Orienteering Australia

Official results for Snap Sprint Series Event 2 Semaphore Park (West Lakes) presented by the Southern Arrows

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Snap Sprint Series Event 2 Semaphore Park (West Lakes) presented by the Southern Arrows
Organiser: SA Arrows
Date: Friday 10 February 2017

W Open Long

3 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Meredith NORMANTjuringa Orienteers27:087:45
2Jenny CASANOVA N/CWallaringa Orienteers30:14+3:068:38

M Open Long

3 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus HAINESOnkaparinga Hills Orienteering Club20:265:50
2Stefano RAUSOnkaparinga Hills Orienteering Club23:07+2:416:36
3Rhys FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club26:19+5:537:31
4Cameron GREENYalanga Orienteers40:01+19:3511:26
5Simon UPPILL N/COnkaparinga Hills Orienteering Club20:105:45
6Nicholas CONGEDI N/COnkaparinga Hills Orienteering Club22:22+1:566:23

W Vet Long

3 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zara SODENOnkaparinga Hills Orienteering Club29:128:20
2Robin UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club35:53+6:4110:15
3Evelyn COLWELLOnkaparinga Hills Orienteering Club37:23+8:1110:40
4Sandra AFNANYalanga Orienteers42:44+13:3212:12
5Erica DIMENTTintookies Orienteers43:39+14:2712:28
6Wendy HEAPYalanga Orienteers48:36+19:2413:53

M Vet Long

3 500 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruhi AFNANYalanga Orienteers24:517:06
2Ben CAZZOLATOTjuringa Orienteers26:47+1:567:39
3Steve COOPERYalanga Orienteers27:42+2:517:54
4Adrian UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club28:21+3:308:06
5Frank BURDENCasual Registrations32:34+7:439:18
6Craig COLWELLOnkaparinga Hills Orienteering Club34:08+9:179:45
7Greg ROWBERRYWallaringa Orienteers35:30+10:3910:08
8Trevor DIMENTTintookies Orienteers36:44+11:5310:29
9Dave NICOLSONYalanga Orienteers41:56+17:0511:58
10George REEVESTintookies Orienteers47:00+22:0913:25
11Peter CUTTENWallaringa Orienteers47:43+22:5213:38
12Peter KREMINSKIWallaringa Orienteersdid not finish
13Desmond NORMANTjuringa Orienteersdid not finish
14David GEORGETintookies Orienteersdid not finish
15Simon BURDENCasual Registrationsdid not finish

W Jun Long

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna GEORGETintookies Orienteers24:437:03
2Abigail GEORGETintookies Orienteers25:18+0:357:13
3Erica NORMANTjuringa Orienteersdid not finish

M Jun Long

3 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dante AFNANYalanga Orienteers22:426:29
2Jack MARSCHALLTintookies Orienteers26:48+4:067:39
3Max GRIVELLTintookies Orienteers28:54+6:128:15
4Finn FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club43:22+20:4012:23

W Open Short

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lauren GILLISNo club membership15:557:57
2Bridget ANDERSON N/COnkaparinga Hills Orienteering Club16:00+0:058:00

M Open Short

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tristan BETTERMANNo club membership40:1620:08

W Vet Short

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marian ARTHURTintookies Orienteers31:0715:33
2Keren FAULKNERCasual Registrations34:51+3:4417:25
3Ruth NICOLSONYalanga Orienteers42:18+11:1121:09
4Robyn CUTTENWallaringa Orienteers50:13+19:0625:06

M Vet Short

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert SMITHTintookies Orienteers22:0011:00
2Clive ARTHURTintookies Orienteers24:48+2:4812:24
3Ken THOMPSONTintookies Orienteers35:54+13:5417:57
4Stephen CAVANAGHWallaringa Orienteers36:45+14:4518:22
5David TILBROOKOnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish

M Jun Short

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Remi AFNANYalanga Orienteers19:499:54
2Alex HUYNHNo club membership37:49+18:0018:54

Group Short

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eliza GRIVELLTintookies Orienteers42:3821:19
2Ian GRIVELLTintookies Orienteers42:3821:19
3Rachel BURDENCasual Registrations50:06+7:2825:03
4Daniel BURDENCasual Registrations50:06+7:2825:03

. Easy

1 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Abbie FAULKNERCasual Registrations15:5810:38

Please report errors in the result list to the organiser.