Orienteering Australia

Official results for Xmas DAY1 ONLY - Islington (TAFE) Sprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Xmas DAY1 ONLY - Islington (TAFE) Sprint
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Tuesday 27 December 2016

Women A

2 750 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara MelhuishPO.A16:275:58
2Jasmine NeveMF.V17:59+1:326:32
3Marina IskhakovaBN.N18:40+2:136:47
4Jennifer EnderbyNC.N18:54+2:276:52
5Heather MuirEN.Q18:58+2:316:53
6Mace NeveRR.A20:02+3:357:17
7Aniko Fozo-KerteszGO.N20:09+3:427:19
8Carmen Leung Ka ManOAHK20:18+3:517:22
9Melissa GangemiYV.V20:35+4:087:29
10Kaitlin RadstaakNC.N20:36+4:097:29
11Cath ChalmersBF.N21:07+4:407:40
12Yee Sze WingOAHK21:25+4:587:47
13Jenny CasanovaWA.S21:45+5:187:54
14Kathie DentRR.A21:53+5:267:57
15Sara TimnerOK22:57+6:308:20
16Kate AlboroughNC.N23:28+7:018:32
17Karin HefftnerGO.N24:01+7:348:44
18Hilda Cheng Yuen KiOAHK26:53+10:269:46
19Natasha SpargBO.W27:21+10:549:56
20Rainky Cheung Wei KiOAHK30:11+13:4410:58
Belinda LawfordAO.Amispunched
Jo AllisonRR.Amispunched
Sally-Anne HendersonNC.Ndid not start

Women B

2 340 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline PigerreUG.Q16:186:57
2Belinda KinneallyWH.N16:48+0:307:10
3Jenny BourneEU.V17:19+1:017:24
4Brook MartinGO.N17:20+1:027:24
5Meredith GrayUG.Q17:24+1:067:26
6Martina CraigNC.N17:40+1:227:32
7Morgan McIntyreKenmore18:06+1:487:44
8Lucy MackieBF.N18:20+2:027:50
9Ana HercegPO.A18:37+2:197:57
10Imogen FryYandoit18:45+2:278:00
11Airdrie LongGO.N21:06+4:489:01
12Beatrice Law Hoi YiOAHK21:15+4:579:04
13Mona Cheung Lai KuenOAHK22:07+5:499:27
Rebecca GeorgeBF.Nmispunched
Georgia JonesUR.Nmispunched

Women C

2 160 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ella CuthbertBS.A13:526:25
2Zoe MelhuishPO.A14:07+0:156:32
3Paula ShinglerBF.N15:35+1:437:12
4Nicole HaighNC.N15:38+1:467:14
5Agnes AspMOIF16:12+2:207:30
6Angel Leung Hei TungOAHK16:13+2:217:30
7Caitlin YoungBS.A16:38+2:467:42
8Gayle QuantockNC.N16:42+2:507:43
8Sophie JonesUR.N16:42+2:507:43
10Yisa Wong Yi ShanOAHK16:51+2:597:48
11Stephanie Chu Ying YauOAHK17:10+3:187:56
12Joanna ParrBF.N17:13+3:217:58
13Ellen CurrieGO.N17:38+3:468:09
14Samantha HoweNC.N17:48+3:568:14
15Tara SutherlandBS.A18:33+4:418:35
16Margaret JonesUR.N18:40+4:488:38
17Erika AspMOIF19:06+5:148:50
18Kelly YoungBS.A19:08+5:168:51
19Claire BurgessNC.N19:15+5:238:54
20Margaret PeelNC.N20:32+6:409:30
21Sue KeyMF.V20:35+6:439:31
22Juliana de NooyUG.Q20:44+6:529:35
23Amanda MackieBF.N20:52+7:009:39
24Zoe CuthbertBS.A20:57+7:059:41
25Simone KraussSeddon21:25+7:339:54
26Bridget BennettCarrington21:28+7:369:56
27Linda BurridgeUG.Q22:11+8:1910:16
28Helen OCallaghanBB.N22:30+8:3810:25
29Petra KolsvikHagersta GF22:47+8:5510:32
30Bridget WhiteheadNC.N22:55+9:0310:36
31Ann Wong Yuk HingOAHK23:50+9:5811:02
32Jenny HawkinsNT.N24:37+10:4511:23
33Pat MiethkePO.A25:27+11:3511:46
34Liz BourneBB.Q25:33+11:4111:49
35Margaret KerteszBG.V33:05+19:1315:18
36Linda ThompsonSO.Q41:38+27:4619:16
Lynda HewsonNC.Ndid not start
Carolyn JacksonMF.Vdid not start
Mary McDonaldAO.Adid not start
Anne SandersonTA.NZLdid not start

Women D

2 070 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUG.Q14:136:52
2Geraldine ChatfieldUG.Q17:20+3:078:22
3Valerie BarkerBS.A18:03+3:508:43
4Joanna HillGO.N18:15+4:028:48
5Serena DoyleUR.N18:17+4:048:49
6Julia PrudhoeCC.N18:21+4:088:51
7Joy GuyNC.N19:41+5:289:30
8Robyn PallasCC.N19:44+5:319:31
9Tania KennedyGO.N19:47+5:349:33
10Judy AllisonRR.A20:02+5:499:40
11Carol BrownlieWO.W20:23+6:109:50
12Jacquie RandUG.Q20:30+6:179:54
13Maria OrrNC.N20:35+6:229:56
14Philippa Lohmeyer-CollinsBK.V20:41+6:289:59
15Sharon BurgessNC.N21:25+7:1210:20
16Margi FreemantleYV.V22:10+7:5710:42
17Viola OConnorNC.N22:33+8:2010:53
18Grace Fung Wai ChingOAHK22:57+8:4411:05
19Toy MartinNC.N22:59+8:4611:06
20Lynda RapkinsEN.Q24:07+9:5411:39
21Janet KingBK.V24:32+10:1911:51
22Ingrid OblasserNC.N25:03+10:5012:06
23Vanessa FreemanBF.N25:21+11:0812:14
24Janet MorrisWH.N25:30+11:1712:19
25Mary Jane MahonyUR.N25:37+11:2412:22
26Elaine BennettNC.N25:41+11:2812:24
27Johanna Tavner-CornerTF.Q26:38+12:2512:51
28Kathy LileyYV.V26:58+12:4513:01
29Louise RoseRR.A27:08+12:5513:06
30Shannan ForrestPO.A27:15+13:0213:09
31Julie MannIK.N27:36+13:2313:20
32Jennifer SchulzTF.Q27:37+13:2413:20
33Gayle ShepherdUR.N28:41+14:2813:51
34Diana CharltonNC.N29:16+15:0314:08
35Lorna McgheeBN.N29:17+15:0414:08
36Lyn MalmgronSH.N29:28+15:1514:14
37Fiona McIntyreUG.Q30:02+15:4914:30
38Erica SmithNT.N32:42+18:2915:47
Carolyn ChalmersNC.Nmispunched
Lisa LampeUR.Nmispunched
Elaine MurdochGO.Nmispunched
Susanne StrasserYV.Vmispunched
Maree DoyleUR.Ndid not start
Ruth GoddardYV.Vdid not start

Women E

1 880 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elsa AspMOIF13:577:25
2Nea ShinglerBF.N14:32+0:357:43
3Mikayla EnderbyNC.N15:48+1:518:24
4Wendy McConaghyGO.N16:20+2:238:41
5Alison BryantEN.Q17:13+3:169:09
6Cassandra ThompsonNC.N17:56+3:599:32
7Julie FisherEN.Q25:40+11:4313:39
8Teagan GuinnessPO.A26:20+12:2314:00
9Merran WarltersBB.N29:58+16:0115:56
10Cheryl BluettBN.N31:52+17:5516:57
Zara DoyleUR.Ndid not start
Regina HaertschUR.Ndid not start
Hind NeedhamNONEdid not start
Tamara NeedhamNONEdid not start

Women F

1 430 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC.N12:258:40
2Melita RowlandNC.N14:14+1:499:57
3Alva EliassonOK14:22+1:5710:02
4Sara GarbelliniEN.Q15:59+3:3411:10
5Monica BrockmyreUR.N16:53+4:2811:48
6Eleanor WilliamsBG.V21:29+9:0415:01
7Zoe Barker-SmithNT.N23:29+11:0416:25
8Isabella BurridgeUG.Q27:48+15:2319:26
9Jen WoodsTF.Q34:26+22:0124:04
Yekatrina StukovWH.Nmispunched
Josephine GarbelliniEN.Qdid not start

Men A

3 090 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin DentRR.A13:574:30
2Ian LawfordAO.A14:15+0:184:36
3Robert BennettNC.N14:46+0:494:46
4Alex MasseyNC.N15:34+1:375:02
5Wataru TeragauchiWC Te15:49+1:525:07
6Kasimir GregoryArmidale16:02+2:055:11
7Toby WilsonGO.N16:15+2:185:15
8Stephen MelhuishPO.A16:31+2:345:20
9Ricky ThackrayBO.W16:40+2:435:23
10Simon RouseDR.V16:54+2:575:28
11Andrew MorrisNC.N17:17+3:205:35
12Atte LahtinenGS.N17:32+3:355:40
13Tobias EliassonOK17:38+3:415:42
14Eric MorrisBN.N17:54+3:575:47
15Geoff LawfordEU.V18:01+4:045:49
16Justin StaffordNC.N18:24+4:275:57
17Eoin RotheryBF.N18:54+4:576:06
18Daniel OrrNC.N19:35+5:386:20
19Glen CharltonNC.N20:00+6:036:28
20Phillip RyanUR.N21:09+7:126:50
21Damian WelbourneNC.N22:41+8:447:20
22Jason RutkowskiGS.N22:54+8:577:24
23Matthew KillenNC.N26:11+12:148:28
24Robert HerkesGO.N26:41+12:448:38
25Andrew KillenNC.N27:15+13:188:49
26Jason RobertsGowrie32:14+18:1710:25
27Paul KillenNC.N36:20+22:2311:45
Ben RattrayOH.Sdid not start
Steven TodkillNC.Ndid not start

Men B

2 750 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Duncan CurrieGO.N14:455:21
2Alastair GeorgeBF.N15:42+0:575:42
3Stephen CraigNC.N15:52+1:075:46
4Richard MorrisBN.N16:25+1:405:58
5Mark GlanvillePO.A16:45+2:006:05
6Matthew Li Chun HoOAHK16:47+2:026:06
7Paul CuthbertBS.A17:32+2:476:22
8Timothy Chan Tin MongOAHK18:06+3:216:34
9Anders AspMOIF18:30+3:456:43
9Fedor IskhakovBN.N18:30+3:456:43
11Ted van GeldermalsenYV.V18:46+4:016:49
12Shane TrotterNC.N18:48+4:036:50
13James SouthwellBN.N18:52+4:076:51
14Peter FozoGO.N19:21+4:367:02
15Hamish MackieBF.N19:54+5:097:14
16Dan SmithWH.N20:18+5:337:22
17Nicholas BurridgeUG.Q20:52+6:077:35
18Thomas Cheng Ping KuenOAHK21:20+6:357:45
19Owen ShepherdUR.N21:23+6:387:46
20Joel PutnamBN.N21:30+6:457:49
21Cam SchubertRR.Q22:05+7:208:01
22Tim WardropYV.V22:12+7:278:04
23Warwick DavisTK.V23:37+8:528:35
24Warwick WilliamsBG.V24:46+10:019:00
Scott SimsonNC.Nmispunched
Shane DoyleUR.Nmispunched
Larry WeissGO.Nmispunched
Zac NeedhamNONEdid not start

Men C

2 340 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC.N13:435:51
2Ewan ShinglerBF.N14:34+0:516:13
3Ray Leung Chung WaiOAHK15:03+1:206:25
4Jason Wong Tsz ChunOAHK15:05+1:226:26
5Thomas WhiteheadNC.N15:11+1:286:29
6Ian JonesUR.N15:35+1:526:39
7Glenn BurgessNC.N15:40+1:576:41
8Bengt HaglundOK15:47+2:046:44
9Nick MelhuishPO.A15:58+2:156:49
10Mark FreemanBF.N16:08+2:256:53
11Tony WoolfordBB.N16:09+2:266:54
12Tim McIntyreUG.Q16:10+2:276:54
13Lawrence JonesUR.N16:11+2:286:54
14Ryan GrayUG.Q16:15+2:326:56
15Damien EnderbyNC.N16:17+2:346:57
16Stephen StillAO.A16:34+2:517:04
17Simon GeorgeBF.N16:37+2:547:06
18Thomas McIntyreKenmore16:39+2:567:06
19Tom KennedyGO.N16:52+3:097:12
20Alex KennedyGO.N16:53+3:107:12
21Steven RobertsNC.N17:34+3:517:30
22Oscar WoolfordBB.N17:46+4:037:35
23Jamie KennedyGO.N17:51+4:087:37
24Tony HillGO.N18:06+4:237:44
25Malcolm RobertsNC.N18:13+4:307:47
26Michael WarltersUR.N18:28+4:457:53
27Nathan GuinnessPO.A18:35+4:527:56
28Neil SimsonTF.Q18:39+4:567:58
29Wong Man WaOAHK19:36+5:538:22
30Jon GlanvillePO.A19:40+5:578:24
31Martin KozmaBK.V19:48+6:058:27
32Peter McConaghyGO.N20:23+6:408:42 Download route in GPX format
33Oliver SchubertRR.Q20:56+7:138:56
34Xavier SchubertRR.Q21:01+7:188:58
35Ken YoungBS.A21:34+7:519:12
36John Le CarpentierSH.N21:49+8:069:19
37Andreas StrasserYV.V23:20+9:379:58
38Ron FrederickNE.V23:41+9:5810:07
39Bob HawkinsNT.N27:06+13:2311:34
40Tim DentYV.V32:39+18:5613:57
David FirmanEN.Qmispunched
Lee Man WaiOAHKmispunched
Johannes WeversSO.Qmispunched
David McGheeBN.Nmispunched
Grant McDonaldAO.Adid not start
Tate NeedhamNONEdid not start

Men D

2 170 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chung Ho YinOAHK15:046:56
2Lum Cheuk HeiOAHK15:09+0:056:58
3Bruce MederBB.N15:21+0:177:04
4Brenton GrayUG.Q15:22+0:187:04
5Clyde McGheeBN.N16:21+1:177:32
6Samuel GarbelliniEN.Q16:34+1:307:38
7Andrew PowerNC.N18:00+2:568:17
8Colin CurrieGO.N18:07+3:038:20
9Stephen CollinsBK.V18:11+3:078:22
10Gordon WilsonBN.N18:18+3:148:25
11Greg ChatfieldUG.Q18:47+3:438:39
12Man Wai TinOAHK18:51+3:478:41
13Joseph GarbelliniEN.Q18:59+3:558:44
14Alexis Yeung Wai YinOAHK19:00+3:568:45
15Tim TewNC.N19:46+4:429:06
16Steve FlickBN.N20:08+5:049:16
17Don BarkerNT.N20:27+5:239:25
17Paul PrudhoeCC.N20:27+5:239:25
19Finn MackayUR.N20:52+5:489:36
20Dmitry StukovWH.N21:35+6:319:56
21Peter ThomasonBN.N21:53+6:4910:05
22Terry BluettBN.N22:03+6:5910:09
23David KitchenerNC.N22:29+7:2510:21
24Johnny PetersenGO.N22:34+7:3010:23
25Matthew KingBK.V22:55+7:5110:33
26Geoff PeelNC.N22:59+7:5510:35
27Darryl ErbacherPO.A23:05+8:0110:38
28Michael BurtRR.A23:36+8:3210:52
29John LinichNC.N23:43+8:3910:55
30John ShawNC.N24:21+9:1711:13
31Jim MackayUR.N24:33+9:2911:18
32Guy PigerreUG.Q24:38+9:3411:21
33Robert AllisonRR.A25:05+10:0111:33
34James MitchellUG.Q26:51+11:4712:22
35Patrick Ng Kam FuOAHK28:43+13:3913:14
36Tony BryantEN.Q29:57+14:5313:48
Russell CreedTF.Qmispunched
Peter ShepherdIK.Nmispunched
Robert RapkinsEN.Qmispunched
Dene LittlerSeddonmispunched
Hugh MooreRR.Adid not start
Tom SchultsUG.Qdid not start
Bill VandendoolMF.Vdid not start

Men E

2 100 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hubert Yam Kai YuiOAHK13:466:33
2Kendall OConnorNC.N15:50+2:047:32
3Brock SmithNC.N17:31+3:458:20
4Ken BrownlieWO.W18:05+4:198:36
5Rudi LandsiedelNC.N19:05+5:199:05
6Peter OrrNC.N19:28+5:429:16
7Graham FowlerNC.N19:35+5:499:19
8David SchulzTF.Q19:40+5:549:21
9Jim ForbesGO.N20:54+7:089:57
10Robert SprySH.N21:13+7:2710:06
11Maurice AnkerNT.N21:35+7:4910:16
12Peter BerkholzNC.N21:50+8:0410:23
13Garry FryRR.A22:04+8:1810:30
14Fritz SiegenthalerBern22:48+9:0210:51
15Dave LottyUR.N23:51+10:0511:21
16Brian ClelandUR.N23:59+10:1311:25
17Tony Tavner-CornerTF.Q24:04+10:1811:27
18Ron PallasUR.N26:41+12:5512:42
19Dennis SparlingGO.N27:28+13:4213:04
20Barry HanlonWH.N29:34+15:4814:04
21Robin SimsonTF.Q33:07+19:2115:46
22Ross DukerGO.N35:07+21:2116:43
23Kerry BennettNC.N38:24+24:3818:17
Jakob DoyleUR.Ndid not start
Graham GalbraithBN.Ndid not start
David GoddardYV.Vdid not start
Peter LangranBB.Ndid not start

Men F

1 880 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBB.N11:526:18
2James BurgessBrisbane12:31+0:396:39
3Alexander WheelerNewcastle14:09+2:177:31
4William ThompsonNC.N16:46+4:548:55
5Oliver FreemanBF.N17:46+5:549:27
6Gabriel SchubertRR.Q24:29+12:3713:01
7Alex StukovWH.N31:00+19:0816:29
8Mike ColemanFNO34:41+22:4918:26
Dylan BryantEN.Qmispunched
Lachlan YoungBS.Amispunched

Men G

1 430 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB.N12:168:34
2Paul GarbelliniEN.Q15:40+3:2410:57
3Timothy McConaghyGO.N18:35+6:1912:59 Download route in GPX format
4Aidan GuinnessPO.A20:35+8:1914:23
5Alex WoolfordBB.N22:25+10:0915:40
6Ivan StukovWH.N29:24+17:0820:33
7Neville FathersSH.N34:52+22:3624:22
Elye DentRR.Amispunched

M/W Novice

1 330 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miles BryantEN.Q12:079:06
2Herman EliassonOK13:18+1:1110:00
3Grant Eldridge-HayesRR.Q14:09+2:0210:38
4Vincent MorrisBN.N15:03+2:5611:18
5Maggie MackayUR.N15:21+3:1411:32
6Rebecca CraigNC.N17:01+4:5412:47
7Alexander MorrisBN.N17:12+5:0512:55
8Ariadna IskhakovaBN.N18:00+5:5313:32
9Alton FreemanBF.N18:17+6:1013:44
10Ben McConaghyGO.N18:21+6:1413:47
11Adrian GarbelliniEN.Q18:30+6:2313:54
12Flynn and Tess Eldridge-HayesRR.Q18:39+6:3214:01
13Nicola McConaghyGO.N20:38+8:3115:30
14Philippe DonnadieuIK.N22:24+10:1716:50
15Robin DonnadieuIK.N22:25+10:1816:51
16Callum BryantEN.Q29:14+17:0721:58
17Eleanor ThompsonNC.N34:12+22:0525:42

EODHL

2 070 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben RadstaakNC.N16:508:07
2Stina MagnussonNONE17:43+0:538:33
3Karen BlatchfordNC.N17:53+1:038:38
4Lisa SunstroemNC.N18:32+1:428:57
5Tamara OrrNC.N19:05+2:159:13
6Russell BlatchfordNC.N25:15+8:2512:11
7Amylee RobertsonNC.N25:37+8:4712:22
8Joanne PearceNT.N27:20+10:3013:12
9Alex Reeves- -38:24+21:3418:33
Daniel Broderick- -mispunched
Will Reeves- -mispunched
Kate DynonNC.Ndid not start

EODHS

2 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BaconNC.N16:037:38
2Josh and Agus Roberts- -18:42+2:398:54
3Lewis BerkholzNC.N19:38+3:359:20
3Nathan BerkholzNC.N19:38+3:359:20
5Alana Von FinsterNONE20:30+4:279:45
6Rebecca MaherNONE20:31+4:289:46
7Toni FrankBO.W28:25+12:2213:31
8Sheena RobertsonNC.N30:17+14:1414:25
Brendan HenrySO.Qmispunched
Ken OConnorNC.Ndid not start

EODM

1 880 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna KeeleyNo club18:039:36
2Samuel MorrisBN.N46:15+28:1224:36

EODVE

1 330 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Connor DentRR.A17:5913:31
2Hayden DentRR.A20:51+2:5215:40
3Steven Emily WardNC.N24:52+6:5318:41
4Neo KozmaBK.V24:59+7:0018:47
5George Kinneallywho36:56+18:5727:46
Mava and Frankie KellyNC.Ndid not start
Patrick Tracy WardNC.Ndid not start

Please report errors in the result list to the organiser.