Orienteering Australia

Official results for Xmas DAY4 ONLY - Kitchener (Southams)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Xmas DAY4 ONLY - Kitchener (Southams)
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Friday 30 December 2016

Classes: Show all | Women A | Women B | Women C | Women D | Women E | Women F | Men A | Men B | Men C | Men D | Men E | Men F | Men G | M/W Novice | EODHL | EODHS | EODM | EODE | EODVE

Women A

6 080 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo AllisonRR.A40:006:34
2Tara MelhuishPO.A46:09+6:097:35
3Marina IskhakovaBN.N48:46+8:468:01
4Jennifer EnderbyNC.N50:33+10:338:18
5Aniko Fozo-KerteszGO.N53:20+13:208:46
6Jenny CasanovaWA.S53:46+13:468:50
7Tracy MarshBF.N54:46+14:469:00
8Sara TimnerOK56:29+16:299:17
9Toni BrownBS.A57:23+17:239:26
10Melissa GangemiYV.V1:14:50+34:5012:18
11Sally-Anne HendersonNC.N1:34:47+54:4715:35
12Hilda Cheng Yuen KiOAHK1:35:54+55:5415:46
13Yee Sze WingOAHK1:40:24+1:00:2416:30
14Carmen Leung Ka ManOAHK1:55:02+1:15:0218:55
15Rainky Cheung Wei KiOAHK2:10:45+1:30:4521:30
Belinda LawfordAO.Amispunched
Natasha SpargBO.Wmispunched
Anna FitzgeraldGS.Ndid not start

Women B

4 900 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martina CraigNC.N37:537:43
2Meredith GrayUG.Q38:50+0:577:55
3Jenny BourneEU.V43:58+6:058:58
4Brook MartinGO.N45:54+8:019:22
5Caroline PigerreUG.Q47:51+9:589:45
6Rebecca GeorgeBF.N48:43+10:509:56
7Georgia JonesUR.N54:18+16:2511:04
8Morgan McIntyreKenmore55:38+17:4511:21
9Ana HercegPO.A57:23+19:3011:42
10Imogen FryYandoit57:40+19:4711:46
11Carola RayDR.V59:33+21:4012:09
12Jenny RayOK 771:04:39+26:4613:11
13Beatrice Law Hoi YiOAHK1:27:48+49:5517:55
14Mona Cheung Lai KuenOAHK1:32:56+55:0318:57

Women C

4 100 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole HaighNC.N38:319:23
2Zoe MelhuishPO.A39:36+1:059:39
3Gayle QuantockNC.N39:53+1:229:43
4Ella CuthbertBS.A42:14+3:4310:18
5Caitlin YoungBS.A43:54+5:2310:42
6Tara SutherlandBS.A44:15+5:4410:47
7Paula ShinglerBF.N45:09+6:3811:00
8Samantha HoweNC.N45:52+7:2111:11
9Claire BurgessNC.N47:18+8:4711:32
10Margaret PeelNC.N50:21+11:5012:16
11Zoe CuthbertBS.A50:32+12:0112:19
12Margaret JonesUR.N51:42+13:1112:36
13Kelly YoungBS.A53:47+15:1613:07
14Sophie JonesUR.N54:16+15:4513:14
15Joanna ParrBF.N54:49+16:1813:22
16Mary McDonaldAO.A55:26+16:5513:31
17Petra KolsvikHägersta GF55:56+17:2513:38
18Jenny HawkinsNT.N58:56+20:2514:22
19Linda ThompsonSO.Q1:03:02+24:3115:22
20Liz BourneBB.Q1:06:02+27:3116:06
21Juliana de NooyUG.Q1:07:13+28:4216:23
22Simone KraussSeddon1:08:06+29:3516:36
23Helen OCallaghanBB.N1:12:40+34:0917:43
24Pat MiethkePO.A1:14:19+35:4818:07
25Yisa Wong Yi ShanOAHK1:17:12+38:4118:49
26Angel Leung Hei TungOAHK1:26:24+47:5321:04
27Ann Wong Yuk HingOAHK1:29:52+51:2121:55
Ellen CurrieGO.Nmispunched
Stephanie Chu Ying YauOAHKmispunched
Margaret KerteszBG.Vmispunched
Sue KeyMF.Vdid not finish
Carolyn JacksonMF.Vdid not start
Anne SandersonTA.NZLdid not start

Women D

3 040 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUG.Q35:1711:36
2Geraldine ChatfieldUG.Q39:33+4:1613:00
3Lynda RapkinsEN.Q40:00+4:4313:09
4Lynn DabbsWH.N42:39+7:2214:01
5Ruth GoddardYV.V42:50+7:3314:05
6Julia PrudhoeCC.N42:52+7:3514:06
7Tania KennedyGO.N45:32+10:1514:58
8Gayle ShepherdUR.N46:06+10:4915:09
9Jacquie RandUG.Q46:36+11:1915:19
10Lisa LampeUR.N47:21+12:0415:34
11Judy AllisonRR.A49:11+13:5416:10
12Margi FreemantleYV.V49:37+14:2016:19
13Toy MartinNC.N49:40+14:2316:20
14Joy GuyNC.N49:51+14:3416:23
15Valerie BarkerBS.A50:25+15:0816:35
16Carol BrownlieWO.W51:01+15:4416:46
17Robyn PallasCC.N51:20+16:0316:53
18Maria OrrNC.N53:06+17:4917:28
19Sharon BurgessNC.N55:01+19:4418:05
20Andrea HackneyNC.N57:24+22:0718:52
21Philippa Lohmeyer-CollinsBK.V58:15+22:5819:09
22Fiona McIntyreUG.Q59:07+23:5019:26
23Diana CharltonNC.N1:00:11+24:5419:47
24Joanna HillGO.N1:01:08+25:5120:06
25Johanna Tavner-CornerTF.Q1:02:07+26:5020:25
26Elaine BennettNC.N1:02:39+27:2220:36
27Joan SheldonUG.Q1:04:06+28:4921:05
28Shannan ForrestPO.A1:05:50+30:3321:39
29Jennifer SchulzTF.Q1:06:57+31:4022:01
30Mary Jane MahonyUR.N1:08:03+32:4622:23
31Lyn MalmgronSH.N1:10:25+35:0823:09
32Rhonda BowlingEN.Q1:13:40+38:2324:13
33Susanne StrasserYV.V1:21:02+45:4526:39
34Janet MorrisWH.N1:21:23+46:0626:46
35Janet KingBK.V1:22:40+47:2327:11
36Elaine MurdochGO.N1:27:16+51:5928:42
37Grace Fung Wai ChingOAHK1:29:59+54:4229:35
38Erica SmithNT.N2:00:43+1:25:2639:42
Maree DoyleUR.Ndid not start
Serena DoyleUR.Ndid not start
Vanessa FreemanBF.Ndid not start
Louise RoseRR.Adid not start

Women E

3 410 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBF.N49:2514:29
2Wendy McConaghyGO.N52:31+3:0615:24
3Cassandra ThompsonNC.N57:17+7:5216:47
4Mikayla EnderbyNC.N57:59+8:3417:00
5Teagan GuinnessPO.A1:03:22+13:5718:34
6Alison BryantEN.Q1:09:52+20:2720:29
7Julie FisherEN.Q1:41:39+52:1429:48
8Merran WarltersBB.N1:49:37+1:00:1232:08
9Eleanor WilliamsBG.V2:23:45+1:34:2042:09
Natalia BeliakovaBF.Ndid not start
Cheryl BluettBN.Ndid not start
Zara DoyleUR.Ndid not start

Women F

1 890 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda BurridgeUG.Q18:519:58
2Erika EnderbyNC.N20:51+2:0011:01
3Alva EliassonOK22:13+3:2211:45
4Isabella BurridgeUG.Q24:48+5:5713:07
5Yekatrina StukovWH.N27:36+8:4514:36
6Zoe Barker-SmithNT.N40:31+21:4021:26
7Josephine GarbelliniEN.Q41:39+22:4822:02
8Sara GarbelliniEN.Q42:07+23:1622:17
9Tiia MarshBF.N56:33+37:4229:55
10Chris BendleDR.V1:20:45+1:01:5442:43
Julia BarbourBF.Ndid not start
Louise BarbourBF.Ndid not start

Men A

7 090 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jacob LindstamPO.A39:115:31
2Robert BennettNC.N41:32+2:215:51
3Ian LawfordAO.A42:30+3:195:59
4Alex MasseyNC.N43:37+4:266:09
5Martin DentRR.A46:12+7:016:30
6Greg BarbourBF.N48:55+9:446:53
7Stephen MelhuishPO.A49:15+10:046:56
8Toby WilsonGO.N49:42+10:317:00
9Jonathan RayDR.V50:05+10:547:03
10Eric MorrisBN.N50:52+11:417:10
11Wataru TeragauchiWC Te50:53+11:427:10
12Atte LahtinenGS.N51:47+12:367:18
13Andrew MorrisNC.N51:56+12:457:19
14Simon RouseDR.V52:40+13:297:25
15Geoff LawfordEU.V53:16+14:057:30
16Kasimir GregoryArmidale53:43+14:327:34
17Tobias EliassonOK54:01+14:507:37
18Steven TodkillNC.N56:19+17:087:56
19Justin StaffordNC.N56:26+17:157:57
20Ricky ThackrayBO.W56:41+17:307:59
21James SheldonUG.Q59:30+20:198:23
22Daniel OrrNC.N1:04:48+25:379:08
23James McQuillanWH.N1:08:22+29:119:38
24Jason RutkowskiGS.N1:09:08+29:579:45
25David PolandBS.A1:13:58+34:4710:25
26Robert HerkesGO.N1:54:04+1:14:5316:05
Matias KankkunenOK 77mispunched
Noah PolandBS.Adid not start
Jason RobertsGowriedid not start

Men B

6 080 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeBF.N41:556:53
2Richard MorrisBN.N45:12+3:177:26
3Shane TrotterNC.N48:20+6:257:56
4Nicholas BurridgeUG.Q50:11+8:168:15
5Duncan CurrieGO.N50:25+8:308:17
6Paul CuthbertBS.A51:28+9:338:27
7Ted van GeldermalsenYV.V52:18+10:238:36
8Charles KeirGS.N52:33+10:388:38
9Tomas RayOK 7753:17+11:228:45
10Warwick DavisTK.V53:35+11:408:48 Download route in GPX format
11Fedor IskhakovBN.N53:57+12:028:52
12Joel PutnamBN.N58:00+16:059:32
13Mark GlanvillePO.A58:06+16:119:33
14James SouthwellBN.N59:01+17:069:42
15Warwick WilliamsBG.V59:39+17:449:48
16Matthew Li Chun HoOAHK1:06:36+24:4110:57
17Peter FozoGO.N1:08:03+26:0811:11
18Timothy Chan Tin MongOAHK1:09:35+27:4011:26
19Thomas Cheng Ping KuenOAHK1:12:16+30:2111:53
20Tim WardropYV.V1:36:20+54:2515:50
21Cam SchubertRR.Q2:04:30+1:22:3520:28
Stephen CraigNC.Ndid not start
Shane DoyleUR.Ndid not start
Scott SimsonNC.Ndid not start

Men C

4 940 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas McIntyreKenmore37:117:31
2Tim McIntyreUG.Q37:40+0:297:37
3Mark FreemanBF.N38:32+1:217:48
4Ian JonesUR.N39:06+1:557:54
5Bengt HaglundOK41:03+3:528:18
6Ryan GrayUG.Q41:12+4:018:20
7Simon GeorgeBF.N42:18+5:078:33
8Ewan ShinglerBF.N43:05+5:548:43
9Damien EnderbyNC.N43:06+5:558:43
10Lawrence JonesUR.N44:14+7:038:57
11Nick MelhuishPO.A45:00+7:499:06
12Paul MarshBF.N45:13+8:029:09
13Daniel Del DotBS.A45:16+8:059:09
14Jon GlanvillePO.A45:52+8:419:17
15Glenn BurgessNC.N46:03+8:529:19
16Alvin CraigNC.N48:33+11:229:49
17Michael WarltersUR.N50:48+13:3710:17
18Peter McConaghyGO.N50:54+13:4310:18
19Oscar WoolfordBB.N51:00+13:4910:19
20Neil SimsonTF.Q52:21+15:1010:35
21Jason Wong Tsz ChunOAHK55:09+17:5811:09
22Bob HawkinsNT.N55:16+18:0511:11
23Grant McDonaldAO.A55:58+18:4711:19
24Stephen StillAO.A56:12+19:0111:22
25Nathan GuinnessPO.A56:17+19:0611:23
26Thomas WhiteheadNC.N56:39+19:2811:28
27Tom KennedyGO.N58:15+21:0411:47
28Brendan HenrySO.Q59:13+22:0211:59
29Alex KennedyGO.N59:50+22:3912:06
30Tim DentYV.V1:00:12+23:0112:11
31John Le CarpentierSH.N1:00:55+23:4412:19
32Martin KozmaBK.V1:02:06+24:5512:34
33Ray Leung Chung WaiOAHK1:03:06+25:5512:46
34David FirmanEN.Q1:05:09+27:5813:11
35Jamie KennedyGO.N1:07:47+30:3613:43
36Johannes WeversSO.Q1:08:00+30:4913:45
37Peter HassmenRR.A1:08:34+31:2313:52
38Miles EllisBF.N1:10:44+33:3314:19
39Wong Man WaOAHK1:16:20+39:0915:27
40David McGheeBN.N1:20:24+43:1316:16
41Ron FrederickNE.V1:23:18+46:0716:51
42Oliver SchubertRR.Q1:25:42+48:3117:20
43Andreas StrasserYV.V1:26:37+49:2617:32
44Brendan HarrisBS.A1:39:16+1:02:0520:05
45Lee Man WaiOAHK1:41:36+1:04:2520:34
46Tony HillGO.N2:38:38+2:01:2732:06
Ken YoungBS.Amispunched
Michael Ridley-SmithGO.Ndid not start
Xavier SchubertRR.Qdid not start

Men D

4 080 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN.N31:207:40
2Bruce MederBB.N33:03+1:438:06
3Robert RapkinsEN.Q34:32+3:128:27
4Brenton GrayUG.Q35:20+4:008:39
5Andrew HaighNC.N36:49+5:299:01
6Greg ChatfieldUG.Q38:45+7:259:29
7Gordon WilsonBN.N39:20+8:009:38
8Samuel GarbelliniEN.Q39:21+8:019:38
9Clyde McGheeBN.N39:47+8:279:45
10Ian DempseyNC.N41:11+9:5110:05
11Peter ShepherdIK.N42:07+10:4710:19
12David KitchenerNC.N42:59+11:3910:32
13Russell CreedTF.Q43:29+12:0910:39
14Geoff PeelNC.N44:03+12:4310:47
15Hugh MooreRR.A44:28+13:0810:53
16Andrew PowerNC.N44:58+13:3811:01
17Don BarkerNT.N45:13+13:5311:04
18Darryl ErbacherPO.A45:19+13:5911:06
19Stephen CollinsBK.V46:11+14:5111:19
20Shane JenkinsNC.N46:49+15:2911:28
21Guy PigerreUG.Q48:10+16:5011:48
22Robert AllisonRR.A48:47+17:2711:57
23Paul PrudhoeCC.N49:43+18:2312:11
24John LinichNC.N51:00+19:4012:30
25Jim MackayUR.N53:03+21:4313:00
26Tony BryantEN.Q53:30+22:1013:06
27Alexis Yeung Wai YinOAHK53:31+22:1113:07
28Colin CurrieGO.N54:28+23:0813:20
29Mark BrindleyGO.N56:01+24:4113:43
30Bob MorganBN.N56:35+25:1513:52
31Johnny PetersenGO.N58:26+27:0614:19
32Chung Ho YinOAHK1:01:43+30:2315:07
33Dmitry StukovWH.N1:02:10+30:5015:14
34Dene LittlerNo club1:02:49+31:2915:23
35Matthew KingBK.V1:04:52+33:3215:53
36Joseph GarbelliniEN.Q1:09:27+38:0717:01
37Peter ThomasonBN.N1:11:00+39:4017:24
38Patrick Ng Kam FuOAHK1:23:16+51:5620:24
39Man Wai TinOAHK1:41:55+1:10:3524:58
40Lum Cheuk HeiOAHK1:51:18+1:19:5827:16
41James MitchellUG.Q2:49:21+2:18:0141:30
Tim TewNC.Nmispunched
Finn MackayUR.Nmispunched
John ShawNC.Nmispunched
Terry BluettBN.Ndid not start
Michael BurtRR.Adid not start
Bill VandendoolMF.Vdid not start

Men E

2 950 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trevor SauerSO.Q33:3311:22
2Kevin WilliamsWH.N35:53+2:2012:09
3Kerry BennettNC.N36:11+2:3812:15
4Brock SmithNC.N38:25+4:5213:01
5David SchulzTF.Q38:55+5:2213:11
6Jim ForbesGO.N39:54+6:2113:31
7Rudi LandsiedelNC.N40:02+6:2913:34
8Peter BerkholzNC.N41:19+7:4614:00
9Ken BrownlieWO.W41:32+7:5914:04
10Graham FowlerNC.N41:34+8:0114:05
11Ron PallasUR.N42:19+8:4614:20
12Maurice AnkerNT.N43:26+9:5314:43
13Dave LottyUR.N45:10+11:3715:18
14Robert SprySH.N45:38+12:0515:28
15Tony Tavner-CornerTF.Q46:25+12:5215:44
16Fritz SiegenthalerBremgarten b. Bern49:14+15:4116:41
17David GoddardYV.V50:26+16:5317:05
18Brian ClelandUR.N53:18+19:4518:04
19Robin SimsonTF.Q1:01:19+27:4620:47
20Garry FryRR.A1:01:36+28:0320:52
21Dennis SparlingGO.N1:04:10+30:3721:45
22Barry HanlonWH.N1:05:10+31:3722:05
23Ross DukerGO.N1:16:36+43:0325:57
24Graham GalbraithBN.N1:24:10+50:3728:31
25Hubert Yam Kai YuiOAHK1:34:49+1:01:1632:08
26Tom SchultsUG.Q2:49:11+2:15:3857:21
James BowlingEN.Qdid not start
Jakob DoyleUR.Ndid not start
Peter LangranBB.Ndid not start

Men F

3 410 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBB.N30:338:57
2Dylan BryantEN.Q40:27+9:5411:51
3William ThompsonNC.N43:34+13:0112:46
4Lachlan YoungBS.A47:06+16:3313:48
5Merv BendleDR.V52:18+21:4515:20
6Oliver FreemanBF.N1:02:58+32:2518:27
7Mike ColemanFNO1:07:21+36:4819:45
8Conor BendleAO.A1:16:20+45:4722:23
9Alex StukovWH.N1:27:52+57:1925:46
10Gabriel SchubertRR.Q1:37:20+1:06:4728:32

Men G

1 890 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB.N16:538:55
2Timothy McConaghyGO.N18:24+1:319:44
3Jamie MarshBF.N18:55+2:0210:00
4Paul GarbelliniEN.Q20:23+3:3010:47
5Alex WoolfordBB.N20:30+3:3710:50
6Ivan StukovWH.N33:29+16:3617:42
7Aidan GuinnessPO.A56:20+39:2729:48
8Neville FathersSH.N1:05:45+48:5234:47

M/W Novice

1 910 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adrian GarbelliniEN.Q14:097:24
2Alexander MorrisBN.N14:20+0:117:30
3Ben McConaghyGO.N15:00+0:517:51
4Alton FreemanBF.N15:01+0:527:51
5Vincent MorrisBN.N16:08+1:598:26
6Rebecca CraigNC.N16:53+2:448:50
7Herman EliassonOK16:57+2:488:52
8Grant Eldridge-HayesRR.Q17:10+3:018:59
9Kari MarshBF.N20:50+6:4110:54
10Maggie MackayUR.N23:58+9:4912:32
11Robin DonnadieuIK.N24:33+10:2412:51
12Philippe DonnadieuIK.N25:14+11:0513:12
13Eleanor ThompsonNC.N28:33+14:2414:56
14Ariadna IskhakovaBN.N28:56+14:4715:08
15Callum BryantEN.Q29:16+15:0715:19
16Nicola McConaghyGO.N30:03+15:5415:43
Miles BryantEN.Qmispunched
Flynn and Tess Eldridge-HayesRR.Qdid not start
Ellie PoidevinBB.Ndid not start

EODHL

4 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF.V32:536:42
2Rob VincentNC.N35:38+2:457:16
3Callum RobertsNC.N49:49+16:5610:10
4Jensen KeyMFR1:00:58+28:0512:26
5Melissa RobertsonCC.N1:09:51+36:5814:15
6Colin BurnettWahroonga1:58:02+1:25:0924:05

EODHS

2 950 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glen CharltonNC.N20:366:58
2Russell BlatchfordNC.N27:00+6:249:09
3Carolyn Matthews and Bianca RossNC.N1:01:14+40:3820:45
4Foss FosterGRAMP1:01:28+40:5220:50
5Ron JunghansGO.N1:02:38+42:0221:13
6Joanne PearceNTOC1:04:45+44:0921:56
7Sheena RobertsonNC.N1:07:35+46:5922:54
8Ashton Miller Kathleen KeyMFR1:08:36+48:0023:15
9Erik van der kamGRAMP1:22:05+1:01:2927:49
10Barbara JunghansGO.N3:52:41+3:32:051:18:52
Nathan BerkholzNCNdid not start

EODM

3 410 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David SquiresSHOO50:3114:48
2Bridget WhiteheadNC.N58:00+7:2917:00
3Anna Keeley- -1:00:55+10:2417:51
4Linda Salway and Deb Dickson- -1:50:38+1:00:0732:26

EODE

1 890 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Luca SquiresSHOOmispunched

EODVE

1 910 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR13:377:07
2Samuel Morris and Elise KennedyBN.N34:00+20:2317:48

Please report errors in the result list to the organiser.