Official results for AOC2017- Event 7- Australian Relay Champs - State selectors only

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPress result listPrint

Name: AOC2017- Event 7- Australian Relay Champs - State selectors only
Organiser: Orienteering NSW
Date: Sunday 1 October 2017

Women 21E

8 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1ACT 12:03:38
1. Belinda Lawford39:31139:311
2. Jo Allison41:5811:21:2910
3. Charlotte Watson42:0912:03:3810
2QLD 12:19:55+16:17
1. Bronte Gannon50:43850:438
2. Anna Sheldon46:4821:37:314-4
3. Krystal Neumann42:2422:19:552-2+16:17
3SA 12:31:00+27:22
1. Bridget Anderson46:03446:034
2. Olivia Sprod51:1241:37:153-1
3. Jenny Casanova53:4532:31:0030+27:22
4NSW 12:36:49+33:11
1. Briohny Seaman48:03648:036
2. Aniko Fozo-Kertesz54:2861:42:3160
3. Anna Fitzgerald54:1842:36:494-2+33:11
5NZ 12:40:28+36:50
1. Renee Beveridge (NZ)45:23245:232
2. Georgina Dibble (NZ)57:1371:42:367+5
3. Tegan Knightbridge (NZ)57:5252:40:285-2+36:50
6ACT 22:56:35+52:57
1. Allison Jones47:35547:355
2. Marina Iskhakova48:4231:36:172-3
3. Jenna Linehan1:20:1862:56:356+4+52:57
7TAS 13:35:51+1:32:13
1. Rachel Allen49:46749:467
2. Anna Dowling1:01:1381:50:598+1
3. Bec Butler1:44:5273:35:517-1+1:32:13
VIC 1did not finish
1. Lanita Steer45:31345:313
2. Clare Brownridge52:4651:38:175+2
3. Natasha Keydid not startdid not finish

Men 21E

10 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NZ 11:47:46
1. Cameron de LIsle (NZ)36:24536:245
2. Matt Ogden (NZ)34:2911:10:532-3
3. Cameron Tier (NZ)36:5321:47:461-1
2ACT 11:48:17+0:31
1. Tomas Krajca34:02334:023
2. Andrew Barnett36:2821:10:301-2
3. Rob Walter37:4731:48:172+1+0:31
3VIC 31:55:59+8:13
1. Mikkel Kaae-Nielsen41:17741:177
2. William Gardner39:2531:20:425-2
3. Peter Hodkinson35:1711:55:593-2+8:13
4TAS 11:58:21+10:35
1. Brodie Nankervis33:46133:461
2. Karl Bicevskis41:1341:14:593+2
3. Mark Purkis43:2241:58:214+1+10:35
5VIC 12:07:06+19:20
1. Matt Doyle34:13434:134
2. Matthew Schepisi43:0261:17:1540
3. Peter Hobbs49:5182:07:065+1+19:20
6NSW 22:11:51+24:05
1. Itay Manor36:37636:376
2. Alex Massey47:4381:24:2060
3. Robert Bennett47:3172:11:5160+24:05
7NSW 12:13:34+25:48
1. Andrew Morris43:56843:568
2. Konsta Vanhanen42:4551:26:417-1
3. Aidan Dawson46:5362:13:3470+25:48
8SA 12:22:07+34:21
1. Simon Uppill34:00234:002
2. John Nieuwenhoven1:03:25101:37:258+6
3. Manuel Alonso Jurado44:4252:22:0780+34:21
9QLD 12:50:15+1:02:29
1. Lachlan Howard58:31958:319
2. Nicholas Burridge59:5891:58:2990
3. Thomas Garbellini51:4692:50:1590+1:02:29
ACT 2mispunched
1. Martin Dentmispunchedmispunched
2. Hamish Prosser47:077mispunched
3. Ciaran Lane52:4110mispunched

Women 20E

7 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NZ 11:50:38
1. Marisol Hunter (NZ)38:28138:281
2. Marina Comesky (NZ)37:4811:16:1610
3. Katie Cory-Wright (NZ)34:2211:50:3810
2NZ 22:04:45+14:07
1. Meghan Drew (NZ)41:43541:435
2. Carolyne Nel (NZ)42:4131:24:243-2
3. Briana Steven (NZ)40:2132:04:452-1+14:07
3QLD 12:04:46+14:08
1. Caroline Pigerre38:43238:432
2. Ellie de Jong37:5221:16:3520
3. Laurel Gannon48:1142:04:463+1+14:08
4NZ 32:20:41+30:03
1. Elenna Caudwell (NZ)41:33441:334
2. Aleisha Neary (NZ)50:2741:32:0040
3. Heidi Stolberger (NZ)48:4152:20:4140+30:03
5QLD 22:50:09+59:31
1. Anastasia Hekikilla1:04:0371:04:037
2. Lucy Hill52:5751:57:005-2
3. Jess Rogers53:0962:50:0950+59:31
6SA 12:54:44+1:04:06
1. Meredith Norman58:12658:126
2. Alyce Heap1:02:0162:00:1360
3. Sarah Lim54:3172:54:4460+1:04:06
ACT Unofficialmispunched
1. Jo Anna Maynard38:57338:573
2. Asha Steermispunchedmispunched
3. Tara Melhuish34:252mispunched

Men 20E

11 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NSW 11:44:33
1. Alastair George33:26433:264
2. Duncan Currie38:0731:11:333-1
3. Toby Wilson33:0011:44:331-2
2NZ 11:46:29+1:56
1. Kurtis Shuker (NZ)34:04634:046
2. Stephen Harding (NZ)34:4611:08:501-5
3. Jo Lynch (NZ)37:3921:46:292+1+1:56
3QLD 11:50:13+5:40
1. Riley de Jong33:27533:275
2. Simeon Burrill35:2721:08:542-3
3. Jack Neumann41:1951:50:133+1+5:40
4ACT 11:52:29+7:56
1. Patrick Miller33:22333:223
2. Noah Poland40:4141:14:034+1
3. Tristan Miller38:2631:52:2940+7:56
5NZ 21:55:34+11:01
1. Seb Safka (NZ)34:13734:137
2. Oliver Egan (NZ)41:5461:16:076-1
3. Max Griffiths (NZ)39:2741:55:345-1+11:01
6TAS 11:58:33+14:00
1. Jo Dickinson32:35232:352
2. Jed Fleming41:5251:14:275+3
3. Joshua Allen44:0681:58:336+1+14:00
7NZ 32:13:53+29:20
1. Isaac Egan (NZ)41:31941:319
2. Bayley Stephens-Ellison (NZ)48:3081:30:018-1
3. Daniel Monckton (NZ)43:5272:13:537-1+29:20
8SA 12:27:17+42:44
1. Dante Afnan41:28841:288
2. Rohan Jackson1:01:00101:42:289+1
3. Nicholas Congedi44:4992:27:178-1+42:44
9TAS Unofficial2:30:48+46:15
1. Aston Key32:02132:021
2. Johann Burgess56:5391:28:557+6
3. Lukje West1:01:53102:30:489+2+46:15
10ACT 22:34:02+49:29
1. Mark Glanville1:03:26111:03:2611
2. Jesse Piiroinen48:1171:51:3710-1
3. Ryan Stocks42:2562:34:02100+49:29
ACT 2did not finish
1. Zac Needham59:541059:5410
2. N.N. N.N.did not startdid not finish
3. N.N. N.N.did not startdid not finish

M/W12

9 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1TAS 11:20:08
1. Riley Kerr22:25122:251
2. Will Enkelaar33:56556:212+1
3. Charlie Cooper23:4731:20:081-1
2NSW 21:27:23+7:15
1. Alex Woolford27:42427:424
2. Erika Enderby26:23154:051-3
3. Oliver Freeman33:1841:27:232+1+7:15
3ACT 12:03:55+43:47
1. Aidan Guiness48:59848:598
2. Ingrid Shelton Agar30:1031:19:095-3
3. Elye Dent44:4662:03:553-2+43:47
4NSW 42:08:52+48:44
1. Tommy Mella39:53739:537
2. Aoife Rothery34:5361:14:464-3
3. Lyra Simpson54:0682:08:5240+48:44
5NSW 12:13:38+53:30
1. Julia Barbour59:381059:3810
2. Louise Barbour38:3071:38:087-3
3. Rebecca Craig35:3052:13:385-2+53:30
6NSW 32:25:24+1:05:16
1. Nicola McConaghy53:33953:339
2. Timothy McConaghy27:2221:20:556-3
3. Ben McConaghy1:04:2992:25:2460+1:05:16
7QLD 12:31:59+1:11:51
1. Paul Garbellini33:50633:506
2. Adrian Garbellini1:12:1681:46:068+2
3. Chris Nemeth45:5372:31:597-1+1:11:51
NZ 1mispunched
1. Matthew Greenwood (NZ)24:47224:472
2. Leo Croxford (NZ)mispunchedmispunched
3. Riley Croxford (NZ)19:091mispunched
VIC 1mispunched
1. Milla Key27:36327:363
2. Emma Catesmispunchedmispunched
3. N.N. N.N.did not startmispunched

Women 14A

6 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NZ 11:29:15
1. Anna Duston (NZ)30:04230:042
2. Beth Hunter (NZ)28:36158:401-1
3. Rebecca Greenwood (NZ)30:3511:29:1510
2QLD 11:46:17+17:02
1. Ella Rogers37:01537:015
2. Rani Brennan34:0921:11:102-3
3. Laura de Jong35:0731:46:1720+17:02
3TAS 11:46:18+17:03
1. Zali McComb34:36334:363
2. Phoebe Davis38:2951:13:054+1
3. Mena McLeod33:1321:46:183-1+17:03
4ACT 11:48:22+19:07
1. Natalie Miller34:39434:394
2. Ellen Johnson36:5331:11:323-1
3. Justine Hobson36:5041:48:224+1+19:07
5NSW 11:56:40+27:25
1. Andra Leung41:21641:216
2. Mikayla Enderby38:1541:19:3660
3. Nea Shingler37:0451:56:405-1+27:25
6VIC 11:58:06+28:51
1. Serryn Eenjes28:34128:341
2. Sophie Taverna44:5361:13:275+4
3. Amber Louw44:3961:58:066+1+28:51

Men 14A

9 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1QLD 11:41:17
1. William Cox34:41734:417
2. Oliver Schubert39:3651:14:176-1
3. Sam Garbellini27:0011:41:171-5
2SA 11:42:04+0:47
1. Leith Soden32:16632:166
2. Remi Afnan32:1221:04:282-4
3. Toby Cazzolato37:3661:42:0420+0:47
3ACT 11:42:36+1:19
1. David Stocks25:50125:501
2. Patrick Shelton Agar45:0881:10:585+4
3. Toby Lang31:3831:42:363-2+1:19
4TAS 11:46:27+5:10
1. Ben Poortenaar29:19329:193
2. Will Whittington36:1941:05:384+1
3. Jack Wickham40:4971:46:2740+5:10
5SA 31:46:31+5:14
1. Max Grivell29:29429:294
2. Jack Marschall31:0011:00:291-3
3. Oscar Johnston46:0281:46:315+4+5:14
6NZ 11:50:47+9:30
1. Clayton Shadbolt (NZ)29:15229:152
2. Campbell Syme (NZ)35:2331:04:383+1
3. Moss Pelvin (NZ)46:0991:50:476+3+9:30
7NSW 11:51:58+10:41
1. Oskar Mella37:10937:109
2. Jamie Woolford44:2271:21:328-1
3. Sam Woolford30:2621:51:587-1+10:41
8WA 11:57:40+16:23
1. Aldo Bosman37:02837:028
2. Riley McFarlane43:5961:21:017-1
3. Mason Eves36:3951:57:408+1+16:23
9VIC 12:02:52+21:35
1. Hadyn Tang30:07530:075
2. Ryan Cates56:5091:26:579+4
3. Jett McComb35:5542:02:5290+21:35

Women 16A

7 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1ACT 11:40:14
1. Zoe Melhuish28:38328:383
2. Caitlin Young39:5331:08:314+1
3. Ella Cuthbert31:4311:40:141-3
2SA 11:46:25+6:11
1. Joanna George28:35228:352
2. Abigail George39:5541:08:303+1
3. Emily Sorensen37:5521:46:252-1+6:11
3NZ 11:47:00+6:46
1. Sofie Safkova (NZ)28:30128:301
2. Georgia Skelton (NZ)34:3411:03:0410
3. Jessica Sewell (NZ)43:5631:47:003+2+6:46
4NZ 21:52:51+12:37
1. Lucy Burrell (NZ)30:52430:524
2. Tessa Burns (NZ)35:4821:06:402-2
3. Sylvie Frater (NZ)46:1161:52:514+2+12:37
5TAS 12:03:02+22:48
1. Mikayla Cooper34:50634:506
2. Arabella Phillips42:1351:17:035-1
3. Amy Enkelaar45:5952:03:0250+22:48
6NZ 32:16:46+36:32
1. Olivia Collins (NZ)33:52533:525
2. Cara Bradding (NZ)57:3271:31:246+1
3. Anna Cory-Wright (NZ)45:2242:16:4660+36:32
7QLD 12:47:12+1:06:58
1. Kasey Lane1:08:4571:08:457
2. Nina Gannon49:5761:58:4270
3. Julia Gannon48:3072:47:1270+1:06:58

Men 16A

10 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NZ 11:43:27
1. Liam Stolberger (NZ)32:12132:121
2. Jack Drage (NZ)41:2151:13:332+1
3. Will Tidswell (NZ)29:5411:43:271-1
2NSW 11:43:42+0:15
1. Lachlan Billett37:09437:094
2. Ewan Shingler36:1411:13:231-3
3. Alvin Craig30:1921:43:422+1+0:15
3VIC 11:43:56+0:29
1. Brody McCarthy35:29335:293
2. Mason Arthur38:0821:13:3730
3. Jensen Key30:1921:43:5630+0:29
4QLD 11:55:17+11:50
1. Grant Reinbott39:35639:356
2. Blake Reinbott41:1141:20:464-2
3. Jaiden Fidge34:3151:55:1740+11:50
5NZ 21:55:33+12:06
1. Callum Farmer (NZ)35:11235:112
2. Keiran Edwards (NZ)46:2481:21:356+4
3. Michael McCormack (NZ)33:5841:55:335-1+12:06
6ACT 12:05:30+22:03
1. Brendan Wilson44:37744:377
2. Tenzing Johnson44:4671:29:2370
3. Andrew Kerr36:0762:05:306-1+22:03
7NZ 32:23:32+40:05
1. Ayrton Shadbolt (NZ)37:38537:385
2. Cameron Bonar (NZ)43:1061:20:4850
3. Oliver Edwards (NZ)1:02:44102:23:327+2+40:05
8NZ 42:30:03+46:36
1. Mitchell Cooper (NZ)44:41844:418
2. Braeden Kommeren (NZ)53:0191:37:4280
3. Fenton Loveday (NZ)52:2182:30:0380+46:36
9NSW 22:43:51+1:00:24
1. Oscar Woolford1:02:3191:02:319
2. Angus Leung55:50101:58:2110+1
3. Tom Kennedy45:3072:43:519-1+1:00:24
10VIC 22:50:12+1:06:45
1. William Davey1:16:12101:16:1210
2. Archie Neylon39:0931:55:219-1
3. Sarah Davies54:5192:50:1210+1+1:06:45

Women 21AS

9 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NSW 31:46:39
1. Claire Burgess34:31334:313
2. Rebecca George33:0011:07:312-1
3. Joanne Hill39:0821:46:391-1
2ACT 22:04:21+17:42
1. Tamsin Moran25:58125:581
2. Tara Sutherland36:4641:02:4510
3. Shannan Forest1:01:3662:04:212+1+17:42
3NSW 22:11:11+24:32
1. Nikolett Halmai29:44229:442
2. Barbara Dawson1:04:1181:33:556+4
3. Kate Alborough37:1612:11:113-3+24:32
4SA 12:11:12+24:33
1. Kate Marschall47:37547:375
2. Zara Soden36:5851:24:353-2
3. Susan George46:3732:11:124+1+24:33
5WA 12:24:22+37:43
1. Sharon McFarlane56:59856:598
2. Lily McFarlane35:3431:32:335-3
3. Helen Post51:4942:24:2250+37:43
6TAS 12:28:56+42:17
1. Eleanor McLean49:17649:176
2. Ashley Watson41:5161:31:084-2
3. Kim Enkelaar57:4852:28:566+2+42:17
7NSW 13:29:39+1:43:00
1. Sally Devenish53:22753:227
2. Melanie Christie57:5771:51:1970
3. Sharon Burgess1:38:2073:29:3970+1:43:00
NSW 11did not finish
1. Tshinta Hopper41:13441:134
2. N.N.did not startdid not finish
3. N.N.did not startdid not finish
NSW Unofficialdid not finish
1. Sharon Lambert1:18:0691:18:069
2. Miho Yamazaki33:1921:51:258-1
3. N.N.did not startdid not finish

Men 21AS

10 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1VIC 11:29:28
1. James Gray34:33534:335
2. Michael Loughnan26:4611:01:193-2
3. Cormac McCarthy28:0911:29:281-2
2TAS 11:29:54+0:26
1. Anthony Stoner29:05129:051
2. Tom Poortenaar27:27256:3210
3. Mick Cooper33:2221:29:542+1+0:26
3WA 21:41:12+11:44
1. Tyler Eves29:20229:202
2. Riley Martin28:29357:4920
3. Edward Finnie43:2341:41:123+1+11:44
4NSW 11:45:51+16:23
1. Russell Blatchford29:35329:353
2. Andrew Wisniewski36:4361:06:185+2
3. Jim Mackay39:3331:45:514-1+16:23
5SA 12:07:14+37:46
1. Andrew Kennedy34:12434:124
2. Ethan Penck30:5441:05:0640
3. Aylwin Lim1:02:0872:07:145+1+37:46
6VIC 32:17:34+48:06
1. Mark Hennesy40:31740:317
2. Bill Vandendool41:5581:22:268+1
3. David Goddard55:0862:17:346-2+48:06
7ACT 32:25:15+55:47
1. Mary NcDonald39:29639:296
2. Bob Mouatt1:01:0391:40:329+3
3. Ann Scown44:4352:25:157-2+55:47
WA 1mispunched
1. Edward Plummer40:54840:548
2. Peter OLoughlin31:3951:12:336-2
3. Clifford Phillipsmispunchedmispunched
WA 2mispunched
1. Ken Brownlie42:47942:479
2. Richard Matthews37:5171:20:387-2
3. Jaco Bosmanmispunchedmispunched
ACT Unofficialdid not finish
1. Renny Duckett44:001044:0010
2. Gavin Scott1:14:35101:58:35100
3. N.N.did not startdid not finish

Women 35A

4 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NSW 11:48:01
1. Jennifer Enderby32:46132:461
2. Linda Sesta40:3821:13:242+1
3. Paula Shingler34:3711:48:011-1
2ACT 11:55:53+7:52
1. Alison Inglis34:33234:332
2. Anita Scherrer38:3511:13:081-1
3. Kathie Dent42:4521:55:532+1+7:52
3VIC 12:28:24+40:23
1. Hania Lada37:45337:453
2. Margi Freemantle56:0431:33:4930
3. Julie Flynn54:3532:28:2430+40:23
TAS 1mispunched
1. Diana Cossar-Burgessmispunchedmispunched
2. Jan Hardy1:04:594mispunched
3. Gayle West1:07:544mispunched

Men 35A

5 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NSW 11:51:55
1. Jock Davis38:13238:132
2. Stephen Craig36:3211:14:451-1
3. Robbie Preston37:1011:51:5510
2VIC 12:10:30+18:35
1. Richard Goonan39:20339:203
2. Jim Russell45:5221:25:122-1
3. Blair Trewin45:1822:10:3020+18:35
3TAS 12:40:48+48:53
1. Jonathan McComb38:12138:121
2. Matthew Cohen48:0431:26:163+2
3. Steve Watson1:14:3252:40:4830+48:53
4ACT 12:43:06+51:11
1. Matthew Stocks55:30555:305
2. Fedor Iskhakov57:0141:52:3150
3. Ari Piiroinen50:3532:43:064-1+51:11
5NSW 12:49:54+57:59
1. Greg Barbour44:08444:084
2. Damien Enderby1:02:1451:46:2240
3. Istvan Kertesz1:03:3242:49:545+1+57:59

Women 45A

8 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NZ 12:05:44
1. Genevieve Web (NZ)44:15444:154
2. Jeni Pelvin (NZ)43:2221:27:373-1
3. Carey Nazzer (NZ)38:0712:05:441-2
2NZ 12:06:24+0:40
1. Marquita Gelderman (NZ)32:38132:381
2. Lyn Stanton (NZ)52:0231:24:402+1
3. Susan Edwards (NZ)41:4422:06:2420+0:40
3QLD 12:34:25+28:41
1. Su Yan Tay34:58334:583
2. Wendy Read42:0511:17:031-2
3. Alex Gannon1:17:2282:34:253+2+28:41
4TAS 12:35:02+29:18
1. Cathie McComb34:56234:562
2. Liz Butler59:5061:34:464+2
3. Karen Wild-Allen1:00:1662:35:0240+29:18
5NSW 22:49:54+44:10
1. Vanessa Freeman59:42759:427
2. Margaret Peel57:3641:57:185-2
3. Tania Kennedy52:3632:49:5450+44:10
6ACT 22:55:31+49:47
1. Chris Stocks1:04:1881:04:188
2. Sue Garr58:1852:02:367-1
3. Edith Gray52:5542:55:316-1+49:47
7NZ 22:59:26+53:42
1. Raewyn Simpson (NZ)47:51547:515
2. Alison Comer (NZ)1:10:3171:58:226+1
3. Mary Wadsworth (NZ)1:01:0472:59:267+1+53:42
8NSW 33:08:53+1:03:09
1. Alexa Troedson54:00654:006
2. Nicola Nygh1:17:4582:11:458+2
3. Helen OCallaghan57:0853:08:5380+1:03:09

Men 45A

13 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NSW 21:48:05
1. Andy Simpson34:24134:241
2. Ant Nolan37:1711:11:4110
3. Mark Freeman36:2421:48:0510
2NZ 11:56:01+7:56
1. Jeff Greenwood (NZ)39:27639:276
2. Guy Cory-Wright (NZ)45:1681:24:437+1
3. Bill Edwards (NZ)31:1811:56:012-5+7:56
3NSW 12:00:15+12:10
1. Scott Simson37:55537:555
2. Shane Trotter40:2251:18:173-2
3. Shane Doyle41:5842:00:1530+12:10
4TAS 12:04:35+16:30
1. Jemery Day34:24134:241
2. Paul Enkelaar44:1671:18:404+3
3. Mark West45:5562:04:3540+16:30
5ACT 12:04:36+16:31
1. John Shelton Agar46:00946:009
2. Nathan Guinness38:2641:24:266-3
3. Peter Miller40:1032:04:365-1+16:31
6SA 12:07:29+19:24
1. Ruhi Afnan36:07436:074
2. Ben Cazzolato47:5991:24:065+1
3. Steve Cooper43:2352:07:296+1+19:24
7QLD 12:16:01+27:56
1. Tim McIntyre35:23335:233
2. Mark Nemeth38:0831:13:312-1
3. Neil Gannon1:02:30102:16:017+5+27:56
8VIC 12:22:10+34:05
1. Bruce Paterson41:39841:398
2. Chris Godfred-Spenning53:15111:34:5480
3. Neil Barr47:1672:22:1080+34:05
9NSW 3Unofficial2:31:38+43:33
1. Ian McKenzie59:041359:0413
2. Mike Billinghurst37:2221:36:2610-3
3. Jamie Kennedy55:1292:31:389-1+43:33
10NSW 43:07:07+1:19:02
1. Robert Bradley55:371255:3712
2. Peter McConaghy53:05101:48:4211-1
3. Peter Thomason1:18:25123:07:0710-1+1:19:02
11QLD 23:10:58+1:22:53
1. Mark Petrie46:211046:2110
2. Joseph Garbellini1:07:47121:54:0812+2
3. Guy Pigerre1:16:50113:10:5811-1+1:22:53
NZ 2mispunched
1. Andrew Skelton (NZ)40:39740:397
2. Michael Knightbridge (NZ)mispunchedmispunched
3. Dwayne Smith (NZ)49:178mispunched
ACT 3did not finish
1. Rohan Hyslop52:341152:3411
2. Bruce Barnett43:4661:36:209-2
3. N.N.did not startdid not finish

Women 55A

12 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1VIC 11:59:11
1. Carolyn Jackson35:38235:382
2. Sue Key44:1931:19:5720
3. Jenny Bourne39:1411:59:111-1
2ACT 12:07:32+8:21
1. Ana Herceg37:21337:213
2. Toni Brown41:3211:18:531-2
3. Liz Abbott48:3932:07:322+1+8:21
3NSW 22:08:26+9:15
1. Gayle Quantock35:00135:001
2. Joanna Parr52:3151:27:313+2
3. Carolyn Matthews40:5522:08:2630+9:15
4NSW 32:19:05+19:54
1. Debbie Davey37:49437:494
2. Robyn Pallas51:1141:29:005+1
3. Julia Prudhoe50:0542:19:054-1+19:54
5TAS 12:33:11+34:00
1. Chris Brown38:40538:405
2. Andrea Schiwy1:03:5781:42:376+1
3. Sally Wayte50:3452:33:115-1+34:00
6NZ 12:46:53+47:42
1. Jean Cory-Wright (NZ)44:42644:426
2. Phillipa Poole (NZ)42:4921:27:313-3
3. Sally Lattimore (NZ)1:19:22102:46:536+3+47:42
7QLD 12:48:12+49:01
1. Geraldine Chatfield53:47853:478
2. Kathy Petrie58:5961:52:467-1
3. Juliana de Nooy55:2662:48:1270+49:01
8NSW 52:56:59+57:48
1. Jan Sargood53:04753:047
2. Vicky Wilmott1:00:0371:53:078+1
3. Sarah Garnett1:03:5272:56:5980+57:48
9QLD 23:25:03+1:25:52
1. Robin Spriggs1:08:53111:08:5311
2. Liz Bourne1:08:3692:17:2910-1
3. Marion Burrill1:07:3483:25:039-1+1:25:52
10NSW 43:28:04+1:28:53
1. Bryony Cox1:02:28101:02:2810
2. Margaret Wilmott1:17:32112:20:0011+1
3. Val Hodsdon1:08:0493:28:0410-1+1:28:53
NSW 1mispunched
1. Airdrie Long58:56958:569
2. Carolyn Davies1:08:3692:07:3290
3. Maureen Fitzpatrickmispunchedmispunched
VIC 2did not finish
1. Philippa Lohmeyer-Collins1:18:03121:18:0312
2. N.N. N.N.did not startdid not finish
3. N.N. N.N.did not startdid not finish

Men 55A

17 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1VIC 11:53:53
1. Tim Hatley37:28437:284
2. Ted van Geldermalsen40:1431:17:423-1
3. Geoff Lawford36:1121:53:531-2
2NSW 22:00:52+6:59
1. Geoff Todkill35:57335:573
2. Melvyn Cox39:5921:15:562-1
3. Alex Davey44:5662:00:5220+6:59
3NSW 32:04:03+10:10
1. Robert Vincent34:47134:471
2. Bjorn Mella39:2311:14:1010
3. Tony Woolford49:5392:04:033+2+10:10
4VIC 22:04:09+10:16
1. Warwick Davis40:32740:327
2. Rod Gray43:3141:24:035-2
3. Ian Davies40:0632:04:094-1+10:16
5ACT 22:05:04+11:11
1. John Scown41:06841:068
2. Grant McDonald51:30101:32:3680
3. Ian Prosser32:2812:05:045-3+11:11
6TAS 22:07:41+13:48
1. Kenneth McLean35:02235:022
2. Bill Butler49:5391:24:557+5
3. Gary Carroll42:4642:07:416-1+13:48
7TAS 12:08:28+14:35
1. Sebastian Burgess40:08640:086
2. Jeff Dunn43:5951:24:0760
3. Paul Pacque44:2152:08:287+1+14:35
8ACT 12:23:52+29:59
1. Phil Walker48:461248:4612
2. David Poland45:5461:34:409-3
3. Nick Melhuish49:1282:23:528-1+29:59
9NSW 72:25:38+31:45
1. Mark Shingler37:48537:485
2. Simon George45:5671:23:444-1
3. Rick Steele1:01:54122:25:389+5+31:45
10QLD 12:40:52+46:59
1. Murray Haines46:381146:3811
2. Philip Burrill1:06:12171:52:5013+2
3. Peter Effeney48:0272:40:5210-3+46:59
11ACT 32:46:45+52:52
1. Jon Glanville45:47945:479
2. Tony Garr57:36141:43:2311+2
3. Stephen Goggs1:03:22132:46:45110+52:52
12NSW 12:46:52+52:59
1. Eric Baker46:121046:1210
2. Don Barker48:5581:35:07100
3. Felix Burkhard1:11:45142:46:5212+2+52:59
13NSW 62:48:18+54:25
1. Chris Wilmott58:371558:3715
2. Nicholas Wilmott55:00121:53:3714-1
3. Mark Wilmott54:41102:48:1813-1+54:25
14NSW 43:02:38+1:08:45
1. Colin Currie1:11:21171:11:2117
2. Ian Dempsey55:26132:06:47170
3. Geoff Peel55:51113:02:3814-3+1:08:45
15ACT 43:11:43+1:17:50
1. Andrew Cumming Thom57:361457:3614
2. Michael Burt1:01:33151:59:0915+1
3. Tom de Jongh1:12:34153:11:43150+1:17:50
16VIC 43:21:16+1:27:23
1. Stephen Collins1:00:58161:00:5816
2. Martin Kozma1:03:05162:04:03160
3. Mark Besley1:17:13163:21:16160+1:27:23
NSW 5did not finish
1. Peter Hopper57:321357:3213
2. Glen Burgess54:28111:52:0012-1
3. Rodney Parkindid not startdid not finish

Women 65A

7 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NSW 12:15:19
1. Jenny Hawkins47:59347:593
2. Carol Jacobson51:4041:39:3930
3. Lynn Dabbs35:4012:15:191-2
2VIC 22:29:00+13:41
1. Ruth Goddard53:04453:044
2. Judi Herkes50:0131:43:0540
3. Alison Radford45:5522:29:002-2+13:41
3ACT 12:29:58+14:39
1. Judy Allison44:47144:471
2. Pat Miethke52:2251:37:092+1
3. Ann Ingwersen52:4932:29:583+1+14:39
4TAS 22:57:26+42:07
1. Barbara Tassell44:54244:542
2. Janet Bush47:5511:32:491-1
3. Valerie Brammall1:24:3762:57:264+3+42:07
5VIC 13:04:43+49:24
1. Helen Alexander1:08:3171:08:317
2. Janet Tarr1:00:4462:09:1570
3. Kathy Liley55:2843:04:435-2+49:24
6ACT 23:09:38+54:19
1. Kerryne Jones57:40657:406
2. Jane Saye49:1721:46:575-1
3. Ann Sutton1:22:4153:09:386+1+54:19
WA 1mispunched
1. Rosemary Kullmann53:13553:135
2. Jan Candy1:03:4971:57:026+1
3. Carol Brownliemispunchedmispunched

Men 65A

17 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NZ 11:57:57
1. Dave Middleton (NZ)36:12136:121
2. Nick Collins (NZ)42:2331:18:352+1
3. Rob Garden (NZ)39:2221:57:571-1
2NSW 12:03:10+5:13
1. Terry Bluett42:43742:437
2. Ross Barr39:5521:22:383-4
3. Steve Flick40:3242:03:102-1+5:13
3NZ 22:10:15+12:18
1. Wayne Aspin (NZ)39:35339:353
2. Neil Kane (NZ)51:2971:31:045+2
3. Michael Wood (NZ)39:1112:10:153-2+12:18
4WA 22:12:53+14:56
1. Russell Candy43:55843:558
2. Dan Greig43:3441:27:294-4
3. Ken Post45:2462:12:5340+14:56
5VIC 12:13:14+15:17
1. Leigh Privett36:19236:192
2. Tony Radford36:3811:12:571-1
3. Rob Simmons1:00:17132:13:145+4+15:17
6QLD 12:17:19+19:22
1. Greg Chatfield42:21642:216
2. David Firman54:5081:37:117+1
3. Robert Rapkins40:0832:17:196-1+19:22
7ACT 12:23:26+25:29
1. Bill Jones53:441353:4413
2. Bruce Bowen48:1961:42:039-4
3. Hugh Moore41:2352:23:267-2+25:29
8NSW 42:28:49+30:52
1. Robert Preston41:36541:365
2. Robert Lewin55:40111:37:168+3
3. Jim Lee51:3392:28:4980+30:52
9TAS 12:30:46+32:49
1. Bert Elson39:38439:384
2. Lindsay Pender57:27121:37:056+2
3. James Laver53:41112:30:469+3+32:49
10ACT 22:36:56+38:59
1. David Hogg49:241049:2410
2. Eric Wainwright58:05131:47:29100
3. Darryl Erbacher49:2782:36:56100+38:59
11NSW 32:42:58+45:01
1. Dick Ogilvie52:411252:4112
2. Jim Merchant55:1891:47:59120
3. Ron Junghans54:59122:42:5811-1+45:01
12NSW 22:54:45+56:48
1. Ken Jacobson1:13:09171:13:0917
2. John Hodsdon55:37102:08:4616-1
3. Bob Hawkins45:5972:54:4512-4+56:48
13NSW 52:56:39+58:42
1. Keith Jay59:111459:1114
2. Warwick Selby1:04:19152:03:3015+1
3. Maurice Anker53:09102:56:3913-2+58:42
14ACT 33:38:53+1:40:56
1. Alan Sargeant1:04:35161:04:3516
2. Frank Ingwersen1:32:20172:36:5517+1
3. John Sutton1:01:58143:38:5314-3+1:40:56
QLD Unofficialmispunched
1. Christopher Spriggs1:04:28151:04:2815
2. Reid Moran47:0551:51:3313-2
3. Roy Dawsonmispunchedmispunched
SA 1did not finish
1. Robert Smith46:39946:399
2. Peter Kreminski1:01:14141:47:5311+2
3. Adrian Uppilldid not startdid not finish
TAS 2did not finish
1. Martin Bicevskis52:381152:3811
2. Mike Calder1:04:33161:57:1114+3
3. Randall Hopedid not startdid not finish

Women Open B

5 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1SA 12:02:05
1. Jemima Lloyd41:20241:202
2. Ana Penck39:3111:20:511-1
3. Sandra Afnan41:1422:02:0510
2VIC 12:27:13+25:08
1. Raylee Eenjes41:07141:071
2. Wendy Taverna1:07:3751:48:442+1
3. Caitlyn Steer38:2912:27:1320+25:08
3NSW 12:41:45+39:40
1. Cassandra Thompson48:57348:573
2. Jane Boland1:04:4241:53:3930
3. Wendy McConaghy48:0632:41:4530+39:40
4ACT 12:49:08+47:03
1. Jo Hobson1:01:5741:01:574
2. Jill Walker56:3821:58:3540
3. Jane Barnett50:3352:49:0840+47:03
WA 1mispunched
1. Marlize Bosmanmispunchedmispunched
2. Jill Elderfield1:03:023mispunched
3. Sarah Richards50:244mispunched

Men Open B

4 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1ACT 32:25:03
1. Ben Hobson36:57136:571
2. Andrew Hobson44:4511:21:4210
3. Teagan Guiness1:03:2122:25:0310
2NSW 12:31:58+6:55
1. Shane Jenkins48:24248:242
2. Mark Brindley48:0521:36:2920
3. William Thompson55:2912:31:5820+6:55
3QLD 13:23:30+58:27
1. Andrew Campbell59:31359:313
2. Rose Campbell1:07:2042:06:5130
3. Fiona McIntyre1:16:3943:23:3030+58:27
4TAS 13:39:06+1:14:03
1. Niko Stoner1:21:2041:21:204
2. Helena Griggs1:06:0032:27:2040
3. Wayne Griggs1:11:4633:39:0640+1:14:03

Mixed

18 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NSW 21:31:23
H. Melissa Annetts40:14540:145
M. Finn Mackay30:1111:10:254-1
E. Serena Doyle20:5811:31:231-3
2NSW 51:51:11+19:48
H. Joshua Roberts34:30234:302
M. Malcolm Roberts30:4831:05:181-1
E. Agustina Rodriguez45:53111:51:112+1+19:48
3NZ 41:55:36+24:13
H. Geoff Mead (NZ)34:11134:111
M. Kay Knightbridge (NZ)35:3951:09:502+1
E. Valerie Robinson (NZ)45:46101:55:363+1+24:13
4ACT 31:57:40+26:17
H. Greg Wilson42:16742:167
M. Joseph Wilson32:1741:14:335-2
E. Susan Hallissy43:0771:57:404-1+26:17
5NZ 32:02:18+30:55
H. Michael Croxford (NZ)39:48439:484
M. David Bailey (NZ)30:1621:10:043-1
E. Grace Cory-Wright (NZ)52:14142:02:185+2+30:55
6QLD 12:08:54+37:31
H. Tony Bryant49:431149:4311
M. Alison Bryant46:51101:36:349-2
E. Miles Bryant32:2042:08:546-3+37:31
7NSW 82:10:50+39:27
H. Selwyn Sweeney52:011252:0112
M. Seth Sweeney42:3781:34:388-4
E. Paul Sweeney36:1252:10:507-1+39:27
8SA 12:12:42+41:19
H. David George57:061357:0613
M. Jeffrey Dinning45:1791:42:2311-2
E. Jill Congedi30:1932:12:428-3+41:19
9VIC 12:15:06+43:43
H. Greg Cates42:30842:308
M. Ewen Templeton50:20121:32:507-1
E. Jenelle Templeton42:1662:15:069+2+43:43
10NSW 32:19:05+47:42
H. Michael Halmy47:10947:109
M. Jim Forbes40:3561:27:456-3
E. Jonathan Nolan51:20132:19:0510+4+47:42
11NSW 62:41:09+1:09:46
H. Peter Orr1:04:14141:04:1414
M. Maria Orr53:31131:57:4512-2
E. Keith Richardson43:2492:41:0911-1+1:09:46
12NSW 42:43:11+1:11:48
H. Ian Jessup47:191047:1910
M. Clare Jessup49:20111:36:39100
E. Cheryl Bluett1:06:32172:43:1112+2+1:11:48
13NSW 72:48:20+1:16:57
H. Luke Wilmott42:05642:056
M. Saffron Sweeney1:23:07162:05:1214+8
E. Tim Cox43:0882:48:2013-1+1:16:57
14VIC 23:00:52+1:29:29
H. Kathryn Tarr1:04:47151:04:4715
M. Eric Louw1:01:51142:06:38150
E. Suzanne OCallaghan54:14163:00:5214-1+1:29:29
15NSW 13:05:24+1:34:01
H. Ellis Leung1:16:33161:16:3316
M. Rod Eckels41:3571:58:0813-3
E. William Nolan1:07:16183:05:2415+2+1:34:01
16QLD Unofficial4:13:22+2:41:59
H. Catherine Dawson2:05:35172:05:3517
M. Sara Garbellini1:21:29153:27:0416-1
E. Josephine Garbellini46:18124:13:22160+2:41:59
NZ 1mispunched
H. Alistair Metherell (NZ)mispunchedmispunched
M. Dorothy Kane (NZ)mispunchedmispunched
E. Larissa Edwards (NZ)53:4015mispunched
NZ 2mispunched
H. Jordan Griffiths (NZ)35:48335:483
M. Adrian Griffiths (NZ)mispunchedmispunched
E. Kaye Griffiths (NZ)29:292mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.