Orienteering Australia

Official results for Snap Sprint Series Event 1 Flinders Uni North presented by the Southern Arrows

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Snap Sprint Series Event 1 Flinders Uni North presented by the Southern Arrows
Organiser: SA Arrows
Date: Friday 3 February 2017

W Open Long

3 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lauren GILLISNo club membership23:506:48
2Amber TOMASWallaringa Orienteers23:57+0:076:50
3Meredith NORMANTjuringa Orienteers24:20+0:306:57
4Alyce HEAPYalanga Orienteers30:26+6:368:41
5Kate MARSCHALLTintookies Orienteers34:43+10:539:55
6Jenny CASANOVAWallaringa Orienteers24:42+0:527:03

M Open Long

3 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rhys FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club24:387:02
2Robert WHITTAKERTintookies Orienteers33:14+8:369:29
3Stefano RAUSOnkaparinga Hills Orienteering Club24:50+0:127:05
4Simon UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club18:435:20
5John NIEUWENHOVENTintookies Orienteers19:245:32

W Vet Long

3 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zara SODENOnkaparinga Hills Orienteering Club29:208:22
2Robin UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club30:05+0:458:35
3Sandra AFNANYalanga Orienteers33:48+4:289:39
4Allison WHITTAKERTintookies Orienteers48:07+18:4713:44
5Wendy HEAPYalanga Orienteers52:57+23:3715:07
6Evelyn COLWELLOnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish
7Erica DIMENTTintookies Orienteersdid not finish

M Vet Long

3 500 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben CAZZOLATOTjuringa Orienteers24:537:06
2Adrian UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club24:58+0:057:08
3Steve COOPERYalanga Orienteers28:37+3:448:10
4Nicholas BURDENNo club membership28:44+3:518:12
5Mark HOMESTjuringa Orienteers29:53+5:008:32
6David GEORGETintookies Orienteers30:25+5:328:41
7Phil HAZELLTintookies Orienteers30:39+5:468:45
8Ron SMERNIKYalanga Orienteers31:25+6:328:58
9Craig COLWELLOnkaparinga Hills Orienteering Club33:49+8:569:39
10Desmond NORMANTjuringa Orienteers34:41+9:489:54
11Andrew WATERMANWallaringa Orienteers36:55+12:0210:32
12Aylwin LIMTjuringa Orienteers39:54+15:0111:24
13Peter KREMINSKIWallaringa Orienteers42:19+17:2612:05
14George REEVESTintookies Orienteers42:20+17:2712:05
15Frank BURDENNo club membership43:04+18:1112:18
16Robin ENGLISHWallaringa Orienteers47:12+22:1913:29
17Peter CUTTENWallaringa Orienteers1:02:24+37:3117:49
18Dave NICOLSONYalanga Orienteersdid not finish
19Trevor DIMENTTintookies Orienteersdid not finish

W Jun Long

3 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna GEORGETintookies Orienteers21:036:00
2Abigail GEORGETintookies Orienteers25:52+4:497:23
3Josephine SMERNIKYalanga Orienteers36:13+15:1010:20
4Erica NORMANTjuringa Orienteers38:42+17:3911:03

M Jun Long

3 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus HAINESOnkaparinga Hills Orienteering Club18:285:16
2Dante AFNANYalanga Orienteers20:37+2:095:53
3Jack MARSCHALLTintookies Orienteers23:53+5:256:49
4Ethan PENCKYalanga Orienteers26:40+8:127:37
5Max GRIVELLTintookies Orienteers29:36+11:088:27
6Leith SODENOnkaparinga Hills Orienteering Club31:03+12:358:52
7Remi AFNANYalanga Orienteers31:20+12:528:57
8Finn FOGERTYNo club membership38:58+20:3011:08

W Open Short

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amber TOMASWallaringa Orienteers18:419:20
2Fern HILLYARDWallaringa Orienteers20:37+1:5610:18
3Lexie ASHFORTHWallaringa Orienteers26:27+7:4613:13

M Open Short

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert DUFFIELDWallaringa Orienteers23:2111:40
2Nicholas CONGEDIOnkaparinga Hills Orienteering Club14:377:18

W Vet Short

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Keren FAULKNERCasual Registrations28:3414:17
2Marian ARTHURTintookies Orienteers30:40+2:0615:20
3Ruth NICOLSONYalanga Orienteers37:22+8:4818:41
4Carol SUCHOnkaparinga Hills Orienteering Club46:29+17:5523:14
5Olivera WATERMANWallaringa Orienteers1:02:02+33:2831:01
6Robyn CUTTENWallaringa Orienteersdid not finish

M Vet Short

2 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morris ALLENNo club membership22:1611:08
2Clive ARTHURTintookies Orienteers24:54+2:3812:27
3David TILBROOKOnkaparinga Hills Orienteering Club29:08+6:5214:34
4Frank TOMASWallaringa Orienteers34:57+12:4117:28
5Stephen CAVANAGHWallaringa Orienteers40:35+18:1920:17
6Ken THOMPSONTintookies Orienteers51:04+28:4825:32
7James LLOYDTintookies Orienteersdid not finish
8Jeffrey DINNINGOnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish
9Lewis CARTERTjuringa Orienteersdid not finish

W Jun Short

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe CARTERTjuringa Orienteers29:3214:46
2Ana PENCKYalanga Orienteers34:12+4:4017:06
3Jemima LLOYDTintookies Orienteers36:16+6:4418:08

M Jun Short

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Finlay TWININGYalanga Orienteers22:3011:15
2Lucas BURDENCasual Registrations31:40+9:1015:50
3Cameron GREENYalanga Orienteers40:55+18:2520:27

Group Short

2 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eliza GRIVELLTintookies Orienteers35:1417:37
2Ian GRIVELLTintookies Orienteers35:1417:37
3Daniel BURDENCasual Registrations41:53+6:3920:56
3Rachel BURDENCasual Registrations41:53+6:3920:56
4David DUFFIELDWallaringa Orienteers48:51+13:3724:25
4Pam DUFFIELDWallaringa Orienteers48:51+13:3724:25
5Lucinda FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club58:09+22:5529:04

. Easy

1 500 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charlie MCDONNELLNo club membership18:0012:00
2Oliver HAZLEDINENo club membership20:59+2:5913:59
3Annabel LLOYDTintookies Orienteers44:40+26:4029:46
4Ellenor HAIGHNo club membership49:23+31:2332:55
4Louise PETHERICKOnkaparinga Hills Orienteering Club49:23+31:2332:55
4Charlie STUCKBERYNo club membership49:23+31:2332:55
4Paul STUCKBERYNo club membership49:23+31:2332:55
4Peta STUCKBERYNo club membership49:23+31:2332:55
5Scarlett ASHFORTHWallaringa Orienteers1:05:50+47:5043:53
5Hugo WESTOVERWallaringa Orienteers1:05:50+47:5043:53
5Michael WESTOVERWallaringa Orienteers1:05:50+47:5043:53
6Adam INGALLOnkaparinga Hills Orienteering Club1:15:10+57:1050:06
6Myah INGALLOnkaparinga Hills Orienteering Club1:15:10+57:1050:06
6Brian PARKESNo club membership1:15:10+57:1050:06
6Luca PARKESNo club membership1:15:10+57:1050:06
7Carol HOMESTjuringa Orienteersdid not finish
7Grace HOMESTjuringa Orienteersdid not finish
7Sophia HOMESTjuringa Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.