Orienteering Australia

Official results for Xmas DAY5 ONLY - Minmi (Tank Paddock)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Xmas DAY5 ONLY - Minmi (Tank Paddock)
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Saturday 31 December 2016

Classes: Show all | Women A | Women B | Women C | Women D | Women E | Women F | Men A | Men B | Men C | Men D | Men E | Men F | Men G | M/W Novice | EODHL | EODHS | EODM | EODE | EODVE

Women A

5 850 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonRR.A45:107:43
2Nicola BlatchfordNC.N45:16+0:067:44
3Belinda LawfordAO.A45:55+0:457:50
4Jennifer EnderbyNC.N47:49+2:398:10
5Tara MelhuishPO.A48:44+3:348:19
6Aniko Fozo-KerteszGO.N51:16+6:068:45
7Marina IskhakovaBN.N52:02+6:528:53
8Sara TimnerOK54:56+9:469:23
9Georgina MackenCC.N56:15+11:059:36
10Hilda Cheng Yuen KiOAHK1:21:26+36:1613:55
11Yee Sze WingOAHK1:22:07+36:5714:02
12Carmen Leung Ka ManOAHK1:41:08+55:5817:17
13Natasha SpargBO.W1:45:50+1:00:4018:05
Melissa GangemiYV.Vmispunched
Jenny CasanovaWA.Smispunched
Rainky Cheung Wei KiOAHKmispunched
Sally-Anne HendersonNC.Nmispunched
Anna FitzgeraldGS.Ndid not start

Women B

4 860 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caroline PigerreUG.Q43:418:59
2Meredith GrayUG.Q49:19+5:3810:08
3Georgia JonesUR.N50:17+6:3610:20
4Jenny BourneEU.V50:42+7:0110:25
5Imogen FryYandoit51:54+8:1310:40
6Brook MartinGO.N53:05+9:2410:55
7Rebecca GeorgeBF.N53:42+10:0111:02
8Alyce HeapYA.S58:08+14:2711:57
9Mona Cheung Lai KuenOAHK1:24:51+41:1017:27
Ana HercegPO.Amispunched
Martina CraigNC.Nmispunched
Beatrice Law Hoi YiOAHKmispunched
Morgan McIntyreKenmoredid not start

Women C

3 000 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caitlin YoungBS.A39:0113:00
2Ella CuthbertBS.A39:03+0:0213:01
3Gayle QuantockNC.N43:40+4:3914:33
4Zoe MelhuishPO.A45:17+6:1615:05
5Paula ShinglerBF.N46:30+7:2915:30
6Petra KolsvikHägersta GF47:06+8:0515:42
7Tara SutherlandBS.A48:38+9:3716:12
8Samantha HoweNC.N50:13+11:1216:44
9Claire BurgessNC.N50:54+11:5316:58
10Zoe CuthbertBS.A52:39+13:3817:33
11Nicole HaighNC.N52:59+13:5817:39
12Stephanie Chu Ying YauOAHK54:03+15:0218:01
13Margaret JonesUR.N54:09+15:0818:03
14Ellen CurrieGO.N55:02+16:0118:20
15Joanna ParrBF.N57:11+18:1019:03
16Kelly YoungBS.A1:00:50+21:4920:16
17Angel Leung Hei TungOAHK1:04:45+25:4421:35
18Jenny HawkinsNT.N1:06:30+27:2922:10
19Juliana de NooyUG.Q1:08:12+29:1122:44
20Liz BourneBB.Q1:09:47+30:4623:15
21Margaret PeelNC.N1:13:30+34:2924:30
22Helen OCallaghanBB.N1:14:17+35:1624:45
23Linda ThompsonSO.Q1:21:33+42:3227:11
24Yisa Wong Yi ShanOAHK1:23:28+44:2727:49
25Margaret KerteszBG.V1:35:42+56:4131:54
26Pat MiethkePO.A1:36:02+57:0132:00
27Ann Wong Yuk HingOAHK1:42:22+1:03:2134:07
Bridget WhiteheadNC.Nmispunched
Sophie JonesUR.Nmispunched
Simone KraussSeddonmispunched
Carolyn JacksonMF.Vdid not start
Anne SandersonTA.NZLdid not start

Women D

2 800 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikaela GrayUG.Q28:3110:11
2Kate AlboroughNC.N32:27+3:5611:35
3Lynn DabbsWH.N33:32+5:0111:58
4Carol BrownlieWO.W33:48+5:1712:04
5Lynda RapkinsEN.Q34:52+6:2112:27
6Valerie BarkerBS.A35:16+6:4512:35
7Margi FreemantleYV.V35:30+6:5912:40
8Robyn PallasCC.N37:02+8:3113:13
9Jacquie RandUG.Q39:56+11:2514:15
10Gayle ShepherdUR.N40:00+11:2914:17
11Judy AllisonRR.A41:25+12:5414:47
12Lisa LampeUR.N41:56+13:2514:58
13Tania KennedyGO.N42:46+14:1515:16
14Geraldine ChatfieldUG.Q42:53+14:2215:18
15Philippa Lohmeyer-CollinsBK.V45:17+16:4616:10
16Kathy LileyYV.V45:46+17:1516:20
17Sharon BurgessNC.N46:04+17:3316:27
18Ruth GoddardYV.V48:06+19:3517:10
19Fiona McIntyreUG.Q50:28+21:5718:01
20Elaine MurdochGO.N52:55+24:2418:53
21Shannan ForrestPO.A52:57+24:2618:54
22Julie MannIK.N52:58+24:2718:55
23Toy MartinNC.N53:04+24:3318:57
24Viola OConnorNC.N53:12+24:4119:00
25Maria OrrNC.N53:51+25:2019:13
26Johanna Tavner-CornerTF.Q55:27+26:5619:48
27Lyn MalmgronSH.N55:59+27:2819:59
28Diana CharltonNC.N58:32+30:0120:54
29Jennifer SchulzTF.Q1:00:44+32:1321:41
30Louise RoseRR.A1:03:40+35:0922:44
31Janet MorrisWH.N1:05:10+36:3923:16
32Mary Jane MahonyUR.N1:05:46+37:1523:29
33Joan SheldonUG.Q1:06:46+38:1523:50
34Janet KingBK.V1:13:02+44:3126:05
35Erica SmithNT.N1:20:22+51:5128:42
36Rhonda BowlingEN.Q2:48:00+2:19:291:00:00
Susanne StrasserYV.Vmispunched
Grace Fung Wai ChingOAHKmispunched
Elaine BennettNC.Ndid not start
Maree DoyleUR.Ndid not start
Serena DoyleUR.Ndid not start
Vanessa FreemanBF.Ndid not start
Joanna HillGO.Ndid not start
Julia PrudhoeCC.Ndid not start

Women E

3 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla EnderbyNC.N31:2310:27
2Nea ShinglerBF.N33:46+2:2311:15
3Alison BryantEN.Q38:54+7:3112:58
4Cassandra ThompsonNC.N43:18+11:5514:26
5Teagan GuinnessPO.A50:20+18:5716:46
6Wendy McConaghyGO.N1:00:43+29:2020:14
7Chris BendleDR.V1:14:11+42:4824:43
8Julie FisherEN.Q1:29:25+58:0229:48
Cheryl BluettBN.Ndid not start
Zara DoyleUR.Ndid not start
Merran WarltersBB.Ndid not start

Women F

2 100 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda BurridgeUG.Q22:3510:45
2Erika EnderbyNC.N23:55+1:2011:23
3Alva EliassonOK25:57+3:2212:21
4Louise BarbourBF.N26:54+4:1912:48
5Isabella BurridgeUG.Q33:17+10:4215:50
6Ulrika SandbergNC.N35:41+13:0616:59
7Sara GarbelliniEN.Q40:04+17:2919:04
8Josephine GarbelliniEN.Q41:10+18:3519:36
9Eleanor WilliamsBG.V46:49+24:1422:17
10Zoe Barker-SmithNT.N49:27+26:5223:32
Julia BarbourBF.Nmispunched
Yekatrina StukovWH.Ndid not start
Jen WoodsTF.Qdid not start

Men A

3 000 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacob LindstamPO.A45:3015:10
2Martin DentRR.A47:27+1:5715:49
3Robert BennettNC.N49:22+3:5216:27
4James SheldonUG.Q49:39+4:0916:33
5Ian LawfordAO.A49:55+4:2516:38
6Tobias EliassonOK52:36+7:0617:32
7Andrew MorrisNC.N55:46+10:1618:35
8Wataru TeragauchiWC Te56:20+10:5018:46
9Atte LahtinenGS.N56:34+11:0418:51
10Simon RouseDR.V56:52+11:2218:57
11Kasimir GregoryArmidale58:03+12:3319:21
12Greg BarbourBF.N58:13+12:4319:24
13Eric MorrisBN.N1:01:09+15:3920:23
14Geoff LawfordEU.V1:01:36+16:0620:32
15Steven TodkillNC.N1:02:28+16:5820:49
16Ricky ThackrayBO.W1:07:05+21:3522:21
17Daniel OrrNC.N1:25:34+40:0428:31
18James McQuillanWH.N1:31:40+46:1030:33
19Jason RutkowskiGS.N1:37:35+52:0532:31
20Jason RobertsGowrie1:42:16+56:4634:05
21Robert HerkesGO.N1:59:16+1:13:4639:45
Stephen MelhuishPO.Amispunched
Alex MasseyNC.Ndid not start
Toby WilsonGO.Ndid not start

Men B

5 850 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alastair GeorgeBF.N37:176:22
2Stephen CraigNC.N39:09+1:526:41
3Jock DavisBF.N40:54+3:376:59
4Ted van GeldermalsenYV.V47:26+10:098:06
5Matthew Li Chun HoOAHK49:01+11:448:22
6Duncan CurrieGO.N49:24+12:078:26
7Mark GlanvillePO.A49:45+12:288:30
8Shane TrotterNC.N50:48+13:318:41
9Charles KeirGS.N53:16+15:599:06
10Warwick DavisTK.V56:26+19:099:38
11Warwick WilliamsBG.V58:56+21:3910:04
12James SouthwellBN.N1:03:31+26:1410:51
13Peter FozoGO.N1:06:17+29:0011:19
14Fedor IskhakovBN.N1:09:08+31:5111:49
15Timothy Chan Tin MongOAHK1:11:21+34:0412:11
16Paul CuthbertBS.A1:15:05+37:4812:50
17Thomas Cheng Ping KuenOAHK1:16:13+38:5613:01
18Tim WardropYV.V1:37:04+59:4716:35
Nicholas BurridgeUG.Qmispunched
Shane DoyleUR.Ndid not start
Richard MorrisBN.Ndid not start
Joel PutnamBN.Ndid not start

Men C

4 980 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC.N38:307:43
2Lawrence JonesUR.N38:39+0:097:45
3Thomas McIntyreKenmore39:27+0:577:55
4Tim McIntyreUG.Q39:37+1:077:57
5Ian JonesUR.N41:37+3:078:21
6Ryan GrayUG.Q41:52+3:228:24
7Simon GeorgeBF.N43:10+4:408:40
8Ewan ShinglerBF.N44:09+5:398:51
9Bengt HaglundOK44:26+5:568:55
10Mark FreemanBF.N44:31+6:018:56
11Steven RobertsNC.N47:09+8:399:28
12Thomas WhiteheadNC.N48:05+9:359:39
13Michael WarltersUR.N48:59+10:299:50
14Daniel Del DotBS.A49:25+10:559:55
15Malcolm RobertsNC.N49:52+11:2210:00
16Nick MelhuishPO.A50:27+11:5710:07
17Damien EnderbyNC.N51:56+13:2610:25
18Tony HillGO.N52:18+13:4810:30
19Jason Wong Tsz ChunOAHK52:23+13:5310:31
20Nathan GuinnessPO.A52:34+14:0410:33
21Oscar WoolfordBB.N55:14+16:4411:05
22Alex KennedyGO.N56:01+17:3111:14
23Tom KennedyGO.N56:17+17:4711:18
24Peter McConaghyGO.N56:57+18:2711:26
25Neil SimsonTF.Q57:24+18:5411:31
26Stephen StillAO.A1:00:15+21:4512:05
27Jon GlanvillePO.A1:01:17+22:4712:18
28David FirmanEN.Q1:03:06+24:3612:40
29Jamie KennedyGO.N1:04:54+26:2413:01
30Ron FrederickNE.V1:05:17+26:4713:06
31Wong Man WaOAHK1:08:58+30:2813:50
32Tim DentYV.V1:10:16+31:4614:06
33Bob HawkinsNT.N1:11:23+32:5314:20
34Ray Leung Chung WaiOAHK1:11:42+33:1214:23
35Martin KozmaBK.V1:12:36+34:0614:34
36Johannes WeversSO.Q1:13:04+34:3414:40
37Miles EllisBF.N1:17:24+38:5415:32
38Brendan HenrySO.Q1:18:56+40:2615:51
39David McGheeBN.N1:20:05+41:3516:04
40Ken YoungBS.A1:24:48+46:1817:01
41Andreas StrasserYV.V1:36:33+58:0319:23
42Lee Man WaiOAHK4:12:53+3:34:2350:46
Glenn BurgessNC.Ndid not start

Men D

4 200 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBN.N41:229:50
2Gordon WilsonBN.N41:37+0:159:54
3Samuel GarbelliniEN.Q41:48+0:269:57
4Robert RapkinsEN.Q42:29+1:0710:06
5Hugh MooreRR.A43:24+2:0210:20
6Greg ChatfieldUG.Q45:03+3:4110:43
7Paul PrudhoeCC.N47:12+5:5011:14
8Ian DempseyNC.N47:59+6:3711:25
9Peter ShepherdIK.N48:05+6:4311:26
10Don BarkerNT.N48:20+6:5811:30
11Finn MackayUR.N48:50+7:2811:37
12David KitchenerNC.N49:58+8:3611:53
13Bruce MederBB.N50:36+9:1412:02
14Stephen CollinsBK.V51:29+10:0712:15
15Alexis Yeung Wai YinOAHK55:29+14:0713:12
16Andrew PowerNC.N56:15+14:5313:23
17Robert AllisonRR.A56:24+15:0213:25
18Clyde McGheeBN.N56:35+15:1313:28
19Michael BurtRR.A56:42+15:2013:30
20Shane JenkinsNC.N58:52+17:3014:00
21Lum Cheuk HeiOAHK59:53+18:3114:15
22John LinichNC.N1:00:18+18:5614:21
23Joseph GarbelliniEN.Q1:01:12+19:5014:34
24Peter ThomasonBN.N1:01:33+20:1114:39
25Guy PigerreUG.Q1:01:53+20:3114:44
26Man Wai TinOAHK1:03:35+22:1315:08
27Tony BryantEN.Q1:05:26+24:0415:34
28Jim MackayUR.N1:05:57+24:3515:42
29Patrick Ng Kam FuOAHK1:13:44+32:2217:33
30Chung Ho YinOAHK1:16:25+35:0318:11
31Colin CurrieGO.N1:17:39+36:1718:29
32Johnny PetersenGO.N1:19:13+37:5118:51
33Dene LittlerSeddon1:20:25+39:0319:08
34Matthew KingBK.V1:28:28+47:0621:03
35James MitchellUG.Q1:36:58+55:3623:05
Geoff PeelNC.Nmispunched
Brenton GrayUG.Qmispunched
Darryl ErbacherPO.Adid not finish
Terry BluettBN.Ndid not start
Russell CreedTF.Qdid not start
Dmitry StukovWH.Ndid not start
Bill VandendoolMF.Vdid not start

Men E

2 910 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rudi LandsiedelNC.N32:4311:14
2Brock SmithNC.N32:51+0:0811:17
3Graham FowlerNC.N34:16+1:3311:46
4Ken BrownlieWO.W38:08+5:2513:06
5Maurice AnkerNT.N38:18+5:3513:09
6Fritz SiegenthalerBremgarten b. Bern39:55+7:1213:43
7Peter BerkholzNC.N41:03+8:2014:06
8Jim ForbesGO.N42:12+9:2914:30
9James BowlingEN.Q42:38+9:5514:39
10Peter OrrNC.N44:00+11:1715:07
11David SchulzTF.Q44:17+11:3415:13
12Ron PallasUR.N49:04+16:2116:51
13Brian ClelandUR.N49:45+17:0217:05
14Tom SchultsUG.Q50:59+18:1617:31
15Hubert Yam Kai YuiOAHK51:33+18:5017:42
16Robin SimsonTF.Q54:59+22:1618:53
17Kevin WilliamsWH.N55:14+22:3118:58
18Tony Tavner-CornerTF.Q55:50+23:0719:11
19David GoddardYV.V59:49+27:0620:33
20Barry HanlonWH.N1:07:13+34:3023:05
21Ross DukerGO.N1:08:34+35:5123:33
22Garry FryRR.A1:08:45+36:0223:37
23Dennis SparlingGO.N1:08:57+36:1423:41
Trevor SauerSO.Qmispunched
Kerry BennettNC.Ndid not start
Jakob DoyleUR.Ndid not start
Graham GalbraithBN.Ndid not start
Peter LangranBB.Ndid not start
Dave LottyUR.Ndid not start

Men F

3 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dylan BryantEN.Q33:0911:03
2William ThompsonNC.N33:41+0:3211:13
3Merv BendleDR.V35:04+1:5511:41
4Sam WoolfordBB.N38:41+5:3212:53
5Lachlan YoungBS.A46:34+13:2515:31
6Oliver FreemanBF.N55:41+22:3218:33
7Conor BendleAO.A56:05+22:5618:41
8Mike ColemanFNO1:15:25+42:1625:08
Alex StukovWH.Ndid not start

Men G

2 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie WoolfordBB.N20:489:54
2Timothy McConaghyGO.N21:13+0:2510:06
3Paul GarbelliniEN.Q26:07+5:1912:26
4Aidan GuinnessPO.A26:52+6:0412:47
5Alex WoolfordBB.N32:21+11:3315:24
6Jason MoloneyNC.N36:05+15:1717:10
7Neville FathersSH.N1:24:22+1:03:3440:10
Ivan StukovWH.Ndid not start

M/W Novice

1 910 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Miles BryantEN.Q13:527:15
2Ben McConaghyGO.N14:36+0:447:38
3Grant Eldridge-HayesRR.Q15:20+1:288:01
4Rebecca CraigNC.N15:58+2:068:21
5Herman EliassonOK19:05+5:139:59
6Robin DonnadieuIK.N23:04+9:1212:04
7Callum BryantEN.Q26:22+12:3013:48
8Flynn and Tess Eldridge-HayesRR.Q27:07+13:1514:11
9Maggie MackayUR.N27:37+13:4514:27
10Nicola McConaghyGO.N29:54+16:0215:39
11Eleanor ThompsonNC.N33:50+19:5817:42
12Adrian GarbelliniEN.Q2:50:55+2:37:031:29:29
Philippe DonnadieuIK.Nmispunched
Maya Frankie KellyNC.Ndid not start
Alton FreemanBF.Ndid not start
Ariadna IskhakovaBN.Ndid not start
Alexander MorrisBN.Ndid not start
Vincent MorrisBN.Ndid not start

EODHL

4 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warren KeyMF.V32:096:36
2Robert VincentNC.N37:26+5:177:42
3Kirsten AmblerCC.N48:20+16:119:56
4Jensen KeyMF.V56:28+24:1911:37
5Daniel SmithWH.N57:30+25:2111:49
6Clare WilliamsNC.N1:02:23+30:1412:50
7Belinda KinneallyWH.N1:06:00+33:5113:34
8Colin BurnettGO.N1:18:04+45:5516:03
9Joanne PearceNT.N1:59:30+1:27:2124:35

EODHS

2 910 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Glen CharltonNC.N18:166:16
2Aston KeyMF.V19:59+1:436:52
3Josh and Agus RobertsNC.N35:14+16:5812:06
4Robert PrestonWalcha35:38+17:2212:14
5Ron JunghansGO.N36:27+18:1112:31
6Foss FosterGRAMP53:59+35:4318:33
7Erik Van Der KamGRAMP1:06:34+48:1822:52
8Sheena RobertsonNC.N1:08:17+50:0123:27
9Nicola NyghBF.N1:12:14+53:5824:49
10Barbara JunghansGO.N1:27:51+1:09:3530:11
Nathan BerkholzNC.Ndid not start
Kate DynonNC.Ndid not start

EODM

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David SquiresSH.N42:3914:13
2Michael LloydUR.N47:49+5:1015:56

EODE

2 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry RutkowskiGS.N28:5113:44
2Lucas SquiresSH.N35:57+7:0617:07
Kathleen LakeMF.Vmispunched

EODVE

1 910 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elise Kennedy and Samuel MorrisBN.N27:2714:22
2Blake TeamNONE33:22+5:5517:28

Please report errors in the result list to the organiser.