruce DawkinsMen E (68)did not finish
Cheryl BluettWomen E (8)did not finish
Abigail McGheeEOD E (15)did not finish
Abigail McGheeEOD E (15)did not finish
Lorna McGheeEOD E (15)did not finish

BO W

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Tyler EvesMen A (106)did not finish
Jo Anna MaynardWomen A (55)did not finish
Joanna MaynardEOD HL (25)did not finish
Sharon McFarlaneEOD M (21)did not finish
Mark WindsorEOD M (21)did not finish

BS A

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Andrew HobsonMen E (68)1:35:24+4:35
9Toni BrownWomen B (71)2:06:45+26:23
13Michael DAscenzoMen E (68)3:04:12+1:33:23
15Jo HobsonWomen D (135)2:20:26+33:27
18David PolandMen A (106)2:50:32+1:19:06
23Robyn DAscenzoWomen D (135)2:44:43+57:44
Greg WilsonMen A (106)did not finish
Joseph WilsonMen A (106)did not finish
Ross StewartMen B (99)did not finish
Ross StewartMen B (99)did not finish
Greg WilsonMen B (99)did not finish
David JenkinsMen C (138)did not finish
Greg WilsonMen C (138)did not finish
Alan SargeantMen E (68)did not finish
Joseph WilsonMen F (54)did not finish
Joseph WilsonMen G (23)did not finish
Jane BarnettWomen B (71)did not finish
Carol HardingWomen C (80)did not finish
Susan HallissyWomen E (8)did not finish
Susan HallissyOpen Easy (54)did not finish

CC N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Robyn PallasWomen D (135)1:46:59
Paul PrudhoeMen B (99)did not finish
Julia PrudhoeWomen C (80)did not finish
Hilary WoodWomen C (80)did not finish

CH V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Mark HennessyMen D (138)did not finish

Christchurch

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Adrienne ShadboltOpen Easy (54)1:19:20+25:38

Counties Manakau

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2John RobinsonMen G (23)2:05:06+19:40
3Valerie RobinsonWomen G (23)2:31:29+34:42
4Aleisha NearyWomen B (71)1:57:30+17:08
5Wayne AspinMen E (68)1:47:06+16:17
7Georgia SkeltonWomen B (71)2:00:43+20:21
8Ellenna CaudwellWomen B (71)2:03:29+23:07

DR V

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Denise PikeWomen D (135)1:56:58+9:59
7Peter GroverMen E (68)2:12:13+41:24
9Peter YeatesMen E (68)2:21:26+50:37
13Peter HobbsMen A (106)2:28:32+57:06
16Ian DaviesMen A (106)2:35:28+1:04:02
16Peter DalwoodMen D (138)2:01:18+27:46
25Pamela KingWomen D (135)2:52:40+1:05:41
30Mark BesleyMen C (138)3:05:23+1:39:45
Merv BendleMen G (23)did not finish
Asha SteerWomen A (55)did not finish
Debbie DoddWomen B (71)did not finish
Lanita SteerWomen B (71)did not finish
Debbie DoddWomen D (135)did not finish
Chris BendleWomen G (23)did not finish
Eric LouwEOD M (21)did not finish

Dunedin

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
13Jeni PelvinWomen B (71)2:19:35+39:13
14Genevieve WebbWomen B (71)2:27:48+47:26
Moss PelvinMen F (54)did not finish

EN Q

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Josephine GarbelliniWomen G (23)2:29:40+32:53
3James BowlingMen H (27)2:00:26+29:55
3Krystal NeumannWomen A (55)1:54:47+12:51
3Adrian GarbelliniOpen Very Easy (34)47:15+4:26
5Paul GarbelliniMen H (27)2:08:27+37:56
12Lachlan HowardMen A (106)2:21:58+50:32
23Joseph GarbelliniMen C (138)2:26:50+1:01:12
Robert RapkinsMen D (138)did not finish
Rhonda BowlingWomen A (55)did not finish

EU V

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Geoff LawfordMen A (106)did not finish
James GrayMen C (138)did not finish
Rod GrayMen C (138)did not finish
Roch PrendergastMen C (138)did not finish
Jenny BourneWomen B (71)did not finish
Judy PrendergastWomen D (135)did not finish

EV T

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Joseph DickinsonMen B (99)1:36:11
8Paul PacqueMen C (138)1:55:14+29:36
10Kenneth McLeanMen A (106)2:17:35+46:09
20Valerie BrammallWomen D (135)2:31:33+44:34
Donelda NilesWomen D (135)did not finish

Gafanhori

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Roy DawsonMen D (138)did not finish
Catherine DawsonWomen D (135)did not finish

GO N

40 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Wendy McConaghyWomen G (23)1:56:47
2Ben McConaghyOpen Very Easy (34)43:44+0:55
3Timothy McConaghyOpen Easy (54)58:41+4:59
6Ken JacobsonMen E (68)2:02:28+31:39
7Nikolett HalmaiWomen A (55)2:39:07+57:11
7Tania KennedyWomen C (80)2:01:35+28:52
10Tim CoxMen E (68)2:34:25+1:03:36
11Melissa AnnettsWomen A (55)3:28:57+1:47:01
12Justine BrindleyOpen Easy (54)2:39:08+1:45:26
14Ross DukerMen E (68)3:42:37+2:11:48
15Ross BarrMen D (138)2:00:17+26:45
18Jim MerchantMen D (138)2:06:11+32:39
20Jim ForbesMen D (138)2:10:24+36:52
24Michael ClaydenMen B (99)3:02:02+1:25:51
24Ian JessupMen C (138)2:33:22+1:07:44
26Peter McConaghyMen B (99)3:13:13+1:37:02
26Rod EckelsMen C (138)2:36:52+1:11:14
26Mark BrindleyMen D (138)2:23:58+50:26
29Colin CurrieMen C (138)2:49:29+1:23:51
Robert HerkesMen A (106)did not finish
Tony HillMen A (106)did not finish
Toby WilsonMen A (106)did not finish
John AndersonMen C (138)did not finish
Jamie KennedyMen C (138)did not finish
John GilesMen D (138)did not finish
Ron JunghansMen D (138)did not finish
Barbara HillWomen A (55)did not finish
Bryony CoxWomen D (135)did not finish
Carolyn DaviesWomen D (135)did not finish
Carol JacobsonWomen D (135)did not finish
Airdrie LongWomen D (135)did not finish
Nicola McConaghyOpen Very Easy (34)did not finish
Istvan KerteszEOD HL (25)did not finish
Istvan KerteszEOD HL (25)did not finish
Istvan KerteszEOD HL (25)did not finish
Warwick SelbyEOD HL (25)did not finish
Lucy & Tate BrindleyEOD E (15)did not finish
Tom CorriganEOD E (15)did not finish
Lucy BrindleyEOD VE (17)did not finish
Lucy BrindleyEOD VE (17)did not finish

GS N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Charles KeirMen A (106)2:10:17+38:51
Konsta VanhanenMen A (106)did not finish
Anna FitzgeraldEOD HL (25)did not finish
Chris GreenEOD HS (15)did not finish
Ben BignallEOD E (15)did not finish
Jared BignallEOD E (15)did not finish

Hastings

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Braeden KommerenMen F (54)2:00:21+24:37

Hawkes Bay

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
12Bayley Stephens-EllisonMen B (99)2:12:53+36:42
27Bunny RathboneWomen D (135)3:29:03+1:42:04
Duncan MorrisonMen A (106)did not finish

Hutt Valley

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Bill EdwardsMen B (99)1:46:39+10:28
7Oliver EdwardsMen F (54)2:11:42+35:58
8Michael WoodMen D (138)1:49:00+15:28
12Susan EdwardsWomen B (71)2:16:01+35:39
Gavin ScottMen E (68)did not finish
Larissa EdwardsOpen Easy (54)did not finish

IK N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Peter ShepherdMen D (138)did not finish
Vicki WilmottWomen D (135)did not finish

KO W

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Russell CandyMen D (138)did not finish
Jan CandyWomen D (135)did not finish
Cameron DuncanEOD HL (25)did not finish
Heike BehrbohmEOD HS (15)did not finish

LO W

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
9Rosemary KullmannWomen D (135)2:11:10+24:11
20Nick DaleMen B (99)2:39:48+1:03:37
Ian FletcherMen D (138)did not finish
Peter GillonMen D (138)did not finish
Mike HoweMen D (138)did not finish
Janet FletcherWomen D (135)did not finish
Tony SimpkinsEOD HL (25)did not finish

MF V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Peter HodkinsonMen A (106)1:31:26
1Natasha KeyWomen A (55)1:41:56
2William GardnerMen A (106)1:32:21+0:55
5Bruce ArthurMen A (106)1:49:49+18:23
Warren KeyMen A (106)did not finish
Anne ArthurWomen C (80)did not finish
Milla KeyWomen G (23)did not finish
Sophie ArthurOpen Easy (54)did not finish
Milla KeyOpen Easy (54)did not finish

Mildura

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Vicky LuEOD M (21)did not finish

NC N

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Cassandra ThompsonWomen E (8)2:41:21
2Carolyn MatthewsWomen C (80)1:44:12+11:29
3Malcolm RobertsMen D (138)1:38:47+5:15
6Andrew MorrisMen A (106)2:01:53+30:27
6Geoff TodkillMen C (138)1:52:48+27:10
9William ThompsonMen F (54)2:30:57+55:13
9Kate AlboroughWomen A (55)3:18:02+1:36:06
13Rudi LandsiedelMen D (138)1:57:36+24:04
13Margaret PeelWomen C (80)2:22:53+50:10
28Kerry BennettMen C (138)2:43:06+1:17:28
Robert LewinMen C (138)did not finish
Shane JenkinsMen D (138)did not finish
Geoff PeelMen D (138)did not finish
Robert PrestonMen D (138)did not finish
Elaine BennettWomen C (80)did not finish
Carolyn RigbyWomen D (135)did not finish
Eleanor ThompsonOpen Easy (54)did not finish
Harriet ThompsonOpen Easy (54)did not finish
Caroline JenkinsEOD HS (15)did not finish
Caroline JenkinsEOD M (21)did not finish
Russell RigbyEOD M (21)did not finish
Vicky LuEOD E (15)did not finish

NE V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Geoff ArmstrongMen D (138)1:47:28+13:56
27Geoff HudsonMen C (138)2:37:43+1:12:05
Schon HudsonWomen D (135)did not finish
Sue HealyWomen G (23)did not finish

Nelson

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Leo CroxfordOpen Easy (54)1:00:55+7:13
6Riley CroxfordMen F (54)2:01:25+25:41
22Michael CroxfordMen B (99)2:48:05+1:11:54
Sally LattimoreWomen A (55)did not finish

North West

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Marquita GeldermanWomen C (80)1:32:43
2Max GriffithsMen B (99)1:45:51+9:40
3Matt OgdenMen A (106)1:34:59+3:33
3Georgina DibbleWomen B (71)1:55:57+15:35
4Renee BeveridgeWomen A (55)2:00:14+18:18
4Phillippa PooleWomen C (80)1:51:40+18:57
5Liam StolbergerMen B (99)1:51:28+15:17
5Heidi StolbergerWomen B (71)1:58:13+17:51
6Tegan KnightbridgeWomen B (71)1:58:23+18:01
7Jordan GriffithsMen C (138)1:55:03+29:25
11Geoff MeadMen C (138)1:57:45+32:07
12Terje MoenMen E (68)2:43:41+1:12:52
14Mary MoenWomen D (135)2:20:05+33:06
19Dave MiddletonMen A (106)2:51:41+1:20:15
22Adrian GriffithsMen C (138)2:22:08+56:30
Cameron de LIsleMen A (106)did not finish
Cameron TierMen A (106)did not finish
Andrew BellMen C (138)did not finish
Rob GardenMen D (138)did not finish
Kaye GriffithsWomen D (135)did not finish

NSW

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Terry MurphyMen D (138)did not finish
Helen MurphyWomen D (135)did not finish

NT N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Don BarkerMen D (138)1:37:41+4:09
6Jenny HawkinsWomen D (135)1:57:51+10:52
14Bob HawkinsMen D (138)1:57:57+24:25
22Jane WattWomen D (135)2:38:41+51:42
24Alec WattMen D (138)2:19:17+45:45
Eric BakerMen A (106)did not finish

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Sebastian SafkaMen B (99)1:51:47+15:36

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Sofie SafkovaWomen B (71)1:40:22

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Michael KnightbridgeEOD HS (15)did not finish

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kay KnightbridgeEOD HS (15)did not finish

Oakura

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Carey NazzerWomen B (71)2:08:58+28:36

Octavian droobers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
26Hilary SimpsonWomen D (135)3:13:23+1:26:24
29Trevor SimpsonMen D (138)3:08:17+1:34:45

OH S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
10Zara SodenWomen A (55)3:20:43+1:38:47
Nicholas CongediEOD HL (25)did not finish
Nicholas CongendiEOD HL (25)did not finish
Simon UppillEOD HL (25)did not finish

Orienteering Association of Ho

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Charmaine Kai Wi FungWomen A (55)did not finish

Peninsula and Plains

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Pat BodgerMen E (68)1:38:50+8:01
4Isaac EganMen B (99)1:48:53+12:42
7Dominic ClearyMen B (99)1:58:25+22:14
8Oliver EganMen B (99)1:59:06+22:55
18Alister MetherellMen B (99)2:35:16+59:05
Ayrton ShadboltMen B (99)did not finish
Clayton ShadboltMen F (54)did not finish
Jean Cory-WrightWomen A (55)did not finish
Katie Cory-WrightWomen A (55)did not finish

PO A

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Aidan GuinnessMen H (27)2:23:48+53:17
10Ana HercegWomen B (71)2:07:20+26:58
11Nathan GuinnessMen A (106)2:18:19+46:53
16Nick MelhuishMen B (99)2:30:16+54:05
16Tony GarrMen C (138)2:07:14+41:36
16Pat MiethkeWomen C (80)2:56:52+1:24:09
17Barbara MartinWomen C (80)2:57:17+1:24:34
18Shannan ForrestWomen C (80)3:00:02+1:27:19
23Jon GlanvilleMen B (99)2:52:58+1:16:47
Mark GlanvilleMen A (106)did not finish
Rohan HyslopMen A (106)did not finish
Bruce BowenMen D (138)did not finish
John HardingMen D (138)did not finish
David HoggMen D (138)did not finish
David HoggMen E (68)did not finish
Sue GarrWomen C (80)did not finish
Sandra HoggWomen D (135)did not finish

Pukekohe

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Callum FarmerMen F (54)1:35:44

Pukekohe

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Fenton LovedayMen F (54)2:29:16+53:32

QLD

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Anna SheldonWomen A (55)did not finish

RR A

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Charlotte WatsonWomen A (55)1:46:47+4:51
14Silke SpeierWomen C (80)2:36:50+1:04:07
23Stephen GoggsMen A (106)3:18:28+1:47:02
32Greg TerrillMen C (138)4:08:21+2:42:43
Martin DentMen A (106)did not finish
Alan ThompsonMen A (106)did not finish
Eric WainwrightMen A (106)did not finish
Fedor IskhakovMen B (99)did not finish
Maurice PattenMen B (99)did not finish
Michael BurtMen C (138)did not finish
Hugh MooreMen C (138)did not finish
Robert MouattMen E (68)did not finish
Bodi TerrillMen H (27)did not finish
Jo AllisonWomen A (55)did not finish
Ann BaylisWomen A (55)did not finish
Kathie DentWomen A (55)did not finish
Elye DentOpen Easy (54)did not finish
Bodie TerrillOpen Easy (54)did not finish
Connor DentOpen Very Easy (34)did not finish
Hayden DentOpen Very Easy (34)did not finish
Ariadna IskhakovaOpen Very Easy (34)did not finish
Maurice PattenEOD HL (25)did not finish
Rob WalterEOD HL (25)did not finish
Mira WalterEOD VE (17)did not finish

RR Q

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Riley de JongMen B (99)did not finish
Neil GannonMen C (138)did not finish
Richard LaneMen C (138)did not finish
Andrew BrennanMen G (23)did not finish
Bronte GannonWomen A (55)did not finish
Alex GannonWomen C (80)did not finish
Jessica RogersEOD HL (25)did not finish
Jessica RogersEOD HL (25)did not finish
Annette RogersEOD M (21)did not finish
Annette RogersEOD M (21)did not finish
Ella RogersEOD M (21)did not finish
Ella RogersEOD M (21)did not finish
Jessica RogersEOD M (21)did not finish
Annette RogersEOD E (15)did not finish
Ella RogersEOD E (15)did not finish
Emrys RogersEOD VE (17)did not finish
Emrys RogersEOD VE (17)did not finish
Emrys RogersEOD VE (17)did not finish
Matilda RogersEOD VE (17)did not finish
Matilda RogersEOD VE (17)did not finish
Matilda RogersEOD VE (17)did not finish

SH N

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
12Sandra StewartWomen D (135)2:17:47+30:48
19Garry StewartMen D (138)2:09:51+36:19
Neville FathersMen E (68)did not finish
Peter MeyerMen E (68)did not finish
Val HodsdonWomen D (135)did not finish
Lyn MalmgronWomen D (135)did not finish
Neville FathersOpen Easy (54)did not finish
John HodsdonEOD HS (15)did not finish
B J & M BignallEOD E (15)did not finish
Brydia & Lachlan DavisEOD VE (17)did not finish

SO Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Trevor SauerMen E (68)1:45:50+15:01
17Murray HainesMen C (138)2:07:54+42:16
Mark PetrieEOD HL (25)did not finish
Kathy PetrieEOD HS (15)did not finish

SW S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Brian Wing Young PoonMen A (106)2:14:08+42:42

SW W

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Eckart BosmanOpen Easy (54)53:42
2Marlize BosmanWomen E (8)3:44:05+1:02:44
4Liam PhillipsMen H (27)2:00:29+29:58
20Clifford PhillipsMen C (138)2:16:59+51:21
Peter OLoughlinMen C (138)did not finish
Connor MartinMen F (54)did not finish
Geoff DavisEOD HS (15)did not finish
Nic PhillipsEOD VE (17)did not finish
Nic PhillipsEOD VE (17)did not finish

Tampereen Pyrintö

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Juha-Pekka HarjuMen B (99)did not finish
Ulla HarjuWomen C (80)did not finish

Taranaki

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Jacqui SinclairWomen C (80)1:59:37+26:54
Nick CollinsMen D (138)did not finish
Neil SinclairMen E (68)did not finish

TF Q

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
7Cate NemethOpen Very Easy (34)1:16:30+33:41
9Mark NemethMen B (99)1:59:32+23:21
17Neil SimsonMen B (99)2:30:26+54:15
Robin SimsonMen G (23)did not finish
Chris NemethOpen Easy (54)did not finish

TJ S

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Ben CazzolatoMen F (54)1:42:19+6:35
8Paul HoopmannMen E (68)2:14:07+43:18
Aylwin LimMen C (138)did not finish
Aylwin LimMen E (68)did not finish
Marcus CazzolatoOpen Very Easy (34)did not finish
Chris JacksonEOD M (21)did not finish
Lan KellyEOD E (15)did not finish

TT S

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3James LloydMen G (23)2:29:27+44:01
3Erica DimentWomen D (135)1:49:59+3:00
6Annabel LloydOpen Very Easy (34)1:16:07+33:18
17Trevor DimentMen D (138)2:04:47+31:15
23Robert SmithMen D (138)2:17:52+44:20
25David GeorgeMen B (99)3:05:59+1:29:48
John NieuwenhovenMen A (106)did not finish
Clive ArthurMen C (138)did not finish
Marian ArthurWomen B (71)did not finish
Susan GeorgeWomen B (71)did not finish
Kate MarschallWomen C (80)did not finish

UG Q

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
11Juliana de NooyWomen C (80)2:18:45+46:02
15Peter EffeneyMen C (138)2:06:13+40:35
25Guy PigerreMen C (138)2:33:55+1:08:17
Lance ReadMen B (99)did not finish
Brenton GrayMen C (138)did not finish
Greg ChatfieldMen D (138)did not finish
Christopher SpriggsMen H (27)did not finish
Linda BurridgeWomen A (55)did not finish
Meredith GrayWomen B (71)did not finish
Caroline PigerreWomen B (71)did not finish
Wendy ReadWomen B (71)did not finish
Geraldine ChatfieldWomen C (80)did not finish
Robin SpriggsWomen G (23)did not finish
Christopher SpriggsEOD HS (15)did not finish
Robin SpriggsEOD HS (15)did not finish

UR N

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Jane BolandWomen G (23)3:17:22+1:20:35
5Jonathan NolanOpen Very Easy (34)1:09:59+27:10
10Jim MackayMen D (138)1:52:49+19:17
11Brian ClelandMen E (68)2:35:39+1:04:50
11William NolanOpen Easy (54)1:26:34+32:52
17Michael WarltersMen A (106)2:45:40+1:14:14
22Ian McKenzieMen A (106)2:59:18+1:27:52
24Mary Jane MahonyWomen D (135)2:51:30+1:04:31
Itay ManorMen A (106)did not finish
Shane DoyleMen B (99)did not finish
Ant NolanMen B (99)did not finish
Dick OgilvieMen D (138)did not finish
Dave LottyMen E (68)did not finish
Finn MackayMen F (54)did not finish
Melanie ChristieWomen B (71)did not finish
Gayle ShepherdWomen D (135)did not finish

VIC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Mikkel Kaae-NielsenMen A (106)did not finish

WA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Andrew KennedyMen D (138)1:33:32
6Jenny CasanovaWomen A (55)2:27:08+45:12
Peter KreminskiMen E (68)did not finish

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Hermann WehnerMen H (27)did not finish

Wellington

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Marina ComeskeyWomen B (71)1:46:44+6:22
Neil KaneMen C (138)did not finish
Dorothy KaneWomen D (135)did not finish

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ben OSullivanMen F (54)did not finish

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Sarah OSullivanWomen A (55)2:14:22+32:26

WH N

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Seth SweeneyMen G (23)3:16:34+1:31:08
5Paul SweeneyMen G (23)4:10:09+2:24:43
5Saffron SweeneyWomen G (23)3:25:56+1:29:09
8Savanna SweeneyOpen Very Easy (34)1:37:13+54:24
10Selwyn SweeneyMen F (54)2:45:14+1:09:30
Barry HanlonMen A (106)did not finish
James McQuillanMen A (106)did not finish
Robert BradleyMen B (99)did not finish
Ian MillerMen D (138)did not finish
Barry PearceMen E (68)did not finish
Kevin WilliamsMen E (68)did not finish
Maureen FitzpatrickWomen B (71)did not finish
Nerise McQuillanWomen C (80)did not finish
Lynn DabbsWomen D (135)did not finish
Janet MorrisWomen D (135)did not finish
Steve DunlopEOD HL (25)did not finish
Ian MillerEOD HL (25)did not finish
Andrew SkeltonEOD HL (25)did not finish
Stephen HollowayEOD HS (15)did not finish

WO W

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
Helen PostWomen D (135)did not finish
Carol BrownlieEOD M (21)did not finish
Ken BrownlieEOD M (21)did not finish
Ken PostEOD M (21)did not finish
S V &  A PowterEOD E (15)did not finish

WR T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Steve WatsonMen C (138)1:55:57+30:19

YA S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
20Ruhi AfnanMen A (106)2:52:24+1:20:58
21Remi AfnanMen A (106)2:56:42+1:25:16
Steve CooperMen A (106)did not finish
Sandra AfnanWomen A (55)did not finish

Yeronga

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lilian PorepEOD M (21)did not finish

YV V

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Alex TarrMen E (68)1:30:49
3Ted van GeldermalsenMen C (138)1:41:45+16:07
4Margi FreemantleWomen D (135)1:51:15+4:16
6Ashley WhiteOpen Easy (54)1:07:00+13:18
21Cormac McCarthyMen B (99)2:45:09+1:08:58
Blair TrewinMen A (106)did not finish
Colin MorgansMen D (138)did not finish
Callum WhiteMen F (54)did not finish
Heather ODonnellWomen B (71)did not finish
Janet TarrWomen D (135)did not finish
Carol MorgansWomen G (23)did not finish
Libby MeekingEOD HS (15)did not finish
Emma CatesEOD M (21)did not finish
Ryan CatesEOD M (21)did not finish
Libby MeekingEOD M (21)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.